نوروز بی ساز و دهل و پیام احمدی نژاد

نوروز بی ساز و دهل و پیام احمدی نژاد

برای نخستین بار پس از سالها و بی آنکه روز اول فروردین با هیچیک از ایام سوگواری قرین باشد، نغمه باستانی نوروزی هنگام تحویل سال از هیچیک از شبکه های تلویزیونی ایران پخش نشد.
کمتر پیامی به اندازه پیام امسال محمود احمدی نژاد، آکنده از تعابیر شیعی بوده، آن هم در حالی که نوروز امسال با هفته وحدت مصادف شده است

این نغمه که شیوه نواختن و سازهایی که با آن نواخته می شود، نشان از تعلق آن به کهنترین لایه های موسیقی ایرانی دارد، در گوش هر ایرانی یادآور تحویل سال نوست و با وجود دگرگونی اساسی برنامه ها و سیاستهای رادیو تلویزیون ایران پس از انقلاب همچنان پابرجا ماند.

با توجه به اینکه تلویزیون ایران نهادی حکومتی است و برنامه های آن با حساسیت و عبور از فیلترهای نظارتی خاص پخش می شود و مورد تصمیم گیری قرار می گیرد، اینکه مراسم تحویل سال در تلویزیون بدون سازودهل همیشگی به صورت اتفاقی از هیچیک از کانالهای تلویزیونی پخش نشده باشد، بعید به نظر می رسد که اتفاقی و بدون تصمیم گیری قبلی باشد.

در تلویزیون ایران، همواره پس از نغمه سازودهل نوروزی و اعلام تحویل سال نو همراه با دعای مشهور "یا مقلب القلوب و الابصار ... " ، ابتدا پیام رهبر و سپس رئیس جمهور به مناسبت حلول سال نو خورشیدی پخش می شود.

در پیام نوروزی امسال محمود احمدی نژاد، بیش از پیامهای نوروزی که دیگر رؤسای جمهور ایران طی 27 سال گذشته به ملت داده اند، عناصر مذهبی و به طور اخص، شیعی بر عناصر ملی غلبه داشت.

محمود احمدی نژاد از همان نخستین پیام نوروزی اش که دو سال پیش برای مردم فرستاد، به جای اینکه پیام را به روال رؤسای پیشین دولت جمهوری اسلامی و دیگر مقامات مملکتی، با دعای "یا مقلب القلوب آغاز کند، آرزوی ظهور هر چه سریعتر امام دوازدهم شیعیان را بر صدر پیام خود نشاند: "اللهم عجل لولیک الفرج ...".

چنین بدعتی حتی در پیامهای آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی نیز به چشم نمی خورد.

محمود احمدی نژاد در پیام نوروزی امسال خود بیش از پیش بر باورهای شیعی تکیه کرده؛ نوروز را روزی خوانده که خداوند از انسان برای پیروی از ولی خدا بیعت گرفته و از آن با عنوان روز آغاز امامت علی بن ابیطالب، امام نخست شیعیان یاد کرده است.

در ادامه پیام، آیین ایرانی نوروز با اعتقاد به غیبت امام دوازدهم و ظهور او پیونده خورده است: "همه ما باید نوروز را با همه خوبیهایش و پیامهایش که خلاصه در یک پیام است و آن پیام، انتظار و استقبال از بهار بشریت و خرمی دوران یعنی حاکمیت آخرین ولی خدا، منجی موعود است را گرامی بداریم".

قرار گرفتن عید نوروز امسال درست چند روز پس از درگذشت امام حسن عسکری، امام یازدهم شیعیان نیز از دید محمود احمدی نژاد باعث شده که نوروز امسال، "بسیار زیباتر" باشد، چراکه درگذشت امام حسن عسکری، به معنی آغاز امامت فرزندش مهدی، پیشوای موعود شیعیان است.

