دولت ایران با اکراه ساعت را جلو می کشد

دولت ایران با اکراه ساعت را جلو می کشد

دولت ایران اعلام کرد که علیرغم میل خود از ساعت 24 اول فروردین (بیستم مارس) ساعت رسمی کشور را یک ساعت به جلو می کشد و همزمان، تلاش برای لغو مصوبه مجلس در مورد تغییر ساعت را ادامه می دهد.
طرح تغییر ساعت رسمی کشور بعد از پانزده سال اجرا، در سال گذشته از سوی دولت آقای احمدی نژاد لغو شد

دولت محمود احمدی نژاد دو سال پیش رویه پانزده ساله تغییر ساعت رسمی کشور را در آغاز سال نوی خورشیدی برهم زد و دلیل این تصمیم را مشکلاتی اعلام کرد که تغییر ساعت برای مردم ایجاد می کند.

اما مجلس شورای اسلامی 22 اوت (31 مرداد) گذشته طی مصوبه ای دولت را ملزم کرد که همه ساله با آغاز فصل بهار، ساعت رسمی کشور را تا پایان تابستان، یک ساعت به جلو بکشد.

غلامحسین الهام سخنگوی دولت ایران اعلام کرده که اگرچه دولت همچنان با این تصمیم مخالف است اما به لحاظ "قانون پذیری"، مصوبه مجلس را به اجرا می گذارد.

به گفته آقای الهام، بررسیهای کارشناسانه دولت نشان می ‌دهد که تغییر ساعت در نیمه نخست سال موجب افزایش مصرف برق می‌ شود، هزینه‌ های مالی پنهان دیگری از جمله برای تنظیم و هماهنگی ساعت پروازهای بین المللی و تنظیم و تطبیق ساعات کار بانکها و مؤسسات مالی با خارج از کشور ایجاد می کند و مردم را در نقاط مختلف کشور از نظر تنظیم ساعات کاری و تعیین اوقات شرعی در فصول مختلف دچار زحمت می‌ کند.

سخنگوی دولت گفته که مردم ایران طی دو سال گذشته از تثبیت ساعت رسمی کشور احساس راحتی و رضایت داشتند و دولت نیز هیچ تمایلی برای به رنج انداختن مردم ندارد اما مجلس با تصویب طرح تغییر ساعت، وضع جدیدی ایجاد کرد که نیازی به مداخله دولت نباشد.

آقای الهام افزوده که دولت برای جلوگیری از آثار "منفی" مالی و اجتماعی تغییر ساعت، تلاش قانونی خود را برای لغو مصوبه مجلس پیگیری خواهد کرد.

تغییر فصلی ساعت از سالهای قبل از انقلاب به منظور صرفه جویی در مصرف برق به اجرا در آمد و پس از انقلاب برای مدتی به منظور انطباق ساعت شرعی با ساعت ملی متوقف شد اما از سال 1370 خورشیدی (1991 میلادی) و بنا بر مصوبه آن زمان هیئت وزیران، تغییر ساعت بار دیگر معمول شد.

تغییر ساعت رسمی در بیش از هفتاد کشور جهان اعمال می شود و دلیل اصلی آن بهره گرفتن از روزهای بلندتر در فصلهای بهار و تابستان است.

babaktoronto - کانادا - تورنتو
یکی از انتقاداتی که در زمان شاه روحانیت به شاه وارد میکرد میگفت این شاه نامسلمون با تغییر ساعت و زمان قصد توهین و اهانت به مقدسات ما و اسلام را دارد و در اوقات شرعی نیز دست درازی می کند.
اخوند بیسواد که نمیدانست تغییر ساعت رسمی کشور علیرغم اثرات ژگرفی که در اقتصاد ایران دارد هیچگونه خللی در دین و ساعات شرعی وارد نمیاورد میخواست از این طریق با حکومت پهلوی مقابله کند. دیگر نمیدانست که روزی خود این قانون را در ایران بکار خواهد بست.
براستی چه درصدی از ایرادات و انتقاداتی که اخوند به شاه وارد میکرد از نظر عقلایی و منطقی اعتراض واردی بود؟ تاریخ قضاوت خواهد کرد.
چهار‌شنبه 29 اسفند 1386

