مرد شیاد با وعده سفرهای زیارتی از ۱۲۰۰ نفر کلاهبرداری کرد

مرد شیاد با وعده سفرهای زیارتی از 1200 نفر کلاهبرداری کرد

مردی که نقش پیک موتوری سازمان حج و زیارت را بازی می کرد با سوءاستفاده از عقاید مذهبی طعمه هایش از 1200 نفر کلاهبرداری کرد.

به گزارش خبرنگار ما این مرد که به مدت یک سال بدون هیچ مانعی به کلاهبرداری هایش ادامه می داد از آخرین روز آذرماه سال جاری در پی اعلام شکایت نماینده حقوقی سازمان حج و زیارت تحت تعقیب قرار گرفت و بازپرس شعبه سوم دادسرای ناحیه سه تهران از کارآگاهان ویژه مبارزه با کلاهبرداری پلیس آگاهی خواست تحقیقات وسیعی را برای شناسایی یک مرد شیاد که تحت عنوان پیک موتوری سازمان حج و زیارت از مردم کلاهبرداری می کند، انجام دهند.

کارآگاهان در وهله نخست دریافتند از مدتی قبل عده یی با در دست داشتن نامه های جعلی به سازمان حج و زیارت مراجعه و ادعا می کنند یک پیک نامه را به آنها داده و اعلام کرده است آنان برنده جایزه سفر حج، سفر به عتبات عالیات یا سکه بهار آزادی شده اند. در این میان فریب خوردگانی که به برنده شدن خود اطمینان داشتند در مواردی پس از اطلاع از جعلی بودن نامه، ادعای مسوولان سازمان را باور نکرده و به مشاجره و درگیری پرداخته اند. در شرایطی که هر روز بر تعداد فریب خوردگان افزوده می شد هیچ اطلاعی از شیاد ناشناس در دست نبود و از آنجا که هیچ یک از طعمه های مرد فریبکار برای طرح شکایت به پلیس مراجعه نکرده بودند شگرد متهم تحت تعقیب و نحوه انتخاب سوژه از سوی وی برای کارآگاهان مجهول بود. به همین دلیل ماموران تلاش کردند با اطلاعات موجود تعدادی از اغفال شدگان را شناسایی کنند و آنها را تحت بازجویی قرار دهند. در این مرحله یکی از مالباختگان به نام سید در پاسخ به سوالات ماموران گفت؛« ماجرا از آنجا آغاز شد که یک پیک موتوری نامه یی را به من داد و گفت برنده جایزه سفر به عتبات عالیات شده ام. نامه از طرف سازمان حج و زیارت و به نام من صادر شده بود و همه چیز کاملاً معتبر به نظر می رسید. پیک موتوری از من مبلغ دو هزار و 800 تومان به عنوان کارمزد دریافت کرد و خواست به وی مژدگانی نیز بدهم آنقدر خوشحال بودم که بدون معطلی مبلغ 30 هزار تومان به پیک موتوری پرداخت کردم روز بعد که برای پیگیری کارهایم به سازمان حج و زیارت رفتم متوجه شدم نامه جعلی است.»

کارآگاهان در بازجویی از سایر مالباختگان نیز اظهاراتی مشابه شنیدند و متوجه شدند پیک موتوری قلابی علاوه بر دستمزد خود از هر یک از طعمه هایش مبلغی بین 10 تا 50 هزار تومان انعام یا مژدگانی دریافت کرده است. هرچند در این گام از تحقیقات بخشی از شگرد مرد شیاد فاش شد اما هنوز علاوه بر مجهول الهویه بودن او، مشخص نبود این مرد چگونه مشخصات طعمه هایش را به دست می آورد.

از آنجا که مرد کلاهبردار برای فریب دادن سوژه های خود از شگردی حساب شده و عجیب استفاده می کرد ماموران احتمال دادند وی یک مجرم حرفه یی و سابقه دار است به همین خاطر با راهنمایی چند تن از مالباختگان به چهره نگاری رایانه یی از او پرداختند و پس از تطبیق تصویر فرضی متهم با عکس های مجرمان سابقه دار متوجه شدند شیاد حرفه یی مردی 32 ساله به نام عارف است که به اتهام کیف قاپی سابقه کیفری دارد.

