مناظره جنجالی و خواندنی نائب رییس مجلس هفتم و نائب رییس مجلس ششم

مناظره جنجالی و خواندنی

 نائب رییس مجلس هفتم و نائب رییس مجلس ششم

رضا خاتمی: از اقتصاد چیز زیادی نمی‌فهمیم. ما در مجلس ششم دنبال توسعه سیاسی بودیم!

 باهنر: ممنون که چنین اعتراف کردید

 خاتمی: شما که اقتصاد می فهمید، وضع مملکت را اینگونه کردید

محمدرضا خاتمی نایب رییس مجلس ششم و محمدرضا باهنر نایب رییس مجلس هفتم در نشست مشترکی که در محل انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان برگزار شد، به مناظره پرداختند.

به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری «انتخاب» به نقل از ایسنا، محمدرضا باهنر در ابتدای این نشست درباره مهندسی اصولگرایان در انتخابات مجلس هشتم گفت:‌ در کشور ما با توجه به ساختار سیاسی و قانون اساسی آن، همه مسوولان به صورت مستقیم یا غیرمستقیم توسط مردم انتخاب می‌شوند و ما ناچاریم که چند حزب پاسخگو ـ حال با سیستم دو یا چند حزبی که کشورهای مختلف آن را تجربه کرده‌اند ـ برای مردم داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: احساس می‌کنم اتفاقی که پس از بحث‌ها و مجادله‌های طولانی منجر به تصویب اصل ‌‌٤٤ قانون اساسی شد، یک اراده ملی بود تا سهم مردم از اقتصاد روشن شود. در سیاست راهبردی همه اصلاح‌طلبان و اصولگرایان موافقند. آن‌ چه در بعد اقتصادی اتفاق افتاد باید در بعد سیاسی نیز رخ دهد و در این زمینه فرهنگ‌سازی شود.

نایب رییس مجلس هفتم ادامه داد: در بعد مهندسی اصولگرایی به این دلیل که حزبی وجود ندارد،‌ هم اصولگرایان و هم اصلاح‌طلبان از طیف وسیعی از افراد برخوردارند و بسیاری جاها ممکن است مرکزیت اصولگرایی و اصلاح‌طلبی و این‌که چه کسی از چه تریبونی حرف می‌زند مشخص نباشد. ما تلاش کردیم در این فضا مجموعه اصولگرایان را جمع کنیم و توفیقات نسبی نیز به دست آوردیم؛ چراکه به هر حال هیچ توفیقی صفر و صد نیست و توانستیم بالای ‌‌٨٥ درصد اصولگرایان را در تهران و شهرستان‌ها متحد کنیم. البته هنوز بخشی از اصولگرایان هستند که مجموعه لیست‌ها و افراد را قبول نداشته باشند، اما با این حال بالنسبه خود را موفق می‌دانیم و احساس می‌کنیم اصلاح‌طلبان علی‌رغم اختلافات درونی النسبه به ائتلاف رسیدند.

باهنر همچنین گفت: ما خواسته یا ناخواسته با آمریکا در یک جنگ سرد هستیم. در این زمان حضور مردم پای صندوق‌های رای بسیار موثر خواهد بود و پیام زیادی دارد. ما اطلاع داریم که آن‌ها بر میزان حضور مردم در انتخابات توجه می‌کنند، خصوصا در جنگ سرد و این می‌تواند در اقتدار بیشتر نظام و روابط دیپلماسی اثر داشته باشد.

وی با اشاره به فضای انتخابات در این دوره گفت: مشکلات داریم؛ قانون تبلیغات به نظر من کمی افراطی است و مخالف بودم، اما ساختار مجلس هم در دست یک فرد نیست. ‌باید فضا بازتر ‌بود. همچنین نزدیک شدن به شب عید و گرفتاری‌های مردم از دیگر مشکلات است، با این حال آمار نشان داده که بیش از ‌‌٦٠ درصد مردم در انتخابات شرکت می‌کنند که این آمار خوبی است.

در ادامه محمدرضا خاتمی نیز طی سخنانی در مقایسه مجلس ششم و هفتم خاطرنشان کرد: به نظر من با این مقایسه‌ها ذهن مردم روشن می‌شود و مروها به مردم نشان می‌دهد که جناح‌های سیاسی چه مشی‌ای دارند. من در اصول با آقای باهنر موافق هستم؛ احزاب فراگیری که بتواند پشیتبان مجلس باشد، وجود ندارد و در همه دوره‌ها به خاطر این ضعف، مجلس به خصوص از نظر کارشناسی، دچار ضعف است.

وی ادامه داد: توجه به همان موضوعاتی که آقای باهنر درباره پاسخگو کردن احزاب، قانون احزاب، اصلاح قانون انتخابات و غیره مطرح کردند، موجب شد مجلس ششم به سیاسی‌کاری محکوم شود. ما در این اصول مشترکیم و در واقع می‌خواستیم همان کاری را انجام دهیم که آرزوی دوستان ما در جناح محافظه‌کار است.

وی هم‌چنین گفت: بخش عمده و اکثریت مجلس هفتم و نیز اصلاح‌طلبان در بنیان‌های اقتصادی با هم اشتراک نظر دارند. اقتصاد کشور نیازمند جراحی عمده است و ما معتقدیم که نباید بر موج مطالبات غیرقابل پاسخ به مردم سوار شد. مثلا زمانی عده‌ای بر موج مطالبات معلمان سوار شدند، رای آوردند یا نه بماند. در این دوره نیز معلمان همان مطالبات گذشته را مطرح ‌کردند و هرچند مطالبات را حق آن‌ها می‌دانیم اما با توجه به شرایط کشور در جناح اصلاح‌طلب بر موج این مطالبات سوار نشدیم تا رقیب‌مان را از میدان خارج کنیم. بنابراین در جاهایی از جمله مسائل اقتصادی که اشتراک نظر داریم، اگر بتوانیم هماهنگی انجام دهیم، به نتایج خوبی خواهیم رسید.

خاتمی در ادامه با بیان این‌که " می‌خواهم به پزشکی انتخاباتی مجلس هشتم بپردازم" گفت: آن‌چه بر سر اصلاح‌طلبان آمده است را باید با آمپول، دوا و قرص‌های تقویتی پزشکی شود. متاسفانه مجالی برای حضور اصلاح‌طلبان اصلی در انتخابات باقی نمانده است. معتقدیم در ‌‌٢٠٠ حوزه امکان رقابت نداریم و در بقیه جاها نیز نیروهای دست اول ما ـ با احترامی که برای تمام کاندیداهای اصلاح‌طلب قائلیم ـ ردصلاحیت شدند و سازماندهی‌هایی را که کرده بودیم با یک مهندسی از بین بردند.

عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی در عین حال تاکید کرد: با این وجود ما برای آن‌که جمهوری اسلامی را نظامی می‌دانیم که متعلق به همه ماست نه تنها متعلق به شورای نگهبان و جناح محافظه‌کار، معتقدیم که باید آن را حفظ و با همین اقلیت در انتخابات شرکت ‌کنیم. درست است که نتیجه انتخابات اهمیت دارد، اما برای ما در درجه دوم خواهد بود.

وی هم‌چنین با تایید اظهارات محمدرضا باهنر درباره دشمنی‌های آمریکا در عین حال گفت: باید ببینیم چه کسانی در داخل پاس‌های بلند را به آمریکا می‌دهد.

باهنر نیز با بیان این‌که " مشکل اصلی ما با برخی از دوستان رادیکال اصلاح‌طلب بود" ادامه داد: معتقدیم در میان اصلاح‌طلبان نیروهای جبهه‌یی عاشق انقلاب و نظام و خط امامی زیاد وجود دارد، اما وقتی امور به دست تندروها بیفتد مشکل زیاد می‌شود.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین گفت: پیش از آن‌که مساله طالبان و تروریسم را آمریکا بر سر زبان‌ها بیندازد، جمهوری اسلامی با طالبان مخالفت داشت و این در حالی است که در دولت گذشته برخی می‌گفتند باید با طالبان مصالحه و تفاهم کنیم. در آن زمان شورای امنیت مصوبه‌ای را گذراند؛ چراکه بحث حمله احتمالی طالبان به ایران مطرح بود. این مصوبه به صورت محرمانه تصویب شد که ما آرایش نظامی خواهیم داشت، اما حمله نمی‌کنیم و متاسفانه این خبر به گوش یکی از روزنامه‌ها در آن زمان رسید و این روزنامه آن را منتشر کرد؛ ما آماده‌ایم و حمله نمی‌کنیم. یا عزیزانی در مذاکرات خارجی به آمریکا می‌گفتند چگونه به ایران فشار وارد کنیم تا ایران تسلیم شود و این موضوع تبدیل به مساله اصلی نظام شود. اگر کسی به آمریکا بگوید به ایران چگونه فشار وارد کنیم تا تسلیم شود و اگر نشد لایحه سه‌فوریتی می‌دهیم تا این کار انجام شود، یعنی کسی نتواند یا نخواهد منافع ملی را تشخیص دهد و معاملاتی را با دشمنان رسمی ما انجام دهد، مسلما نمی‌تواند در مجموعه تصمیم‌گیران نظام وارد شود. یا برخی دوستان که با سفرای خارجی دیدار می‌کردند، بی‌صبرانه در پی قطعنامه سوم بودند تا کاری کنند که این داستان پیش از انتخابات مجلس یا ریاست جمهوری، به ضرر ایران و یا به نفع جای دیگر تمام شود. ما می‌گوییم دوستان باید دقت داشته باشند و اگر ما در درون اختلاف نظر داریم دیگران نباید مطلع شوند. در عین حال دوستان اصلاح‌طلب نیز نباید به حرف‌های روزنامه‌یی توجه کنند، بلکه باید نوار و یا فایل صوتی را گوش دهند.

خاتمی خطاب به باهنر گفت:‌ خوشحالم که آقای باهنر حرف خود را اصلاح کردند.

باهنر نیز گفت: من برداشت شما را اصلاح کردم.

خاتمی پاسخ داد: شما حرف‌تان را اصلاح کردید و این خوب است که برخی سوءتفاهمات برطرف شود.

وی ادامه داد: اصطلاح رادیکال این روزها نقل محافل شده است. نمی‌دانم دوستان می‌دانند که در درون خودشان نیز رادیکال وجود دارد؟ البته که دیدگاه ما نسبت به رادیکال متفاوت است. وقتی می‌گویند رادیکال از نظر ما یعنی کسانی که حق‌گو و به دنبال حق هستند. آیا کسانی که چنین سخنانی را مطرح می‌کنند در بیان نسبت به بانیان قتل‌های زنجیره‌یی و رد صلاحیت‌ها اعتراضی کرده‌اند. آیا دوستان اصولگرا نسبت به اتفاقاتی که برای دانشجویان در دانشگاه می‌افتد، اعتراضی می‌کنند؟ این در حالی است که رادیکال را کسانی می‌دانند که سال‌ها به انقلاب و نظام خدمت کرده‌اند. اگر امروز ابوذر حضور داشت، او را نیز به عنوان رادیکال ردصلاحیت می‌کردند.

وی افزود: متاسفانه آقای باهنر موضوعی را مطرح می‌کند که اگر اتفاق افتاده باشد مصداق جاسوسی و خیانت است.

در این حین باهنر پرسید: آیا شما ملاقاتی با سفیر آلمان داشتید؟

خاتمی پاسخ داد: بله داشتم و تمام مذاکرات مکتوب است.

باهنر گفت: آیا نگرانی از صدور قطعنامه سوم مطرح نشد؟

خاتمی پاسخ داد: ما در همه ملاقات‌ها گفته‌ایم که هر قطعنامه‌ای که علیه ایران صادر شود به ضرر ملت ایران است و روند دموکراسی را به تعویق می‌اندازد.

باهنر گفت: سفیر آلمان قول داد که قبل از انتخابات قطعنامه سوم را صادر شود؟

خاتمی با رد این سخن، گفت: ایشان (سفیر آلمان) می‌گفتند حتما در یک ماه آینده قطعنامه‌ای علیه ایران صادر خواهد شد، اما من می‌گفتم این کار اشتباه است و نباید اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: جالب اینجاست که این حرف‌ها را آقای باهنر با این دقت از کجا شنیده است؟

باهنر گفت: فکر می‌کنید که نظام نباید این حرف‌ها را بشنود؟

خاتمی منتقدانه ادامه داد: متاسفانه داستان‌سرایی‌هایی می‌شود که ریشه در سوابق جناح راست دارد. مثلا در برابر قضیه میک‌ براون سعی می‌کنند رقیب خود را نیز درگیر این مسایل کنند. اگر واقعا فکر می‌کنید کسی جاسوس است با قدرت اطلاعاتی و امنیتی او را اعلام کنید. مساله آقای موسویان به نوعی تسویه‌حساب بد سیاسی با رقیب بود.

باهنر گفت: اما شما اسناد مجلس را با خود بردید.

خاتمی پاسخ داد: هرچه در اداره قوانین بود، بیرون نیامده است. ممکن است مقالات خودم را از مجلس بیرون برده باشم، اما به عنوان نایب رییس مجلس ششم صریحا اعلام می‌کنم که حرف یک نفر یا دو نفر با اکثریت مجلس فرق می‌کند.

