گزارش تازه آژانس از فعالیت اتمی ایران

گزارش تازه آژانس از فعالیت اتمی ایران

رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود در مورد فعالیت اتمی ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد که اگرچه ایران بیش از گذشته به آژانس امکان بازرسی از تأسیسات اتمی خود را داده اما همکاری اش با آژانس در حدی نبوده که ثابت کند به دنبال دستیابی به سلاح اتمی نیست.

در گزارش آژانس که به رسانه ها درز کرده آمده که ایران نه تنها به قطعنامه های پیشین شورای امنیت در مورد توقف غنی سازی اورانیوم عمل نکرده بلکه نسل جدیدی از دستگاههای سانتریفوژ را در تأسیسات اتمی خود نصب کرده که می تواند غنی سازی اورانیوم را با سرعت بیشتری انجام دهد.

در این گزارش همچنین تصریح شده که ایران نتوانسته است در موعد مقرر به پرسشهایی که در مورد فعالیت اتمی اش برای آژانس وجود دارد پاسخ گوید.

از جمله پرسشهایی که همچنان بی پاسخ مانده، ارتباط میان غنی سازی اورانیوم، آزمایش روی مواد دارای قابلیت انفجاری بالا و همچنین برنامه موشکی در ایران است، بنابر گزارش آژانس، یافته های دستگاههای اطلاعاتی از وجود چنین ارتباطی حکایت می کند.

در گزارش آژانس از تحقیقات نظامی در ایران ابراز نگرانی شده و آمده که آژانس تا زمانی که برنامه تحقیقات نظامی ایران برایش شفافتر نشود، در موقعیتی نیست که بتواند اطمینان حاصل کند که آیا در برنامه اتمی این کشور اهداف نظامی نیز وجود دارد یا نه.

در این گزارش، اجرای پروتکل الحاقی به پیمان بین المللی منع گسترش جنگ افزارهای اتمی برای شفافتر شدن برنامه تحقیقات نظامی ایران ضروری دانسته شده، این پروتکل امکان بازرسی گسترده و از پیش اعلام نشده تأسیسات مرتبط با فعالیت اتمی ایران را برای آژانس فراهم می آورد.

دولت ایران در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، پروتکل الحاقی را پذیرفت و به اجرا درآورد اما مجلس شورای اسلامی که چند ماه پس از پذیرش پروتکل الحاقی ترکیب آن به نفع مخالفان دولت خاتمی تغییر یافت، حاضر به تصویب پذیرش این پروتکل نشد و اجرای پروتکل نیز متوقف گردید.

شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است بر اساس گزارش تازه آژانس و همچنین نظر خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مورد صدور قطعنامه تازه ای در مورد ایران تصمیم بگیرد.

کلیات این قطعنامه از یک ماه پیش مورد توافق پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان قرار گرفته بود و پس از اعمال نظر کلیه اعضای پانزده گانه شورا، پیش نویس نهائی آن تنظیم شده و قرار است هفته آینده به رأی گذاشته شود.

با تصویب این قطعنامه، کشورهای دنیا از پذیرش کلیه مقامات دست اندرکاران برنامه اتمی ایران در خاک خود منع می شوند و از کشورها خواسته می شود در دادوستد با ایران هوشیاری به خرج دهند تا این دادوستدها به نفع برنامه اتمی این کشور تمام نشود.

این در حالی است که مقامات ایرانی همچنان تأکید دارند که در برابر فشار خارجی تسلیم نمی شوند و از پیشبرد برنامه اتمی خود باز نمی ایستند.

در حالی که در گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی آمده که اهداف اصلی برنامه اتمی ایران همچنان برایش مبهم است، مقامات ایرانی تأکید می کنند که این گزارش مثبت و به نفع ایران است.

babaktoronto - کانادا - تورونتو
این حاجیه خانم ویرا تو مطلب(احمدی نژاد: میگن چرا به اسراییل توهین میکنی...همین چند خط قبل) در جواب به پرویز در انتهای کامنتش اورده: البرادعی هم که گزارشش دراومد و گفته که برنامه هسته ای ایران صلح امیزه . این درست عین جمله ایشانه. وقتی همه منبع خبریش رادیو و تلویزیون و روزنامه های دروغگو و متقلب ایرانیه خوب معلومه که تو مخش بجای حرف حساب باید یک مشت هجویات پر شه دیگه. ویرا خانم نکنه این بیانیه بالا جعلیه و طبق معمول همه حقیقت نزد توست و بیانیه واقعی همونه که تو گفتی. اونوقت به من میگی من من من اصلا غیر از الجزیره و .... هیچ چیز دیگه نمیبینم. مثلا الجزیره خیلی کلاس داره که ازش مایه میزاری. ؟ دیدی دستت رو شد و منابع خبریت همین ایرنا و یالثارات و المنار حزب الله و کیهانه. اینهم شاهد که از غیب رسید. شاید هم از خبرگذاریهای رفیقت فیدل کاسترو و هوگو چاوز کسب خبر میکنی. من اگر جای تو بودم دیگه تا یه چند روزی اینجا پیدام نمیشد تا بعد که ابها از اسیاب بیافته بعد دوباره روز از نو روزی از نو مشغول فریب مردم. ادم اگر به جای یه ممدشاه احمدشاه بگه خیلی ایراد نداره اما اگر به مردم دروغ بگه و وانمود کنه که مواضعش برحقه و کلاه برداری کنه و مردم و احمق فرض کنه و سعی کنه اونهارو گمراه کنه این ایراد داره. حالا خوبه همه هم یه جورایی باهات مخالفن.برو که دیگه حنات رنگی نداره. مامان بزرگ چطوره؟
شنبه 4 اسفند 1386

