تفاوت زنان ترکیه و ایران

تفاوت زنان ترکیه و ایران

هر دو زن هستند! عجیب است که هر دوهم آزادی می خواهد!
یکی آزادی پوشش و آن یکی هم آزادی انتخاب پوشش! خواست هردو هم یک سان است
!
یکی از اینها می گوید احتمالا ایران به خاطر مردمش طی چند سال آینده عنوان تنها کشور لائیک در بین کشورهای مسلمان لقب خواهد گرفت و ترکیه هم به کشوری مذهبی تر از ایران تبدیل خواهد شد.یکی از ما هم می گوید: خوش به حال زنان آنجا که پوشش اسلامی را به طور کامل رعایت می کنند! هر دو طرف آرزوی آنطرف را می کنند و احتمالا وقتی به آنچه می خواهند، برسند دوباره دلشان هوای گذشته را خواهد کرد!
در ترکیه روسری ها از زیر موی مصنوعی جلوه نمایی می کند و در ایران موها از زیر روسری ها بیرون می زند. در ترکیه دو سوم زنان حجاب را کاملا رعایت می کنند و در اینور، اگر حجابی است تکه ی پارچه ای است که با هر نرم بادی تکان می خورد!

در کشور من اجبار به حجاب باعث بی حجابی شد و در کشور آنها بی حجابی باعث پوشیده شدنشان گشت!

منبع : سایت ترجمه اخبار ترکیه

 

mantegh - ایران - تهران
جمله بالای عکس رو باید اینجوری می نوشت (یا می نوشتید) : در کشور من اجبار به حجاب باعث بی حجابی شد و در کشور آنها اجبار به بی حجابی باعث پوشیده شدنشان گشت ! این واقعیت داره که اجبار همیشه نتیجه عکس داره ، ولی در توصیف وضعیت حجاب در هر دو کشور یک مقدار اغراق کرده ... !
سه‌شنبه 7 اسفند 1386

babaktoronto - کانادا - تورونتو
گارداشیم ایلده یادت رفت که ما فرزندان کورشیم و شماها .... اره ابجی خودتونو با ما مقایسه نکن افندی. ضمنا این انقلاب هر نکبتی که اورد دیگه 1 حسن داشت که و اونهم از بیخ کندن خرافات و خشک مقدسی و ... بود. گر ببندد ز حکمت دری گشاید ز رحمت در دیگری .زنان و مردان ما هم هیچوقت دیگه دلشون یاد اون ایام نحس انقلاب رو بعد از انقلابی مجدد(به امید خدا) نخواهد کرد مگه خلیم؟ خوش گلدی بایان
سه‌شنبه 7 اسفند 1386

دریا-بابایی - ایران - اهواز
والا ما که هیچ خیری از حجاب ندیدیم .....................
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

admiral - ایران - تهران
وقت بخیر مرسی از مطالب جالبتون
ببینید تورو خدا مردم ما با وحشت بیرون می آیند و دلهره این رو دارند که هر لحظه یکی از این مامورا بخاطر یک مورد بیخودی به اونا گیر بدند و آبرو بری بشه.
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
babaktoronto - کانادا - تورونتو :
سعی کن یادت باشه که به همه در هر ملیتی احترام بذاری و این قدر خودخواه نباشی دنیا داره بهت می خنده بدبخت مگه الان از ایرون گذاشتن یه نامی باشه تا می گیم ایرونی بهمون می گن تروریست و عرب حالا هی بگو که من این بودم و فلان کس جد من بود و .. مهم اینه که حالا تو کی هستی و اونا کی هستن دیگه کوروش هیچ دردی رو دوا نمی کنه حالا باید خودت یه کوروش باشی نه اینکه بگی کوروش رو داشتیم نژاد پرستی تو تار و پود شماست ـــــــ یاشاسین ایران
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

YaShaR_RT - ایران - آذربایجان-تبریز
ما تورکیم و از فرزندان کورش یا داریوش یا هر کسه دیگه که شما می گین نیستیم ایران پر از اقوام مختلفه و مجموع همه اینها با هم می شه ایران , لطفا برای اتحاد و یکپارچگی اقوام ایرانی از جمله های دیگری استفاده کنید لااقل از این جمله ها استفاده نکنید که باعث بیشتر شدن تفرقه هم می شه. گارداشیم ایلده اسم خودتم که تورکیه (بابک) و از منظورهایی هم که مفهوم های نژاد پرستی ونژادبرتری می رسونند هم استفاده نکن همه انسانها از هر نژاد پیش خداوند یکسان هستند.
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
babaktoronto - کانادا - تورونتو :
آره گارداش یادمون نرفته که عرب ها هم تو ایران چه کارا که نکردن شاید تو هم از اون سید هایی هستی که در اثر...سید شدی حاجی گارداشیم زبونت هم که عین سید ها شده نکنه باز هم مثل همیشه توهمی شدی !!!از کدوم کوروش می گی از کدوم آریا می گی مگه عرب ها رحم کردن بهتون حیف نیست اومده خودشو با سید ها مقایسه کرده آره نباید خودشو با عرب جماعت مقایسه می کرد یا شاید هم به روس جماعت اونم اگه واقعا بوده باشه و مثل هزاران چیزه دیگه خودشون نساخته باشن در ضمن همین فرزندان کوروش دلشون هوای جدشونو کرد و نظام عربگرا رو آوردن نکنه سال 57 تهران یادت رفته در ضمن یادم بنداز یه فرق مهم که اشاره نشده رو من بگم تا بهتر فرق زن ترکیه رو با ایرانی بدونی ـــــــ هر که دور ماند از اصل خویش..... خوش اومدی سید التماس دعا به قول مرد خشمگین000
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

hoormazd - آمریکا - تگزاس
یه فکری باید به حال حجاب فکر و اندیشه کرد.وگرنه حجاب چند تا تار مو به یه نسیم بنده.برداشتن حجاب از روی فکره که نیازمند قدرت و جسارت و شهامته...زنده باد ازادی جاوید ایران زمین
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

kotlet - ایران - تهران
بازم این جمهوری اسلامی رو انداختن گردن ما؟؟؟!!!!! زنای ترکم با وجود این اسلامگراها مثل زنای ایرانی تو سری خور می شن فقط یکم صبر کنید. اگه بابک ترکه پس یه کسایی مثل اردشیر بابکان و..... ترکن؟ نکنه اشتباهی بهشون فارس می گیم؟ حالا ببین در فارسی بابک یعنی چه بعد اون دهنتو باز کن:
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