وی افزود: ما راجع به مساله هسته‌یی ‌نظر خاص خود را داریم اما این‌که گفته شود لایحه سه فوریتی و امثال این‌ها، تبلیغات سیاسی است و خواهش می‌کنم اگر کسی اسرار مملکت را فاش کرده و به آمریکا خط داده است، محاکمه‌اش کنید، اما علنی. ما هم حمایت می‌کنیم.

باهنر در پاسخ به سوالی درباره عملکرد مجلس هفتم گفت: ما از روز اول که وارد مجلس هفتم شدیم در کنار ارتقای اقتدار ایران در سطح بین‌الملل، بحث‌مان اقتصادی بود؛ گفتیم که مردم مشکل بیکاری، تورم و گرانی دارند، ما وارد میدان شدیم تا توسعه سیاسی را که دوستان آن را پررنگ کرده بودند، کمرنگ کرده و توسعه اقتصادی را پررنگ کنیم. البته دوستانی امروز به این نتیجه رسیده‌اند و شعارهای انتخاباتی‌شان با محور توسعه اقتصادی است.

وی افزود: ما اولین مصوبه مجلس هفتم را با عنوان لایحه نظام جامع پرداخت، تقدیم آقای خاتمی کردیم، البته مقداری تاخیر صورت گرفت و یادم هست که تعدادی از نمایندگان حدود ‌‌٧٠ یا ‌‌٨٠ نفر نامه‌ای را تحت عنوان سوال از رییس‌جمهور به دلیل عدم اجرای این لایحه امضا کردند، اما من همانجا خواهش کردم که این کار انجام نشود؛ چراکه در کشور ما هنوز پرسش از رییس‌جمهور اتفاق نیفتاده و گفتم که می‌دانم ایشان (خاتمی) هم تلاش می‌کند تا این لایحه اجرا شود. پیغام فرستادیم تا در فرصت کوتاهی لایحه ارایه شود و در طول مجلس هفتم در تمام دوران درگیر این لایحه بودیم که البته در جامعه هم مشهور شد به لایحه نظام جامع پرداخت در حالی که اصل آن لایحه جامع خدمات کشوری بود.

باهنر ادامه داد: در یک جمله می‌خواهم ادعا کنم که لایحه نظام جامع پرداخت همان انقلاب در نظام اداری بود که از ابتدای انقلاب تاکنون گفته می‌شد و ما آن را نرم‌افزاری دنبال کردیم.

نایب رییس مجلس هفتم افزود: مجلس هفتم حقوق مددجویان را از ‌‌١٨ هزار تومان به ‌‌٥٠ هزار تومان رساند. حقوق بازنشسته‌ها را ‌‌١٠٠ هزار تومان تصویب کرد. حداقل حقوق معلمان را هم ‌‌٣٠٠ هزار تومان تصویب کرد.

وی افزود: معتقدم در دولت مهندس موسوی، آقای هاشمی، آقای خاتمی و آقای احمدی‌نژاد مدیریت مصرف انرژی در کشور آرزو بود و ضرورت داشت که قیمت‌ها ‌‌٢ الی ‌‌٥ / ‌‌٢ برابر افزایش یابد، اما دیدیم که جامعه نمی‌تواند این شوک را تحمل کند و دولت نهم نیز بعضا زیر بار این قضیه نمی‌رفت اما توانستیم سالی ‌‌١٠ میلیارد دلار از قبل این مدیریت سود ببریم. من یادم هست که دولت آقای خاتمی هم علاقه‌مند بود که این کار انجام شود. بنابراین باید گفت که ما در بحث‌های کلان اقتصادی با اصلاح‌طلبان اختلافی نداریم و اگر ان‌شاءالله دولت پیگیر شود، می‌توانیم ‌‌٧٥ درصد از قوانین را اجرا کنیم و انقلاب اقتصادی در کشور صورت خواهد گرفت.

باهنر همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره اقدامات مجلس هفتم در دفاع از حقوق شهروندی گفت: ما از ابتدا تصمیم گرفتیم به توسعه‌ اقتصادی و مبارزه با مفاسد اقتصادی بپردازیم و شعار‌مان توسعه سیاسی نبود.

باهنر در پاسخ به سوالی مبنی بر طرفداری مجلس از دولت و تاثیرگذاری مذاکرات گفت: معتقدم اختلافات و گرایش‌های سیاسی نباید باعث شود مجلس و دولت با هم در انجام امور کاری دچار مشکل شوند و نتوانند با هم کار کنند. آقای محمدرضا خاتمی به احتمال زیاد یادشان هست که وقتی بحث استیضاح آقای حاجی مطرح بود من چقدر مذاکره و لابی کردم که این کار انجام نشود و شاید دوستان دیگر نخواستند و یا نتوانستند.

وی یادآور شد: در مجلس پنجم چند سال با دولت آقای خاتمی کار کردیم. زمانی که دولت خاتمی بودجه اول را به مجلس ارائه داد از بد حادثه من رییس کمیسیون تلفیق بودم و یادم هست که آقای مهاجرانی ـ که در آن زمان سخنگوی دولت بود ـ با اسم از بنده در رسانه‌ ملی تشکر کرد. من نیز به وی زنگ زدم و گفتم که این چه کاری بود کردید. او گفت این بودجه مصوبه‌ دولت بود و مجلس نیز مدبرانه با آن برخورد کرد.

نائب رییس دوره هفتم مجلس خاطرنشان کرد: ارتباط دولت و مجلس ربطی به گرایش‌ها ندارد و معتقدم مدیریت مجلس نباید چوب لای چرخ دولت بگذارد یا برعکس. البته در دولت آقای خاتمی، در مجلس پنجم ما برخی اوقات اختلافات اساسی داشتیم؛ مثلا در مورد استیضاح آقای مهاجرانی. ما با آقای مهاجرانی اختلافات استراتژیک داشتیم و این مساله را گفته بودیم. من در مجلس پنجم بیشترین حمایت‌ها را - حتی شاید بیش از حمایتی که از دولت فعلی کردم - از دولت خاتمی کردم و ما وظیفه خود را در هیات رییسه‌ مجلس انجام می‌دادیم.

خاتمی نیز در ادامه‌ در پاسخ به سوالی درباره اولویت اول اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس هشتم و پیش‌بینی از این انتخابات گفت: ما به عنوان یک حزب یا یک جریان سیاسی بر اساس قانون و چارچوب مدنی فعالیت می‌کنیم و معتقدیم که جمهوری اسلامی ایران ظرفیت و توان لازم را دارد که سلایق مختلف بیایند و نظرات خود را مطرح کنند و مردم را در جریان نظرات خود قرار دهند. البته گاهی این ظرفیت‌ها محدود و یا گاهی بازتر شده است.