بعد از شناسایی هویت کلاهبردار حرفه یی کارآگاهان توانستند روز 28 بهمن ماه در جریان یک قرار صوری وی را به میدان ابوذر بکشانند و دستگیر کنند. عارف پس از انتقال به پلیس آگاهی به جرائم خود اعتراف کرد و گفت؛ من با موتور در مناطق جنوب تهران به ویژه مهرآباد جنوبی، نازی آباد، خاوران و اسلامشهر پرسه می زدم و دنبال سوژه های ناب می گشتم. شیوه ام برای انتخاب طعمه نیز به این شکل بود که هرگاه پارچه نوشته یی را می دیدم که به مناسبت موفقیت ورزشی، علمی و... یا به خاطر بازگشت فردی از سفرهای زیارتی در مقابل خانه اش نصب شده بود بلافاصله مشخصات وی را یادداشت و وارد فرم های از پیش تهیه شده می کردم. وی افزود؛ من پس از آن که آخرین بار از زندان آزاد شدم تصمیم گرفتم دیگر سراغ کارهای خلاف نروم و به همین خاطر نیز مدتی با موتورسیکلت مسافرکشی می کردم اما موتور مرا به پارکینگ منتقل کردند و گفتند برای ترخیص آن باید 70 هزار تومان بپردازم اما من چنین پولی نداشتم. پس از آن همسرم سر کار می رفت و من که بیکار شده بودم همیشه شرمنده او بودم و خجالت می کشیدم به همین دلیل به این صرافت افتادم که هرطور شده باید کاری انجام دهم تا به این خفت پایان دهم. در همین افکار بودم که یک روز به طور اتفاقی کیسه یی پلاستیکی را پیدا کردم که روی زمین افتاده بود. پس از جست وجو در کیسه نامه یی را یافتم که متعلق به یک بنیاد اسلامی بود. پیش خودم فکر کردم با پس دادن کیسه به آن بنیاد مبلغی به عنوان مژدگانی دریافت کنم ولی پس از آنکه به آدرس نوشته شده در نامه رفتم متوجه شدم اصلاً چنین بنیادی وجود خارجی ندارد بعد از آن بود که با جعل همان سربرگ اقدامات خودم را آغاز کردم و چندی بعد به تهیه نامه های جعلی سازمان حج و زیارت پرداختم.

عارف ادامه داد؛ از آنجا که نام طعمه هایم را در فرم نوشته بودم و همه چیز ظاهری قانونی داشت هیچ کس به من شک نمی کرد و من با سوءاستفاده از عقاید مذهبی مردم توانستم از افراد زیادی کلاهبرداری کنم، به گونه یی که در طول یک سال گذشته روزانه از 5 نفر پول دریافت می کردم و البته بعضی روزها نیز به خودم مرخصی می دادم. پس از بازداشت مرد شیاد در حالی که مشخص شده بود وی حداقل از 1200 نفر کلاهبرداری کرده است، 600 تن از مالباختگان شناسایی شدند و به طرح شکایت علیه عارف پرداختند. یکی از شاکیان در اظهاراتش گفت؛ عارف مدعی شده بود مادرم برنده سفر حج شده است زمانی که او نامه را تحویل داد مادرم آنقدر خوشحال و ذوق زده شد که از حال رفت و من متوجه نشدم در آن شرایط چه مبلغی به عنوان مژدگانی به پیک موتوری تحویل دادم. «بعد مادرم مرا مجبور کرد وی را برای پیگیری کارهایش به سازمان حج و زیارت ببرم. در آنجا وقتی به ما گفتند نامه قلابی و فاقد اعتبار است بار دیگر مادرم به شدت بدحال شد به گونه یی که مجبور شدیم او را در بیمارستان بستری کنیم.

بنا بر این گزارش هم اکنون تحقیقات برای شناسایی سایر شکات عارف ادامه دارد و بازپرس پرونده از روزنامه ها خواست با چاب عکس این متهم به صورت واضح در افشای جرائم مرد شیاد به پلیس کمک کنند.

شیراز+دوحه+لندن - انگلستان - لندن
چه باحال....
خوب اینم شغله دیگه...
موتور مردم رو الکی بردن پارکینگ...منم بودم از خانمم خجالت میکشیدم همچین کاری میکردم.....
خوب کاری کرده....
من موافقم باهاش جدا...
ببینید اینجاس که میشه گفت ما ایرانیها چقدر باهوشیم...کیه که ازشون استفاده کنه؟
شنبه 4 اسفند 1386

IMAN0061 - ایران - گرگان
بابا بیچاره دنبال کارم که رفته حالا این عقده ایها بهش گیر دادن و موتورش رو گرفتن خوب باید چیکار میکرده؟!!! راست میگه دیگه جلو خانومش خجالت میکشیده !
شنبه 4 اسفند 1386

دریا-بابایی - ایران - اهواز
دمت گرم به این میگن مغز متفکر
یکشنبه 5 اسفند 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.