kotlet - ایران - تهران
معنی واژه بابک در واژه نامه پهلوی - اوستایی از پاپک گرفته شده است که پدر عزیز و کوچک معنی می دهد . یکی از بزرگان سرزمین ایران از نیای ساسان نیز بوده است . متاسفانه عده ای از پانترکهای بی سواد دست به جعل نام این بزرگ مرد ایران زده اند و در سایتهای خود از او به عنوان قهرمان ترکان نام می بردند و او را از ترکستان و مغولستان که سرزمین ترکها می باشد خوانده اند . ولی خوشبختانه نام و معنی وی صددرصد ایرانی است و این حرکات فقط کوته فکری – عدم آگاهی و تفکری متحجرانه از آنها را برای ما نمایان می سازد . پاپک خرمدین از سرزمین آریایی مادهای آذربایجان کجا و بای بک ساختگی عده بچه تجزیه طلب از نوادگان وحشی چنگیز خان مغول کجا ؟!؟!؟
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

kotlet - ایران - تهران
دعایی از داریوش بزرگ:
خدایا این کشور را از دشمن واز خشکسالی و از دروغ محفوظ بدار.
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

mah1 - ایران - تهران
اینم خودشو لوس کرده ناراحته بیاد ایران. بابک جان نصف ایران ترکه ترکها هم غیرتی. من جات بودم یه خورده کوتاه میومدم .
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

kotlet - ایران - تهران
معلومه که دیگه اریایی نیست وقتی یه مشت ترک و مغول و عرب میریزن گند می زنن به نژاد مردم منطقه تو می خوای اریایی باشه؟برای مثال همین تیمور لنگ خودتون دختران شیرازی رو به سر بازاش می فروخت. شما مردم ایران رو نابود کردید حالا تو فکر تیکه کردنشید.
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

kotlet - ایران - تهران
امروزه ایرانیان آزاده از 10 تا 13 تیر ماه هر سال بر قلعه سر به فلک کشیده این سردار بزرگ گرد هم می آیند و مراسم زادروزش را گرامی می دارند . مردم ایران از شهرهای مختلف راهی کلیبر در شمال اهر می شوند . متاسفانه عده ای از ضد ایرانیان متحجر و وطن فروش نیز از این گردهم آیی ملی سو استفاده میکنند و با برافراشتن پرچمهای ترکیه و جمهوری آران ( آذربایجان ) سعی به انحراف کشیدن این یابود میکنند . این افراد که به پان ترکیسم مشهور هستند باقی مانده سید جعفر پیشه وری گجستک هستند که با امکانات روسهای متجاوز سعی در متلاشی کردن ایران داشت
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

kotlet - ایران - تهران
دیگه به یک ایرانی توهین نکن متجاوز
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

elli - انگلیس - منچستر
هر چیزی رو اگر انسان به خوبی انجام بده و حد اعتدال رو حفظ کنه هیچوقت پشیمون نمیشه حتی در رعایت پوشش چه در ایران زندگی کنه چه خارج از ایران این خود ادم است که باید برای هر چیز در زندگی حد و مرزی قایل شد.
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

iranppp - آلمان - دوسلدورف
آذربایجانی ها ی عزیز.سلام بر شما و خاک پاکتون که نگین ایران و خاستگاه بزرگمردان ووطنپرستان واقعی بابک و پسیان و سردار وسالار ملی و شهید باکری و علی دائی و حسین رضا زاده است.افاضات این والا مقام تورنتوئی رو نشنیده بگیرید.ایشان معمولا خودشون هم مطلع وواقف به اونچه میگن نیستن.از ماهواره و برنامه های ریزه خوران مقیم ال ای!هر از گاهی چیزی میشنون و به معنیش نمیرسن با این حال مصر به خرج کردن تازه «دانسته ها»یشان هستند تا بگویند بعععععله! ما سیاسی هستیم.
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

Tarannom - مالزی - کوالالامپور
با بت سیاست گذاری های غلط مسئو لین کشورم متاسفم که دنیا و آخرت مردم ایران را تباه کردند. خدای نازنین در سوره بقره میفرماید لا اکراه فی دین در دین هیج اجباری نیست در حالی که این ها از دستور الهی سبقت میگیرند وبدتر اینکه به زور متوسل می شوند...........
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
kotlet - ایران - تهران ؛:
بازم رفتی قم و به جای حرف حساب داری تاریخ رو جعل می کنی آره تو راست می گی ستار خان و استاد شهریار و نظامی و همه اینا فارسن راستی اون قدر بی سوادی که فرق ترک و مغول رو نمی دونی بهت حق می دم چون نمی دونی که فارس و افغان هم هیچ فرقی با هم ندارند آذربایجان سرزمین مادهای ترک و بابک پسر ترک چیزی که کل ایران می دونه از هر کی هم بپرسی محال بگه بابک فارس واقعا چیز جدید و خنده داری هستش البته همفکرات تایید می کنن چون ...
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
kotlet - ایران - تهران

بعضی از کسرویستهای افراطی حتی پا را از دیدگاههای احمد کسروی نیز فراتر گذاشته اند و به اصطلاح تحمیل زیان ترکی بر مردم آذربایجان را به مغولان نسبت داده اند این افراطیون حتی نمی دانند و یا خود را به نادانی زده اند که زبان مغولی چیزیست متفاوت از زبان ترکی ، و اگر میخواستند زبان خود را بر مردم ایران و آذربایجان تحمیل کنند چرا زبا مغولی خود را تحمیل نکردند و زبان ترکی را تحمیل کردند از آن گذشته مغولان فقط کنترل آذربایجان را درست نداشتند بلکه از چین تا عراق در دست آنها بود و اگر در پی تحمیل زبان ترکی بودن چرا هموطنانفارس ما ترک نکرند !!!

چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
kotlet - ایران - تهران

قیام بابک این غیور مرد آذربایجانی بزرگترین و طولانی ترین و به لحاظ فرو ریختن شکوه و ابهت دستگاه خلافت عباسی، موثرترین قیام در آن دوران بود است.، چنان که بایک قهرمان ملی آذربایجان و ایران بیش از 22 سال خواب آرام دستگاه خلافت عباسی را آشفته کرد.، و سرانجام با مکر و حیله سردار خائن ایرانی افشین شکست خورد و توسط دستگاه عباسی قهرمانانه کشته شد،(به قاتل بابک توجه کنید اقا افشین گل سردار فارس خائن ایرانی)
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
kotlet - ایران - تهران :
حرفات اون قدر مسخره و بی منطق و بی اساس شده که باور کن در شان خودم نمی دونم به اراجیفت جواب بدم ولی واسه این که فکر نکنی در پاسخ به اراجیفت عاجزم مجبورم یه چیزایی واست بنویسم تو اون قدر بی سواد و متعصب و دروغگو هستی(دلم نمی خواست اینا رو بگم ولی واقعا دیگه تو نظر نمی دی فقط چرت و پرت سر هم می کنی) که می گی10 تا 13 تیر ایرانیا می یان اونجا آخه تا حالا چند بار رفتی قلعه بابک چند سال موندی تو کلیبر یا آذربایجان؟؟!!
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
kotlet - ایران - تهران :
در مراسم تولد بابک در تیر ماه همه ترک های ایران و جمهوری آذربایجان به اونجا می رن که البته چند سالی هیت که از 5 تیر تا 15 تیر اونجا پر از سپاهی و بسیجی و اطلاعاتی هستش که مانع ورود ترک ها به منطقه می شن اونجا به غیر از ترک من کسی رو ندیدم چون بعضی اونقدر متعصب و افراطی هستند که اگه بفهمن یه فارس در اونجاست که خدا به داد اون بنده خدا برسه معلوم نیست چی به سرش می یارن آره اونجا بعضی از افراطیون شعار مرگ بر فارس و مرگ بر ایران سر می دن چطور می شه که تو جوجه فارس بتونی اونجا دوام بیاری پسر گلم من سال هاست که در این مراسم حضور دارم و جز ترک کسی رو ندیدم در ضمن اونجا شعار درود بر آذربایجان و ترکیه و شعار مرگ بر ارمنستان می دن که مورد تایید من و امثال من نیست چون باید شعار درود بر ایران و آذربایجان سر داده شه نه شعار دیگه در این مراسم رقص های ترکی هم برگزار می شه و اعلامیه هایی پخش می شه اگه یه روز تونستی خوب ترکی بحرفی بیا و ببین مراسم جالبی هزاران ترک از سراسر ایران و قفقاز و آناطولی می یان اونجا به عشق بابک آذربایجانی که پدر اعراب رو در آورد(تنها نقطه ای از ایران که تسلیم عرب ها نشد آذربایجان بود)و افتخار همه ما هستش این ترک آذربایجانی ایرانی که به خاطر خاک ایران مقاومت کرد
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
kotlet - ایران - تهران :
در ضمن آران یکی از ایالت های آذربایجان بود مثل اصفهان که از ایالت های ایران هستش و جز خاک ایران >آران هم ایالتی از آذربایجان بوده که شماها قصد دارین به نفع خودتون تحریف کنین دست شما خائن ها واسه ایرانیا رو شده شما هایی که به دین الهی و مذهب شیعه دین و مذهب کثیف می گین همه ادیان مقدس هستند از مسیح و اسلام و....واقعا گند زدی
درود بر ترک و فارس و بلوچ و کرد و گیلگ و ترکمن و لر و عرب و....و در نهایت درود بر ایران سرزمین غیوران
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

YaShaR_RT - ایران - آذربایجان-تبریز
کتلت چرا حرفات مثل کتلتهای مونده بوداره, صد رحمت به کسروی و امثال اون اگه کسروی نبود انوقت چیکار میکردین شمــــــــــــا!!!حتی رو اسم افراد هم الژی دارین دوست دارین هر کی که مثبت بوده رو یه جوری به خودتون بچسبونید اصلا از بتهوون و باخ گرفته تا ادیسون و انشتین همه فارس بوده !زیاد حرص نخور تاریخ انقضاتو می یاره پایین ها...یه حرفی بهت میزنم خواه پند گیر خواه ملال! همیشه وقتی یه چیزی رو خوندی فکر نکن از اسمان نازل شده و درسته , تو یه قسمت از کتاب سینوهه پزشک فرعون اگه خونده باشی هست : "... سینوهه با یه غلام دماغ و گوش بریده که به دستور فرعون جدید تازه ازاد شده بود اشنا میشه... غلامه میگه میخوام برم از اون کسی همه چیز منو گرفت دخترامو کنیزخودش کرد و پسرامو غلام خودش و من هم انداخت تو زندان ...انتقام بگیرم .بعد معلوم میشه که اون یارو مرده بوده ...میرن سر قبرش میبینن رو سنگ قبرش کلی ازش تعریف کردنو ادم خوبی معرفیش کردن ...غلامه شروع میکنه به گریه کردنو که عجبا من این همه سال تو اشتباه بودم اینجا حقیقتو نوشتن و هر نوشته ای درسته....." خلاصه منظورم از این داستان این بود که تو هم فکر نکن هر چیزی که نوشته شده درسته در باره یه موضوع می خوای تحقیق کنی به یه منبع کفایت نکن حداقل بشین نقد هایی رو که واسه اون کتاب نوشته شده رو بخون ضرر نمی کنی . الحمدالله الان مثل قدیما نیست که بخوای یه کتاب ممنوع الانتشارو بگیری (مثلا تو کتابخونه اسمشو بگی) بگیرن اعدامت بکنن و یا...!؟! , الان هر چی بخوای تو اینترنت هست می تونی سرچ بکنی و پیداش بکنی.
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

YaShaR_RT - ایران - آذربایجان-تبریز
در مورد اون پوپک یا پاپی یا هر چی که تو می گی , خدا وکیلی کدوم درسته من ریششو واست نوشتم جزء به جزء معنیش کردم ولی تو چی؟!؟ همین جوری الکی یه چیزی می گیا!!! بازم واسه اینکه یادت باشه میگم
بابک = بای + بک : خان خانان (تورکی) و یا مثلا
آذربایجان = آز(نام یه قومی )+ار(قبیله , نژاد, مرد)+بای(امیر, خان) + جان(یا گان نام محل یا مکان مثل زنجان) عینا همونجوری که خود مردم تو گویشاشون از این کلمات استفاده میکنن
ولی همین کلمه رو کسروی جونت این طور معنی می کنه :
آذربایجان = اتروپاتگان(!؟!)= اترو(اذر یا اتش) + پات (نمی دونم معنیش چیه: خودش اینجوری نوشته بود)+گان (نام محل)
حالاخودت قضاوت کن !!!!!!!!!!!!
دیگه گذشته اون زمانهای رضا پالونی , ملت بیدار شدن با سوادتر شدن دیگه می تونن فرق درست و از غلط یا اصل رو از تحریف شده رو تشخیص بدن . تو هم سعی کن سوادتو بیشتر کنی تا بیشتر ازاین پیش خلق الله ضایع نشی.
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

