رزا منتظمی دیگر نمی‌تواند آشپزی کند

رزا منتظمی دیگر نمی‌تواند آشپزی کند

رزا منتظمی نویسنده کتاب معروف هنر آشپزی به دلیل کهولت سن دیگر قادر به آشپزی نیست. او امروز 79 سال دارد و تنها با تجدید چاپ کتاب هنر آشپزی روزگار می گذراند.

رزا منتظمی، نویسنده کتاب معروف «هنر آشپزی» دیگر قادر به آشپزی نیست.
او گفت: "حتی نمی توانم یک تخم مرغ عسلی درست کنم. میهمان اگر بیاید، می برمش به رستوران."
ناتوانی منتظمی نه به خاطر عدم تبحر او در آشپزی که به دلیل کهولت سن است. او همان طور که خود به یاد می آورد سال 1305 یا 1306 شمسی در تهران متولد شده است.
یکی از شماره های اخیر روزنامه اطلاعات در خبری مربوط به سال های دور، از دختری با نام «فاطمه بحرینی» اسم برده که در امتحانات نهایی بین مدارس دخترانه و پسرانه شاگرد اول شده است. فاطمه بحرینی نام اصلی رزا منتظمی است.
منتظمی گفت:" این خبر را کارگر خانه ام دیده بود و به من هم نشان داد. من از 3 سالگی کار کرده ام اما حالا دکمه لباسم را هم کارگرم می دوزد."
او گفت:" انگار 200 سال زندگی کرده ام. طاقت دیدن رنج مردمم را ندارم. نمی توانم ببینم چگونه پدری که به دختر بچه اش تجاوز کرده و او را کشته تبرئه می شود. وقتی می بینم مردمی هستند که شب ها در کارتن می خوابند و از سرما می میرند، دلم ریش می شود. درد مردم لاعلاج است انگار. جوان های ما به خدا با هوش هستند. بیچاره ها پای برهنه خودشان را می رسانند خارج و آن جا شاگرد اول می شوند و به آن ها افتخار می کنند. آخر چرا کشور من این طوری است که آدم ها یکدیگر را فراموش کرده اند."
"خانم منتظمی آیا جز هنر آشپزی نوشته دیگری ندارید؟ " او در پاسخ به این سوال گفت:"خیر! هیچ نوشته ای ندارم. کشور من خاک و آبش طلاست. چاگوشه اش چارجور آب و هوا دارد آن وقت..."
به گفته منتظمی نوشتن اولین چاپ کتاب آشپزی که در سال 1343 منتشر شد، دو سال طول کشید.
او گفت:" آن موقع 200 – 300 صفحه بیشتر نبود. هر سال که چاپ می شد به آن غذاهای جدید اضافه می کردم."
چاپ 41 این کتاب در دوجلد بیش از 1700 غذای ایرانی و فرنگی را شامل می شود.
نویسنده کتاب «هنر آشپزی» گفت:" صفحات کتاب زیاد شده بود. دیدم بهتر است تبدیلش کنم به دو کتاب. یعنی کتاب اول و دوم. تا کسی مجبور نباشد هر دو را با هم بخرد. هر کتاب غذاهای مخصوص به خودش را دارد. جوری کتاب را تقسیم کردم که هر کدام مستقل باشند."
او در ادامه گفت:" من این کتاب را با زجر نوشتم. حالا خیلی ها می آیند دم در خانه که فلانی تو خودت را معرفی کن. یک چیزی درباره خودت بگو. من اما حرفی برای گفتن ندارم. دلم می سوزد. بیژن الهی آمد دم خانه گفت خانم خودت را معرفی کن. من ادعایی ندارم. معجزه که نکردم. خداوند تو این رشته به من استعداد داد و من هم پی اش را گرفتم اما حالا چه؟ تو کشور من همه جور میوه ای در می آید اما خوب هاش دست کسی نمی رسد. اعتیاد زیاد شده است."
منتظمی خود اولین ناشر کتاب آشپزی بود. او در این بازه گفت:" خودم می بردم چاپخانه. یک بار کلمه باقالی شده بود «یاقالی». یک نقطه اضافه شده بود. رفتم گفتم فیلم را عوض کنند. به خاطر همان یک نقطه. می گفتم دختر جوانی که کتاب را می خواند شاید یباره (یک باره) راه بیافتد دور شهر دنبال یاقالی. اگر بالا پایین شود فرم کتاب را هم عوض می کنم."
او در این باره که آیا در طول چهل و چند چاپی که از «هنر آشپزی» منتشر شده در دستورات آن تغییراتی هم داده شده؟ گفت: "هیچ چیز عوض نشده. فقط تعداد غذاها، هم ایرانی و هم فرنگی، اضافه تر شده اما چه فایده؟"
آخرین خبر را هم منتظمی به گفته های خود افزود:" وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال جاری برای چاپ جدید «هنر آشپزی» کاغذ نداده است."
او گفت:" هر سال 20 هزار نسخه از کتاب چاپ می کردم اما امسال کاغذ ندادند مجبور شدم 5 هزار تا دربیاورم."

