ایران: ۱+ ۵ حرفی برای گفتن ندارد

ایران: ۱+ ۵ حرفی برای گفتن ندارد

معاون شورای امنیت ملی ایران می گوید گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی، خاویر سولانا را حیرت زده کرده است.
وعیدی: سولانا شگفت زده و شوکه شده است

این آژانس در گزارش اخیر خود به شورای امنیت، اعلام کرد که اگرچه ایران بیش از گذشته به آژانس امکان بازرسی از تأسیسات اتمی خود را داده اما همکاری اش با آژانس در حدی نبوده که ثابت کند به دنبال دستیابی به سلاح اتمی نیست.

با این حال، به گزارش ایرنا خبرگزاری دولتی ایران، جواد وعیدی معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی این کشور، گفته است این گزارش، خاویر سولانا، مذاکره کننده ارشد گروه ۱+ ۵ با ایران را، "شگفت زده و شوکه (حیرت زده) کرده است".

آقای وعیدی گفته است: "اگر آقای سولانا سکوت کرده، به این دلیل است که دیگر حرفی برای گفتن ندارد و شوکه شده است".

این مقام ایرانی، پاسخ کشورش به پرسش های آژانس را یک موفقیت خوانده و گفته است: "برخی کشورهای غربی فکر می ‌کردند ما نمی ‌توانیم در مسیر جواب به این سوالات، پشت سرهم حرکت کنیم و صداقت خود را ثابت کنیم و در این مسیر گیر خواهیم کرد."

معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران همچنین اعضای گروه کشورهای۱+ ۵ (اعضای دائم شورای امنیت + آلمان) را متهم کرد که گزارش اخیر محمد البرادعی را "بایکوت کرده اند"، زیرا به تعبیر وی، "اگر می ‌خواستند به آن (گزارش) بپردازند، باید با دلایل فنی و حقوقی توضیح می ‌دادند که به چه دلیل به دنبال صدور قطعنامه جدید در شورای امنیت می ‌روند".

نشست توجیهی آژانس بین المللی انرژی اتمی در باره گزارش اخیرش در مورد ایران، قرار است عصر روز دوشنبه (25 فوریه)، در وین برگزار شود.

'پیروزی تاریخی'

رئیس جمهوری ایران، در پیامی به مناسبت انتشار گزارش آژانس، 'پیروزی تاریخی ملت' را تبریک گفت

با وجود اینکه گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های هسته ای ایران، امکان تلاش این کشور برای دستیابی به سلاح اتمی را منتفی نمی داند، دولت ایران این گزارش را یک پیروزی بزرگ "پایانی بر پرونده هسته‌ ای جمهوری اسلامی ایران" می دانند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، روز گذشته در پیامی به این مناسبت، "پیروزی تاریخی ملت" را تبریک گفت.

آقای احمدی نژاد در پیام خود که خطاب به آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، صادر شده، موضوع هسته ای ایران را "بزرگترین رویارویی سیاسی با قدرت های سلطه گر پس از پیروزی انقلاب اسلامی" خوانده است.

"سازمان تبلیغات اسلامی" ایران نیز، پیشتر از مردم این کشور خواسته است با حضور در مساجد سراسر کشور در "آیین های شکرگزاری پیروزی هسته ای ملت ایران" شرکت کنند.

گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه در اختیار دیپلمات ها قرار گرفت و بخش هایی از آن در رسانه ها منتشر شد.

در این گزارش، به خاطر دادن اجازه بازرسی از برخی نقاط ممنوعه سابق در ایران، از این کشور ستایش کرد اما گفت که ایران همچنان از پاسخ دادن به برخی مسائل کلیدی طفره می رود.

همچنین در گزارش آژانس آمده است که هیچ "تضمین جدی" وجود ندارد که ایران درحال ساختن سلاح اتمی نیست.

آژانس اتمی سازمان ملل همچنین گفته است که ایران از سوالات مربوط به آنچه ادعا می شود انجام آزمایش به روی مواد منفجره "دارای قابلیت انفجاری بالا" و کار طراحی به روی یک کلاهک جنگی است، پرهیز می کند و اشاره کرد: "این مایه نگرانی جدی است."