nasle javan - ایران - تهران
باز هم در رفتند نمی دونم اینها چقدر به این یارو البراعی پول می دهند مرتیکه جرات نداره حرفشو رک و پوستکنده بزنه نه این وری نه اون وری.
شنبه 4 اسفند 1386

vira - ایران - تهران
البرادعی اعلام کرده که فعالیت های هسته ای ایران کاملا صلح امیزه ( من شخصا البرادعی رو هنگام اعلام گزارش از شبکه های ماهواره ای دیدم ) خبر بالا به نظر من کاملا مغرضانه و تحریف شده است . ( منابع این خبر اگه ایرانی باشن که واقعا باعث تاسفه ٬ بابا شما با رژیم مخالفین ٬ مگه با مملکت خودتونم دشمنی دارین که اینطوری خبر رسانی میکنین ؟ )
-----------------
کاربر گرامی
منبع خبر خبرگزاری بی بی سی فارسی به همراه تصویر متن کامل گزارش انگلیسی آژانس بوده است .
با تشکر از توجه دقیق شما
سایت ایرانیان انگلستان
شنبه 4 اسفند 1386

parviz1 - انگلستان - کترینگ
این ملاها هر چیزی را بنفع خود میدانند.یعنی اگر جنگ هم که باشد باز میگویند بنفع ماست که البته از دیگاه خودشان درست میگویند ولی نمیدانند که این ملت مردم 29 سال پیش نیستند و این جنگ خانمان سوز با آن جنگ بسیار تفاوت دارد .احمقی نژاد ایران را به آتش نکش و جنگ و خونریزی و کشتار کافیست.بگذارید ملت چند روزی زندگی کنند و شرم کنید.
شنبه 4 اسفند 1386

ali-vienna - اتریش - وین
vira
اینجا متأسفانه نمیتونم لینک بگذارم، برو توی سایت IAEA بخون ببین چی نوشته! در ضمن، من از طرف دانشگاه توی Austria Center بودم (محل اجلاس آژانس) و برنامه را از طریق مانیتور بیرون به صورت زنده دیدم!
اینا را اولین بار هست از تو میشنوم
شنبه 4 اسفند 1386

parviz1 - انگلستان - کترینگ
ویرا جان من نمیدونم که که شما کدام البرادعی را میگید ولی اگر منظورت رئیس آژانس بین المللی انرژی هسته ای است ایشان در تمام دنیا خلاف گفته شما گزارش داده و تاکید کرده که نه تنها پرونده انرژی هسته ای ایران روشن نیست بلکه به سئوالات نیز جواب کامل داده نشده و این موضوع موجب نگرانیهای بین المللی و نهایتا هفته آینده بخشنامه تحریم جدید علیه ایران را حتما خواهید دید.ویرای عزیز کمی واقع بین باش.موفق باشی
شنبه 4 اسفند 1386

babaktoronto - کانادا - تورونتو
ویرا دیگه زیاد همش نزن بوش بیشتر در میاد من برات یه پرده بالا میگیرم چراغارم خاموش میکنم که کسی نبینتت یواش از گوشه اتاق برو بیرون تا بیشتر سه نشده. به احمدی نژاد هم بگو یکی دیگرو بفرسته اینجا تا ازش دفاع کنه. غصه نخور شغل برات زیاده اینا شغل های من دراوردی زیاد دارن یکیشو بهت میدن مثلا مشاور تبلیغاتی احمدی نژاد البته تو یه سایت دیگه نه اینجا که دستت رو شده. ضمنا این ایرانین یو کی ها این خبرارو با خواب نما شدن مثل رفیقت محمود نفتی که راه به راه خواب نما میشه اینجا نمیذارن. تا کم اوردی هم به اونا گیر نده
شنبه 4 اسفند 1386

