فضاپیمای پیشرفته اروپایی آماده پرتاب می شود

فضاپیمای پیشرفته اروپایی آماده پرتاب می شود

اروپا برای پرتاب بزرگترین و پیشرفته ترین فضاپیما در تاریخ خود به مدار زمین آماده می شود.
توسعه این فضاپیمای اروپایی 11 سال وقت برده است

اِی تی وی (Automated Transfer Vehicle) یک فضاپیمای بدون سرنشین است که می تواند هفت هزار و 600 کیلوگرم بار را به ایستگاه بین المللی فضایی (آی اس اس) منتقل کند.

نقش مهم دیگر آن افزایش ارتفاع ایستگاه بین المللی است تا مانع از سقوط آن به زمین شود.

اِی تی وی ساعت 04:03 صبح یکشنبه به وقت گرینویچ سوار بر موشک آریان 5 از سکوی فضایی کورو در گینه فرانسه پرتاب خواهد شد.

این ماموریت بیانیه ای نیرومند در زمینه قابلیت های علمی و فنی اروپا خواهد بود.

پرتاب اِی تی وی بیانگر این موضوع است که اروپا اکنون دارای قابلیت های فنی مهمی برای رقابت با بهترین ها در فضا است.

قابل توجه ترین آنها، فناوری ملاقات و پهلوگیری اِی تی وی است. این سفینه می تواند راه خود را به سوی ایستگاه فضایی پیدا کرده و بدون دخالت انسان به ایستگاه متصل شود.

الن تِرکِتِل، مدیر آژانس فضایی اروپا در امور ایستگاه فضایی، گفت: "ما با اِی تی وی به هزینه های عملیاتی ایستگاه فضایی کمک می کنیم - با انتقال چندین تن وسایل لجستیکی به آن."

وی به بی بی سی گفت: "اِی تی وی همچنین از نظر توسعه خیلی مهم است. این نتیجه وصلت فضاپیمای حامل انسان و ماهواره ها است. این یک فضاپیمای خیلی پیچیده است؛ و صنایع اروپایی در نتیجه اِی تی وی این فرصت را داشته اند تا فناوری های تازه و تکنیک های تازه را توسعه دهند."

این وسیله به خاطر پرواز نخست خود در روز یکشنبه لقب "ژول ورن" گرفته است و هنگام پرتاب تقریبا 20 تن وزن خواهد داشت. آریان 5، موشک حامل آن، برای انجام این ماموریت تقویت شده است.

آریان 5 - ای اس که 775 تن وزن دارد روز جمعه روی سکو قرار داده شد

اِی تی وی که دارای ابعادی مشابه یک اتوبوس دو طبقه است در نقطه ای به ارتفاع 260 کیلومتر، کمی پایین تر و عقب تر از ایستگاه بین المللی فضایی، قرار داده خواهد شد.

این ماموریت برای آریان 5 نیز یک گام بزرگ به حساب می آید چرا که این سنگین ترین بار منفردی است که تاکنون به فضا حمل می کند.

این موشک بیشتر به حمل ماهواره های ارتباطات به مدارهای استوایی که در ارتفاع 36 هزار کیلومتری بالای زمین مستقر می شوند عادت دارد.

اِی تی وی پس از پرتاب عملا در مدار زمین پارک خواهد شد. این فضاپیما باید صبر کند تا شاتل فضایی اِندِوِر ماموریت آتی خود در ایستگاه بین المللی فضایی را تکمیل کرده بعد احتمالا روز سوم آوریل در کنار ایستگاه پهلو گیرد.

اِی تی وی برای شش ماه در ایستگاه باقی خواهد ماند. در فاصله های 10 تا 45 روزه، از پیشبرنده های این وسیله استفاده خواهد شد تا ارتفاع ایستگاه بین المللی فضایی تنظیم شود.

اروپا امیدهای زیادی به اِی تی وی و فناوری آن دارد. هرچند فضانوردان با این سفینه به فضا منتقل نخواهند شد، اما به گونه ای طراحی شده است که وقتی به ایستگاه متصل شد، فضانوردان بتوانند بدون به تن کردن لباس های فضایی به داخل محفظه آن بروند.

درحال حاضر هیچ یک از فضانوردان اروپایی نمی توانند بدون شاتل های آمریکایی یا فضاپیمای سویوز روسی به ایستگاه فضایی بروند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.