گزارش جدید کمیته مجلس عوام بریتانیا درباره ایران

گزارش جدید کمیته مجلس عوام بریتانیا درباره ایران

تعدادی از نمایندگان مجلس عوام بریتانیا به دولت این کشور هشدار داده اند که ایران به دنبال دستیابی به سلاح اتمی است و به احتمال زیاد تا سال ۲۰۱۵ میلادی در موقعیتی خواهد بود که به سرعت خواهد توانست سلاح هسته ای تولید کند.
کمیته روابط امور خارجه مجلس عوام هشدار داده که تحریم های جدید علیه ایران می تواند غیرسازنده باشد

دولت ایران بارها با بی اساس خواندن این قبیل اتهام ها، بر صلح آمیز بودن تمام برنامه های هسته ای خود تاکید کرده است.

کمیته روابط امور خارجه مجلس عوام در گزارشی به دولت بریتانیا گفته که تحریم های بین المللی به اندازه ای شدید نیست که به توقف فعالیت های هسته ای ایران منجر شود.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه این هفته پیش نویس قطعنامه تحریم های جدیدی علیه ایران را به بحث و رای گیری بگذارد.

کمیته روابط امور خارجه مجلس عوام هشدار می دهد که تحریم های جدید علیه ایران می تواند غیرسازنده باشد و به دولت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، بهانه ای برای توجیه آن چه این هیات ناکامی های اقتصادی دولت ایران خوانده را خواهد داد.

در گزارش این کمیته همچنین آمده که حمله نظامی به تاسیسات هسته ای ایران به احتمال زیاد بی نتیجه خواهد بود و هشدار داده شده است که این اقدام می تواند به واکنش بسیار خشونت بار ایران در خاورمیانه منجر شود.

اعضای این کمیته دولت بریتانیا را تشویق کرده اند که دولت آمریکا را به گفتگوی مستقیم با دولت ایران ترغیب کند.

دولت جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، مذاکره مستقیم با ایران را به توقف فعالیت های حساس هسته ای ایران به ویژه برنامه غنی سازی اورانیوم این کشور مشروط کرده است.

ایران این پیش شرط را رد کرده است.

مایک گیپس، رئیس کمیته روابط امور خارجه مجلس عوام، می گوید که بر اساس مدارکی که دریافت کرده و نیز سفری که به تهران داشته، معتقد است که ایران همچنان بلند پروازی های هسته ای دارد.

گزارش کمیته او هشدار می دهد که به احتمال زیاد برنامه اتمی غیرنظامی ایران تا سال ۲۰۱۵ میلادی به اندازه ای پیشرفت خواهد کرد که اگر دولت ایران بخواهد می تواند در مدت کوتاهی سلاح هسته ای تولید کند.

وی هشدار داده که اگر ایران به سلاح هسته ای دست پیدا کند، کشورهای دیگر در منطقه خاورمیانه هم درصدد دستیابی به چنین سلاحی برخواهند آمد.

گزارش کمیته وی تاکید دارد که چالش هسته ای ایران نیازمند توجه فوری دنیاست.

در گزارش کمیته روابط امور خارجه مجلس عوام آمده: "ما به دولت [بریتانیا] توصیه می کنیم که از واشنگتن بخواهد که به ایران یک تضمین امنیتی معتبر بدهد...اگر که دولت ایران هم تضمین کند وارد یک برنامه هسته ای نظامی نشود."

کمیته روابط امور خارجه مجلس عوام تاکید کرده این بسیار مهم است که مناقشه هسته ای ایران توجهات را از نفوذ "زیان بخش" ایران در منطقه و نیز حمایت دولت ایران از شورشیان در افغانستان و عراق منحرف نکند.

دولت ایران همواره این قبیل اتهام ها را بی اساس خوانده و بر برقراری ثبات و آرامش در دو کشور همسایه خود تاکید کرده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.