دیشب فیلمتو دیدم، داریوش

دیشب فیلمتو دیدم، داریوش

در باب اشتیاق سیری ناپذیر ایرانی ها به تماشای فیلم های ممنوعه

در جمع دوستان و همکارانم در سه چهار کلینیک دندان پزشکی و یکی دو هفته نامه، من تقریبا آخرین نفری هستم که فیلم سنتوری را تماشا کرده ام. تقریبا تمام آنها که در تماشای فیلم آخر مهرجویی از من سبقت گرفته بودند نه فیلم باز هستند و نه سطح سلیقه شان از فیلم های هندی و فیلمفارسی بالاتر می رود و سال در پی سال به سینما پا نمی گذارند مگر برای تماشای جمال مبارک محمد رضا گلزار یا لوده بازی های امین حیایی. انها چه می دانند که داریوش مهرجویی کیست و سینمای بدنه و هنری کدام است و گردش مالی سینمای ما چقدر است. شاید اگر سرنوشت سنتوری اینگونه نمی شد بسیاری از آنها حاضر نبودند بابت دیدن فیلمی که سرنوشت تلخ یک هنرمند را در جامعه امروز تصویر می کند پا به سالن سینما بگذارند، اما پای لو رفتن یک فیلم که به میان می آید ماجرا به کل فرق می کند. هیجان تماشای فیلمی که ارشاد مجوز اکران به آن نداده و بعد از یک سال در بساط دستفروش های میدان انقلاب و جلوی مترو سر در اورده، بیشتر از ان است که بتوان بی تفاوت از کنار آن گذاشت و با پیش کشیدن بحث اخلاق و رعایت حقوق مولف از تماشای ان سر باز زد. مخصوصا که در آن فیلم گلشیفته فرهانی نقش دارد و بهرام رادان عبا به دوش می اندازد و سماع وار، ترانه می خواند و می رقصد و در یکی دو سکانس، مو به مو تزریق هرویین را به تماشاگر مشتاق آموزش می دهد.

نقد و تفسیر سکانس های مورد دار فیلم سنتوری، بحث روز محل کار من است و ایرانی جماعت را که می شناسید، علامه دهر و صاحب نظر در تمام مسایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی.

سی دی فیلم سنتوری درست با همان سرعت و هیجانی میان مردم کوچه و بازار دست به دست می شود که در حدود یک سال پیش فیلم هنرپیشه سریال زهره. فیلمی با انبوه صحنه های مورد دار و دیالوگ های بو دار که «لو رفته» و این روزها به قیمت پشگل در کنار خیابان به فروش می رسد. دیگر بی خیال سرمایه مادی و معنوی بدبختی به نام تهیه کننده و انبوه هنرپیشه ها و عوامل سازنده که آرزو داشتند حاصل زحماتشان روی پرده سینما به چشم بیاید، نه مانیتورهای هفده اینچ و تلویزیون های خانگی. بنا به گفته مسئولی از نیروی انتظامی «فیلم سیاه» زهرا اسمائیل خانی ( این تعبیر رسانه ها برای نام بردن از فیلم روابط خصوصی و جنسی افراد است که لو می رود و میان مردم کوچه و بازار دست به دست می شود) بیشتر از دو میلیارد تومان برای دستفروشان سی دی گردش مالی داشت. رکورد چشمگیری که به نظر نمی رسید هیچ فیلم و هنرپیشه ای تا سال های سال به آن دست یابد اما بعید نمی دانم پس از خوابیدن گرد و خاک فیلم سنتوری، یکی از مسئولین ارشاد یا عوامل فیلم با حس دوگانه ای از شعف و تاسف اعلام کند گردش مالی فیلم سنتوری از رکورد فیلم زهره نیز فراتر رفته . در صورتیکه اگر این فیلم مثل بچه آدم و ایجاد این همه حاشیه، روی پرده می رفت و اکران می شد، حتی در بهترین حالت، بعید می دانم به رکورد فروش یک میلیارد هم دست می یافت. آن هم در حالتی که با یک بلیت هزار و پانصد تومانی تنها یک نفر فیلم را می دید و امروز با یک سی دی هزار و پانصد تومانی دست کم ده نفر فیلم را تماشا می کنند.

