ابراز نومیدی از وضع اقتصادی آمریکا

ابراز نومیدی از وضع اقتصادی آمریکا

هنری پلسون، وزیر دارایی (خزانه داری) آمریکا اذعان کرده است که اقتصاد آمریکا شدیدا به هم ریخته و در حال رکود است.
هنری پلسون، وزیر دارایی آمریکا می گوید روزهای سختی در پیش

با وجود این اظهارات، این انتظار گسترده که بانک مرکزی آمریکا امروز نرخ بهره دلار را باز هم کاهش خواهد داد، به ثبات قیمت سهام در نیویورک کمک کرد.

روز سه شنبه، 18 مارس (28 اسفند) شاخص بهای داوجونز، در بورس نیویورک بیش از دو درصد افزایش یافت.

پس از بحران مالی روزهای اخیر، امروز قیمت سهام در بازارهای آسیایی و اروپایی نشان دهنده یک بهبود نسبی بود.

در ساعات اولیه معاملات سهام در بورس های کشورهای شرق آسیا نیز شاخص بهای سهام نسبت به روز گذشته بهبود یافت و از جمله نیکی - شاخص بهای سهام در بورس توکیو - که روز دوشنبه 3.5 درصد کاهش یافته بود بیش از یک و نیم درصد افزایش پیدا کرد.

روز سه شنبه شاخص های بهای سهام در بورس های تایوان و هنگ کنگ نیز در واکنش نسبت به افزایش روز دوشنبه در شاخص بهای سهام در بورس های ایالات متحده افزایش یافت.

در اروپا نیز شاخص بهای سهام در آغاز معاملات در بورس های لندن، فرانکفورت و پاریس اندکی افزایش یافت.

خبر مشکلات مالی بانک بیر استرنز، بزرگترین بانک سرمایه گذاری آمریکا، و خرید آن توسط بانک آمریکایی جی پی مورگان همراه با تقبل بخشی از بدهی هنگفت آن توسط بانک مرکزی آمریکا باعث بروز نگرانی در بازارهای بورس کشورهای مختلف در روز دوشنبه و سقوط بهای سهام در این بازارها شده بود.

سرمایه گذاران در اکثر کشورهای جهان این خبر را به عنوان نشانه تشدید دشواری در اقتصاد آمریکا و آثار منفی آن بر اقتصاد جهانی تلقی کردند و نسبت به آن واکنش نشان دادند..

نگرانی از اوضاع آمریکا

برای سرمایه گذاران در نقاط مختلف جهان خبر سقوط بانک بیر استرنز، که از جمله معتبرترین موسسات مالی آمریکا محسوب می شد، این نگرانی را پدید آورده که ممکن است دشواری های کنونی در بخش مالی آمریکا به بروز رکود در اقتصاد جهان منجر شود.

طبیعی است که رکود جهانی به سرعت بر سوددهی شرکت های مختلف تاثیر می گذارد و باعث کاهش بهای سهام آنها می شود و حتی ممکن است ورشکستگی و بی ارزش شدن سهام برخی از شرکت ها را در پی داشته باشد.

به همین دلیل نیز سهامداران به فروش سهام خود روی آوردند که نتیجه آن سقوط بهای سهام در بازارهای مختلف جهان بود.

سرمایه گذاران دارایی خود را به کالاهای امن تری مانند طلا تبدیل می کنند

نگرانی در مورد آینده اقتصاد جهان و شرایط نامساعد بازارهای مالی باعث شده است که سرمایه گذاران برای حفظ ارزش دارایی خود به سرمایه گذاری در زمینه های امن تر از جمله خرید کالاهایی مانند نفت و طلا روی آورند.

در نتیجه، بهای نفت خام در روز دوشنبه افزایش یافت و قیمت طلا در بازار فلزات قیمتی لندن به حد بی سابقه بالاتر از 1032 دلار برای هر اونس (31.1 گرم) رسید.

mtpoor - ایران - تهران
بهتر!!!بس که با اون پولشون همه رو کشتنb:
سه‌شنبه 28 اسفند 1386

Eteraaz - ایران - تهران
باید یه خسته نباشید حسابی به جرج بوش گفت .
سه‌شنبه 28 اسفند 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.