سال موش: باورهای دیرینه مشرق زمینیان

سال موش: باورهای دیرینه مشرق زمینیان

بنابر باورهای دیرینه مشرق زمینیان بر هر سال علامت حیوانی حاکم است که سال از رفتارهای آن تاثیر می پذیرد. در گستره پهناوری از چین تا مصر و در سال های اخیر حتی در مغرب زمین به این باور قدیمی اهمیت داده می شود.

این دوازده علامت به ترتیب عبارتند از: موش، گاو، ببر، گربه ( به باور چینی ها خرگوش )، اژدها، مار، اسب، بز، میمون، خروس، سگ و خوک.

با این که در دهه بیست میلادی مجلس شورای ملی در ایران نامگذاری سال ها با نام ترکی این حیوانات را ممنوع کرد استفاده از نام حیوانات برای توصیف هر سال ادامه یافت.

با پایان سال خوک یک چرخه کامل حیوانات طی شد و با موش چرخه تازه آغاز می شود.

خوک عزیز و لذیذ با فراوانی کار و دست و دلبازیش ما را برای دوازده سال ترک کرد و جای خود را به آقا موشه کوچولوی بی برکت داد.

آقا موشه وارد می شود

ویژگی بارز آقا موشه جذابیت و شوخ طبعی اوست، اما فراموش نشود که آقا موشه دوست داشتنی به موقع حیوانی متجاوز، مهاجم و بی قرار است و حریم نمی شناسد.

امسال سال تشکیل گروه های اجتماعی است، منتها سروصدای این گروه ها بیشتر از کاری است که قادر به انجام آن هستند.

مردم کمتر به همدیگر اعتماد خواهند کرد و ترجیح خواهند داد تودارتر باشند تا از بلایا محفوظ بمانند.

امسال سال خوش شانسی فرصت طلب هاست. سال قرض و وام های متعدد. مردم از گرانی و کمبود کالا نگران می شوند و این نگرانی زمانی دامن زده می شود که افراد به فکر روزگار پیری خود می افتند.

امسال سال انتقاد و منتقدهاست، اما احتمال دارد آنها آنقدر در انتقاد سماجت کنند که حوصله افراد سر برود و همه چیز نیست و نابود شود.

موش راستگو گاهی اوقات تنگ نظر می شود و گوش می ایستد. همان ضرب المثل قدیمی که دیوار موش دارد و موش هم گوش دارد، ناظر به همین موضوع است. یعنی باید مواظب فضولی های بی جای آقا موشه بود.

امسال مردم هرکاری را آغاز کنند تا ته آن را خواهند رفت، حتی اگر آخرش شکست باشد.

هرچه سال خوک سال پول های امن بود، سال موش سال پول های ناامن است. به اصطلاح اصلا معلوم نمی شود پول از کدام دست آمد و به کدام دست رفت.

موش کوچولو به سیاست و تجارت علاقمند است، البته او هنرمند هم هست و شاهدش اینکه بسیاری از اهل فرهنگ متولد سال موش هستند.

موش موجودی احساساتی ، دلال صفت و دون ژوان است و عشق، تنها عشق می تواند او را از خود بی خود کند. متولدین سال موش ( ۱۳۲۷، ۱۳۳۹، ۱۳۵۱، ۱۳۶۳ و ۱۳۷۵ )
با متولدین سال اژدها ( ۱۳۱۹، ۱۳۳۱،۱۳۵۵،۱۳۶۷ و ۱۳۷۹ ) خوشبخت خواهند شد. متولدین سال گاو و میمون هم با او سازگارند.

بنابراین امسال متولدین سال اژدها، متولدین سال گاو ( ۱۳۱۶، ۱۳۲۸، ۱۳۴۰، ۱۳۵۲، ۱۳۶۴ و ۱۳۷۶ ) و متولدین سال میمون ( ۱۳۱۱، ۱۳۲۳، ۱۳۳۵، ۱۳۴۷، ۱۳۵۹، و ۱۳۷۱) سال بسیار خوب ، پربرکت و موفقیت آمیزی خواهند داشت.

