تصویب قطعنامه جدید شورای امنیت علیه ایران

تصویب قطعنامه جدید شورای امنیت علیه ایران
سومین قطعنامه تحریم های شورای امنیت علیه ایران با ۱۴ رای موافق به تصویب رسید. اندونزی به قطعنامه ۱۸۰۳ شورای امنیت علیه ایران رای ممتنع داد.
سردار محمد رضا نقدی یکی از مقام های ایرانی است که در قطعنامه شورای امنیت از او یاد شده است

نمایندگان ۱۵ دولت عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد دوشنبه (۳ مارس) در نیویورک درباره قطعنامه پیشنهادی فرانسه و بریتانیا علیه ایران رای گیری کردند.

سه عضو غیر دائم شورای امنیت یعنی لیبی، ویتنام، آفریقای جنوبی هرچند پیشتر نگرانی هایی درباره پیش نویس قطعنامه ابراز کرده بودند، از قطعنامه جدید تحریم ها علیه ایران حمایت کردند.

لیبی و آفریقای جنوبی در گذشته برنامه های هسته ای سری داشته اند که آن را کنار گذاشتند.

اما اندونزی، پرجمعیت ترین کشور مسلمان در جهان، به قطعنامه جدید علیه ایران که قطعنامه ۱۸۰۳ نام دارد، رای ممتنع داد.

نماینده اندونزی یکی از دلایل این تصمیم را آن چه او عدم توجه شورای امنیت به همکاری های اخیر ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی خواند، دانست.

به این ترتیب سومین قطعنامه تحریم های شورای امنیت علیه ایران با ۱۴ رای موافق به تصویب رسید.

دو قطعنامه تحریم های گذشته علیه ایران به اتفاق آرا تصویب شدند.

در ابتدای جلسه رای گیری محمد خزائی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد، سخنرانی کرد.

وی در این سخنرانی اقدام جدید شورا علیه ایران را به عنوان عملی "غیرقانونی" و "ناعادلانه" محکوم کرد.

قرار بود رای گیری درباره قطعنامه ایران روز شنبه (یکم مارس) انجام شود.

اما بریتانیا و فرانسه تصمیم گرفتند این رای گیری را به دوشنبه (۳ مارس) موکول کنند تا بتوانند حمایت تعداد بیشتری از اعضای غیر دائم شورای امنیت را جلب کنند.

بدنبال این تصمیم شش کشور اصلی درگیر در قضیه ایران، از خاویر سولانا، مسئول سیاست گذاری خارجی اتحادیه اروپا، خواستند تا مذاکرات با ایران را از سر گیرد.

به گفته سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد، از آقای سولانا خواسته شده است تا با سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده اصلی در پرونده اصلی این کشور، دیدار کند.

مفاد قطعنامه

قطعنامه ۱۸۰۳ شورا در چهارچوب فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد است و در نتیجه لازم الاجرا به حساب می آید.

در این سند، از رفع ابهام های اخیر درباره بخش هایی از فعالیت های هسته ای گذشته ایران استقبال شده است.

در قطعنامه شورا آمده است که گروه (۵+۱) آماده است تا در راستای حل مناقشه هسته ای ایران از راه دیپلماتیک تدابیر ملموس بیشتری را اتخاذ کند.

سومین قطعنامه تحریم ها علیه ایران شامل سه ضمیمه است که در آن نام ۱۳ شرکت و ۱۳ مدیر ارشد تاسیسات هسته ای ایران به فهرست تحریم ها اضافه شده است.

این سند از دولت ها می خواهد که دارایی های خارج از کشور این شرکت ها و مقام ها را مسدود کنند.

شورای امنیت همچنین از تمام دولت ها می خواهد که اگر آن ۱۳ مقام ایرانی وارد قلمروشان شدند، مراقب آنها باشند.

یکی از این افراد سردار پاسدار محمد رضا نقدی است. به گفته شورای امنیت او برای شکستن تحریم های بین المللی علیه ایران تلاش می کند.

سردار نقدی به شکنجه تعدادی از شهرداران مناطق مختلف تهران متهم است و همچنین در ماجرای کوی دانشگاه تهران با دانشجوها برخورد شدیدی کرد.

از سوی دیگر، شورا در یکی از ضمیمه ها از دولت ها خواسته که به ۵ مقام ارشد اتمی از جمله بهنام عسگرپور، سید جبار صفدری و امیر رحیمی ویزا اعطا نکنند.

