پرونده ایران از شورای امنیت خارج شود

پرونده ایران از شورای امنیت خارج شود

نماینده دایم ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک مقر این سازمان تاکید کرد که ایران به تمامی سوال های مطرح شده از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی پاسخ داده است.
سفیر ایران در سازمان ملل گفته است که برنامه هسته ای ایران باید اکنون به یک موضوع عادی در دستور کار این آژانس تبدیل شود

محمد خزاعی، سفیر ایران در سازمان ملل در نشستی با خبرنگاران گفته است که برنامه هسته ای ایران باید اکنون به یک موضوع عادی در دستور کار این آژانس تبدیل شود.

مقام های ایرانی جدیدترین گزارش محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی را "یک پیروزی بزرگ" برای این کشور دانسته اند، این در حالی است که تحلیلگران می گویند این گزارش تاکید می کند که ایران هنوز به برخی سوال های اساسی، جواب نداده است.

آقای خزاعی گفت: "دیگر هیچ دلیلی برای باقی ماندن پرونده ایران در شورای امنیت وجود ندارد."

او در مورد صدور قطعنامه جدید علیه ایران افزود: "اگر قطعنامه جدیدی در کار باشد، از آنجا که بر اساس ادعاها و نه گزارش آژانس خواهد بود، اجرای آن منطقی نخواهد بود."

سفیر ایران در سازمان ملل تاکید کرد که راهبرد ایران، همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

در همین حال رسول موحدیان، سفیر ایران در بریتانیا در گفتگو با روزنامه فایننشال تایمز، چاپ لندن آمریکا را به کارشکنی در همکاری های این کشور با آژانس بین المللی انرژی اتمی متهم کرد.

آقای موحدیان گفت که واکنش کشورهای غربی به گزارش آقای البرادعی گمراه کننده بوده و پیشرفت های به دست آمده در شفاف سازی در مورد برنامه هسته ای ایران نادیده گرفته شده است.

"پیروزی تاریخی برای ایران"

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، در پی انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای این کشور، در پیامی "پیروزی تاریخی ملت" ایران را تبریک گفت.

گزارش آژانس به خاطر دادن اجازه بازرسی از برخی نقاط ممنوعه سابق در ایران، از این کشور ستایش کرده اما می گوید که ایران همچنان از پاسخ دادن به برخی مسائل کلیدی طفره می رود.

همچنین در گزارش آژانس آمده است که هیچ "تضمین جدی" وجود ندارد که ایران درحال ساختن سلاح اتمی نیست.

گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه گذشته در اختیار دیپلمات ها قرار گرفت و بخش هایی از آن در رسانه ها منتشر شد.

آژانس اتمی سازمان ملل گفته است که ایران از سوالات مربوط به آنچه ادعا می شود انجام آزمایش به روی مواد منفجره "دارای قابلیت انفجاری بالا" و کار طراحی به روی یک کلاهک جنگی است، پرهیز می کند و اشاره کرد: "این مایه نگرانی جدی است."

بازرسان آژانس گفتند که ایران همچنین هنوز علنا با تخطی از دستور شورای امنیت سازمان ملل، به غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد و سانتریفوژهای پیشرفته برای تسریع این فرآیند را آزمایش می کند.

iroony - ایران - تهران
جالب هست این سوالهایی که ایران جواب داده جوری بوده که میتونسته سالها پیش جواب بده و اصلا نباید میگذاشته به این مرحله برسه و اصلا موضوع مهمی نبوده که اینقدر روش مانور میدند...
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

javadremix - ایران - تهران
هیهات من الذله بله دوستان ذلت این است نه طرح های نیروی انتظامی
پنج‌شنبه 9 اسفند 1386

vira - ایران - تهران
دوست عزیز من ریمیکس طرح های نیروی انتظامی هم ذلته منتها از نوع دیگه . معنیش اینه که زنهای ایرانی اونقدر نفهمن که حق انتخاب لباس رو هم ندارن . پلیس هم اونقدر بیکاره که قد لباس مردمو گز کنه . تعصبی برخورد نکن .
پنج‌شنبه 9 اسفند 1386

kotlet - ایران - تهران
به همین خیال باش
پنج‌شنبه 9 اسفند 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.