اما سال موش برای متولدین سال اسب ( ۱۳۲۱، ۱۳۳۳، ۱۳۴۵، ۱۳۵۷، ۱۳۶۹ و ۱۳۸۱ ) به ویژه سال اسب آتش ( ۱۳۴۵ ) که هر ۶۰ سال یکبار تکرار می شود و متولدین سال گربه ( ۱۳۱۸، ۱۳۳۰، ۱۳۴۲، ۱۳۵۴، ۱۳۶۶ و ۱۳۷۸ ) سال خوبی نیست و آنها باید صبورانه منتظر پایان سال موش باشند.

موش قمارباز امسال را سال ریسک کردن می کند و زمستان پرانرژی و خوبی را رقم می زند.
موش نماد بی برکتی است بنابراین سال بی برکتی در پیش است. سال وام ها و قرض گرفتن های پی در پی، از نظر سیاسی سال موش سال ازدیاد معترضان است. چینی ها می گویند این سال برای اهل ادب و فرهنگ و هنر سال خوبی است.

متولدین سرشناس سال موش

به نوشته پائولا دلسول در کتاب طالع بینی چینی ترجمه شهرین، سال موش از نظر تعدد نویسندگان ستاره باران است. شکسپیر، ژرژساند، تولستوی، دانیل دوفو، ژول ورن، اوژن اونیل، مارگارت میچل، کاترین منسفیلد، شارلوت برونته و آنتوان دوسنت اگزوپری درزیر علامت موش به دنیا آمده اند.

در بین موش ها افراد سرشناس دیگری هم هستند که بودنشان در زیر این علامت شگفتی آفرین است، از جمله : موتزارت، لویی آرمسترانگ، ماتاهاری، موریس شوالیه.

چهره منفی این علامت لوکرس بورژیا است.

ساید افراد سرشناس این سال وینستون چرچیل ( علاقه اش به قمار زبانزد بود، موش هم قمارباز است)، تولوز لوترک، پرنس چارلز، جورج واشنگتن هستند.

به هرروی حتی اگر به عنوان یک طنز به این مسایل نگاه بکنیم، چیزی از اهمیتش برای آنها که باورش دارند، کم نمی شود. ما فقط می توانیم آرزو کنیم سال موش کوچولو سال صلح و دوستی برای همه مردم جهان باشد.

سوین - ایران - تهران بزرگ
موشو نمیدونم ولی از وقتی این حیوانات نادر(آخوند ها) از سی سال پیش مثل انگل افتادن به جون این مملکت هر سال بیشتر از سال قبل بی برکتی و بدبختی نمایان میشه و من پیش بینی میکنم سال جدید سال تورم ، فقر ، فحشا ، گرسنگی ، اعدام و در نهایت فلاکت و بد بختی باشه.
یکشنبه 4 فروردین 1387

Goharmehr - انگلستان - برمینگهام
چه جالب !!!!
یکشنبه 4 فروردین 1387

rohnavaz - ایران - تهران
سوین - ایران - تهران بزرگ
امثال تو هستند که مثل موش... هستند و باعث فقر و بدبختی گرسنگی و چیزهای دیگری که گفتی هستید اخه ادم ...موضوع خبر را بخوان و بعد در رابطه با ان جواب بده نه اینکه چرت و پرت بگویی ادم.......
دوشنبه 5 فروردین 1387

Zps - ایران - تهران
پس چرا نگفته بود برای متولدین سال ببر چطوریه؟ من سال ببرم آخه!! همه سالها رو گفته بود به جز 65!!!!
دوشنبه 5 فروردین 1387