در زمینه تحریم های تجاری، قطعنامه ۱۸۰۳ شورای امنیت از دولت ها می خواهد که در اعطای اعتبارها و تسهیلات تجاری به بخش خصوصی برای مبادلات بازرگانی با ایران مراقبت بیشتری به خرج بدهند.

شورا همچنین از دولت ها می خواهد که در مورد همکاری موسسات مالی در کشورشان با بانک های ایرانی به خصوص بانک صادرات و ملی ایران وشعب خارجی آنها هوشیار باشند.

این نهاد برای نخستین بار به دولت ها اجازه داده که در بنادر و فرودگاه های خود به بازرسی کشتی ها و هواپیماهای ایرانی به گفته شورای امنیت مشکوک به حمل مواد و تجهیزات ممنوعه، بپردازند.

شورای امنیت همچنین از کشورها خواسته که مواد، کالاها، تجهیزات و تکنولوژی با قابلیت استفاده دوگانه که در برنامه های هسته ای و موشکی کاربرد دارند را در اختیار ایران قرار ندهند.

نشست وین

روز دوشنبه همچنین جلسه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین برگزار شد که موضوع اصلی این جلسه نیز پرونده هسته ای ایران بود.

محمد البرادعی، مدیرکل آژانس، از ایران خواست به ادعاهایی که درباره فعالیت های مطالعاتی این کشور در ارتباط با تولید سلاح هسته ای است، پاسخ دهد.

آقای البرادعی در سخنرانی خود در این جلسه گفت: "با این که ایران به بسیاری از سوالات درباره برنامه های گذشته خود پاسخ داده، این سوال جدی هنوز بدون پاسخ باقی مانده است."

شورای امنیت سازمان ملل متحد تا بحال دو قطعنامه علیه ایران صادر کرده و در هر دو قطعنامه از ایران خواسته غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.

در پیش نویس قطعنامه سوم نیز این درخواست تکرار شده و با توجه به عدم تمکین ایران به درخواست، تنبیه های جدیدی برای ایران در نظر گرفته شده است.

از جمله این تصمیم ها محدودیت مسافرت به خارج از ایران برای تعدادی از مقامات ایرانی درگیر در برنامه اتمی ایران و مسدود کردن بعضی از دارایی های ایران در خارج از این کشور است.

محمد سعیدی، نایب رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، گفته است هر قطعنامه جدیدی علیه ایران در شورای امنیت 'غیرقانونی' است.

mobina999 - سو ئد - استکهلم
شورای امنیت سازمان ملل متحد بسیار کار خوب و بجایی انجام داده.باید با این کار به محمود کوتول ثابت بشه دنیای امروز دنیای تفاهم و گفتمان و صلح است و دوره قلدری و گردن کلفتی دیگه ورافتاده.مردتیکه بی لیاقت د...قشو نمیتونه بکشه بالا ادعاشم میشه.
سه‌شنبه 14 اسفند 1386

sharp - انگلیس - منچستر
شورای امنیت و هر سازمان دیگه نمیتونن ما رو از حقمون دور کنند. بهشون اجازه نخواهیم داد. قابل توجه وطن فروشا.
سه‌شنبه 14 اسفند 1386

worldcitizen - کره جنوبی - سیول
منظورتون کدوم حق؟ داشتن بمب اتم؟ اون حق بخوره روی سر طرفدارهاش.
ژس این همه حقوق آشکار و مسلم ما که ضایع میشه و مردم ما با بدبختی و نداری و مشکلات دست و پنجه نرم میکنند رو نمیبینید؟
اسمتون رو گذاشتید وطن پرست؟از خواب کی بیدار خواهیم شد مونده با خدا
سه‌شنبه 14 اسفند 1386

hoormazd - امریکا - تگزاس
اهان.اونوقت میشه بفرمایید چه جوری بهشون اجازه نمی دی?این حکومت تو رو از بزرگترین حق انسانیت که ازادیه محروم کرده چرا اون موقع صدات در نمیاد?
سه‌شنبه 14 اسفند 1386