kotlet - ایران - تهران
من کی گفتم شهریار و ستارخان و.... فارسن؟ببین چی می گی؟همه کار تو این ایران دست شماهااست بعد با پر رویی فحش به ما می دین . درست هرچی که تو اون جمهوری اذربایجان ساخته می شه شما فرداش می گین.همچنیمن اقای با سواد بگو ببینم اذر کلمه ای است ترکی یا پهلوی؟همچنین مزدور خائن همه جا هست از اون سلمان فارسی خائن تا فتحعلی شاه خائن.خودتو جهارتا مثل خودت نشستید از کوروش تا بابک رو ترک می دونید.بعد این حرفها رو می زارید به حساب کل مردم ایران!!!!!منم اولین باری که شنیدم بابک ترک.همچنین خوب اسم چندتا از دشمنان ترک بابک رو هم بدونی
دشمنان ترک بابک: معتصم (خیلفه‌ی ترکزاد، یعنی دارای مادری ترک) و سرداران ترک معتصم: ایتاخ٬ بوغا٬ اشناس.
جالب آن که بیگانه‌پرستان پان‌ترکیست حتا ایرانی بودن نام بابک را نیز برنتافته و آن را تبدیل به «بای‌بک» کرده‌اند. در حال یکه چنین نامی در هیچ متنی دیده نشده است و دوم این که «بای» و «بک» هر دو از یک ریشه هستند و
از سوی دیگر، واژگان «بای» و «بایرام» و «بک» همگی ریشه‌ی سغدی-ایرانی (یعنی از گرو‌ه زبان‌های ایرانی شرقی) دارند که به زبان‌های آلتایی وارد گشته است. نام بابک به آشکارا ایرانی است و نام بنیانگذار سلسله‌ی ساسانی نیز بوده است. این نام در گلستان سعدی و ویس و رامین و در شاهنامه (۵۰) بار آمده است ولی حتا یک بار نیز چنین نامی در متون ترکی دیده و یافته نشده است.

نام «بابک» همان معنی پدر را می‌دهد: (باب "پدر" + ـک "پسوند تحبیب")
نام پدر بابک، مرداس و اهل مدائن (پایتخت پیشین ساسانیان) دانسته شده، نام مادرش «ماه‌رو»، و استادش «جاویدان پور شهرک»، که همگی ایرانی‌اند
پسر گفتش ای بابک نامجوی

یکی مشکلت می‌بپرسم بگوی

(بوستان سعدی)


هر دو را در جهان عشق طلب
پارسی باب‌ دان و تازی اَب.
(فرهنگ جهانگیری(

سدیگر بپرسیدش افراسیاب
از ایران و از شهر و از مام و باب
(فردوسی)

چو بشنید بابک زبان برگشاد
ز یزدان نیکی دهش کرد یاد
(فردوسی)


وز باب و ز مام خویش بربودش
تا زو بربود باب و مامش
(ناصر خسرو(

نبد دادگرتر ز نوشین​روان
که بادا همیشه روانش جوان
نه زو پرهنرتر به فرزانگی
به تخت و بداد و به مردانگی
ورا موبدی بود بابک بنام
هشیوار و دانادل و شادکام
(فردوسی
----------------
کاربر گرامی لطفا نظرات خود را کوتاهتر بنویسید تا امکان درج آن در سایت میسر باشد .
با تشکر
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

kotlet - ایران - تهران
من کی گفتم زبان ترکی مغولی؟گفتم قسمت عمدتون با اونا اومدید.کی گفتم هردو یکی هستسد گفتم با هم اومدید
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

kotlet - ایران - تهران
پس از یورش تیمور به ایران و نفوذ و تسلط سلسله ترکان قراقوینلو از ۸۱۰ تا ۸۷۲ و آق قوینلو از ۸۷۲ تا ۹۰۸ زبان آذری سخت ترین آسیبها را دید و در برابر زبان ترکی اقوام ترک و تاتار یا قوزها و اقوزها(oghozha ) و اوشارها که افشارها باشند که در پیرامون شهرهای آذربایگان مستقر شده بودند به مرو عقب نشینی می کرد و رو به فراموشی می گذاشت. و این وضع در دوره صفویان که با ورود ترکمانهای مهاجر قزلباش و چیرگی و انبوهی آنها که شیعه بودند یعنی در واقع علی اللهی بودند و از خاندان صفوی هواخواهی می نمودند و بیشتر کارهای دولتی و لشکری به دست آنان و به زبان آنان انجام می گرفت شدت یافت و مردم شهرها یا تاجیکان از ترس جان مجبور شدند زبان ترکی را فراگیرند و محاورات خود را با این زبان انجام دهند. مدتها این دو زبان ادامه یافت تا رفته رفته آذری جای خود را به زبان اقوام مسلط داد و ازحدود سده ۱۱ و ۱۲ ترکی در تمام شهرهای آذربایگان رواج یافت و آذری به عنوان تاتی در تعدادی از روستاهای دوردست و کوهپایه های صعب العبور و دره هایی که پای ترکان بدان جا نرسیده هنوز به زبان اذری تکلم می کنند و از قبول ترکی امتناع می ورزند.
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

kotlet - ایران - تهران
ورود ترکان یا مختصر بگوییم اقوزان و سلجوقیان به آذربایگان در سده پنجم هجری صورت گرفته و پیش از آن هیچ نشانی از ترکان و زبان ترکی در این سرزمین مشهود نبوده است.زکی ولید که خود از معتصبان شمره می شود صراحتا می نویسد که در آن زمان به استثنای اراضی معدودی از شرق ایران هیچ ناحیه ای که ترکان در آن به طور دسته جمعی سکنا گزینند وجود نداشته است. زیرا آنچه هم که از خزرها و ترکان غوز از حوالی شمال قفقاز به آذربایگان داخل شده بودند در هرحال می توانند تنها گروه های ۱۰۰کوچکی از اهالی بوده باشn
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

kotlet - ایران - تهران
این هم قسمت هایی از تاریخچه زبان ترکی در ایران
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

