وکیل عاشق: دیدار با سرهنگ جلیل بزرگمهر وکیل‌مدافع دکتر محمد مصدق

وکیل عاشق : دیدار با سرهنگ جلیل بزرگمهر وکیل‌مدافع دکتر محمد مصدق

(دیدار با سرهنگ جلیل بزرگمهر وکیل‌مدافع دکتر محمد مصدق)
کار مستندی از: ناصر زراعتی
تصویربردار: هوشنگ گلمکانی
تدوین: ناصر زراعتی ـ هوشنگ گلمکانی
برش تصویر و صدا: محمد علی‌پور ـ نظام‌الدین شمس
با استفاده از: سرودهای «ای ایران» با صدای بنان و «بهاران خجسته باد» ساخته اسفندیار منفردزاده و قطعاتی برای پیانو از جواد معروفی.
74 ـ 1373، تهران
مستند، رنگی، 43 دقیقه

سرهنگ جلیل بزرگمهر، وکیل تسخیری دکتر محمد مصدق، چند کتاب تاریخی درباره موکل خود و محاکمات او در دادگاه‌های نظامی شاه، بعد از کودتای 28 مرداد 1332، نوشته و در سال‌های پس از انقلاب 1357 منتشر کرده است.

در بهار سال 1373، پس از بیش از چهل سال، سرهنگ بزرگمهر همراه همسر سالخورده‌اش (منیژه صالح، برادرزاده الهیار و دکتر جهانشاه صالح)، در کنار یادگارهای دکتر مصدق (عکس‌ها و نامه‌های او)، در خانه‌ای قدیمی در یکی از خیابان‌های فرعی تخت‌طاووس تهران زندگی می‌کند و از خاطراتش از مصدق و این‌که چگونه وکیل مدافع او شد، سخن می‌گوید.

روز 29 اردیبهشت 1373، زادروز دکتر مصدق، سرهنگ بزرگمهر و همسر و دخترش به احمدآباد می‌روند تا با یاران و دوستداران مصدق، از جمله داریوش و پروانه فروهر، یادش را گرامی دارند.

در این فیلم، همسر، پسر، دختر و نوه (دختری) بزرگمهر درباره سرهنگ و کار و شخصیت او سخن می‌گویند.

سرهنگ جلیل بزرگمهر سال گذشته، در 93 سالگی از دنیا رفت. این کار مستند تنها فیلمی است که از او تهیه شده و به یادگار مانده است.

sia_4you - المان - برلین
زنده باد ایران . زنده باد عاشقئ . زنده ازادی. زنده باد جناب سرهنگ بزرگمهر درود و رحمت بر تو شیر مرد. جاوید باد دکتر مصدق
دوشنبه 5 فروردین 1387

khasteh - فرانسه - استراسبورگ
درود بر وطن پرستان مرگ بر فاشیسم.
دوشنبه 5 فروردین 1387

mohammad55ir - هند - پونا
یگانه دولت واقعا مردمی که توسط کودتای ننگین زاهدی ساقط شد،دولت همیشه پاینده در دلها،دولت دکتر مصدق بود.
طرفداران نظام ننگین سلطنت، بدانید که همین خیانت شاه به ملت ایران بود که پایه گذار فرزندی نا خلف و حرام زاده از آن حرکت ملی شد،که الان من و شما با آن دست به گریبان هستیم.
دوشنبه 5 فروردین 1387

mohammad55ir - هند - پونا
یگانه دولت واقعا مردمی که توسط کودتای ننگین زاهدی ساقط شد،دولت همیشه پاینده در دلها،دولت دکتر مصدق بود.رحش شاد ویادش گرامی و پر رهرو باد.
طرفداران نظام ننگین سلطنت، بدانید که همین خیانت شاه به ملت ایران بود که پایه گذار فرزندی نا خلف و حرام زاده از آن حرکت ملی شد،که الان من و شما با آن دست به گریبان هستیم.
در ضمن برای اطلاع ایراندوستان گرامی،عرض شود که دکتر ابراهیم یزدی یکی از اعضای کابینه دکتر مصدق،در همه انتخابات ریاست جمهوری شرکت میکند،که به دلایل کاملا روشن رد صلاحیت میشوند،منتها از آنجائیکه وظیفه خودرا درادامه راه آن بزرگمرد تاریخ میداند،کماکان اقدام به نام نویسی کرده و میکند.
دوشنبه 5 فروردین 1387

zpirooz - آلمان - آخن
sia_4you - المان - برلین باید میگفتید رحمت خدا بر او باد و یادش زنده و جاویدان ایشان همین پاییز درگذشتند همیشه وقتی گوهری در دست داریم قدر و منزلتش رو نمیدونیم

سه‌شنبه 6 فروردین 1387

mehranbeigi - کانادا - تورونتو
حالا اومدین میگین شاه وطن فروش بوده شاه بد بوده
بینم کی میتونه بگه که شاه وطن فروش بوده تا بحال چه کسی اندازه خانواده پهلوی به ایران خدمت کرده .
ایا دروغ هستش همه اون افتخارات و پیشرفت و قدرتی که ایران زماه شاه داشت . نکنه میخواهین دولت پهلوی رو با جمهوری اسلامی یکی کنید . جالبه 30 ساله که ایران نابود شده هنوز مردم میان میگن شاه بد بود . فکر کنم همین احمدی نژاد لیاقت مردم و کشور و تاریخ ایران هستش . فعلا که فقر و فحشا جنایت اعتیاد خود فروشی فروختن ایران خلیج فارس نه خلیج عربی دریای خزر نه برای روسیه . پوله نفت هم برای عربهای تروریست سوریه لبنان فلستین . دختر های ایرانی هم تو دست شیخ های گردن کلفت عرب قاجاقجیهای ترکیه .
بسیجیها سپاهیا هم که بخورن و بکشن . بزنن . ..................
حالا بزنید برید سینه بزنید و زنجیر بزنیدو بدین برای عربهای وحشی 1000 سال پیش
پنج‌شنبه 8 فروردین 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.