khasteh - فرانسه - استراسبورگ
باحال بود بابک.
شنبه 4 اسفند 1386

vira - ایران - تهران
بابک جون نمیخواد بابا مگه من مث توام برم قایم شم ؟! / ثانیا : بی بی سی که تکلیفش روشنه ! یه دفعه میرفتید از فاکس نیوز خبر می گرفتید ! قبل از اینکه خلاصه گزارش البرادعی رو عرض کنم خدمتتون ! ٬ باید به بابک بگم عزیز اول از همه اگه نیم ساعت اخبار الجزیره انگلیسی رو ببینی ( که شرط میبندم ندیدی ) نظرت عوض میشه عزیز تماشاچی { وی او ای } حالا الجزیره هیچی ٬ سگ یورو نیوز انگلیسی (شبکه خبر فرانسوی ) یا دی دبلیو انگلیسی ( شبکه خبر المانی ) شرف داره به وی او ای - / نکات مهم رو خلاصه عرض میکنم خدمتتون ( البته میدونم شما ایرونی های وطن پرست دوست داشتین این گزارش به ضرر ایران باشه ٬ اما متاسفانه اینطوری نشده ! ) // 1 - اژانس هیچگونه ارتباطی بین استفاده از مواد هسته ای در ارتباط با مطالعات ادعایی { پیدا نکرده است } و هیچ اطلاعات معتبری هم در این زمینه ندارد . اژانس قادر است همچنان به نظارت بر ایران برای عدم انحراف مواد هسته ای از مصارف صلح امیز ادامه دهد . 2 - ایران نیاز به ادامه اعتماد سازی در مورد ماهیت فعلی برنامه های هسته ای دارد اما اژانس هیچ گونه اطلاعی راجع به هیچ برنامه هسته ای اعلام نشده از سوی ایران { ندارد } . 3 - اژانس به این نتیجه رسید که پاسخ های ایران هماهنگ با یافته های اژانس در رابطه با ازمایش های پلوتونیم 210 و معدن گلچین است و این یافته ها را رد نمیکند . 4 - در رابطه الودگی در دانشگاه فنی اژانس موضع ایران را تایید میکند و اعلام میکند که تجهیزات مورد بحث از سوی رییس مرکز تحقیقات فیزیک برای اقدامات علمی فراهم و تهیه شده بود . / 5 - یکی از مسایل مهم باقی مانده مربوط به پروژه نمک سبز و محفظه کلاهک موشک میباشد . این موضوعی مهم و مایه نگرانی در مورد ارزیابی ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران است . بر اساس موارد بالا اژانس هنوز در شرایطی نیست که در مورد ماهیت کامل برنامه هسته ای ایران تصمیم بگیرد { اما } نه استفاده از مواد هسته ای را در ارتباط با مطالعات ادعایی کشف نموده و نه اطلاعات معتبری در این زمینه در اختیار دارد . 6 - مدیر کل مصرانه از ایران میخواهد به عنوان یک اعتماد ساز مهم پروتکل الحاقی را در نخستین زمان ممکن به اجرا دراورد . - نکته دیگه ای در گزارش در مورد سانتریفوژهای جدید ایران و عدم توقف غنی سازی بیان شده که مطلب تازه ای نیست و ایران بارها اعلام کرده بود که غنی سازی رو متوقف نمیکنه . نکته بعد هم اینکه اژانس از ایران خواسته که سریعتر و منظم تر اطلاع رسانی کنه . خلاصه معنی این گزارش اینه که با شواهد موجود فعالیت های ایران صلح امیزه ٬ اما از انجاییکه اطلاعات ایران از نظر اژانس کامل نیست ٬ نیاز به ادامه نظارت از جانب اژانس و ادامه اطلاع رسانی از سوی ایران هست که اژانس بتونه با همون صراحت که در مورد صلح امیز بودن برنامه هسته ای ایران نظر میده در مورد { فقدان } فعالیت های اظهار نشده از سوی ایران هم نظر بده // . تمام . نه بمب هسته ای پیدا شده نه سلاح اتمی . حالا اگه بخوایید مغرضانه مطلب بنویسید میتونید فقط قسمت 5 رو بدون هیچ توضیحی تیتر کنید . راهنمایی هم کردم برای راحتی کار مغرضان !
( باتشکر از سایت ایرانیان که خیلی دوستتون دارم ) . میبخشید که طولانی شد .
شنبه 4 اسفند 1386

nasle javan - ایران - تهران
بابک جان مگه تو اینهمه خالی بندیهات رو شد کسی گفت برو سایت دیگه؟موندی همین جا ولی خدائیش دیگه بهتر از قبلت شدی.ویرا هم شاید مثل تو اشتباه تایپی داشته؟دوست داری دوباره به یادت بیارم گذشته نه خیلی دورو.
شنبه 4 اسفند 1386