dandy - امارات - امارات
pakzad - ایران - آذربایجان
سعی کن یادت باشه که به همه در هر ملیتی احترام بذاری و این قدر خودخواه نباشی...جالبه.......بعدش هم خودش عربها را مورد تمسخر قرار میده...تو که دکتری سر خود دوا نمودی .....
این مسایل خیلی قدیمیه 29 سال بقول خودتون حجاب اجباری سر کردید.. فکر میکنم پدرانتان 98٪ رای حجاب دادند ..حالا شما هم فرزندان همون پدرها هستید الان هم تظاهرات ضد حجاب بکنید...
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

kotlet - ایران - تهران
در ضمن می تونی در باره تالشیها که جمهوری اذر بایجان منکر وجودشون می شه توضیح بدی؟(خود شماها به اینا اجازه خواندن و نوشتن به زبان خودشون رو نمی دید)
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

kotlet - ایران - تهران
در اخر هم جهت گیریت رو معلوم کن یک روز از خوبی عربا می گی فرداش ازشون بد می گی بعد از خوبی کردا می گی فرداش بهشون می گی تروریست به ما فارسا فحش میدی فرداش بهمون می گی هموطن.
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

nasle javan - ایران - تهران
کتلت حداقل تو که اریائی !!به دعای داریوش گوش کن و دروغ نگو یه بابک(تورنتو) چاخان داریم کافیه.افتخارات اذربایجان اینقدر هست که با حرفهای تو کوچکترین تکونی نخواهد خورد.
این همان تبریز دربار دل که چندین روزگار سد دشمنان بوده است چون کوهی گران
این همان تبریز کاندر حوزه های انقلاب پیشتاز جنگ بودوپهلوان داستان
این همان تبریز کزخون جوانش هنوز لاله گون بینی همی رود ارس دشت مغان
این همان تبریزروئین تن که در میدان جنگ از مصاف دشمنان هرگز نپیچیدی عنان
با خطی برجسته در تاریخ ایران نقش بسته همت والای سردار میهن ستارخان
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

kotlet - ایران - تهران
اولا من در خیانت افشین شک ندارم یک مطلب هم در باره اون می نویسم
دوما درباره زبان ترکی کلی مطلب نوشتم که سانسور شده نمی دونم چرا سوما درباره افغانی ها اینا یک سریشون فارس هستند نه همشون به همه ربطش نده. سوما یورش گسترده شما به ایران با همراه با مغولها بود چهارما زبان ترکی بر فارسی اثر بسیار گسترده ای گذاشته بعضی جا ها کاملا زبان رو تغییر داد بعضی جاها نه زبان مغولها تاثیر زبان ترکی رو نداشت اما اگه می خواهی اثرات ترکی رو بدونی شیراز رو برای مثال ببین یه جاش عشایرش ترکی حرف می زنن یه جاش فارسی. و این وضع رو سراسر ایران می بینیم. همچنین ترک و مغول که از یک نژاد هستند در ضمن اگه این بابک ترک بوده پس اون اردشیر بابکتن هم ترک بوده دیگه؟ همچنین
هیچ سندی از زبان ترکی بر سنگ٬ چرم٬ پوست٬ کاغذ٬ و گل حتا پیش از دوران ایلخانیان از آذربایجان وجود ندارد، تجزیه طلبان بیگانه‌پرست چاره‌ای جز روی آوردن به ادعاهای پریشان و بی‌خردانه برای پنهان و پوشیده ساختن تهی دستی و فقر هویتی خود ندارند، که یکی از نمونه‌های آن، ترک خواندن بابک خرم‌دین است
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
اگه جای تو بودم دیگه نظر نمی دادم که موجبات پی بردن ما به بی سوادی از تاریخ و دوری از منطق و همچنین رو شدن خائن بودن تو به مخاطبین می شه هر جا که بری فقط می یام تا به نظرات بخندم تو هم جای مرد خشمگین می خوای بشی؟؟؟البته اون بنده خدا که مشهدی هم بود با حال بود جاش خالی که اگه اینجا بود یه مرگ بری نثار همه ما می کرد در ضمن اگه پیشه وری رو نمی شناختی مجبور نبودی راجب اون نظر بده و یه دنیا آذربایجانی و ایرانی با سواد رو به خودت بخندونی همیشه گفتم باز هم می گم یاشاسین ایران
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
dandy - امارات - امارات:
من عاشق تمام ملیت ها هستم و هیچ کس از کس دیگر برتر نیست ولی اگه کسی بخواد مقل کتلت تاریخ رو جعل کنه اجازه نمی دم و باهاش مبارزه فکری و قلمی می کنم ولی منشا انقلاب 57 تهران بود عزیزم آذربایجانی ها مخالف اینایی هستن که به ما نسبت دادی خود شما آوردین و حالا هم باید ...
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

shayan96 - ایران - تهران
فقط بدانیم که دنیای دیگه ای هم هست و اون دنیا داریوش و کوروش نمی توانند از خدا برای ما طلب آمرزش کنند. نمی دانم چرا ایرانیها این همه به خودشان افتخار می کنند چرا در خارج از کشور از هم گریزانند.
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

