فرصت تبلیغات انتخابات مجلس تمام شد

فرصت تبلیغات انتخابات مجلس تمام شد

خاتمه فرصت داوطلبان نمایندگی دوره هشتم مجلس شورای اسلامی اعلام شده است.
تبلیغات انتخاباتی بیست و چهار ساعت پیش از آغاز رای گیری ممنوع اعلام شده است

روز پنجشنبه، 13 مارس (23 اسفند)، محمد حسین موسی پور، رئیس ستاد مرکزی بازرسی انتخابات، اعلام داشت که فرصت قانونی تبلیغات نامزدهای نمایندگی مجلس که از روز پنجشنبه گذشته آغاز شده بود در ساعت 8 بامداد پنجشنبه و بیست و چهار ساعت پیش از گشایش مراکز اخذ رای پایان یافت.

آقای موسی پور گفت که مطابق قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، از این ساعت به بعد، داوطلبان نمایندگی مجلس هشتم و طرفداران آنان مجاز به تبلیغات انتخاباتی نیستند و از آنان خواست تا به قانون احترام بگذارند.

قانون انتخابات مجلس همچنین مسئولین شعبه های اخذ رای را ملزم می کند که تا قبل از آغاز رای گیری، اطمینان حاصل کنند که هرنوع آگهی و اعلامیه تبلیغاتی به نفع نامزدها از محل اخذ رای حذف شده است.

پنجشنبه گذشته وزارت کشور با صدور اعلامیه ای خاتمه بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی دوره هشتم مجلس و آغاز رسمی تبلیغات انتخاباتی را اعلام داشته بود.

از ساعت 8 بامداد روز جمعه، 24 اسفند، رای گیری برای گزینش 290 نماینده مجلس در بیش از چهل و پنجهزار شعبه اخذ رای در سرتاسر کشور آغاز می شود.

آغاز رای گیری به منزله خاتمه فعالیت داوطلبان نمایندگی مجلس است که از روز 5 ژانویه (15 دی) با ثبت نام آنان آغاز شد و در جریان آن، افرادی که مورد تایید شورای نگهبان بودند توانستند وارد رقابت های انتخاباتی شوند.

انتخاب به نمایندگی مجلس مستلزم کسب اکثریت مطلق آرای ریخته شده در هر حوزه انتخاباتی است و در حوزه هایی که نامزدها موفق به کسب این حد نصاب نشوند، انتخابات به دور دوم کشیده می شود.

در این حوزه ها، رقابت انتخاباتی بین دو نامزد حائز بیشترین شمار آرا ادامه خواهد یافت و برنده نهایی انتخابات به عنوان نماینده مجلس برگزیده می شود.

دوره قانونگذاری در جمهوری اسلامی چهار سال است و دوره کنونی مجلس، که نخستین دور انتخابات آن در اسفندماه سال 1382 برگزار شده بود، روز 27 مه سال 2004 (7 خرداد سال 1383) رسما گشایش یافت و بنابراین انتظار می رود در انتخابات فعلی، مراحل اخذ و شمارش آرا در دور اول، و احتمالا در برخی حوزه ها، دور دوم انتخابات، رسیدگی به شکایات احتمالی و اعلام نتیجه نهایی رای گیری تا قبل از 7 خردادماه سال جاری تکمیل شده باشد.

رقابت جناحی

شمار افراد واجد شرایط رای دادن در انتخابات مجلس هشتم حدود 43 میلیون نفر تخمین زده شده است و پیش بینی های مختلفی در مورد شمار شرکت کنندگان انتشار یافته است.

به گزارش وزارت کشور، در این دوره از انتخابات بیش از 4470 نامزد تایید صلاحیت شده شرکت دارند که اکثر آنان را افراد وابسته به جناح های مختلف در جمهوری اسلامی تشکیل می دهند.

آیت الله خامنه ای شرکت گسترده مردم را مهمترین مساله در انتخابات دانسته است


گروه های اصلی شرکت کننده در این دوره از انتخابات مجلس را ائتلاف اصلاح طلبان جمهوری اسلامی، ائتلاف فراگیر اصولگرایان، حزب اعتماد ملی و جهبه متحداصولگرایان تشکیل می دهند.

ائتلاف فراگیر اصولگرایان و جبهه متحد اصولگرایان شامل تشکل ها و شخصیت هایی هستند که پیش از این از آنان با عنوان جناح محافظه کار در جمهوری اسلامی یاد می شد در حالیکه ائتلاف اصلاح طلبان را گروه ها و افراد متمایل به سیاست های اصلاحی محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق، تشکیل می دهند.

حزب اعتماد ملی به رهبری مهدی کروبی، رئیس سابق مجلس، تشکیل شده که گرچه مواضعی نزدیک به اصلاح طلبان دارد اما منتقد برخی از شیوه ها و سیاست های آنها نیز بوده است.

هریک از این گروها فهرست انتخاباتی خود را برای تمام یا بعضی از حوزه های انتخاباتی معرفی کرده است.

در عین حال، شمار قابل توجهی از نامزدهای تایید صلاحیت شده نیز افرادی هستند که به صورت نامزدهای مستقل وارد رقابت های انتخاباتی شده اند.

مقامات و جناح های مختلف جمهوری اسلامی از مردم خواسته اند به طور گسترده در رای گیری شرکت کنند و شرکت گسترده آنان را برای حفظ منافع ملی و اعلام حمایت از جمهوری اسلامی ضروری دانسته اند و رسانه های همگانی و به خصوص رادیو و تلویزیون دولتی به تبلیغات گسترده ای برای جلب توجه رای دهندگان ادامه می دهد.

روز چهارشنبه آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، گفت که مهمترین مساله در انتخابات مجلس، ضرورت حضور گسترده مردم در رای گیری است و افزود که این انتخابات نیز مانند سایر انتخابات در جمهوری اسلامی به شکلی منصفانه و آزاد برگزار خواهد شد.

moji643 - ایرون - شیراز
یک تابلوی بسیار بزرگ رو من توی تهران ( خیابان انقلاب ) دیدم که از قول مقام عظمای ولایت روش نوشته شده بود : مهمترین مسئله ی کشور ما انتخابات است... !!!

پنج‌شنبه 23 اسفند 1386

diaoko - ایران - اصفهان
یه هفته راهپیمایی روز 22بهمن .هفته بعد پیروزی هسته ای .بعد هم نوبت مردم مظلوم فلسطینه که دارن قتل عام میشن .هفته بعد عماد مقنیه... .حالا هم که نوبت انتخاباته .خدا کنه این انتخابات مسخره هم تموم بشه تا ببینیم این رسانه ملی دیگه میخواد به چی گیر بده .بعدشم حتمادر مورد اه بودن چهارشنبه سوریه.میگی نه نگا کن
پنج‌شنبه 23 اسفند 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.