وی با بیان این‌که " معتقدیم باید جمهوری اسلامی ایران را قدر بدانیم و از این نظام که مردم به خاطر آن انقلاب کردند دفاع و پاسداری کنیم" گفت: معتقدیم که در چارچوب همین جمهوری اسلامی می‌توان اصلاحاتی را ایجاد کرد.

وی تاکید کرد: معتقدیم که باید از آرمان‌ها حمایت و اگر احیانا انحرافاتی وجود دارد، باید بازگو کرد. معتقدیم تا آن‌جا که می‌توانیم حتی اگر به ما یک فضای کوچک داده شود باید در آن فضا رقابت کنیم و عرصه را رها نکنیم چون بالقوه نظام جمهوری اسلامی ایران را اصلاح‌پذیر می‌دانیم و به تقویت اساس نظام جمهوری اسلامی منهای تفسیراتی که برخی از آن می‌کنند، معتقدیم.

این عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی گفت: از طرف دیگر ما یک حزب سیاسی هستیم و باید سیاست‌ورزی کنیم و یک حزب باید حضورش در عرصه‌های مختلف از جمله انتخابات پررنگ شود.

وی خاطرنشان کرد: علت این‌که نتیجه در درجه‌ دوم اهمیت برای ما قرار دارد، این است که امکان رقابت نداریم ولی کیفیت برای ما مهم است و فکر می‌کنیم علی‌رغم سخت‌گیری‌های صورت گرفته، تنوعی که در مجلس هشتم پدید خواهد آمد، بیشتر از مجلس هفتم خواهد بود و در آن تضارب آراء وجود خواهد داشت و ما می‌توانیم از آن بستر برای انتخابات بعدی استفاده کنیم.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی هم‌چنین در پاسخ به سوالی درباره عملکرد اقتصادی مجلس گفت: یکی از ایرادات مجالس ما این است که کارخانه تولید قانون هستند و ما نمی‌دانیم که این قانون‌ها اجرا می‌شود یا نه. همین قانونی که آقای باهنر درباره نظام هماهنگ پرداخت حقوق مطرح کرده و گفتند باعث ایجاد انقلاب اداری می‌شود، در مجلس پنجم نیز تصویب شده بود.

باهنر هم گفت: باید بگویم مصوبه‌ای که مجلس هفتم تصویب کرد، لایحه خدمات کشوری است که ‌‌١٠ فصل دارد و دو فصل آن مربوط به نظام هماهنگ حقوق است و ‌‌٨ اصل دیگر آن در راستای ایجاد یک انقلاب اداری در ساختار اداری کشور است. آن‌چه در مجلس پنجم تصویب شد، فقط نظام هماهنگ پرداخت‌ها بود و با آن‌چه امروز در مجلس هفتم تصویب شده، متفاوت است. دولت خاتمی نیز برای این مصوبه زحمت زیادی کشید.

خاتمی سپس ادامه داد: همه ما قبول داریم که یکی از راه‌های اساسی اصلاح اداری کشور کوچک کردن دولت است ولی این اتفاق در طول تاریخ جمهوری اسلامی رخ نداده است؛ نه دولت خاتمی، نه دولت احمدی‌نژاد، نه دولت میرحسین موسوی و نه دولت هاشمی. برای این‌که این امر تبعاتی داشت و ما می‌بینیم که دولت مرتب رشد می‌کند. در این دولت و مجلس نیز حجم دولت زیادتر شد و صحبت از انقلاب اداری یک صحبت آرمانی است.

وی در بررسی عملکرد اقتصادی مجلس هفتم خطاب به باهنر گفت: آقای باهنر شما وقتی مجلس هفتم را در دست گرفتید تورم چقدر بود؟ جواب دهید.

باهنر گفت: شما صحبت‌تان را ادامه دهید.

خاتمی بار دیگر از باهنر پرسید: آقای باهنر تورم چقدر بود؟

باهنر گفت: عددی که شما می‌گویید را قبول دارم.

خاتمی هم گفت: پس شما قبول دارید بعد از این‌که مجلس را در دست گرفتید تورم رشد داشت؟ آقای باهنر زمانی که شما مجلس را در دست گرفتید رشد نقدینگی چقدر بود؟ اکنون چقدر است؟ مردم گوشت را به چه قیمتی می‌خریدند و اکنون به چه قیمتی می‌خرند؟

وی در ادامه به طرح تثبیت قیمت‌ها اشاره کرد و گفت: شاید شما اساسا تثبیت قیمت‌ها را قبول نداشتید، ولی آن ‌را تصویب کردید. یکی از نمایندگان مجلس هفتم گفت که تصویب تثبیت قیمت‌ها حربه‌ای بود برای زدن رقیب و اکنون نیز می‌گوییم که در این زمینه اشتباه کردیم. یک آقای وزیر هم می‌گوید تثبیت قیمت‌ها باعث شد که صنعت ما بخوابد.

وی هم‌چنین به وجود یارانه در بحث انرژی اشاره کرد و گفت: شما می‌بینید که چقدر در کشور در مورد انرژی یارانه داده می‌شود و این یکی از بلایایی است که باید رفع شود. آقای باهنر آمارها بیانگر این است که تورم زمانی که شما امور را در دست گرفتید چقدر بود و اکنون چقدر است؟ شمایی که شعار معیشت را مطرح کردید. آقای خاتمی چه شاخصه‌هایی را تحویل گرفت و چه شاخصه‌هایی را در سال ‌‌٨٤ تحویل داد و اکنون این شاخص‌ها چگونه است؟ تردید نکنید که از نظر تورم وضعیت بدتر شده است.

وی با اشاره به نگرشی که آن را "‌کمیته امدادی حمایتی" خواند افزود: شما در زمینه دفاع از تولید چه اقدامی انجام داده‌اید؟ هر روز ورزشگاه و کارخانه‌هایی به برکت سرمایه‌گذاری‌های دولت قبل افتتاح می‌شود، آیا برای دولت‌های بعد چیزی برای افتتاح مانده است؟ برای حمایت از سرمایه‌گذاری چه اقدامی انجام داده‌اید؟ آیا سیاست‌های شما حمایت از سرمایه‌گذاری بوده است؟ شما اکنون وضعیت عسلویه را ببینید چه وضعیتی دارد؟

نایب رییس دوره ششم مجلس با انتقاد از عملکرد اقتصادی مجلس هفتم هم‌چنین به اقدامات اقتصادی مجلس ششم اشاره کرد و گفت: ما قانون تجمیع عوارض، حمایت از سرمایه‌گذاری را تصویب کردیم و این‌ها تحولات عظیمی را در عرصه‌ اقتصاد کشور ایجاد کرد و چرخه‌ تولید را به گردش انداخت.

در ادامه باهنر نیز گفت: در بحث‌های اقتصادی اصولا روندها مهم هستند و اعداد مطلق در شرایط مختلف پاسخگو نیستند.