20258096 - ایران - امل
ببینید واقعیت چیزی جز این نیست که ایران به دنبال سلاح هسته ای است خیال کردن دنیا ایستاده تا اینا هر کاری دلشون خواست بکنن کافی روسیه با امریکا به توافق برسن اونوقت ایران پیشرفته و قدرتمند نظامی دیدنیست sharp - انگلیس - منچستر داداش اگه انرژی هسته ای برای رفاه ما بود قبول تو که اون ور دنیایی باید بیای رفاه حال مردم رو تو این مملکت ببینی تا بفهمی تو این سی سال این همه کار رو نکردن حالا میخوان هسته ای بشن
سه‌شنبه 14 اسفند 1386

ali-vienna - اتریش - وین
sharp - انگلیس - منچستر
نمیدونم یادت هست این خبر را که در یکی از شهر های مرزی ایران یک توالت عمومی منفجر شده بود و مسئول این توالت ها کلی زخمی شده بود!
حالا شما به من بگو، در کشوری که لیاقت نگاه داشتن یک توالت هم ندارند، بمب اتم، اخ ببخشید، انرژی صلح امیز هسته ای را چطور نگه میدارند؟
در ضمن، نشستی اونجا پوند خرج میکنی از مردم ایران مایه میزاری؟
سه‌شنبه 14 اسفند 1386

farahani - کانادا - تورنتو
mobina999 - سو ئد - استکهلم دوست عزیز دوره قلدری و گردن کلفتی هنوز ور نیفتاده اگر نه بوش نمی تونست هر کاریکه دلش می خواست انجام بده.کاش شورای امنیت سازمان ملل متحد در همه زمینها مقتدر باشد
سه‌شنبه 14 اسفند 1386

hussain - بریتانیا - لندن
فکر می کردم انقدر سخت بگیرن که ایران مجبور شه از ان پی تی خارج شه ولی خیلی از قطعنامه اولیه فاصله گرفته و در واقع هیچ تعهدی بر گردن کشورهای دیگه نذاشته و بسیار گلابی به نظر می رسه!
سه‌شنبه 14 اسفند 1386

hoormazd - امریکا - تگزاس
این حکومت جهل با این حماقتهای غیر قابل جبرانش ایران رو چنان تو سراشیبی سقوط انداخته که سالها وقت لازمه که به جایگاه 30 سال پیشش برگرده.این کشور پاک شده بازیچه یه مشت ادم بی ریشه و مرده خور که هر کدوم یه تیکه از این مملکتو مثل گوشت قربونی به دندون گرفتن. از این به بعد انگشت نگاری و برخورد توهین امیز با ایرانی ها تو فرودگاه عادی و مجاز میشه.بینوا این ملت که چوب حماقت و بیشرفی این حکومت رو میخورن.
سه‌شنبه 14 اسفند 1386

ناصرهستم - ایران جون - تهران جون
mobina999 - سو ئد - استکهلم خوب اونور آب نشستید میگید لنگش کن
اگه جیگر داری بیا ایران با حقوق ماهی 150000تومان 1 ماه سر کن و صدات در نیاد تا بهت بگم قطنامه خوبه یا بد شماها یه مشت وطن فروشید بیا و غیرت کن وطن پرست باش پای گود نشین بگو.............
سه‌شنبه 14 اسفند 1386

بابک جان احمد - روسیه - روسیه
گل بود به سبزه هم اراسته شد اونهم این دم عیدی یه همچین هدیه ای گرفتن خیلی زور داره علل خصوص وقتی که بخواهی نخواهی باید قبولش کنی
من با نظر شارپ از انگلیس کاملا موافقم
من تعجبم از بعضی ار دوستانه که مطلب مینویسن و تو نظراتشون یه جوری وانمود میکنن که انگار از این ملت نیستن و از واقعیات خبر ندارن
اقا جان همین به قول شما محمود مگر ریس جمهور ما نیست حالا چه باب میل ما باشه جه نباشه خداییش مگر حرف بدی میزنه میگه اگه ضرر داره برای همه اگه خوبه ما هم میخواییم
در ثانی تو تحریمها مطمن باشید اولش دودش میره تو چشم همین مردم عادی نه مقامات
زندگی تو فرنگ گولتون نزنه ما هم از همین اب و خاکیم مطمن باشید اینا هیچ کاری نمیتونن بکنن
یه نمونه میخوام بگم
به روز مردم میبینن یه روباه داره با سرعت فرار میکنه میزارن دنبالش میگیرنش میپرسن چرا فرار میکنی میگه اخه هز کسی 3 تا ببخشید تخم داشته باشه رو میکشن
میگن خب به تو چه مال تو که دو تاست
میگه اخه اونا اول میبرن بعد میشمارن
حالا اینا هم دارن اول دست ما رو خالی بکنن بعد مثل عراق سرومونو ببرن
ولی هیچ غلطی نمیتونن بکنن
ببخشید اگه بی تربیتی شد به خدا ادم زورش میاد همچین هموطنایی داشته باشه که اینطوری در مورد کشورشون فکر میکنن
اگه عرضشو داری بیا ایران جلو روشون از این حرفا بزن نه از دور
شهامت داری که فقط تو سایت بنویسی


