گیتس:سیاست آمریکا در برابر ایران تغییر نکرده

گیتس:سیاست آمریکا در برابر ایران تغییر نکرده

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا این مساله را که استعفای فرمانده ارشد نظامی ارتش این کشور، احتمال جنگ با ایران را بیشتر می کند، رد کرد.
دریاسالار ویلیام فالون در مارس 2007 جانشین ژنرال جان ابی زید شد

دریاسالار ویلیام فالون روز سه شنبه یازده مارس اعلام کرد که از مقام خود به عنوان رئیس ستاد فرماندهی نیروهای آمریکا در خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای میانه به دلیل برداشت عموم بر سر اختلاف نظر با جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا بر سر نحوه رفتار با ایران کناره گیری می کند.

مجله اسکوایر چاپ آمریکا در شماره ماه آوریل خود گزارش مفصلی را به چاپ رساند که در آن به اختلاف نظرهای دریاسالار فالون با سیاست های جورج بوش اشاره شده بود.

در این گزارش اشاره شده بود که آقای فالون با اقدام نظامی علیه ایران مخالفت کرده است.

نویسنده این گزارش، دریاسالار فالون را "نیرومندترین فردی دانست که میان دولت جورج بوش و جنگ علیه ایران قرار گرفته است."

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا استعفای دریاسلار فالون را اقدامی صحیح خواند اما تاکید کرد که تفاوت های چشمگیری میان دیدگاه های دریاسالار و دولت جورج بوش وجود ندارد.

دریاسالار فالون، اولین افسر نیروی دریایی آمریکا است که سمت ریاست ستاد فرماندهی نیروهای آمریکا در خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای میانه را به عهده گرفت. او در مارس 2007 جانشین ژنرال جان ابی زید شد.

رهبران دموکرات، استعفای دریاسالار فالون را نشانه ای از تلاش های کاخ سفید برای خاموش کردن صدای مخالفان در دولت دانستند اما وزارت دفاع آمریکا این مساله را رد کرده است.

هیلاری کلینتون، سناتور نیویورک و نامزد انتخابات ریاست جمهوری در رقابت های درونی حزب دموکرات در واکنش به این استعفا، از دولت جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا خواست تا در برابر ایران به جای سیاست برخورد از دیپلماسی استفاده کند.

آدام بروکس، خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید این استعفا نشاندهنده اختلاف نظر میان ارتش و دولت آمریکا است.

او می گوید که دریاسالار فالون سال پیش به تلویزیون عربی الجزیره گفته بود که "انتظار ندارم جنگی با ایران اتفاق بیافتد." این موضع او با خشم مقام های دولت بوش مواجه شد.

ایالات متحده تاکید می کند که سیاست این کشور در مواجهه با ایران، استفاده از دیپلماسی برای حل بحران ناشی از مناقشه هسته ای ایران است. این کشور در عین حال استفاده از گزینه اقدام نظامی را رد نکرده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.