تنش در مجلس به دلیل مداخله مجمع تشخیص مصلحت نظام در قانونگذاری

تنش در مجلس به دلیل مداخله مجمع تشخیص مصلحت نظام در قانونگذاری

مجمع تشخیص مصلحت نظام در اقدامی نادر پیشنهاداتی برای الحاق به ماده واحده لایحه بودجه را به مجلس مجلس شورای اسلامی ارائه کرد.

 این موضوع امروز برای دقایقی وقت مجلس را به خود مشغول کرد و باعث انتقادهای شدید برخی از چهره های اقتصادی مجلس هفتم شد.

حسن سبحانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس و رییس این کمیسیون در سال اول مجلس هفتم از جمله نمایندگانی بود که به تندی از این روند انتقاد کرد.

سبحانی این روند را مغایر کامل با قانون اساسی و مصداق بارز قانونگذاری دانست که حق مجلس شورای اسلامی است.
به دنبال سبحانی چند از نمایندگان دیگر نیز از جمله الیاس نادران، مهدی کوچک زاده، احمد توکلی، مرتضی تمدن نیز نسبت به این امر انتقاد کردند.

غلامعلی حدادعادل رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به کسانی نسبت به این موضوع اعتراض داشتند و در قالب تذکر اعتراض خود را مطرح می کردند گفت که این موضوع کاملا مطابق قانون اساسی است.

وی با استناد به اصل 110 قانون اساسی و نظارت مقام معظم رهبری بر سیاست های کلی گفت که رهبری نظام نظارت بر این سیاست ها را به مجمع تشخیص مصلحت نظام سپرده است و مجمع نیز بر اساس اصل 110 قانون اساسی می توانسته این اقدام را انجام دهد.

حدادعادل خطاب به حسن سبحانی تاکید کرد که نظر من و شما در این خصوص متفاوت است و بارها نیز به این مساله برخورد کرده ایم و اگر ده بار دیگر نیز تذکر بدهید می گویم وارد نیست.

حسن سبحانی نیز در پاسخ خطاب به حدادعادل گفت موضوع اصلی اصلا من و شما نیستیم موضوع قانون اساسی است شما باید بگویید با استناد به کدام بند قانون اساسی چنین اقدامی را انجام می دهید.

حسن سبحانی در ادامه با توجه به عدم توجه به اظهارات وی با ناراحتی صحن علنی مجلس شورای اسلامی را ترک کرد.

علیرغم همه این اعتراض ها موضوعات پیشنهادی از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام برای الحاق به ماده واحده لایحه بودجه با رای بالا به تصویب نمایندگان مجلس رسید.

گفتنی است شأن مجمع تشخیص مصلحت نظام در عرصه قانونگذاری ، صرفاً ، رسیدگی به اختلافات مجلس و شورای نگهبان است .

ناصرهستم - ایران - تهران
همه مملکت و خوردن و بردن حالا هار شدن افتادن به جون هم خدا خودشونو با نسلشونو از بین برداره
جمعه 3 اسفند 1386

nadernejad ali - بلژیک - گنت
ناصر جان خدا سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمیدهد .مگر ان قوم خود بخواهد ....
جمعه 3 اسفند 1386

ناصرهستم - ایران - تهران
nadernejad ali عزیز ه هموطن من کاملا صحیح گفتی اما قوم ایرانی کجا هستن اونا که همشون دم از انقلاب مجدد و تظاهرات و غیره میزنن 80 درصدشون اونور آب هستن این ور آبی ها هم اونقدر گرفتارند عزیزه من که توان خاروندن سرشوننو ندارن اگر هم دارن که صداشون در بیاد خودت میدونی چی میشه پس مجبوریم بسازیم وگرنه خودم میدونم که فرعون ادعای خدائی میکردو بازم رفت اینا که جای خودشونو دارن .موفقیتتو خواستارم
شنبه 4 اسفند 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.