mah1 - ایران - تهران
بیا یه کار به این سادگی رم عرضه ندارن. بابا هی اره یا نه برایه چیه؟ این همه کشور دارن این کارو سالها مثله بچه ادم انجام میدن به ما که میرسه میشه جوک مثله بقیه چیزایه دیگه!
چهار‌شنبه 29 اسفند 1386

king_irooni - ایران - سربندر
واقعا" اعتراف به اشتباه برای انسانهایی که دارای جمود فکری هستن (مث این آقا) سخته. چه اشکالی داره که بگی تحقیقات نشون داده که حق با کارشناسان موافق تغییر ساعت بوده ؟؟
چهار‌شنبه 29 اسفند 1386

hoormazd - امریکا - تگزاس
با بابک تورونتو موافقم.منم همینو میخواستم بگم.اخوندا اون موقع ایققدر احمق بودن که میگفتن این کار شاه باعث میشه نماز ما قضا بشه و وااسلاما و وا مصیبتا. حالا هم اینا شعور ندارن که بفهمن اینکار باعث صرفه جویی در اقتصاد میشه.
پنج‌شنبه 1 فروردین 1387

majidmad - ایران - تهران
ای کاش این رپیس جمهور ....ما می فهمید که اینکار دل بخواهی نیست...حداقل حداقل فایده ی این کار ذخیره ی 2 ساعت انرژی نسبت به زمانی است که ساعت رو نکشی جلو...حوصله ی توضیح ندارم فقط همین رو بگم که ما در دوران اوج مصرفی روزانه ( پیک روزانه ) کل انرژی رو تولید نمی کنیم و از همسایه ها غرض می گیریم تا به صرفه باشه...و در عوض در اوج پیک اونها بهشون بر می گردونیم...حالا اگه ساعت رو جلو نکشیم اوج پیک ما و اونها روی هم می یفته و مجبور به تولید مستقل می شیم.....
اگه متوجه نشدید قبول دارم چون باید بیشتر توضیح بدم ...ولی حوصله ندارم ...اگه کسی خواست بگه تا بیشتر بگم
پنج‌شنبه 1 فروردین 1387

shekamo - نورو - اوسلو
ما ساعت به دستو قلیون به دست موندیم چه کنیم 1 بار میگن ساعت و جلو نکشین 1 بار میگن قلیون نکشین حالا اره یا نه ایشششششششششش
پنج‌شنبه 1 فروردین 1387

khasteh - فرانسه - استراسبورگ
هورمزد جان اقتصاد مال خره !
پنج‌شنبه 1 فروردین 1387

DokhtarIrooni - ایران - مشهد
یه کار کنین ! مملکت که واسه شما آزمایشگاهه مردم هم که موش آزمایشگاهی اند پس بیان مثل قضیه ساعت کار بانکها یه بار ساعت رو بکشین جلو یه بار نکشین جلو یه بار بکشین عقب یه بار نکشین عقب اونوقت وقتی کشیدین جلو نکشین عقب با کشیدن به جلو دو بار بکشین عقب دیگه نکشین جلو وقتی کشیدین جلو بازم بکشین جلو ولی نکشین عقب ......اوه(اگه از کار اینا شما چیزی فهمیدین منم فهمیدم.....)
پنج‌شنبه 1 فروردین 1387

skywalker - ایران - تهران
البته به همه عزیزان یادآوری میکنم دیگه دولت مهر ورز اکراهی نخواهد داشت چون مجلس هم از دار و دسته خود اراذلشون هستند.
جمعه 2 فروردین 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.