اخراج ماموران وزارت خارجه آمریکا بر سر گذرنامه اوباما

اخراج ماموران وزارت خارجه آمریکا بر سر گذرنامه اوباما

وزارت خارجه آمریکا دو نفر را به دلیل دستیابی غیرمجاز به پرونده گذرنامه باراک اوباما از کار برکنار و یک نفر دیگر را تنبیه انضباطی کرده است.
سخنگوی اوباما دولت را به کوتاهی در حراست از اطلاعات شخصی افراد متهم کرده است

روز جمعه، 21 مارس (2 فروردین)، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن اعلام خبر اقدام تنبیهی این وزارتخانه علیه سه کارمند موسسات طرف قرارداد در بخش صدور گذرنامه، گفت که احتمالا این افراد به دلیل "کنجکاوی جسورانه" دست به چنین اقدامی زده اند.

وی گفت که مشخص نیست که این افراد چه اطلاعاتی به دست آورده اند یا اینکه در جستجوی چه اطلاعاتی بوده اند.

در مقابل، یکی از سخنگویان باراک اوباما این احتمال را مطرح کرده که ممکن است دولت "برای هدف های سیاسی" در صدد دستیابی به اطلاعات شخصی آقای اوباما بوده باشد.

تحلیلگر بی بی سی می گوید که امکان دسترسی ولو موقت کارمندان وزارت خارجه به اطلاعات خصوصی فردی که تحت حفاظت ماموران امنیتی قرار دارد حادثه ای عجیب است.

وزارت خارجه آمریکا اطلاعاتی را در مورد دستیابی به بانک اطلاعاتی مربوط به صدور گذرنامه ها انتشار داده است.

دسترسی به اطلاعات مربوط به آقای اوباما در سه مورد جداگانه و در روزهای 9 ژانویه، 21 فوریه و 14 مارس صورت گرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اظهار اینکه به اعتقاد وی، انگیزه این افراد صرفا کنجکاوی بوده، افزوده است که این وزارتخانه در عین حال به اقدامات لازم برای اطمینان یافتن از این فرضیه ادامه می دهد.

در مقابل، سخنگوی آقای اوباما خواستار انجام تحقیقات کامل و جامع در این زمینه شده است.

وی گفته است که دسترسی غیرمجاز به پرونده گذرنامه باراک اوباما به منزله تجاوز آشکار به حریم شخصی افراد محسوب می شود که حتی در حکومتی که در خلال هشت سال گذشته توجهی به این موضوع نداشته نیز واقعه ای عجیب است.

وی گفته است که وظیفه دولت حراست از اطلاعات خصوصی مردم آمریکا و نه بهره برداری از این اطلاعات برای مقاصد سیاسی است.

سخنگوی آقای اوباما خواستار آن شده است که اطلاعات کامل در مورد نحوه دسترسی افراد غیرمجاز به پرونده های گذرنامه انتشار یابد و دولت توضیح دهد که به چه دلیل این خبر با تاخیری طولانی انتشار یافته است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.