رائول کاسترو رهبر جدید کوبا شد

رائول کاسترو رهبر جدید کوبا شد

رائول کاسترو گفته که در مسایل مهم کشوری، با فیدل کاسترو مشورت خواهد کرد
مجمع ملی کوبا، رائول کاسترو، برادر فیدل کاسترو را به عنوان جانشین او و رهبر آتی این کشور تعیین کرده است.

رائول کاسترو پس از حکومت نزدیک به نیم قرن فیدل کاسترو بر کوبا، جانشین برادرش می شود. او به دنبال این انتخاب گفت که در مسایل مهم کشوری، با فیدل کاسترو مشورت خواهد کرد.

پیش از این انتخاب، غالب پیش بینی ها حاکی از این امر بود که مجمع ملی کوبا رائول کاسترو، برادر کوچکتر فیدل کاسترو، را به عنوان جانشین او اعلام خواهد کرد.

رائول کاسترو 76 ساله از ژوئیه 2006 که برادر بزرگش به دلیل یک عمل جراحی قدرت را موقتا به او واگذار کرد، عملا نفر اول کشور بوده است.

او وعده اصلاحات اقتصادی داده اما تحلیلگران می گویند بعید به نظر می رسد که وی تغییری در نظام تک حزبی این کشور ایجاد کند.

اصلاحات اقتصادی

خبرنگار بی بی سی در هاوانا اضافه می کند هر کسی که سکان رهبری کشور را در دست گیرد، باید این کشور را در دوره ای از نوسازی سیاسی و اقتصادی هدایت کند.

مجمع ملی 614 نفره کوبا، که اعضای جدید آن در انتخاباتی در ماه گذشته انتخاب شدند، معاون رئیس جمهور و 32 عضو شورای اجرایی دولت را نیز انتخاب می کنند.

رائول کاسترو گفته بود که اگر به عنوان رهبر کوبا انتخاب شود اصلاحات اقتصادی گسترده و "تغییرات ساختاری" به وجود خواهد آورد.

رائول کاسترو در ماه های اخیر تلاش کرده دوره گذار آرامی را برای کشورش به وجود بیاورد. او در این راه سعی کرده ارتش را به دولت وفادار نگه دارد و با اصلاحات اقتصادی و برکنار کردن مقامات فاسد، موضع حزب کمونیست را تقویت کند.

به گفته خبرنگار بی بی سی او همچنین از امتیاز بهره گیری از حمایت های اقتصادی هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا، در قالب دریافت میلیون ها بشکه نفت ارزان از این کشور، برخوردار است.

اعلام کناره گیری

فیدل کاسترو که از انقلاب سال 1959 کوبا زمام این کشور را در دست داشته، هفته گذشته در نامه ای که در وب سایت روزنامه گرانما، روزنامه حزب کمونیست کوبا، منتشر شد، اعلام بازنشستگی کرد.

او گفت دلیل اینکه بلافاصله بعد از عمل جراحی سال 2006 از قدرت کناره نگرفته، این بوده که در قبال مردم کوبا وظیفه داشته که آنها را برای دوران غیبتش آماده کند.

اما آقای کاسترو تاکید کرده که استعفای او مانع از این نخواهد شد که "مانند سربازی در خدمت اندیشه ها بجنگد". او همچنین قول داد به نوشتن مقاله هایش با عنوان "اندیشه های رفیق فیدل" ادامه دهد.

chi_chast - ایران - ارومبه
آدم صاحب سبک و با اراده ایست
چهار‌شنبه 8 اسفند 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.