YaShaR_RT - ایران - آذربایجان - تبریز
(...دهه بیست میلادی مجلس شورای ملی در ایران نامگذاری سال ها با نام ترکی این حیوانات را ممنوع کرد...)این جملش خیلی جالب بود و شاید برای خیلی ها باور نکردنی . این جمله نشون از آغار حکومت های خودکامه و شووینیستی رو در ایران قشنگ معلوم می کنه که از اون زمان تا به حال چقدر تلاش برای از بین بردن فرهنگ های اصیل ایران می شه بعد ورود اسلام به ایران و از بین رفتن فرهنگ باستانی بیش از 1000 سال تورکان بر ایران حکومت کردند از سلسله های سلجوقیان و غزنویان گرفته تا صفویان و قاجارها . و در این دوران فرهنگ ها و اداب و رسوم های بسیار زیبایی شکل گرفت. ولی در سال های معاصر با بوجود امدن این حکومت های دست نشانده و غارت گر تلاش های بسیار گسترده ای برای از بین بردن فرهنگ ها اصیل و جایگزین کردن فرهنگ های جعلی و ساختگی که جایی در ریشه و ذات مردم نداشت , اغاز شد . در سالهای معاصر ما شاهد نابودی فرهنگ اصیل خود هستیم و روز بروز بر شدت انها افزوده میشه . وقتی کل مقامات و مردم ایران رو بسیج می کنن وکلی پول بیت المال رو حیف و میل می کنند و کلی کنفرانس وهمایش تو همه جای جهان بر گزار میکنند و کلی تاریخ رو ریز و رو میکنند تا بزور مردم جهان را متقاعد کنند که از نام خلیج فارس استفاده کنند (بخاطر بی عرضگی های قببلی خودشان در این مسئله) . از این ور با گستاخی تمام مثل اب خوردن اسامی جاهایی رو که خیلی بیشتر از نام خلیج فارس تاریخ و اصالت دارند رو عوض میکنند از دشت موغان (پارس اباد جعلی)7000 ساله گرفته تا دریای خزر و قره داغ (ارس باران) و همه ی شهرها و روستا هایی که نام تورکی دارند چه در خود آذربایجان و چه در استان های دیگه مثل تهران و اصفهان و فارس.
دوشنبه 5 فروردین 1387

sarv_e_chamaan - ایران - تهران
موش بخورتت !
دوشنبه 5 فروردین 1387

RAD - انگلستان - لیدز
سوین - ایران - تهران بزرگ .افرین بر شما دوست گرامی .حقیقتا شما خلی با هوش هستید.واقعا که درست گفتید.مرسی از شما.
دوشنبه 5 فروردین 1387

pofack - کانادا - تورنتو
یاشار, مشدی حکومت هنوز هم دست ترکاست, رهبر فرزانه تون آذریه, هر چی بدبختیه زیر سر این قومه, از سلجوقیان گرفته تا قاجارها, و رهبر. درضمن زبان ملی فارسی است نه لری و ترکی و ....
سه‌شنبه 6 فروردین 1387

jesus_christ - ایران - یزد
YaShaR_RT - ایران - آذربایجان - تبریز
خوبه حالا رهبر معظمت هم ترکه!!! جمع کن بابا جان
همون حکومت احمقانه ترکها که پذرایی بودند برای مغولهاونیز شاهان ابله وتن پرور قاجارکه تکه وپاره شدن ایران عزیزراباعث شدند- خلیج همیشه فارس... خارچشم هرچه دشمن قوم آریا.
سه‌شنبه 6 فروردین 1387

pofack - کانادا - تورنتو
یاشار, مشدی حکومت هنوز هم دست ترکاست, رهبر فرزانه تون آذریه, هر چی بدبختیه زیر سر این قومه, از سلجوقیان گرفته تا قاجارها, و رهبر. درضمن زبان ملی فارسی است نه لری و ترکی و ....
سه‌شنبه 6 فروردین 1387

arashk_fara - انگلیس - لندن
YaShaR_RT - ایران - آذربایجان - تبریز دست بردار تا کی جاهلیت بابا این سیاست دولت هست که همه را به جون هم بندازه... rohnavaz - ایران - تهران تو خیلی داری شاخ میشی نکنه بابات آخونده که هر کی از اخوندا میگه بهت بر میخوره..چرت . پرت تو میگی واقعا که طرفدارای این رژیم کثیف انسانهایی کوتا فکر و نادان هستن
سه‌شنبه 6 فروردین 1387