sotedelan - هلند - المیره
حکومت اسلامی یعنی جبر...و بدون جبرحکومت اسلامی نه جایگاهی داره نه دوام و نه استحکامی.من طرف گروه خاصی نیستم .چون ازادم وازاد زندگی میکنم .چراااا ان موقعه که حکومت اسلامی نبود به زور سرنیزه کشف حجاب بودو چادر از سر نوامیس مردم مئ کشیدن حا لا امدن و برای حفظ بقائ حکومت بقول خودشان اسلامی جبر روگذاشتن که یا روسری یا تو سری.ولی ای کاش .هیچ وقت این انقلاب شروع نمیشد .پا نمی گرفت و به اینجا نمی رسید.ای کاش همون موقعه توسری روبجای روسری انتخاب می کردیم .چرا که ما با همین یک حماقت میدان رو به حریف واگزار کردیم.....به امید روزی که ازاد بیندیشیم ازاد عقیده داشته باشیم ازاد زندگی کنیم واز همه مهمتر در میهن خود ازاد بمیریم نه ازادی به همه لحاظ داشته باشیم ودرغربت احساس اسیری کنیم.با تشکر.....به امید ازادی ایران موطن وسرای ایرانیان در بند غربت..........
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
حکومت ملی آذربایجان در فاصله سالهای 1324- 1325 به رهبری سید جعفر پیشه وری:.حقیقت این است که این حکومت صفحه ای ازتاریخ آذربایجان است و نمی توان آنرا پاره نمود و از بین برد ، بلکه باید با دوباره باز خوانی نمودن آن نکات مثبت و منفی آنرا مورد بررسی قرا داد و از آنها درس گرفت و دلیل به وجود آمدن آنرا باید در 20 سال ظلم و ستم و تبعیض پهلوی در آن زمان جست و جو نمود . مگر آذربایجا ن نبود که همواره در برابر روس و انگلیس و حتی عثمانی جنگید ه بود ؟ حکومت یکساله آذربایجان محصول جبر موجود و خواست های سرکوب شده ملت اذربایجان بود تکیه حرکت ملی آذربایجان به دولت شوروی نیز در بدو دو قطبی شدن جهان که شوروی به قبله گاه حرکتهای ضد استعماری و ضد امپریالیستی تبدیل گشته بود و حرکت های آزادی بخش تحت لوای ایدئولوژیک فعالیت می کردند ،‌قابل سرزنش نیست
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
. البته خدمات ارزنده نیروهای صادق و وطن دوست واقعی در این حرکت نظیر خود سید جعفر پیشه وری نباید فراموش شود .اعلام زبان ترکی آذربایجان بعنوان زبان رسمی دولت و ادارات و دستگاه های قضایی ، آموزش زبان ترکی در مدارس و زبان دیگر ملل ساکن آذربایجان برای اولین بار در ایران ، تا‌سیس اولین دانشگاه ( دانشگاه تبریز) و ایستگاه رادیویی و غیره از جمله خدمات حکومت ملی آذربایجان است که خاطره آن هیچگاه از حافظه مردم آذربایجان پاک نمی شود.
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
از طرفی برخلاف تبلیغات شوونیستها پیشه وری هیچگاه تجزیه طلب نبود و در حکومت ملی به رهبری وی همواره بر یکپارچگی ایران تاکید شده و در انتخاب وزراء توسط حکومت خود مختار آذربایجان ، وزیر امور خارجه و وزیر دفاع که از نشانه های حکومت های کاملا مستقل است ، معرفی نشده بود . پیشه وری در حالی به تجزیه طلبی متهم است که مبارزات مبرزا کوچک خان جنگلی که حکومت مستقل جمهوری گیلان را اعلام کرد مورد احترام قرار می‌گیرد و مجسمه وی در یک از میادین شهر رشت نصب می شود !
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

babaktoronto - کانادا - تورونتو
اقای پاکزاد من منظورم ترکه ترکیه بود . بابا به موضوع نگاه کنید موضوع راجع به ترکیست. چرا با کتلت الکی دعوا میکنید. ما مخلص همه ایرانیها از هر نژاد هم هستیم . اگر توجه کرده باشی سعی کردم به زبان ترکی استانبولی بنویسم افندی. در هز صورت اگر از صحبتم بی احترامی استنباط کردی از شما ایرانیهای اذری عذر میخوام.
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
عاقبت پس از آنکه قوام ا‌لسطلنه سیاستمدار مکار تهران ( عامل روسها ) واگذاری امتیاز نفت شمال به شوروی را امضاء نمود ،‌روسها نیروهای خودرا در 19 شهریور 1325 از آذربایجان تخلیه نموده بدین ترتیب پشت آذربایجا ن را خالی نمودند و قوای تهران به بهانه نظارت بر انتخابات روانه آذربایجان شده در قالب ارتشی تجاوز گر با نقص قرار داد عدم تجاوز بین دولت خود مختار آذربایجان و حکومت مرکزی پس از کشتارهای وحشیانه مردم در 21 آذر 1325 موجب سقوط حکومت خود مختار آذربایجان شدند که براساس آمار ارتش ، 25000 اعدام – 70000 مهاجر آواره و زخمی شده آن بود ، حتی مردم بی دفاع و زنان آذربایجانی نیز از قتل و غارت و تجاوزهای ناموسی در امان نبودند . به دستور تهران تمامی کتابهای ترکی مدارس جمع آوری شده و آتش زده شد ( 26آذر 1325) اما باسقوط حکومت خود مختار آذربایجان و قلع و قمع مردم بی دفاع هیچگاه شعله آزادیخواهی مردم این دیار که ا زسا‌لیان پیش روشن شده بود ، خاموش نگردید و این جنبش هیچگاه از بین نرفت
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
kotlet - ایران - تهران :
تئورسین خود باخته آذربایجانی احمد کسروی نیز در این زمان دست بکار شد و تئوری ساختگی زبا ن آذری یازبان باستانی را ارائه می کند و مدعی می شود زبان بومی آذربایجان آذری یا لهجه ای از زبان فارسی بوده که در دوران اخیر در اثر حمله ترکان و مغولا ن ! زبا ن ترکی به‌ آنها تحمیل شده است.این در حالیست که جلال آل احمد در کتابش نظریه آذری را رد می کند و اینکه ترکها پس از حمله مغول به ایران آمده اند را مضحک می خواند. وی می گوید(چگونه است زبان عربی آنهم با پشتوانه دین اسلام نتوانسته در مدت حاکمیتش زبان مردم را به عربی تغییر دهد اما زبان ترکی مغولی قادر به چنین کاری بوده است و از طرف دیگر چرا مغولها بجای ترکی مغولی ترکی آذربایجانی را ترویج کرده اند) هم راستا با این سیاست جوک سازی علیه ملتهای غیر فارس و ملت ترک شدیدتر می گردد اقدامی که اگر چه در عامه مردم با نیت خاص انجام نمی پذیرد ولی در پشت پردهاز طرف ایدئولوژی شوونیسم فارس حمایت می شود اقدامی پلید که تا امروز با ظهور دلقکهایی چون ماهی صفت ( مستربین ایرانی ) ادامه پیدا می کند
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
بسیاری از آثاری که بنام اثر تاریخی فارس و هخامنشی معرفی می گردد تقلبی و ساختگی بوده است مانندبسیاری از آثار موجود در تخت جمشید و یا با مصادره هویت و تحریف تاریخ ملل فارس برعظمت کذایی تاریخ خویش می افزایند !! از جمله بسیاری از تاریخ و آثار تاریخی ترک را نفع تاریخ و تمدن فارس مصادره نموده اند ( رجوع شود به کتاب ایران تور کلرینین اسکی تاریخی – پروفوسور زهتابی ) امروزه نیز پس از گذشت 27 سال از انقلاب اسلامی و حاکم شدن نظام اسلامی هنوز این تفکرات و سیاستهای شوونیستی راشاهد هستیم بطوریکه در صداو سیما که با پول بیت المال اداره می شود مکررا شاهد بزگنمایی جنون آمیز تمدن پارس در مستند تاریخ ایران و یا تحقیرها و توهین ها در برنامه هایی از جمله سریالهای متهم گریخت – شبهای برره که در اواخر شاهد بودیم و یا تحریف تاریخ را به وضوح درکتب درسی مدارس می بینیم و حتی روسای جمهوری نیز از این قائده مستثنی نیستند.خاتمی رییس جمهور سابق هنگام سفر به کلیبر در برابر مردم آذربایجان می گوید شما از نژاد پا ک آریا هستید !؟و به زور هویت و تاریخ دروغین ر ابه مردم این دیار تلقین می کند و یا در تبریک نوروزی رییس جمهوری عید نوروز را به تمام فارسی زبانان دنیا تبریک می گوید .امروز پس ازگذشت 27 سال از پیروزی انقلاب باوجود اصول 15- 19 قانون اساسی مبنی بر آزاد بودن تدریس زبان بومی در کنار زبا ن فارسی و برابری اقوام کودکان آذربایجانی حق درس خواندن به زبان مادری خویش را ندارند !و هرروز این کودکان مظلوم در صف مدارس مورد ترور فرهنگی قرار می گیرند بطوریکه چندی پیش مهران 7 ساله در قوشاچای ( میاندوآب ) بعلت اسرار به معلم خویش مبنی بر صحبت کردن و درس دادن به زبان ترکی در سر کلاس موردتوهین و ضرب و شتم معلم قرار می گیرد.
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
kotlet - ایران - تهران :
از مولفه های اصلی هر فرهنگ اسطوره ی آن است .، یکی از اسطوره های ترک ها دده قورقود و اسطوره فرهنگ فارس شاهنامه فردوسی است.جایگاه زن در اشعار فردوسی کاملا پست و فرو مایه است طوری که زن را با الفاظی مانند اژدها معرفی می کند و برای زن نقش ابزاری قائل است ولی در اسطوره ترک ها زن در داستان دلی دومرول منجی مرد می شود و جایگاه بسیار والا و منجی گرانه دارد نمونه ای از اشعار فردوسی که واقعا ببینید ارزش اسطوره شدن را دارد؟؟ آیا فردوسی انسانی کوتاه بین و فرومایه و نژاد پرست نبوده است؟؟آیا اصلا او یک انسان است؟؟ چرا فردوسی را برای مردم این قدر بزرگ جلوه می دهند با وجود اینکه انسانی کوچک و پست است؟؟؟!!!