khasteh - فرانسه - استراسبورگ
خانم منتظمی عزیز چرا نگفتید که بعد از انقلاب مجبورتون کردن که کتاب تونو سانسور وتجدید چاپ کنید برای اینکه مثلا تو یکی از غذاهای فرنگیتون نوشته بودین اینجا نصف استکان شراب قرمز به اب مرغ اضافه میکنیم یا این نوع ماهی را میتونین با کمی شراب سفید میل کنید . پاینده باشید .
شنبه 25 اسفند 1386

shadi53 - دبی - دبی
یادمه یه زمانی کمیاب شده بود کتابشون و خیلی هم گران امیدوارم همیشه سلامت باسید
شنبه 25 اسفند 1386

parand2008 - فرانسه - نانسی
اخه من هنوزمی شناسم خیلی ها را که تو جهزیه اشان کتاب ایشان هست ....اما جالبه در مصاحبه اش می خواد از وضع مردم و بدبختی هاشون حرف بزنه ...خودش هم میدونه در گرونی مواد غذایی و معیشتی مردم غذای گرون کتاب را مردم نمی خرند یعنی مردم دنبال ارزونی هست که فقط یک نان شب برای خانواده اشان ببرن
شنبه 25 اسفند 1386

parviz1 - انگلستان - کترینگ
درود بر این بانوی محترم و کتبانوی عزیز ایرانی که عطر وطن پرستی از سخنانش همچون غذاهای مطبوعش بمشام هر آزاده سربلند میرسد.
شنبه 25 اسفند 1386

azadi - ایران - کرج
شاد باشی
شنبه 25 اسفند 1386

ahangebiseda - سو ئد - نورشوپینگ
khasteh - فرانسه - استراسبورگ: اگر واقعا اینطور بوده که نمیتونه در مصاحبه حرفی از شراب بزنه. ایا خودت در کتاب اشپزی این خانم (رزا منتظمی) خوندی که از شراب نوشته بود؟
رزا منتظمی چقدر با احساس و با عشق از دردهای ایران و ایرانی حرف میزنه بوسه بر دستان این استاد عاشق و این مادر گرامیباد
شنبه 25 اسفند 1386

bidad - امریکا - اتلانتا
با سلام و دورد به خانم رزا منتظمی
بله اهنگبی صدا من کتاب ایشونرا سال 1358 خریدم و در طرز تهیه غذاهای خارجی از شراب قرمز و سفید و یا کنیاک نام برده شده و در آخر کتاب نوشتند که بجای مشروبات الکلی میتوانید از سرکه سیب یا انگور و یا.... استفاده بکنید.
ولی این مسئله چیز مهمی نیست.در سال 1360 هم کتاب ایشونرا تو بازار سیاه چاپ کردند.بدون اطلاع خودشون
آرزوی سلامتی برای ایشون میکنم
شنبه 25 اسفند 1386

zpirooz - آلمان - آخن
ahangebiseda - سو ئد - نورشوپینگ بله من هم کتاب پیش از انقلاب را دیده ام چون مادرم داشت اکثر غذاهای فرنگی شامل شراب هم بود
شنبه 25 اسفند 1386

hoormazd - امریکا - تگزاس
ahangebiseda - سو ئد - نورشوپینگ
بله خواسته (khasteh - فرانسه - استراسبورگ) کاملا درست میگه.منم خودم همین رو دیدم.حتی یک جا کلمه ژامبون رو حذف کرده بودن جاش گذاشته بودن کالباس اسلامی. درود به شرف تمام شیرزنان ایران زمین...
شنبه 25 اسفند 1386

kaveieahangar - کانادا - تورونتو
قربونه غذاهای مشتی و توپ ایرانی . یادمون نره وقتی سبزی پلوی شب عید رو میخوریم ٬ خیلیها تو وطنمون ٬ به یاد نمیارن روزی رو که آخرین ماهیشونو خوردن . یادمون باشه لعنت کنیم اون سایه شومی رو که 29 ساله چون بختک رو مملکتمون افتاده .
شنبه 25 اسفند 1386

neginla - استرالیا - سیدنی
اهنگ بی صدا شما نضرهاتون جنگ جویانه است همش
یکشنبه 26 اسفند 1386

parand - ایران - تهران
کانادا - تورنتو تو همونجا باش اینقدر هم نگران ایران نباش سایه خدا بالای سرماست نه کس دیگه
میدونم که به خدا اعتقاد نداری!
یکشنبه 26 اسفند 1386

parand2008 - فرانسه - نانسی
فعلا که سایه کسی دیگه رو سر ایرانه یک سر بزن بیرون از ایران بعد از اون حصارها و دیوارهای بزرگ را خواهی دید
نمی دونم کی دست از سر مردم بر می دارن که هر ایرانی هم بتونه به ایران برگرده و عید را تو خونه خودش بدون ترس با خیال اسوده جشن بگیره نه تو زندانی که الان برا ی مردم ساختند یک سری اخوند پرست هم ازشون دفاع کنند .....
یکشنبه 26 اسفند 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