سفر وزیر دفاع آمریکا به ترکیه

سفر وزیر دفاع آمریکا به ترکیه

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا گفت که در دیدارش از ترکیه از رهبران این کشور خواهان پایان سریعتر عملیات نظامی در شمال عراق خواهد شد.
ترکیه می گوید عملیات نظامی این کشور صرفا برای دفاع در برابر حملات شورشیان کرد است

آقای گیتس در آستانه سفر به آنکارا گفت که عملیات ارتش ترکیه علیه شورشیان کرد نباید بیش از یک یا دو هفته طول بکشد.

سفر آقای گیتس به آنکارا در حالی انجام می شود که ترکیه نماینده ویژه ای به عراق برای گفتگو با رهبران این کشور در مورد مسایل امنیتی اعزام کرده است.

مقام های ترکیه گفته اند که 77 شورشی پ ک ک در جریان درگیری ها کشته شده اند. از زمان آغاز عملیات نظامی ترکیه علیه شورشیان پ ک ک، 230 نفر از این شورشیان کشته شده اند. در همین زمان 24 سرباز ترکیه نیز کشته شده اند.

شورشیان پ ک ک می گویند که خداقل 81 سرباز ترکیه در در درگیری های میان طرفین کشته اند.

آمار تلفات دو طرف را منبع مستقلی تایید نکرده است.

عراق نفوذ سربازان ترکیه به داخل خاک خود را محکوم کرده و از ترکیه خواسته تا سریعا خاک این کشور را ترک کنند.

روز گذشته دولت عراق در شدیداللحن ترین بیانیه خود در باره عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق، از آن کشور به شدت انتقاد کرد.

دولت عراق در این بیانیه عملیات ترکیه را نقض حاکمیت عراق دانست و خواستار خروج فوری نیروهای ترکیه از شمال عراق شد.

در بیانیه دولت عراق گفته شد که عملیات نظامی یک جانبه ترکیه غیرقابل قبول است و روابط دو کشور را به مخاطره انداخته است.

این در حالی است که رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه تاکید کرده است که این کشور حق دفاع از خود در برابر عملیات شورشیان کرد پ پ ک را دارد.

آقای اردوغان گفت هنگامی که ترکیه به هدف از بین بردن پایگاه های شورشیان حزب کارگران کردستان( پ ک ک) نایل شود، نیروهای خود را از شمال عراق بیرون خواهد برد.

از سال 1984 که پ ک ک برای استقلال از ترکیه و ایجاد یک کشور کرد در جنوب شرق ترکیه با دولت این کشور وارد نبرد شد، بیش از سی هزار نفر کشته شده اند.

20258096 - ایران - امل
وقتی دولت عراق نه می خواد و نه میتونه با اونا در گیر بشه این حق طبیعی ترکیه هست که از خودش دفاع کنه این نشون دهنده سیاست مقتدرانه ترکیه در قبال اون بز غاله هاست
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

بهدین - آمریکا - نشویل
آقا/خانم 2025 آملی امیدوارم که‌ خوب و خوش باشی درخصوص کامنت تون به‌ عرض برسونم اونایی که‌ بزغاله‌ خطابشون کردی مثل شما آدمن، نه‌ اینکه‌ استغفرللا بگم به‌ بزرگ اندیشی و درایت وعقل وشعورو جمال و کمال شما ها ..ولی حالا اینام یه‌ کسایی مث یاشار کمال و یولماز گونای توشون پیدا شده‌ که‌ داخل آدم حساب بشن حالا گذشته‌ از این حرفا به‌ هر حال این بنده‌ خداهاهم حق دارن مث شما که‌ دوست دارید با بچه‌ محلاتون مازنی اختلاط کنید و افتخار کنید که‌ مازنی هستید ودوست ندارید که‌ فارس و ترک و کرد و...دارای مزایا و حقوق برتروبهتری از شما باشن، اونام دوست دارن تو کشوری که‌ یک سوم الی نصف جمعیتشو تشکیل میدن، ‌مساوی با صفرحساب نشن بالاخره‌ اونام آدمن دیگه‌ وحرفی برا ی گفتن دارن، مگه‌ نه‌؟ البته‌ شاید فکر کنید اینا آدمای شری هستن و به‌ قول ترکیه‌ (که‌ تو دهن همه‌ هم انداخته‌) تروریستن که‌ اگه‌ اینطور فکر میکنیدباید بگم ‌ اشتباه‌ فکر میکنید برای اینکه‌ اینا به‌ کرات به‌ دولت ترکیه‌ گفتن که‌ ما دوست نداریم جوونای ما و شما بیخود کشته‌ بشن، ما دوست داریم که‌ در مورد اختلافاتمون بشینیم باهم حرف بزنیم و از طریق گفتگو مشکلاتمون رو حل کنیم ولی این دولت ترکیه‌ از بس که‌ مقتدره‌ دوست نداره‌ با کسی مذاکره‌ کنه‌ که‌ ... بهشون گفت البته‌ به‌ خود خودشون مستقیما نگفت چون فکرمی کرد براش افت داره‌ با کردای تروریست حرف بزنه‌ وبرگشته‌ به‌ ملت ترک ‌گفته‌ که‌ ما نمیذاریم کسی ازشون زنده‌ بمونه‌ که‌ مجبور بشیم باهاش گفتکو کنیم .غافل از اینکه‌ هیشکی تا حالا نتونسته‌ اینقدرآدمای یه‌ ملتو بکشه‌ که‌ دیگه‌ کسی از اون ملت زنده‌ نمونه‌ .قبلا هم پدربزرگای عثمانی همین اردوگان خودمون خواستن نسل ارمنا رو منقرض کنن که‌ سعیشون جواب نداد حالا ارمنا بنده‌ خداها از خودشون دفاع هم نمیکردن ولی این تروریستای شرخر چون نمیخوان با ذلت زندگی کنن دارن دفاع میکنن.

چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.