vira - ایران - تهران
دوست عزیزم نسل جوان من مث بابک نیستم اگه جایی اشتباه کنم میام مرد و مردونه ! ( مگه ما یه نفر اینجا مرد بشیم ! ) میگم ٬ تا حالا که پیش نیومده ولی اگه پیش بیاد خودم اشتباهمو زودتر از بقیه اعلام ! میکنم ٬ گردن اشتباه تایپی هم نمیندازم . مرسی از توجه تو دوست عزیز . / بابک خان چطوری ؟!! هنوز دماغتو گرفتی بو نیاد ؟!!!
شنبه 4 اسفند 1386

babaktoronto - کانادا - تورونتو
ویرا در اون گزارشی که تو بهش استناد کردی یه بندش هم اینه: بازرسان اژانس در بازرسی ناگهانی به یکی از سایتهای اتمی ایران متوچه بزی شدند که شیرش بعد از دوشیدن دارای تشعشعات اتمی بوده . در بازرسی های بیشتر متوجه علاقه شدید محمود نفتی به این حیوان با مزه شدند که چون از این بز استفادههای بهینه زیادی چون نسبت دادن ان به دشمنان اسلام و دولت اصلاحات میشود و مهمتر از ان نام مقدس محمود که نام کوچک برادعیست همنام با نام کوچک رییس جمهور شهیر ایرانیست از خیر گیر دادن بیشتر به این بز گذشتند اما همچنان از حق مسلم اژانس برای پیگیری امور بز دفاع میکنند. والسلام البرکاته دامت اضافاته المحمود البرادعی
البته فقط از ما بهتران(ویرا) و به خاطر برخورداری از بندهای فوق مهرمانه(چون بند فوق) از این گزارش پنهانی باخبرند .
شنبه 4 اسفند 1386

vira - ایران - تهران
بابک جون حالا فقط خیط شدی طوری که نشده چرا هذیون میگی ؟ / در ضمن نکته باحال اینکه در مطلب تیتر { پیام تبریک احمدی نژاد ... } دقیقا از همون قسمت 5 کامنت من که گفته بودم به درد مغرض ها میخوره برای اثبات گناهکار بودن ایران استفاده شده ! البته میشد حدس زد .
یکشنبه 5 اسفند 1386

ali-vienna - اتریش - وین
بابا رو را برم! میگم یه بار برو توی سایت IAEA اونجا متن کامل گزارش هست
اگه تو یه خط از حرف های خودت را پیدا کردی، اونوقت بیا حرف بزن
عجب رویی داره بابا این دیگه...
به قول رفیقمون واقع بین باش، پیش نویس تحریم آماده شده!!!

خدایا سنگ پا را از نوع قزوینی نیست و نابود بگردان...
یکشنبه 5 اسفند 1386

vira - ایران - تهران
وینا جون ببین قربون شکلت اگه هنر نداری کامنت بنویسی مزخرف تحویل نده ٬ چون جنابعالی ظاهرا جز سنگ پا و فا...خونه و سازگارا ! حرف جالبتر نداری بزنی . کسی که دو کلمه زبون سرش میشه ٬ یا انگلیسی متن رو میخونه و معنیش رو میفهمه ٬ یا متن فارسی رو میخونه ٬ نیازی هم به روشنگری جنابعالی نداره . مطلب بالا هم { خلاصه } گزارشه عزیز دل ٬ مال بعضی هاس که فکر کردن بقیه رو ضایع کردن ٬ نگو خودشون ضایع شدن . شما که جزء اونا نیستی عزیزم ٬ معلوماتتم تکمیله ٬ کی گفته کامنت منو بخونی ؟ حالا شما اصلا { خلاصه } حالیتونه یعنی چی یا بگیم سازگارا بیاد تو وی او ای واستون توضیح بده ٬ بیننده بانزاکت وی او ای ؟ / پیش نویس تحریم هم خیلی وقته تنظیم شده عزیزم ٬ تو خوش غیرت وطن پرست دیر فهمیدی ٬ حالا الانم واسه شنگول شدن جنابعالی دیر نشده ٬ برو خوش باش با تحریم مملکتت با غیرت .
یکشنبه 5 اسفند 1386

ali-vienna - اتریش - وین
خوبه حالا من اسم سازگارا را اوردم که تو یه چیز برای گفتن داشته باشی!
در ضمن، ما هم حرفمون همینه، برو متن اصلی را بخون را نکات منفی هم بفهمی بعد نیای بگی به نفع ایران بود و ایران موفق شد و این شر و ور ها
منم منظورم این نبود که پیش نویس دیروز نوشته شده!
یکشنبه 5 اسفند 1386

vira - ایران - تهران
نکات منفی رو تو کامنت بالا نوشتم قربون . اشاره هم بهش کردم برای استفاده مغرضان ! یه دور دیگه بخونش عزیز . شما مث اینکه اصولا عادت نداری کامنت های کسی غیر از خودتو بخونی .
دوشنبه 6 اسفند 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.