وی ادامه داد: در اوایل دولت اول آقای خاتمی، وی جلساتی طولانی مدت و چند ساعته را به عنوان سازماندهی اقتصادی برگزار کرد که در آن جلسات کارشناسان مختلف اقتصادی حضور داشتند و حرف‌های خوبی را می‌زدند. جناب آقای خاتمی نیز با دقت مسائل را گوش می‌داد و یادداشت می‌کرد؛ آقای خاتمی گویی شما حضور نداشتید؟

خاتمی پاسخ داد: نه، من از اقتصاد چیز زیادی نمی‌فهمم. ما آن موقع دنبال توسعه سیاسی بودیم.

باهنر نیز گفت: تشکر می‌کنم که گفتید آن موقع دنبال توسعه‌ سیاسی بودید و اقتصاد را متوجه نمی‌شوید.

خاتمی گفت: آن‌هایی که اقتصاد را می‌فهمند وضعیت را این ریختی کردند.

باهنر ادامه داد: من در جلسات آخر پیش آقای خاتمی رفتم و به ایشان گفتم ممکن است که شما یک سوال در ذهن‌تان داشته باشید که من آن را زودتر به شما جواب می‌دهم. شاید شما سوال داشته باشید که چرا با توجه به صحبت‌های خوبی که در این جلسه مطرح شد من و امثال من یادداشت‌برداری نمی‌کردیم. پاسخ من این است که ما این حرف‌ها را در برنامه‌های اول و دوم و بودجه‌های سالیانه شنیده‌ایم و چندین بودجه تصویب کرده‌ایم. کارشناسان اقتصادی وقتی یک بسته‌ اقتصادی تحویل سیاست‌مداران می‌دهند باید نقاط ضعف و قوت آن‌ها را بگویند ولی متاسفانه بعضا نقاط قوت گفته و نقاط ضعف کتمان می‌شود.

وی افزود: هر تصمیم اقتصادی که گرفته می‌شود نقاط ضعف و مثبتی دارد و تصمیم‌گیرنده باید آگاه باشد که این تصمیمی که می‌گیرد چه عوارضی دارد. اگر منافع آن بیش از مضرات است، با شجاعت وارد عرصه شود و تصمیم‌گیری کند. ولی متاسفانه این اراده در کشور ما نیست.

باهنر در ادامه با اشاره به ترکیب تیم اقتصادی دولت گذشته گفت: یادم هست در آن زمان آقای نجفی، آقای نمازی و آقای نوربخش نظرات متفاوتی را داشتند و من بعد از انتخابات ریاست جمهوری هفتم ـ به عنوان رییس ستاد رقیب ـ پیش خاتمی رفتم و ضمن تبریک به او گفتم نمی‌دانم اقتصاد را می‌خواهید چپ یا راست اداره کنید، ولی تلاش کنید که تیم اقتصادی‌تان را هماهنگ کنید. این ضعفی کبود که خاتمی نتوانست در طول هشت سال آن را سامان دهد و تیم اقتصادی‌اش را هماهنگ کند. یادم هست وقتی که در آن جلسه این مباحث نتیجه‌گیری شد و بحث ساماندهی اقتصادی پیش آمد، آقای رییس دانا گفت این مانند غذایی شده است که سالاد آن روسی است، خود غذا چلوکباب ایرانی است و غذای آن اروپایی است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: ما در مجلس هفتم مدیریت مصرف انرژی را سامان دادیم علی‌رغم این‌که امکان داشت با توجه به این مساله، مقداری از آرای ما ریزش کند، ما گفتیم مشکلی ندارد و آخرش این است که مردم به ما رای نمی‌دهند، باید این کار را انجام دهیم و این کار انجام شد.

وی با بیان این‌که " ما در طول سده اخیر با سه شوک اقتصادی در زمینه‌ی نفتی مواجه شدیم" گفت: اولین شوک اقتصادی در سال ‌‌٥٤ بود، دومین شوک اقتصادی در سال ‌‌٧٠ و سومین شوک اقتصادی نیز در دو سال اخیر از بابت افزایش قیمت نفت بوده است. هر موقع این شوک‌ها ایجاد شده است، ما مساله بیماری هلندی را مطرح کرده‌ایم.

وی ادامه داد: در سال ‌‌٧٢ اقتصاد در دست کارگزاران بود. اقتصاد دولت خاتمی نیز در دست همین افراد بود و ما دیدیم که بر اثر این شوک اقتصادی، تورم به ‌‌٥ / ‌‌٤٩ درصد رسید ولی امروز این تورم ‌‌٢٠ درصد است. شاید مردم تورم صد در صد را احساس کنند ولی طبق آمار و ارقام تورم ‌‌٢٠ درصد است و اگر مجلس هفتم کار نمی‌کرد بر اساس این شوک اقتصادی امروز نیز تورم به مرز ‌‌٥٠ درصد می‌رسید ولی با اقداماتی که انجام شد این تورم به مرز ‌‌٢٠ درصد رسید. البته من نمی‌گویم ‌‌٢٠ درصد خوب است. معتقدم که دولت و مجلس می‌توانستند با اقداماتی این تورم را روی مرز ‌‌١٦ یا ‌‌٥ / ‌‌١٦ قرار دهند که متاسفانه این اقدامات انجام نشد. تردیدی ندارم اگر سیاست‌های اقتصادی مجلس ششم اکنون حاکم بود، ما تورم ‌‌٥٠ درصدی را شاهد بودیم.

باهنر هم‌چنین به اقدامات مجلس هفتم در زمینه‌ بازنشستگان و معلمان اشاره کرد و گفت: در این ارتباط مجلس هفتم اقدامات خوبی انجام داده است.

وی ادامه داد: در مستندات برنامه‌ چهارم که توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی منتشر شده آمده که برخی گفتند ما برای این‌که به رشد ‌‌٨ درصدی برسیم، باید مشکل‌مان را با آمریکا را حل کنیم و باید هنجارهای سیاسی را بپذیریم.

خاتمی از باهنر خواست در این ارتباط سندی ارائه دهد.

باهنر گفت: توسط سازمان برنامه و بودجه به صورت کتابی منتشر شده است و سند آن هم هست.

وی بار دیگر با حمایت از سیاست‌های اقتصادی مجلس هفتم گفت: در زمانی که شوک اقتصادی ایجاد شد، دیدیم که تورم در زمان آقای هاشمی چقدر شد. دولت آقای خاتمی نیز نتوانست تیمش را هماهنگ کند و البته آقای نوربخش فوت کردند، آقای نمازی هم که کنار گذاشته شدند ولی بازهم این تیم اقتصادی هماهنگ نشد.

خاتمی با تاکید بر این‌که "‌مطالبی که بیان می‌شود باید مستندات داشته باشد" به اقدامات دولت گذشته در زمینه‌ کاهش نرخ بیکاری اشاره کرد و گفت: نرخ بیکاری و نرخ تورم در دولت آقای خاتمی کاهش پیدا کرد.