YaShaR_RT - ایران - تبریز
دوستان (نچندان) محترم مگه من چه چیز غلطی رو گفتم که اینطوری بهم ریختین و احساسات شووینستیتون تحریک شد فقط به یه جمله از متن که برام جالب بود و یکسری واقیعت هایی که همیشه سعی در کتمان کردنشون میشه اشاره کردم یعنی پس کسی حق نداره به شما بگه بالا چشمتون ابرو هستش.
در مورد رهبربقول شما فرزانه انقلاب هم باید بگم که ایشون هرجا که میره با کمال افتخار میگه من تورک یا آذری (بقول شماها) نیستم (البته ما هم افتخار میکنیم) بابا ننم متولد مشهده فقط یه جد بزرگواری دارم که متولد اذربایجان و ساکن عراق بود, وقتی کسایی مثل irooni با پرویی میاد میگه بابا بزرگم ترک اراکه ولی من خودم فارسم (نمیدونم شاید با عمل ژنتیک اینطوری شده یا اصلا بابابزرگش تورک نبوده و یا اصلا بابابزرگی در کار نبوده و یا ...) از این بنده خدا دیگه چه انتظاری میشه داشت . در ضمن اونایی هم که ادعاشون میشه که مثلا سیاست حالیشون میشه و این حرفارو سیاستی برای گول زدن افراد نااگاهی مثل من میدونند باید بگم که نوادگان محترم کورش ,داریوش یا خشایار و خسرو پرویز ویا یزدگرد سوم ... (راستی یه سوال!؟ اخه مگه نوه نتیجه های اونارو عربها نکشتن پس شماها از کجا...!؟ ) که اتفاقا با این حرفها 80 ساله که ملتهای مظلوم ایران رو از هر قوم و نژاد قابل احترام رو سلاخی می کنند اتفاقا حالا موقع این حرفاست اینا زخم های کهنه ای است که یه مدتیه که واشده وملتهای ستم دیده بزودیه زود انتقام خودشون رو خواهند گرفت.
سه‌شنبه 6 فروردین 1387

kotlet - ایران - تهران
ه ه ه چه عجب باز پیدات شد تا نظریه جدید بدی عزیز جون به جای بهم ریختن به ترک بودنت خندیدم ؟ تو داری واقعیت میگی ....... تاریخ ایران پر کثافت کاری ترکا است (ترکا فرهنگ ساختن؟). ( برات از شاه عباس اشغالت بگم یا محمد قاجار؟ یا زن دزدی های نادر جونتون که خدا می دونی با گرجی ها چیکار کردن)نژاد تو که زبان ترکی زبان اصیل ایرانیا می دونی(نکنه این دفعه فارسا شدن ترک؟!!!شاید)
اینجا معلوم شد که ترک هستی که حتی اسم خلیج فارس رو انکار می کنی (نکنه اسمش خلیج ترکا بوده) تازه الان یادم میاد که یه زمانی یه چیزایی درباره خزر هم می گفتی؟دیگه از عرب دوستی ترکان وحشی که من موندم چی بگم (حتما سعیدبن ساریه و عربای اهل عطا رو که می شناسی نکنه فارس بودن؟) در ضمن .... اون حمال کی ترک بودنش رو انکار کرده ما نمی دونیم.اوه اوه ملتهای ستم دیده یکیشون همین ارمنیان که حتما می دونی ننه ها باباهاتون باهاشون چیکار کردن؟ فرهنگ ترکی فرهنگ اصیل ایرانه؟ (ه ه دیوار ترک بر داشت)زمان ترکا در ایران فرهنگ پبشرفت کرد؟(عربا و مغولا همه ایرانیا رو کشتن؟)وای وای
جالب نظریهای ترکیش که با نظریه های جمهوری اذربایجان یکی.با این وصف که تو می گی ما فارسا هم حتما ترک بودیم و نمی دونستسیم.(خبر داری شما ترکا حتی اشوریها و اشکانیانی که پهلوی حرف می زنن رو ترک می دونید؟)
این ترکا هر روز یه نظریه می دن یه روز می گن فارسا افغانی روز بعد می گن اینا عربن دو روز دیگه می گن اینا نه عربن نه افغانی اینا از مغولها یی هستن که از افغانستان اومدن و دیگه نمی دونم ...)
چهار‌شنبه 7 فروردین 1387