ترک ها را آذری می نامند و میگویند شما ها فارس هایس هستید که بعد از آمدن مغول ترک زبان شده اید!!!مگر مغول تنها در آذربایجان بود چرا فقط آذربایجان ترک شد مثلا چرا سمنان ، اراک و اصفهان ترک نشد ؟؟؟!!!

چرا حکومت در عرض 80 سال با وجود آموزش به زبان فارسی ، مطبو عات و رسانه ها و این همه ابزار در این قرن موفق نشده است حتی یک روستای ترک نشین و ترک زبان را فارس کند؟؟!!! صاحبان چنین تفکراتی افرادی بی سواد و باج گیر وطن فروش هستند که دنیا را بر خود می خندانند!!!!!!!!

این در حالی است اسطوره ترک ها دده قورقود قدمتش به سه هزار سال می رسد و دلایل مدغن تاریخی مبنی بر حضور ترک های اغوز در فلات ایران قبل از ورود آریا یی ها وجود دارد و اینان هویت ما را انکار می کنند.

چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

kotlet - ایران - تهران
پاکزاد فحش هاتو دادی خنک شدی! اذر یعنی اتش که معرب اترو است اون حرفهایی هم که درباره منبع تحقیق و .... زدی رو فکر کنم من باید به تو یاد بدم یاشار در ضمن اذربایجان از قدیم نام قسمتی از ایران است اذر بایجان معرب اترو پاتکان(مکان اترو پات) اینم ریشش. اترو پات هم اسم والی اونجا بعد از حمله اسکندر بوده . جوجه ترک اگه چشات رو باز کنی پاکزاد اونجا غیر ترک هم می بینی.
در ضمن تحمل خوندن نظر بقیه رو داشته باشین و بقیه رو نفهم حساب نکنید.
تاریخ رو هم برای خودتون و به نفع خودتون تحریف نکنید این ننگ رو به بقیه نچسبونید.مثلا ترک بودن مادها.که حتما می خوای از این ترک بودن کوروش رو نتیجه بگیری. بعد همینجور بری بالا.
جالب ادعای تو بود که هر کی بره اونجا فارسی حرف بزنه می کشنش . در ضمن بین اذری بودن و ترک بودن تفاوت قائل شو که اونجا همه ترک نیستن یه تاریخچه ای هم برات از پیدایش ترکی در اذر بایجان نوشتم خوب بخون.
یاشار منم ریشه فارسی بابک رو برات نوشتم.تو هم اونو بخون
یاشار چند کامنت پیش هم درباره عربا در ایران یه زرایی زدی جالبه بدونی یکی از جاهایی که اینا ساکن شدن اذر بایجانت بود برای مثال عشایری که نامشون:حمدانی و بنو تغلب و ... بود پس یکی از دلایل وجود این همه سید خودتونید. حالا هی بگو ما هرچی ادم مثبت رو بخودمون می چشسبونیم.
در ضمن از ادعای جدیدتون که بسیار جالب بود و اون ترک بودن اشکانیان (که پهلوی حرف می زدن) خبر داری یا نه؟اینو چطور توجیه می کنی؟

چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
kotlet - ایران - تهران :
ترک ستیزی از زمان سقوط حکومت قاجار آغاز شد و توسط روشنفکران نژاد پرستی چون محمود افشار (بنیانگذار بنیاد افشار) و احمد کسروی (کسی که تئوری زبان آذری را تقدیم رضا خان کرد ) به اجرا درآمد که همگی ار مواجب بگیران حکومت پهلوی بودن. تئوری کسروی بر این اساس بود ، چون اهالی چهار روستا در اطراف مرند و قره داغ ترک نیستن دلیلی شد بر اینکه ساکنان اصلی و بومی آذربایجان ترک نیستند . ولی حتی اهالی آن روستا هم به زبان تاتی و تالشی تکلم می کردند ولی کسروی با اصرار همه آنها را آذری نامید . نکته جالب اینجاست که اگر فرضیه کسروی را به تمام ایران تعمیم دهیم به این نتیجه می رسیم که نود درصد ایران ترک هست چون کمتر استانی وجود دارد که در آن یک روستای ترک نباشد .
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
kotlet - ایران - تهران :
کسروی در رساله 56 سفحه خود که در زمان رضاخان منتشر کرد . در آن نقل کرد که از این زبان غیر ترکی مردم آذربایجان (آذری) در تاریخ هیچگونه آثار و نشانه های ادبی و مکتوب هر چند بسیار اندک دیده و یا شنیده نشده است. بر این اساس پروژه های کوتاه مدت وبلند مدت با هزینه های سرسام آور به راه افتاد و زبان سازی و هویت تراشی برای ایرانیان غیر فارس رونق گرفت و دشمنی و تبلیغات علیه زبانهای غیر فارس بخصوص ترک در اولویت این برنامه ها بود . نام های بومی و ترکی شهرها ، روستاها ، رودها و کوههای آذربایجان با نام های ساختگی فارسی عوض گردید مثل ارومیه به رضائیه ، سلماس به شاهپور ، صائین قلعه به شاهیندژ ، قره داغ به ارسباران ، آجی چای به تلخه رود ، قره چمن ، سیاه چمن و مثالهای بسیار دیگر ... از آنجا که برگردانندگان این نام ها اطلاعات و معلومات درستی از فرهنگ زیبای ترک نداشتند نمی دانستند در ترکی «قره» علاوه بر سیاه معنی بزرگ و بلند و والامقام را هم می دهد. مثل قره باغ یعنی باغ بزرگ و قره چمن یعنی چمن وسیع و قره بولاق یعنی چشمه بزرگ ، قره را فقط به مفهوم سیاه به کار برند و اسم روستای قره چمن تبریز را چمن سیاه نامیدند و دنیای را به خود خندانند و ندانستند هیچ جای دنیا چمن سیاه پیدا نمی شود .
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
kotlet - ایران - تهران :
ترک یا آذری؟
پدربزرگ مرحوم بنده که نه ضیاء گؤگ‌آلپ را می‌شناخت، نه نسیمی سیاسی از آنکارا و استانبول به وی وزیده بود، نه از حرکتهای سیاسی-اجتماعی باکو تأثیر پذیرفته‌بود و نه یاوه‌گوئیهای احمد کسروی، عنایت‌ا... رضا، پرویز ورجاوند، کاوه بیات و ... در وی تأثیر منفی گذارده بود، هیچوقت نگفت که ما "آذری" هستیم.
ایشان هر زمان که لازم می‌شد به هویت و زبان مادری ما آذربایجانیها اشاره کنند، از عبارات "تورک" و "زبان تورکی" استفاده می‌کردند؛ که از اجداد خود به ایشان رسیده‌بود.
تعجب من از این است که چرا برخی اصرار دارند که ما را "آذری زبان" خطاب کنند؟ در حالیکه ما خودمان را تورک می‌دانیم.
اگر منظور ایشان تخفیف دادن به کلمه آذربایجان است، پس چرا فارس را فاری، اصفهانی را اصی، دلیجانی را دلی، رفسنجانی را رفی، کرمانی را کری، خراسانی را خری و ... نمی‌نامند؟
یادآوری میشود که این اصطلاح جعلی تقریباً از زمان احمد کسروی در کشور رایج شده است و از آن زمان به بعد به وفور در کتب، نشریات، رادیو و تلویزیون، محافل آکادمیک و غیر آکادمیک و ... استفاده می‌شود. در حالیکه احمد کسروی نزد پروفسور هشترودی از کرده خود ابراز ندامت نموده است. اما ندامت ایشان جائی بطور رسمی و علنی اعلام نمی‌شود.
لذا شایسته است از تعصبات کورکورانه اجتناب کنیم و به فرهنگ یکدیگر احترام بگذاریم.
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
kotlet - ایران - تهران :
نمونه ای از اشعار فردوسی فاشیست و نژاد پرست در مقام زن و قوم های دیگر براستی با وجود اشعار زیر باز هم او را به عنوان شاعر ملی یا اصلا به عنوان شاعر قبول دارید؟؟!!!!: زن و اژدها هر دو در خاک به ----- جهان پاک از این هر دو ناپاک به
زنان را ستایی سگان را ستای ----- که یک سگ به از صد زن پارسای
پس پرده هر که دختر بود ----- اگر تاجدار است بد اختر است
چون زن زاد دختر دهیدش به گرگ----- که نامش ضعیف است و ننگش بزرگ
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
خداوند در آیه 13 سوره مبارکه حجرات می فرمایند:
یا ایها الناس ای مردم
انا خلقناکم ما آفریدیم شما را
من ذکر و انث از مرد و زن
و جعلناکم و قرار دادیم
شعوبا و قبائل ملت ملت و قبیله قبیله
لتعارفوا تا یکدیگر را بشناسید
ان اکرمکم عند اللاه در حقیقت ارجمند ترین شما در نزد خدا
اتقاکم... پرهیزگارترین شماست...
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
من از اعراب بد گویی نکردم و کرد ها رو تروریست خطاب نکردم من گفتم که گروه پ.ک.ک تروریسه که اینو همه دنیا قبول دارن
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
من می خوام بحث رو تموم کنم ولی اگه تاریخ دوباره جعل شه اقای کتلت مطمئن باش که جواب منطقی و علمی تری که هنوز نخواستم بیان کنم رو اینجا می ذارم که خودت که سهله کسروی هم از جهنم بلند شه بیاد نتونه جوابشو بده
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
مدیر محترم سایت سلام و خسته نباشین می دونم که بیش از حد نظر دادم شاید نظرات من رو به نفع کتلت درج نکنین ولی تا به اینجا از بی طرفیتون ممنونم و از سایت بی نظیرتون یاشییاسیز
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386


 کاربران محترم
با تشکر از نظرات ارزنده شما عزیزان , متاسفانه دیگر درج نظر در لینک این مطلب امکان پذیر نمی باشد.
خواهشمندیم در نظرات لینکهای دیگر از نوشتن سریال وار و طولانی حتی الامکان خودداری فرمائید تا دیگران نیز بتوانند از حق نوشتن نظرشان برخوردار باشند.
موفق باشید

سایت ایرانیان انگلستان

+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.