وی با اشاره به نرخ واردات در سال ‌‌٨٥ و اقلام وارداتی و با طرح این سوال که " مجلس چه اقدامی در مورد این مسائل انجام داده است؟ " خطاب به باهنر ادامه داد: شما رشد نقدینگی را قبول دارید و می‌دانید که مهمترین عامل آن بی‌انضباطی است؟ شما چه اقدامی برای جلوگیری از این بی‌انضباطی انجام دادید؟

وی هم چنین نسبت به کاهش نرخ سود بانکی و نتایج آن انتقاد کرد.

این عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی با اشاره به آمار در اختیار خود به میزان فاصله بین طبقات پایین و بالای جامعه و فاصله‌ دهک‌های پایین و بالا ـ چه در جامعه شهری و چه در جامعه روستایی ـ و هم‌چنین شوک اقتصادی مطرح شده از سوی باهنر اشاره و از سخنان خود نتیجه‌گیری کرد: عملکرد اقتصادی مجلس هفتم شکست خورده است؛ چراکه ما این روزها شاهد افزایش تورم هستیم.

خاتمی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر دیدار وی با سفیر آلمان و اظهاراتش در آن دیدار درباره کروبی، و تاثیرات پیروزی هسته‌یی برای دولت با تاکید بر این‌که " مطالب شنیده شده باید درست انتقال داده شود" گفت: من آن‌قدر عقل دارم که وقتی با یک سفیر خارجی ملاقات می‌کنم مواضع انقلابی‌ام را حفظ و بر اساس مصالح و منافع ملی حرکت کنم. مصالح ملی را نیز می‌شناسم و می‌دانم که در این ملاقات‌ها باید چگونه برخورد کرد. وقتی سفرا به یک کشوری می‌روند این آزادی را دارند که با شخصیت‌های حقیقی و حقوقی آن کشورها ملاقات کنند. البته منابع امنیتی نیز این‌ مسائل را زیر نظر دارند و ما در این ملاقات منافع ملی را دنبال کردیم. بحثی در مورد آقای کروبی و فشار به دولت نشد.

وی خاطرنشان کرد: فرق ما با برخی از دوستان این است که آن‌ها در خلوت یک چیزی می‌گویند و در جاهای دیگر یک چیز دیگر، ولی ما حرف‌مان پشت و رو ندارد و این روش را نمی‌پسندیم. ما انتقادات خود را در روزنامه‌هایی که نداریم، سایت‌های نیمه بسته‌ای که داریم و سخنرانی‌هایی که داریم بیان می‌کنیم. دیشب من یک سخنرانی داشتم که اتفاقا در آن‌جا گازهای اشک‌آور نیز پخش شد ولی ما حرف‌مان را می‌زنیم و اگر انتقادی داریم رسما اعلام می‌کنیم و الحمدالله در جلسات خصوصی و بسته نیز خیلی محافظه‌کارتر هستیم. این بداخلاقی‌هایی که بعضا وجود دارد را نمی‌پذیریم.

باهنر نیز در پاسخ به سوالی درباره سیاست خارجی دولت نهم گفت: در مورد سیاست خارجی ما یک حرف بیشتر نداریم و آن این است که همه جا دیپلماسی لبخند جواب نمی‌دهد و ما دیپلماسی لبخند و اخم را با هم استفاده می‌کنیم و مصادیقش را می‌توانیم در بخش‌های مختلف بگوییم.

وی در این ارتباط به موضوع هسته‌یی گفت: در واقع دشمنان می‌خواستند که ما در این ارتباط قدمی برنداریم ولی ما بعد از تعلیقی که صورت گرفت و تصمیماتی که گرفته شد، کارمان را شروع و فعالیت‌های‌مان را آغاز کردیم و دیپلماسی را نیز به کار گرفتیم. اکنون وضعیت ترازوی ایران تغییر کرده و به کشوری دارای فن‌آوری هسته‌یی تبدیل شده است و صحبت‌های آقای البرادعی و گزارشات مراکز اطلاعاتی آمریکا نیز حقانیت ما را اثبات می‌کند. البته جنگ سرد همچنان وجود دارد. آمریکا برای پیشبرد مقاصد خود فشار می‌آورد و دنیا نیز دنیای بده و بستان است.

وی با بیان این‌که " ما می‌دانیم قطعنامه صادر می‌شود و ما شبیه این دوران را در دوران دفاع مقدس نیز گذرانده‌ایم" گفت: ببینید اگر موضوع هسته‌یی آن‌طور که دشمنان می‌خواهند تمام شود، آن‌ها مساله‌ حقوق بشر و مسائل مرتبط با آن را مطرح می‌کنند.

باهنر با بیان این‌که " داستان جنگ سرد هم‌چنان ادامه دارد و منافع ما با منافع هیات حاکمه در آمریکا در تضاد است و ما هر قدمی که به جلو برمی‌داریم فضا برای آمریکا تنگ‌تر می‌شود" گفت: ما باید چیزهایی که گرفتیم و چیزهایی که دادیم را با همدیگر مقایسه کنیم؛ ما چیزهایی را که گرفتیم خیلی بیشتر از چیزهایی است که فرضا ممکن است از دست داده باشیم. یک زمانی در این کشور عده‌ای می‌گفتند که با طالبان نیز باید ساخت و با آن‌ها رابطه اقتصادی و بده و بستان داشت، ولی ما معتقدیم که در منافع اقتصادی نیز باید روی حرف خود بایستیم و من همیشه این را گفته‌ام که مردم هزینه مقاومت را می‌پردازند و قبول دارند که بپردازند ولی با عجله، شتاب‌زدگی و کم‌تدبیری نباید هزینه‌ها را افزایش داد و نباید هزینه‌ اضافی را به مردم تحمیل کرد، مردم این را نمی‌پذیرند.

باهنر درباره نگرانی مطرح شده از سلامت انتخابات گفت: داستان تقلب سازمان‌یافته و تاثیرگذار در انتخابات از آن حرف‌هایی است که عوام جامعه ما از آن عبور کرده‌اند.

خاتمی هم به چند انتخابات اخیر اشاره کرد.

مجری خطاب به خاتمی گفت: در انتخابات ریاست جمهوری خود مجری بودید و انتخابات را برگزار کردید.

خاتمی گفت: منظورم در جایی دیگر است. در ضمن شما باید اصل بی‌طرفی را رعایت کنید.

مجری نیز گفت: من سعی کردم اصل بی‌طرفی را رعایت کنم.

باهنر نیز خطاب به خاتمی گفت: من وقتی این‌جا می‌آمدم دوستان می‌گفتند که آقای خاتمی زود عصبانی می‌شود.