پیوند دادن آیین ملی نوروز به باورهای اسلامی از نخستین نوروز پس از انقلاب همواره در سخنان و پیامهای رهبران ایران مرسوم بوده اما کمتر پیامی به اندازه پیام امسال محمود احمدی نژاد، آکنده از تعابیر شیعی بوده، آن هم در حالی که نوروز امسال با "هفته وحدت" مصادف شده، هفته ای که زمامداران ایران به نیت ایجاد یگانگی و همدلی میان اکثریت شیعه و اقلیت سنی مذهب ایران باب کردند.

با اینکه روز اول فروردین امسال با زادروز پیامبر اسلام، به روایت اهل سنت، مصادف است، آقای احمدی نژاد این مناسبت را دستاویزی برای گسترده کردن مخاطبان پیام خود به میلیونها ایرانی اهل سنت که آنان نیز نوروز را گرامی می دارند نکرده است.

مقایسه ای میان پیام نوروزی امسال محمود احمدی نژاد و آخرین پیام نوروزی محمد خاتمی به عنوان رئیس جمهور ایران نشان می دهد که تفاوت دیدگاه این دو دولتمرد ایرانی، تنها در رویکرد سیاسی آنان خلاصه نمی شود.

محمد خاتمی دعای همیشگی تحویل سال را در پایان پیام خود گنجاند و تبریک نوروزی خود را این گونه آغاز کرد: "نوروز دل‌ انگیز و آغاز بهار را به هر ایرانی در هر کجا که هست، به همه دلبستگان به فرهنگ و ادب فاخر پارسی و به کسانی که نوروز را گرامی می ‌دارند، تبریک عرض می‌ کنم".

واپسین نوروز دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی نیز مصادف با محرم و صفر، ماههای سوگواری شیعیان بود اما آقای خاتمی که خود در کسوت روحانیت شیعه نیز قرار داشت، این مناسبتها را با اشاره ای به مشی مسالمتجویانه امام حسن، دومین پیشوای شیعیان، در پیام خود گنجاند: "زمانه داوری خواهد کرد که گاه مداراهایی که بدون گم کردن راه بوده است تا چه حد در ارتقای معنوی و مادی جامعه مؤثر بوده است، نرمش قهرمانانه امام حسن بشریت را از مسخ شدگی در کانون خودکامگی خشن و تحریف اصالت اسلام نجات داد".

sarami - ایران - خرم آباد
اتفاقن اتفاقی بوده است در کشور عزیز ما همیشه همه چیز اتفاقی اتفاق می افتد این رسانه های اجنبی هم همیشه به دنبال همین اتفاق ها هستند که برای کشور عزیزمون حرف در بیارن !!!!!!!!!!!!!
جمعه 2 فروردین 1387

tnt20 - لهستان - ورشو
در تاریخ مصر هم یک فرعونی بود(بنام اخناتون) که اعتقاد بیش از اندازه به خدای آتون داشت.بخاطر اون خداش همه ملت مصر رو به کشتن داد و دولت رو ضعیف کرد حتی خودشو به کشتن داد شهر آفتاب رو برا خداش ساخت.
و حالا هم یه همچین داستانایی....
جمعه 2 فروردین 1387

ramin nikpor - ایران - تهران
از این رپیس جمهور!!حالا حالا ها خیلی چیزای دیگه هم میبینیم..همانطور که تا حالا خوب نشون داده که لیاقت ریاست اجراپی کشوری مثل ایران در توان او نیست
جمعه 2 فروردین 1387

joshua - انگلیس - نیوکاسل
امیدوارم که این نوروز اخرت باشه و هر چه زودتر با هیتلر و صدام هم منزل میشوی و شرتو کم میکونی مردک نفهم اینو بدون دنیا مثل تو زیاد دیده و همشون به روشهای بسیار بد گورشونو گم کردند.پاینده ایران و سرفراز ایرانی نوروز پیروز.
جمعه 2 فروردین 1387