بازرسان آژانس گفتند که ایران همچنین هنوز علنا با تخطی از دستور شورای امنیت سازمان ملل، به غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد و سانتریفوژهای پیشرفته برای تسریع این فرآیند را آزمایش می کند.

hoormazd - آمریکا - تگزاس
انرژی هسته ای در حکومت اخوندی یعنی تیغ دادن در کف زنگی مست... اینا هنوز به استراتژی که دروغ هرچه بزرگتر باورش اسونتر اعتقاد دارن... زنده باد ازادی جاوید ایران زمین.
دوشنبه 6 اسفند 1386

hussain - بریتانیا - لندن
من گزارش آژانس رو خوندم اولا باید گفت برای یه بارم شده حق با احمدی نژاده... موفقیت بزرگی محسوب میشه و تنها نکات منفی اون مسائل پروتکل الحاقی و تعلیق نکردنه و تنها یک سوال باقیموندش مواد انفجاریه که احتمالا سوتیه احمدی نژاده که آژانس گفته جواب این سوال به موقع داده نشد هر چند گفته دلیلی که ثابت کنه با برنامه هسته ای مربوطه نداریم...
گرچه لحن گزارش آمریکایی پسند و گیر دهنده به ایرانه ولی هیچ مسئله هسته ای فنی ای توش ذکر نشده هیچی...!!! و گفته تمام مسائل گذشته حل شده... بر خلاف ترجمه بی بی سی هیچ جای گزارش نیومده ایران طفره میره اون قسمتی هم که میگه پاسخ داده نشده مربوط به پروتکل الحاقیه که ایران قبلا هم اعلام کرده تا پرونده از شورای امنیت خارج نشه پروتکل الحاقی اجرایی نمی شه...
دقت کنین به ترجمه موذیانه بی بی سی: هیچ تضمین جدی وجود ندارد که ایران درحال ساختن سلاح اتمی نیست. من چنین جمله ای رو ندیدم شاید منظورش این جمله گزارش باشه که گفته:
In light of the above, the Agency is
not yet in a position to determine the full nature of Iran’s nuclear programme.
یعنی در حال حاضر ما در موقعیتی نیستیم که درباره کل ماهیت برنامه هسته ایران نتیجه گیری کنیم.
دوشنبه 6 اسفند 1386

iroony - ایران - تهران
تو ایران کهمیگویند همه چی تمام شد اگر ادامه پیدا کنه یعنی مشکله غربی ها با ما سر مسپله هسته ای نیست دارند مردم رو آماده میکنند که به خاطره انرژی هسته ای نیست که به فلاکت افتاده اید مشکل اینه که شما مقابل ظلم ایستاده اید...نمیدونم چرا فقط ما باید مقابله ظلم بایستسم...به قول یکی از اساتیده دانشگاه اگر زیره باره ظلم رفتن یعنی عربستان با درامده سالیانه بالای 40000دلار برای هر فرد پس چه بهتر بریم زیره باره ظلم....
دوشنبه 6 اسفند 1386

chi_chast - ایران - ارومیه
با سلام
خدمت جناب هورمزد عزیر از تگزاس آمریکا عرض میکنم وقتی گاو چران ها و کابو ی های وحشی ایالات متحده و بربرهای ریش بزی اسراپیلی و گاو برست های هندی و زن باره های بی شرف فرانسوی دارای این موهبت هستند چرا ما نداشته باشیم اگه بد هست برای همه و اگه خوبه باز هم برای همه و این خود خود عدالت هست همین
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

hoormazd - آمریکا - تگزاس
chi_chast - ایران - ارومیه
با سلام خدمت فرزند اذرابادگان.عزیز تا کی مغلطه کردن و مغرضانه حرف زدن?اولا کی گفته اسراییلی ها بربر هستن? دوما کی گفته هندی ها گاوپرستن? محض اطلاعت تو هند نزدیک 2000 تا دین مختلف هست.سوما یعنی هرکی زنباره و گاوچرون و وحشی باشه باید بمبم داشته باشه? چهارما این نظر دادنت در مورد بقیه کشورها و مردمشون که پیشرفت علم واقعا مدیون اونهاست شبیه حرفای احمدی نژاده.ادم زنباره و وحشی و ریش بزی همه جا هست. ایران قبل از انرژی هسته ای به چیزایی نیاز داره که بقیه کشورها 60 سال پیش اونارو داشتن. زنده باد ازادی جاوید ایران زمین
-------------------------
کاربر گرامی
لطفا شهر و کشور محل زندگی خود را به فارسی درج نمائید.
با تشکر از نظراتتان
سایت ایرانیان انگلستان
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.