فواید رژیم گیاهی برای مبتلایان به رماتیسم

فواید رژیم گیاهی برای مبتلایان به رماتیسم

بر اساس یک مطالعه انجام شده رژیم غذایی مبتنی بر گیاهخواری می تواند خطر سکته قلبی و مغزی را برای افراد مبتلا به رماتیسم (Rheumatoid arthritis) کاهش می دهد.
گوشت در رژیم غذایی نیمی از افراد شرکت کننده در این مطالعه وجود نداشت

حمله قلبی و سکته مغزی یکی از اصلی ترین علل مرگ برای مبتلایان به این بیماری بشمار می روند.

اما تحقیقات انجام شده توسط موسسه "تحقیقات و درمان آرتریت" نشان می دهد بیمارانی که گیاهخوار هستند کلسترول "بد" کمتری دارند.

کلسترول بد با مسدود کردن سرخرگ ها از علل مهم مشکلات قلبی به حساب می آید.

سالانه ۳۵۰ هزار نفر در بریتانیا دچار مشکلات رماتیسمی می شوند.

اما پژوهشگران موسسه کارولینسکا در استکلهم می گویند خطر این بیماری ها با خوردن غذاهایی که فاقد مواد حیوانی است کاهش می یابد.

در این مطالعه 38 داوطلب تحت یک رژیم غذایی مبتنی بر گیاهخواری قرار گرفتند که شامل پروتئین (۱۰ درصد)، کربو هیدرات (۶۰ درصد) و چربی (۳۰ درصد) بود.

این رژیم غذایی شامل سبزیجات، میوه، ذرت، تخم آفتاب گردان و ارزن می شد.

۲۸ نفر دیگر نیز یک رژیم غذایی سالم گرفتند که همین میزان پروتئین، کربو هیدرات و چربی داشت.

در این رژیم غذایی چربی های اشباع شده کمتر از ده درصد از انرژی روزانه را تامین می کرد و از غلات سبوس دار نیز تا حد امکان استفاده می شد.

مقایسه نتایج این مطالعه نشان داد که گروهی که دارای رژیم غذایی گیاهی بودند میزان کلسترول بخصوص نوع "بد" یعنی ال اس ال خود را توانستند به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

اما در مقابل تغییر محسوسی در کلسترول افرادی که رژیم غذایی غیرگیاهی داشتند حاصل نشد.

پژوهشگران به "شواهد زیادی" اشاره می کنند که نشان می دهد این تغییرات برای پیشگیری از گرفتگی رگ های قلبی بسیار موثر هستند.

اما با این وجود کارشناسان هشدار می دهند هرچند رژیم غذایی گیاهی ممکن است در کاهش کلسترول موثر باشد، اما براحتی نمی تواند همه مواد غذایی مورد نیاز بدن را تامین کند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.