Amir_australia - استرالیا - سیدنی
چیزی که برای دولتمردان ایران مهم نیست ایران و ایرانی و فرهنگ کهن ایران زمین است. احمدی نژاد امسال رو نیز با شعاری دیگر شروع کرد طرح تحول اقتصاد ایران. دیگه گوش مردم از این حرفه پره . هنوز شعار های انتخابی ایشون مردم فراموش نکردند .اوردن پول نفت سر سفره مردم . ایجاد اشتغال... این طرح جدید هم مثل خبر خوش هسته ای می مونه که ما تو ایران داشتیم جشن میگرفتیم سران عضو سازمان امنیت سومین قطعنامه رو علیه ایران صادر می کردند. اقای رئیس جمهور نیرنگ و فریب تا کی . شما که اینقدر خوب می تونی از اعراب و فلسطین دفاع کنی پس چرا در پائین اوردن نرخ تورم که داره مثل ریشتر زلزله زیاد میشه عا جزی..پس چی شد اشتغال جوانان..تو که با لباس و مو ی مردم کاری نداشتی...اقای رئیس جمهور می دونم گوشت از این حرفها پره و داری طبق برنامه عمل میکنی اما به هوش باش که جبر زمانه تکلیف شما ها رو هم مشخص می کنه... امیدوار م مدیر این سایت با حقایق تلخ مشکلی نداشته باشه و چاپ کنه. از همین جا درود می فرستم به بابک از تورنتو که با درک عمیقش از مسا ئل ایران سعی در هوشیار کردن دوستانی داره که هنوز تو خواب هستن شایدم خودشون رو زدن به خواب. بابک خان ایران به امثال تو احتیاج داره ...ای کاش ما از این بابکها تو این سایت زیاد داشتیم.درود بر ایران و خاک پاکش...
جمعه 2 فروردین 1387

mehrad - المان - بن
اینها تماما از طرف او نامرد ... مایه ننگ ایرانی دیکته میشه به این میمون کوتوله.
جمعه 2 فروردین 1387

rezashah - استرالبا - ملبورن
برای نابودی احمدی ومقام اعظمی وسایرخائنیین وطن صلوات--
جمعه 2 فروردین 1387

sourena2008 - ایران - تهران
rezashah - استرالبا - ملبورن
اگر فایده ای داشته باشد من نذر ختم قرآن می کنم که اینها از روی زمین پاک شوند باشد روزی که در نوروزش غصه این کافرهای کثافت را نخوریم
جمعه 2 فروردین 1387

parand2008 - فرانسه - نانسی
این احمقی نژاد هم با این دلقک بازی هاش میخواد عرضه اندام کنه .........امیدوارم امسال سال اخرعمره هر چی اخوند و هر چی ادم عوضی متحجرمثل احمقی خودمون باشه...امین
جمعه 2 فروردین 1387

pbpeyman - ایران - تهران
خدا لعنت کنه این میمون بیشعورو
جمعه 2 فروردین 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
شما فکر می گنید از یک حکومت فاشیستی مذهبی و ضد ایرانی بیشتر از این انتظار دارید.
جمعه 2 فروردین 1387

zpirooz - آلمان - آخن
sarami - ایران - خرم آباد دوست عزیز من از خانواده ام در مورد برنامه های تلویزیون در سال تحویل شنیدم هیچ هم اتفاقی نبوده این جنابان انچنان مغرضانه و بی پرده تفکرات خودشونو نشون میدند که روپوشانی علاقمندانی مثل شما اصلا کارساز نیست. لحظه سال تحویل امسال از سالهای مصادف با محرم هم بیروحتر برگزار شده بدون سازو دهل سنتی بدون شلیک توپ و بدون هر نشانه سنتی دیگه این چه معنایی داره؟ روشنمون کنید لطفا
جمعه 2 فروردین 1387

khasteh - فرانسه - استراسبورگ
مرگ بر فاشیسم . پاینده ایران ازاد.
جمعه 2 فروردین 1387

