اصلاح طلبان: در بعضی حوزه ها شرکت می کنیم

اصلاح طلبان: در بعضی حوزه ها شرکت می کنیم

ستاد ائتلاف اصلاح طلبان در ایران با صدور بیانیه ای اعلام کرد در انتخابات مجلس هشتم که کمتر از سه هفته دیگر برگزار می شود، در بعضی حوزه های انتخابیه که امکان رقابت وجود داشته باشد، کاندیدا معرفی می کند.
ائتلاف اصلاح طلبان اعلام کرده که در بیش از دو سوم کرسی های انتخاباتی، امکان رقابت ندارد

دراین بیانیه آمده است ستاد ائتلاف اصلاح طلبان که "خود را 'یاران خاتمی' می داند و متشکل از 30 حزب و تشکل سیاسی و اجتماعی و نیز مدیرانی با سابقه و تابع دیدگاه های بنیانگذار جمهوری اسلامی که در قانون اساسی متجلی است"، قصد داشته اند که با تمام توان در صحنه انتخابات حاضر شوند، اما رد صلاحیت گسترده چهره های منسوب به این جریان سیاسی، آنها را از میدان رقابت در "دو سوم کرسی های انتخاباتی" خارج کرده است.

در ادامه این بیانیه به راه هایی که پیش پای این گروه وجود داشته پرداخته شده و آمده است: "شاید احساسات جریحه دار شده و نیز فشار برخی دوستان و دلسوزان ایجاب می کرد که یکسره از عرصه کنار بکشیم و میدان را به طور کامل در اختیار کسانی قرار بدهیم که جز به حاکمیت یک سلیقه و یک نگاه و ایجاد حاکمیتی یکدست نمی اندیشند." ولی "مصلحت بینی مومنانه و دلسوزی برای انقلاب و ملت و باور به این که ایران و جمهوری اسلامی از خود ماست"، حکم می کند "تا آنجا که میسور است در عرصه حضور داشته باشیم."

در پایان این بیانیه نیز آمده است که ستاد ائتلاف اصلاح طلبان "در عین اعتراض به حذف نیروهای خود از صحنه و با نگرانی از روند اجرایی سایر مراحل انتخابات، ... در حوزه های اندکی که امکان رقابت فراهم است در صحنه حضور خواهد داشت" و از مردم خواسته است به نامزدهای پیشنهادی ائتلاف اصلاح طلبان رای دهند.

البته در این بیانیه مشخص نشده است که این ائتلاف در کدام یک از حوزه های انتخاباتی فهرست خواهد داد و مثلا آیا حوزه انتخابیه تهران در میان این حوزه ها هست یا نه.

تصمیم ائتلاف اصلاح طلبان به حضور محدود در انتخابات در حالی اعلام می شود که حزب اعتماد ملی، به رهبری مهدی کروبی، پیش از این اعلام کرده بود در هر شرایطی فهرست انتخاباتی خواهد داد.

در جریان بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات مجلس در هیات های اجرایی و نظارت، تعداد زیادی از کاندیداها رد صلاحیت شدند. به نحوی که بنا به اعلام نیروهای اصلاح طلب تنها در حدود 30 کرسی از 290 کرسی انتخاباتی، کاندیداهای اصلاح طلب توانسته بودند در صحنه حضور داشته باشند.

این مسئله با اعتراض گسترده شخصیت های سیاسی از جناح های مختلف روبرو شد. سید محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، رد صلاحیت ها را فاجعه خواند و اکبر هاشمی رفسنجانی و مهدی کروبی نیز شدیدا به این ردصلاحیت ها اعتراض کردند.

حتی تعدادی از شخصیت های سیاسی منتسب به جریان اصولگرا، از جمله احمد توکلی و محمدباقر قالیباف، نیز به حجم گسترده رد صلاحیت ها اعتراض کردند و احمد توکلی در نامه ای انتقادآمیز از شورای نگهبان خواست در این مورد تجدیدنظر کند.

در جریان بررسی شکایت ها در شورای نگهبان، تعداد زیادی از کاندیداها تایید صلاحیت شدند. اما بیشتر آنها چهره های ناشناخته و غیرسیاسی بودند. به نحوی که اصلاح طلابن اعلام کردند تایید صلاحیت های نسبتا گسترده شورای نگهبان تاثیر چندانی در رقابتی تر شدن انتخابات نداشته است.

انتخابات هشتمین دوره مجلس ایران روز جمعه بیست و چهارم اسفند برگزار می شود.

marduk - ایران - تهران
خواب دیدید خیره
انتخابات تحریمه جانم
ما دو بار از یه سوراخ گزیده نمیشیم
اگه همه اصلاح طلبها تایید میشدن هم باز فرقی نمیکرد
اسم هرکی رو که بخوان از صندوق بیرون میارن
تا زمانی که شورای نگهبان و تشخیص مصلحت نظام هستن انتخابات یعنی کشک

یکشنبه 5 اسفند 1386

دریا-بابایی - ایران - اهواز
من به عنوان یک وطن پرست اگر گردنمم بزنن پای صندوقهای رای نمیرم
دوشنبه 6 اسفند 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.