خاتمی گفت: این‌گونه نیست.

باهنر گفت: عرض من این است که مساله‌ تقلب سازمان‌یافته و موثر را در جامعه حتی عوام جامعه نیز نمی‌پذیرند و مردم سلامت انتخابات را بارها به چشم دیده‌اند و در این قضیه تردیدی وجود ندارد و طرح این مسایل نخ‌نماست و دیگر آن دوران گذشته که مثلا مردم بنشینند آبگوشت بخورند و بی‌بی‌سی گوش بدهند و آن‌ها مسایلی که می‌خواهند را بیان کنند. اکنون رقابت انتخاباتی وجود دارد و سرلیست شما می‌آید و می‌گوید اکثریت مجلس هشتم از آن اصلاح‌طلبان خواهد بود. البته آرزو بر آن‌ها عیب نیست. به هر حال ممکن است که این امکان عقلی وجود داشته باشد که این امر محقق شود و در انتخابات ما این‌گونه نیست که مثلا چند نفر یا گروه دور هم بنشینند و بگویند مثلا در این انتخابات چه کسی برنده شود. مردم ما در کشور، انتخابات را باور دارند و موثر می‌دانند و نظام نیز به آرای مردم نیازمند است.

خاتمی گفت: همه‌ نیروهای اصلی ما رد شده‌اند و این از نخ‌نما نیز آن‌طرف‌تر است. در جریان بررسی صلاحیت‌ها تعداد زیادی از اصلاح‌طلبان ردصلاحیت شده‌اند. من فکر می‌کنم شما نیز مخالف این هستید که تکلیف از قبل مشخص شود. چشم‌مان را چه‌قدر ببندیم. یکی دو مورد نیست و ما این مسایل را می‌بینیم و می‌گوییم نگرانی وجود دارد. موقعی که هیات نظارت و اجرایی دوگانه بودند این دو نظارت‌هایی را بر هم انجام می‌دادند ولی اکنون چگونه است؟

در ادامه خبرنگاری با استناد به اخبار روزنامه کیهان سوالی را درباره بخشی از عملکرد انتخاباتی وزارت کشور دولت گذشته مطرح کرد که خاتمی گفت: خبر ندارم و در ضمن کیهان نیز نمی‌خوانم.

خبرنگار گفت: برای کسب اطلاعات عمومی، کیهان را بخوانید.

سپس باهنر با ارایه نمونه‌هایی از عملکرد مجلس ششم گفت: فردای هفتم تیر سالی که قضیه شهدای ‌٧٢ تن رخ داد و دشمنان این انفجار را انجام دادند تا مجلس را از رسمیت بیاندازند، مجلس تشکیل جلسه داد و برای این‌که رسمیت داشته باشد آمد و تعدادی از جانبازان آن حادثه را با برانکارد به صحن مجلس آورد تا جلسه‌ علنی تشکیل شود. ولی ما می‌بینیم که در این نظام عده‌ای آمدند و بحث خروج از حاکمیت و بحث خروج از سه قوه را مطرح کردند که آغازگر آن استعفای امام جمعه‌ اصفهان بود. بعد از آن تحصنی در مجلس انجام دادند برای این‌که مجلس از رسمیت بیافتد و جمهوری اسلامی مجلس نداشته باشد.

وی هم‌چنین به قتل‌های زنجیره‌یی اشاره کرد و گفت: قتل‌های زنجیره‌یی چیز خیلی کثیفی بود ولی کسانی که قرار شده بود این قتل‌ها را پی‌گیری کنند اقداماتی انجام دادند که خود آقای کروبی نیز دادش درآمده بود.

باهنر گفت: می‌گویید نمی‌دانیم که چه کسانی از صندوق‌ها در می‌آیند

خاتمی هم گفت: می‌دانیم چه کسانی در می‌آیند.

باهنر ادامه داد: می‌گویند این افراد از قبل انتخاب شده‌اند. ولی نباید عده‌ای که منویات خود را می‌خواستند به نظام تحمیل کنند و ناموفق شده‌اند این‌گونه با نظام برخورد کنند. آن‌ها باید خودشان را متعادل کنند. من بارها گفته‌ام که اصولگرا و اصلاح‌طلب نباید صحنه را به رادیکال‌ها واگذار کنند. همین رادیکال‌ها بودند که قضیه‌ عبور از خاتمی که خود معمار اصلاح‌طلبی بود را مطرح کردند و گفتند باید عبور کنیم. معتقدم که باید هر دو جریان، افراطی‌ها را از دور خود کنار بگذارند.با مذاکرات می‌توان مسایل را حل کرد و دوستانه جلو برد.

خاتمی گفت: همان کسانی که در قضیه‌ هفتم تیر با برانکارد آمدند در مجلس حضور پیدا کردند تا مجلس از رسمیت نیافتد، اکنون ردصلاحیت شده‌اند و استدلال این است که وضع فعلی افراد ملاک است.

باهنر تاکید کرد: بله وضع فعلی افراد ملاک است.

وی پرسید: آیا دوستان شما نبودند که بحث عبور از خاتمی را مطرح کردند؟

خاتمی گفت: در مجلس بحث عبور از خاتمی مطرح نشد.

باهنر گفت: دفتر تحکیم وحدت دوست شما نبود که مساله‌ عبور از خاتمی را مطرح کرد؟

خاتمی گفت: دوستان شما نیز که با شما در یک لیست بودند و رای آوردند می‌گویند اکنون نمایندگان مجلس وکیل‌الدوله هستند.

وی هم‌چنین به ارتباط جبهه مشارکت و دفتر تحکیم وحدت اشاره کرد و گفت: معتقدیم که می‌توانیم با دفتر تحکیم وحدت کار کنیم. البته اختلافاتی وجود دارد و شما می‌دانید که آن‌ها بیشترین نقدها را به ما داشتند.

وی هم‌چنین درباره بحث قتل‌های زنجیره‌یی گفت: چرا تلاش می‌شود قصه واژگون جلوه داده شود؟ مگر نه این‌که بررسی این مساله از وزارت اطلاعات دولت خاتمی گرفته شد؟ بگویید که متهمین در دست چه کسانی بودند. در دست افرادی خارج از قوه‌ مقننه و مجریه.

باهنر گفت: اختیارات این قضیه به آقای خاتمی داده شده بود.

خاتمی گفت: آقای خاتمی(سیدمحمد خاتمی) یک فرد قانون‌گرا بودند و می‌گفتند که جنایتی رخ داده است و برای رسیدگی به پرونده، قضیه به یک نهاد بی‌طرف واگذار شد. ولی آقای باهنر! الان شما بگویید که آن‌ها که گفتید الان کجا هستند؟ فیلم و عکس‌های آن‌ها وجود دارد. متهمان وقتی که آزاد شدند ما سعی کردیم اتفاقاتی که بر آن‌ها افتاده است را پی‌گیری کنیم ولی ما را در آن زمان متهم به تندروی کردند و گفتند این مجلس چه می‌کند؟ ما در کمیسیون اصل ‌٩٠ مساله را پی‌گیری کردیم که آن‌ها محاکمه شوند.

