دلایل مشترک خود کشی در مردم دنیا

دلایل مشترک خود کشی در مردم دنیا

مطالعات بین المللی نشان داده از میان هر یازده نفر، دست کم یک نفر به خودکشی می اندیشد.

خبرگزاری رویترز از شیکاگو – یک تیم تحقیقاتی بین المللی اعلام نموده که جوانان، افراد مجرد، بانوان، قشر کم سواد یا بی سواد و بیماران روانی، صرفنظر از اینکه در کدام نقطه از کره زمین زندگی می کنند، بیشترین احتمال خودکشی را به خود اختصاص داده اند.

نتیجه تحقیقات این گروه که از جمع آوری اطلاعات 85 هزار نفر در 17 کشور توسعه یافته و در حال توسعه سراسر جهان بدست آمده است، اطلاعات سودمندی را در اختیار آنان قرار داده ، از جمله اینکه 9.2 درصد از این افراد به خودکشی می اندیشند و 2.7 درصد به این کار مبادرت ورزیده اند.

ماتئو ناک (Matthew Nock)، یکی از محققین دانشگاه هاروارد در این باره اظهار داشته :" تحقیقات ما نشان داده که رفتار و تفکرات کاملا مشابه سبب بروز دلایلی ثابت جهت اقدام به خودکشی در میان ساکنان کشورهای مختلف جهان می باشد."

بر طبق تحقیقات انجام شده در سازمان نظارت بر سلامت جهانی، طی 45 سال گذشته میزان خودکشی 60 درصد افزایش یافته است. امروزه خودکشی، عمده ترین دلیل مرگ در افراد 15 تا 44 ساله است.

ناک در ادامه اظهاراتش می افزاید :"تمایل به خودکشی در بین نوجوانان و جوانان هر کشور به میزان قابل ملاحظه ای افزایش یافته است. در این گروه احتمال خودکشی در سنین 12 تا 15 سالگی به اوج می رسد و فاصله زمانی بین اندیشیدن یک شخص به خودکشی وعملی نمودن آن، بسیار کوتاه است. بحرانی ترین زمان برای مبادرت به خودکشی، یک سال پس از اولین باری است که فرد به فکر خودکشی می افتد، احتمال وقوع این حالت در کشورهای مختلف 60 درصد یا بیشتر است."

در تحقیقات فوق رایج ترین دلایل اقدام به خودکشی مورد مطالعه قرار گرفته است. نتیجه نشان داده افراد بین 18 تا 34 سال، بانوان، افراد کم سواد، مجردها و اشخاصی که از اختلالات روانی رنج می برند، بیش از بقیه تمایل به خودکشی دارند.

در این زمینه اختلافاتی نیز به چشم می خورد:"در کشورهایی مانند ایالات متحده که ساکنان آن از درآمدهای بالایی برخوردارند، اختلالات رفتاری از جمله افسردگی، رایج ترین علل خودکشی را تشکیل می دهند. در مقابل در کشورهای کم درآمد، اضطراب، انگیزه های آنی و تجاوز عمده ترین دلایل خودکشی به شمار می روند.

اغلب مردم براین باورند که اقدام به خودکشی تنها در میان افراد مبتلا به افسردگی رایج است، اما تحقیقات اخیر نشان داده، وجود اختلالات روانی دیگر نیز سبب افزایش احتمال خودکشی است.

بررسی های به عمل آمده حاکی از این واقعیت است که در حین مشابهت علل و عوامل اقدام به خودکشی در سراسر دنیا، تفکرات و رفتارهای متنوع در این ارتباط در ملیت های مختلف سراسر جهان به چشم می خورد.

آمار نشان داده که 3.1 درصد از مردم کشور چین تمایل به خودکشی دارند، درحالیکه این رقم در کشور نیوزلاند به 15.9 درصد می رسد. محققین این اختلاف فاحش را به اختلاف فرهنگی و تفاوت دیدگاههای ملل مختلف نسبت می دهند. نتایج تحقیقات ارائه شده توسط سازمان نظارت بر سلامت روانی جهان، با استناد بر مصاحبه های حضوری با افراد انجام پذیرفته است.

نیجریه، آفریقای جنوبی، کلمبیا، مکزیک، ایالات متحده آمریکا، ژاپن، بلژیک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، اسپانیا، اوکراین، اسرائیل و لبنان از جمله کشورهایی هستند که تحقیقات اخیر در آنها انجام شده است.

arashk_fara - انگلیس - لندن
در اغلب کشورهایى که آمار و اطلاعات آنها در دسترس است، طبق بررسی‌هاى انجام شده در‌ سال‌هاى 2001 تا 2005 سازمان بهداشت جهانی، خودکشى در بین 10 علت اول مرگ در سنین 34 ــ 15 سالگى در جهان گزارش شده است.معمولا وقتى صحبت از خودکشى به میان می‌آید در نگاه اول به عنوان واقعه‌اى خاص و ناشى از عوامل فردى و یا خانوادگى شخص در نظر گرفته شده است و بیشتر رویکردى روانشناختى و پزشکى در ارتباط با آن مطرح می‌شود. بدین معنا که این پدیده بیشتر ناشى از خصوصیات روانى و ژنتیکى افراد است؛ اما از نگاه جامعه شناسان و روانشناسان اجتماعى شرایط جامعه، نقش مهمى در بروز چنین پدیده‌اى دارند.
سه‌شنبه 7 اسفند 1386

p0licce - امارات - دبی
من از فرهنگ مزخف مردم بدم میاد که برای کسی که خودکشی کرده هیچ احترامی قایل نیسن وحتی باش مراسم عزا هم درستو سای نمی گیرن. متاسفانه کسی حتی برای یک لحظه هم به حالات وفشار روانی وارده بر شخص هم فکر نمیکنه. البته بنده باخودکشی کاملا مخالفم.
سه‌شنبه 7 اسفند 1386

دریا-بابایی - ایران - اهواز
p0licce - امارات - دبی
آخی آخرش رو که خوندم خیالم راحت شد فکر کردم تو هم می خوای ........................
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

hussain - بریتانیا - لندن
آمار خودکشی سربازهای ایرانی سربسته مونده... وگرنه پوز همه آمارهارو می زنه...
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.