اشتیاق مردم به تماشای فیلمهای ممنوعه و لو رفته را که با حس و حال کارگردان و عوامل فیلم مقایسه می کنم، یاد حال و روز آن دبیر نگون بخت دبیرستان می افتم که چندی پیش در لید یک گزارش در مورد فیلم های سیاه شرح حالش را خوانده بودم. در نظر بگیرید چه حالی به ان بنده خدا دست داد وقتی یکی از دختران کلاس با شرم پیش آمد و یک سی دی را دست اقای دبیر داد و تاکید کرد که ان را بعد از رسیدن به خانه تماشا کند و دبیر بنده خدا وقتی ان را در دستگاه قرار داد با فیلم خصوصی خود و همسرش مواجه شد که خدا می داد از کجا درز کرده بود و به دبیرستان محل کارش رسیده بود و احتمالا او اخرین نفر از جمع یک دبیرستان هزار نفری بود که از وجود این فیلم با خبر می شود. این درست همان بلایی است که امروز سر تهیه کننده فیلم سنتوری آمده. تازه داغ دل تهیه کننده و کارگردان فیلم وقتی بیشتر می شود که بالاترین مسئول فرهنگی کشور در عوض همدردی با صاحب عزا، عنوان کند مدارکی مبنی بر دست داشتن عوامل فیلم سنتوری در انتشار غیر قانونی فیلم در دست است که در صورت لزوم منتشر می شود.

rahdil15 - کانادا - تورونتو
خدایا شکرت.نظر ندادن بهترین راه برای همچین فیلمی که واقعیت هنرمند را نشان میدهد.... اخه یکی جواب من بده جرا هنرمنده
هنرمنده ایرانی کارش نباید تویه کشورش پخش بشود؟؟؟؟؟؟واقا
متاسفم.........
چهار‌شنبه 15 اسفند 1386

MAHtab80 - کانادا - ونکوور
این اقا یا خانم نویسنده بهتر بود اول سطح اطلاعاتش رو در مورد سینما ومسائل مختلف بالا میبرد بعد اظهار نظر میکرد.
پنج‌شنبه 16 اسفند 1386

HaPaLi - بلژیک - لیر
خدایش سنتوری مزخرف بود فیلمش. محتوا صفر.موندم این چه بساطی بو که فیلم اکران نشد
پنج‌شنبه 16 اسفند 1386

rahdil15 - کانادا - تورونتو
80 منظورت چی بود نفهمیدم ولی واضحتر بگم.چرا از حقیقت همیشه باید فرار کرد. ان چیز که عیان است چه حاجت به بیان است.خیالت راحت کنم بابت اطلاعات گفتی خودم هنر پیشه هستم و احتیاجی به سطح بالا بردن ندارد اگر از حرفام ناراحت شدی معذرت میخام ....خالد .
پنج‌شنبه 16 اسفند 1386

tamanna - سوید - استکهلم
امین حیایی بازیگر خیلی خوبی هست که در هر نقشی عالی می کنه
لوده بازی کلمه مناسبی نیست براش.
چرا هروقت یکی میخواد از یکی دفاع کنه حتما فکر می کنه به یکی دیگه باید توهین کنه؟
پنج‌شنبه 16 اسفند 1386

rahdil15 - کانادا - تورونتو
با نظرت موافقم تمنا.
پنج‌شنبه 16 اسفند 1386

بابک جان احمد - روسیه - روسبه
سلام
نه اقا جان داریوش مهر جویی فقط زور و پارتی نداره تا حقشو بگیره
مگه یادتون رفته فیلم اخراجیها که زودتر لو رفت ولی دیدید چطوری جمعش کردن چون کارگردانش ده نمکی بود ولی داریوش مهر جویی نه پارتی داره نه ........
او فقط مردم رو داره پیشنهاد میکنم یه حساب باز بشه و همه که فیلم رو دیده یه دلار برزه تو حساب البته اگه وجدان هنوز مونده
پنج‌شنبه 16 اسفند 1386

NASLE JAVAN - ایران - تهران
HaPaLi - بلژیک - لیر دوست عزیز پس بدون خیلی محتوا داشته که نذاشتند اکران بشه.حالا شما دنبال چی بودی در این فیلم که پیدا نکردی دلیل نمیشه بگی مزخرف بوده.مهرجوئی یکی از کارگردانهای هست که فیلم بد ندارد.بیشتر فیلماش مخاطب خاص دارند ولی این فیلمش خیلی هم فهمش سخت نبود.توصیه می کنم یه بار دیگه ببینش و بذار فیلم بهت خط بده نه اینکه تو خط بدی.
پنج‌شنبه 16 اسفند 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.