palmera - ایران - اصفهان
ملت مظلوم ایران هیچگاه هویت خود را از یاد نمیبرد.هجوم اقوام مختلف نظیر اعراب با دیه نشین هیچگاه نتوانست لطمه ای به آریایی بودن و آریایی ماندن ایرانیان بزند.حتی شهدای ما فقط و فقط برای پاس داشتن خاک کشورشان جان خود را فدا کردند نه به قول آقایان برای پاسداری از ولایت و دین وقرآن چون هیچگاه کسی برای تصاحب اینها به کشور ما هجوم نیاورد.احمدی نژاد خاپن هم بازمانده تفکر ایرانی ستیزی اعراب و مغولان و... است. پاینده باد ایران. زنده باد آزادی.
جمعه 2 فروردین 1387

فضول میرزا - سوئد - استکهلم
در عجبم از کسانی که وقت با ارزش خودشونو صرف گوش کردن به اراجیف این یارو میکنند...
جمعه 2 فروردین 1387

babaktoronto - کانادا - تورنتو
امیر جان من شایسته چیزایی که گفتی نیستم یه نگاه به دورو برت بکن بابکان واقعی همین دوستانی هستند که دارن تو این ستون کامنت میذارن. من واقعا وقتی شعور بالای این جوانان را میبینم دوست دارم از شادی بگریم خوب تعداد انگشت شمار دیگری هم هستند که البته هموطنان ما هستند اما مفتون و مسحور شیاد بازی های اخوندن و ما باید انها را هم نجات دهیم از لطفت ممنون اما دیگران از بنده حقیر بسیار اگاهتر و با حس وطنپرستانه تر هستند که امیدوارم بتونیم این نیروها رو ساماندهی کنیم. پاینده ایران
جمعه 2 فروردین 1387

khasteh - فرانسه - استراسبورگ
احمقی نژاد و این حکومت فاشیستی حقیر تر از اونه که بتونه نوروز ایرانیان این رسم نیاکان رو نابود بکنه .
جمعه 2 فروردین 1387

hani_smart - فرانسه - پاریس
هر چی بیشتر این بوزینه کله شق بیشتر از این کارهای احمقانش میکنه من خوشحالتر میشم. چون به همون اندازه تنفرها هم از این حکومت بیشتر میشه و پایه های سستش شکننده تر و ضعیفتر از قبل میشود. ای خدا به دادمون برس.
شنبه 3 فروردین 1387

pbpeyman - ایران - تهران
با امیر از استرالیا موافقم. منم از نوشته های بابک تورنتو لذت میبرم. همتون موفق باشین.
شنبه 3 فروردین 1387

king_irooni - ایران - سربندر
نمی دونم چه رازیه ؟؟!! که این دعا ها رو عربی می خونن ؟؟!! و اصولا" ماکه ایرونی هستیم چرا سران کشورمون اینقد عربی حرف می زنن؟؟!!
شنبه 3 فروردین 1387

jesus_christ - ایران - یزد
palmera - ایران - اصفهان
با شما موافقم. روزی شر این بی وطنان از مام میهن کنده میشود و همه ما دست در دست : اندیشه نیک گفتار نیک کردارنیک
ونه صلوات و نذر ختم قرآن !!! (قابل توجه دوستان عزیز فریب خورده)

نوروز پــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــاینده وپیروز
شنبه 3 فروردین 1387

حسن کچل - ایران - زاهدان
همان طور که گفتید فقط به مذهب شیعه نوروز را تبریک گفتند ولی این عکس مال یک اهل سنت هست نمیدونم مدیر سایت گذاشته جای ؟ شاید جواب خاصی هست
ولی کامنت دو هموطنمون هم خیلی جالب بود یکیش sarami - ایران - خرم آباد که دچار توهم شده و دست بیگانه میبینه
و palmera - ایران - اصفهان که با وجود این که شنیده بودم خیلی تعصبی هستن ولی از حقیقت چشم پوشی نکرد به امید روزی که قومیت و مذهبی نباشه امپراطوری ایرانی یکپارچه
شنبه 3 فروردین 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.