خوردن صبحانه نوجوان ها را لاغر نگاه می دارد

خوردن صبحانه نوجوان ها را لاغر نگاه می دارد

نوجوانانی که مراقب وزن بدن و اندام خود هستند ممکن است تصور کنند حذف صبحانه به کاهش وزن کمک می کند، اما تحقیقاتی در آمریکا حاکی از آن است که عکس این موضوع ممکن است صادق باشد.
صبحانه ای سالم خیلی خوب است اما خوردن هر چیزی بهتر از خالی نگاه داشتن شکم است

در مطالعه ای پنج ساله به روی بیش از دو هزار نوجوان، آنهایی که از خوردن صبحانه پرهیز کرده بودند به طور متوسط وزن بدنشان پنج پوند (دو کیلو و 300 گرم) بیش از کسانی بود که صبحانه را حذف نکرده بودند.

این درحالی است که کسانی که صبحانه می خوردند مجموعا در طول روز کالری بیشتری مصرف کرده بودند.

اما مطالعه ای که نتایج آن در نشریه "طب اطفال" (Pediatrics) چاپ شده دریافت که احتمال آنکه این گروه (اهل خوردن صبحانه) فعال تر باشند خیلی بیشتر بود.

تحقیقات دانشگاه مینِسوتا بر وزن مجموعه فزاینده ای از شواهد، دایر بر اینکه کسانی که صبحانه می خورند - چه جوان چه پیر - لاغرتر از کسانی هستند که از آن پرهیز می کنند، می افزاید.

مارک پریرا، سرپرست این تحقیقات، گفت: "ممکن است در نگاه اول با برداشت شهودی انسان متغایر به نظر برسد. اما هرچند این گروه کالری بیشتری مصرف می کنند، اما برای سوزاندن آنها بیشتر فعالیت کردند، و این احتمالا به خاطر این است که کسانی که صبحانه می خوردند دیگر آنقدر احساس بی حالی نمی کنند."

"هرچند بهترین حالت این است که چیز سالمی بخورید، اما شواهد به نفع خوردن صبحانه، حالا هر چه می خواهد باشد، بر نخوردن آن سنگینی می کند."

ضد و نقیض

حدود 25 درصد از افراد گروه مورد مطالعه اغلب از خوردن صبحانه پرهیز می کرد، و این مساله به خصوص در میان زنان نوجوان چشمگیر بود.

آقای پریرا گفت: "این مساله فقط مختص دخترها نیست، اما مسلما در میان این گروه مشکل بزرگتری است."

"آنها از صبحانه می زنند چون نگرانند وزنشان بالا برود - و تناقض آمیز است که کسانی که نگران نیستند و صبح غذا می خورند همان کسانی هستند که وزنشان را پایین تر نگاه می دارند."

تم فرای، رئیس بنیاد رشد کودک در "مجمع ملی بحث درباره اضافه وزن" گفت که این یافته ها نشان می دهد چقدر مهم است یک پیام روشن و عاری از تناقض به جوانان داده شود.

وی گفت: "مشکل واقعی فراوانی و تکثر توصیه هایی است که در مورد چاقی می شود. لازم است ابهامی باقی نگذاریم که خوردن غذا سر وقت و به طور منظم حیاتی است - و اینکه یک صبحانه درست خیلی لازم است."

"اگر شما روز را با خوردن غذایی خوب شروع کنید، بیشتر احساس سرزندگی می کنید، انرژی بیشتری برای حرکت و فعالیت دارید و این یعنی اینکه انرژی بیشتری می سوزانید."

نوجوانان تنها کسانی نیستند که احتمالا از خوردن صبحانه بهره مند خواهند شد.

در مطالعه ای بر حدود هفت هزار فرد میانسال در نورفوک، تیمی از دانشگاه کمبریج دریافت که کسانی که بیشترین صبحانه را خوردند کمترین اضافه وزن را داشتند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.