وی اظهار کرد: من از شما می‌خواهم که در این‌جا بیاییم و با هم متعهد شویم و پی‌گیری کنیم تا آن‌ها محاکمه شوند. قبول دارم که جریانی که در این موضوع رخ داد ربطی به هیچ جریان کشور نداشت و همه‌ ما عقلانیت داشتیم که از این اتفاقی که افتاد بهره‌برداری سیاسی نکنیم. آقای باهنر! من از شما می‌خواهم در این‌جا اعلام کنید که خواهان افشای آن محاکمات و پی‌گیری عاملان هستید.

باهنر گفت: ببینید! اشکالی که من به شما وارد می‌کنم در همین جاست. وقتی که یک اتفاق نامیمون در کشور رخ می‌دهد باید همه بررسی کنند که چرا این اتفاق افتاده است. وقتی که خبرنگار خارجی کشته می‌شود شما تاکید می‌کنید که قاتل آن باید شناسایی شود ولی در همان کشور یک دانشجوی ایرانی مورد ضرب پلیس قرار می‌گیرد. شما برای آن دانشجو چه کردید؟ شما در این‌جا به من می‌گویید بیاییم هم‌قسم شویم تا افشا کنیم. ببینید! من معتقدم که اگر جرمی رخ داده باید مجرم شناسایی و به اشد مجازات محکوم شود. شما می‌گویید باید افشا کرد. من می‌گویم درست نیست. به هر حال حادثه‌ای پیش آمده، باید پی‌گیری شود ولی با مساله‌ای که شما می‌گویید موافق نیستم. حرف ما این است که رادیکال‌ها در آن مدت که این اتفاقات افتاد یک اتهام بزرگ به وزارت اطلاعات، ناجا و دستگاه‌های امنیتی ما وارد کردند، دستگاه‌هایی که باید اقتدار کشور را تامین کنند. آن اتهامات بزرگ به وزارت اطلاعات باعث شد که این وزاتخانه بپکد، ولی هنوز نتوانسته جان بگیرد. ببینید! اگر در بدن انسان میکروبی نفوذ می‌کند باید میکروب را دفع کرد نه این‌که بدن را داغان کرد.

خاتمی هم با تاکید بر این‌که " بحث ما بر روی مساله‌ پی‌گیری است و در مجلس ششم نیز اطلاعاتی را به دست آوردیم" گفت: شما نیز باید در نظر بگیرید که ما منافع ملی را می‌شناسیم و بر این اساس پیش می‌رویم و در آن ماجرا نیز تلاش کردیم جلوی سوءاستفاده‌ها گرفته شود. موافق افشا نیستیم ولی باید این مساله را دنبال کرد. آیا شما پی‌گیری کردید که قاتل آن خبرنگار محاکمه شود؟ نه نکردید.

باهنر نیز گفت: شما وقتی پی‌گیر ماجرای آن قتل بودید، پی‌گیر وضعیت آن دانشجو نیز بودید که در آن کشور مورد ضرب پلیس قرار گرفته بود؟

خاتمی گفت: معتقدیم که باید ماهیت مسایل روشن شود و بر اساس آن پیش رفت.

وی هم‌چنین از تحصن نمایندگان مجلس ششم دفاع کرد و گفت: نمایندگان مجلس ششم وقتی که با ردصلاحیت‌ها مواجه شدند اقدامات زیادی انجام دادند ولی وقتی به نتیجه نرسیدند این اقدام را انجام دادند و این آخرین اقدام قانونی نمایندگان بود که در آن راستا انجام دادند و در آن زمان از سوی آقای کروبی و آقای خاتمی گفته شد که ‌١٩٠ کرسی مجلس از قبل مشخص شده است که البته سیاست‌شان این بود که هم‌چنان در انتخابات شرکت کنند ولی سیاست ما این نبود. ما حتی در آن قضیه گفتیم نمایندگان مجلس را ردصلاحیت کرده‌اید، چرا رقبای جدی‌تان را در حوزه‌های انتخابیه نیز رد کرده‌اید؟ می‌گفتیم چرا آدم‌های محترمی که در شهرستان‌ها رقیب جدی شما هستند را رد کرده‌اید؟ آن زمان که بحث تحصن نبود که آن‌ها را این‌گونه رد کردید.

این مناظره به مدت ‌١٢٠ دقیقه طول کشید و محمدرضا باهنر و محمدرضا خاتمی در طول این مناظره از سخنان یکدیگر نت‌برداری می‌کردند و مجری برنامه نیز در ابتدا به اشتراکات و اختلافات این دو فرد اشاره کرد از جمله این‌که باهنر اصولگرا است، مهندس است و محمدرضا خاتمی دکتر است و اصلاح‌طلب. و وجه اشتراک هردو این است که زمانی نایب رییس مجلس ششم و هفتم بوده‌اند و هر دو از منطقه کویر، یکی از کرمان و یکی از یزد هستند.

bidad - امریکا - اتلانتا
بابا اینها همه سرشون تو یک اخور هست.
خدایا کی میشه ما ایراینها دست از این خرافات بازیها دست بکشیم!!!
یکشنبه 19 اسفند 1386

سهراب 1 - ایران - شیراز
واقعا باورشون شده که که مملکت را مدبرانه اداره میکنن .
یکشنبه 19 اسفند 1386

مرد خشمگین - ایران - مشهد
به این میگن دموکراسی.000التماس دعا
یکشنبه 19 اسفند 1386

bihamta - انگلستان - لندن
این بحث ها و مناظره ها به هیچ دردی نمی خوره هر چیزی که باید اتفاق بیفته طرح ریزی شده و اتفاق می افته تنها دود همه بدبختی ها به چشم این مردم بیچاره می ره که باید تاوان این نظام رو پرداخت کنند. و خوشی و پولش تو جیب یه مشت آدم ثروتمند و بی غم مثل دولتمردان و خانواده هاشون می ره
دوشنبه 20 اسفند 1386

pakzad - ایران - اذربایجان
مرد خشمگین دیگه مثل قبل چیزایی نمی گی که ما آتشی شیو و واست بخندیم نکنه کم کم تو هم به حرف ما ها می رسی
دوشنبه 20 اسفند 1386

ro_ah1354 - ایران - اصفهان
مرد خشمگین - ایران - مشهد با اون نظری که در مورد حضرت موسی دادی بهتره هیچ اظهار نظری نکنی با تشکر
دوشنبه 20 اسفند 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.