مزایای مصرف قارچ در برنامه غذایی

مزایای مصرف قارچ در برنامه غذایی

قارچ‌های خوراکی، حاوی مقادیر فراوان پروتئین مورد نیاز بدن - به نسبت دو برابر سایر سبزیجات و همچنین حبوبات - هستند. از سوی دیگر پروتئین قارج به خاطر اسیدهای آمینه موجود در آن، جزو غنی‌ترین منابع پروتئینی محسوب می‌شود و از آنجا که قارچ‌ها مقادیر فراوانی آب و رطوبت در خود دارند، بسیار مطبوع‌تر و قابل هضم‌تر نسبت به سایر سبزیجات به شمار می‌آیند لذا مصرف قارچ به خاطر ارزش بالای پروتئینی و قابلیت هضم‌پذیری آن، به سالخوردگان و سالمندان به عنوان یک منبع تامین‌کننده پروتئین سفارش می‌شود.

قارچ‌ها همچنین به عنوان منابع تامین‌کننده هیدروکربن‌ها و یکی از مهمترین منابع انرژی‌زای بدن محسوب می‌شوند. از دیگر ویژگی‌های قارچ‌ها که باعث شده بسیار مورد توجه متخصصین تغذیه قرار بگیرند، درصد چربی موجود در آنهاست. قارچ‌های خوراکی دارای درصد بسیار کمی از چربی هستند و لذا کسانی که از رژیم لاغری در برنامه غذایی‌شان استفاده می‌‌کنند، می‌‌توانند از قارچ در لیست غذایی خود استفاده کنند و به هیچ‌وجه هم نگران بالا رفتن چربی خونشان نباشند.

مصرف روزانه صد گرم قارچ خوراکی می‌تواند نیاز بدن به ویتامین C را برطرف کند. علاوه بر این، قارچ منبع سرشاری از ویتامین‌های B1 و B2 است و مصرف روزانه آن می‌تواند نیاز روزانه افراد بالغ به ویتامین‌های محلول در آب را برطرف نماید.

قارچ‌های خوراکی به سبب داشتن مقادیر فراوانی از اسید فولیک، می‌توانند به عنوان بهترین منابع غذایی برای خانم‌های باردار مورد استفاده قرار گیرند.

عناصر معدنی موجود در قارچ‌ها در مقایسه با سایر سبزیجات، هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ کمیت، در مرتبه بالاتری قرار دارند.

علاوه بر آنچه گفته شد، قارچ‌ استخوان‌ها را تقویت خستگی را برطرف می‌‌نماید و کمبود ویتامین D را جبران کرده و از تشکیل مخازن چربی خطرناک در شریان‌ها جلوگیری می‌کنند. با خوردن قارچ، دستگاه دفاعی بدن تقویت، طول عمر افزایش و گردش خون بهبود می‌یابد و از بروز بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌شود.
parand - ایران - تهران
چرا پاراگراف آخر رو یواشکی نوشتید؟
دوشنبه 13 اسفند 1386

amir3pich - سوئیس - لوزان
البته خوردن هویج به همراه قارچ فراموش نشه جهت تقویت چشم و خاندن پاراگراف اخر
سه‌شنبه 14 اسفند 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.