kotlet - ایران - تهران
هی ترک وحشی فکر کنم یه بار گفتم امابازم می گم می دونی تو همین اذربایجانت بعضیاتون می گن داریوش ترکه(حتما این دفعه فارسا یکی از قبایل ترک بودن و نمی دونم اله و وله که حالا داریوش شد ترک)به هر حال .... رو بزن
چهار‌شنبه 7 فروردین 1387

kotlet - ایران - تهران
ببین یه چیز یادم رفت بگم برای نظریه جدید (نرک و مغول و عرب و چه بدونم غیره و غیره بدون فارساو اشکانی ها و مادهاو این اشوری هاو ...) می تونید بگیدحتما یه کسایی مثل سلجوقی ها و نمی دونم قاجارها فارس بودن که از سمت شرق وارد ایران شدن و نمی دونم اله کردن و وله کردن (ایران هم یک اسم ترکی و...)و بعد ایرانیا از اول ترک بودن(اسم خلیج فارس خلیج ترکی و ... و اینجوری کوروش و داریوش ترک بودن و ...) و و نمی دونم اینجور چیزا (اخه یه جور باید بتونید از اول ترک بودن ایرانبا رو ثابت کنی که بعد همه رو ترک کنید)ببین ترک بچه برو اینا رو به عنوان نظریه جدید برای دوستات بگو.تا بتون حرفای قبلیشون رو ماست مالی کنن
(تازه اینجوری فتحعلی شاه و غیره و غیره می شن فارس اون موقع ترکا بی تقصیر می شن.تازه اینجوری می تونید بگید بابک هم ترکه)و از این ...بزنید
چهار‌شنبه 7 فروردین 1387

kotlet - ایران - تهران
اینم اصل و نسبت:
با تشکیل سلطنت غزنوی که برای ادامه‌ی «جهاد» در هندوستان به سرباز ترک نیاز داشت، مرزهای ایران بیش ازپیش بر خزشهای ترکان گشوده شد. هم در زمان محمود غزنوی بود که طوایف بزرگ اوغوز دریاچه‌ی خوارزم را دور زده به بیایانهای غربی آمودریا (اکنون اواسطِ ترکمنستان) وارد شدند. در اواخر سلطنت محمود غزنوی یک‌دسته‌ی چندهزارنفری از اوغوزها از راه استراباد و ری تا اصفهان رفتند و ازآنجا برگشته راه شمال در پیش گرفته به آذربایجان رسیدند. اما در رخدادهای بعدی از حضور اینها در آذربایجان خبری به‌دست داده نشده است، و چه بسا که آنها آذربایجان را زیرِ پا نهاده وارد آناتولی شده باشند؛ زیرا که در سرزمینهای مسیحی‌نشین آناتولی امکان جهاد فراهم بود، و از راه جهاد می‌شد زمین و ثروت و زن و دختر حاصل کرد.
چهار‌شنبه 7 فروردین 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.