سه‌شنبه 14 اسفند 1386

tulip - ایران - کرمان
mobina999 - سو ئد - استکهلم - مجاهدین خلق عزیز ... باید توجه داشته باشند که بدلیل فروش اطلاعات و خیانتهای منعدد به کشور مورد تنفر ملت ایران هستند و بهتره در خدمت همون آمریکاییها 75 میلیون دلار بگیرند و دیگه نظر ندهند ! و ما ایرانیها نباید از حق خودمون بگذریم !
سه‌شنبه 14 اسفند 1386

mtpoor - ایران - تهران
من الان خودم یک سری علوم پایه رو برای فوق پیشرفته شدن بدست اوردم که کلی تحول اساسی در کشور ایجاد میکنه طوری که اخوندا خودشون بر اساس قران میرن کنار.فقط برام دعا کنید که بتونم امسال تابستون با موفقیت این علوم رو اراعه کنم که به نفع تک تک افراد جامعه هست.مثلا ثابت کردم که هوش همه با هم برابر هست
سه‌شنبه 14 اسفند 1386

mobina999 - سو ئد - استکهلم
mtpoor - ایران - تهران:اگه تونستی این رژیم رو برکنار کنی جایزه داری
سه‌شنبه 14 اسفند 1386

ali5757 - ایران - کاشان
به نظر من شورای امنیت خیلی بی انصافی کرد !!اونا نمیخوان ما به جایی برسیم زیرا ما رقیب این اسراپیل زپرتی میشیم . من فقط اینو بگو و والسلام :اگه مردم یک کشور چیزی رو بخوان حتما انجام میشه مطءنم
سه‌شنبه 14 اسفند 1386

admiral - ایران - تهران
تسلیحات و ادعای ایرانیها مثل یک تبل تو خالی می باشد
چهار‌شنبه 15 اسفند 1386

احمدرضا - امارات - دبی
شورای امنیت بسیار محتاتانه قطعنامه را بیرون داد دوستان توجه داشته باشید شما که حمایت می کنید از دستیابی جمهوری اسلامی ( نه ایران ) به بمب اتم این موضوع را در نظر بگیرید که حکومت دیکتاتور ایران آنچه اصلا و ابدا براش اهمیت نداره سرنوشت من و شمای ایرانی و میهن عزیزمان ایران است و بمب اتم را اینها نمی خواهند مگر برای بقای خودشون و حکومت کثیفشون.
چهار‌شنبه 15 اسفند 1386

sama128 - ایران - شیراز
دوستان گرامی حق داشتن انرژی هسته ای خوبه ولی سوال من از شما اینه آیا آقای احمدی نژاد روزی که می خواست کاندید بشه صحبتی از انرژی هسته ای کرده بود که مردم به او رای بدهند یا ندهند همه اش همچون سایر نمایندگان مجلس و ریاست جمهوری مثل خاتمی صحبت از گرفتاری مردم - رفع گرانی و تورم - آزادی مطبوعات و وعده های دیگه بود مردم هم رای دادن تا ایشان بتونه مشکلات اون ها را حل کنه ولی متاسفانه از آنجایی که باب شده وقتی کسی ریس جمهور یا نماینده مجلس میشه یادش میره تو تبلیغات چی گفته و چی کار باید بکنه این دفعه هم انرژی هسته ای مد شد و کیک سبز حال که مردم بربری کپک زده هم بزودی گیرشان نمی یاد که بخورند آیا ما همه چیزمان درسته شده همین یک کارمان مونده بود که درست بشه کمی واقع بین باشید لطفا
چهار‌شنبه 15 اسفند 1386

m_javad - ایران - تهران
نظر های عقلاپی همه محترم است .ولی من نمی دونم این مبینا 999 -سوپد - استکهلم کیه که از جرج بوش ورایس هم جلو زده ... لطفا درنظر ها ازاهانت خود داری کنید چون شماانسانید
چهار‌شنبه 15 اسفند 1386

mobina999 - سو ئد - استکهلم
همین محمود کوتول با شاخ و شونه کشیدن واسه اروپایی ها باعث تورم و گرونی و فقر مردم شده. فکر کردید اینا دلشون واسه منو شما سوخته؟؟؟ به قول احمدرضا - امارات اینا انرژی هسته ای رو فقط بخاطر بقای حکومت کثیفشون میخوان. شماها چرا گول میخورید.محمود کوتول وقتی میاد پشت تریبون هر زر مفتی که خودش میخواد بزنه از قول مردم ایران نقل میکنه. یعنی تلقین عقاید به مردم .که این فاجعه اس.
چهار‌شنبه 15 اسفند 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.