کاسه‌ای با نقش لیمو

کاسه‌ای با نقش لیمو

 استفاده از هنر نقاشی روی چینی به ظروف ساده‌تان، جلوه‌ای نو ببخشید.

در خانه ی همه ما تعدادی یا حتی شاید سرویسی از ظرف‌های ساده و بدون طرح چینی، سرامیکی و ‌آرکوپال وجود دارند که با گذشت زمان دیگر رنگ و لعاب اولیه خود را از دست داده یا اینکه اساسا از کاربرد آنها به همان شکل ـ حتی با ظاهر سالم ـ نیز خسته شده‌ایم.

هنر نقاشی و رنگ‌آمیزی اینجا هم کاربردی‌ترین روش به‌حساب آمده و می‌توانیم با استفاده از رنگ، ظاهر ظروف ساده‌مان را به طرزی زیبا تغییر دهیم.

تعجب نکنید! برای طرح‌دار کردن این ظروف، نیازی به تجهیزات کارخانه‌ای نیست؛ شما می‌توانید به راحتی ـ با استفاده از رنگ مخصوص چینی ـ آنها را نقاشی کرده و در فر اجاق گاز خانه بپزید. به عنوان مثال در اینجا کاسه سفید آرکوپال به همین روش با طرح‌های لیمویی نقاشی شده و با نمایی جدید به ظروف مصرفی خانه اضافه شده است.

 

نکته: با توجه به اینکه اغلب سرویس‌های چینی و سرامیکی موجود در بازار بعضی از اجزای موردنظر را با همان اندازه دلخواه‌مان ندارند، شما می‌توانید نمونه ساده آن ظرف را تهیه کرده و براساس طرح موجود روی دیگر اجزای سرویس، آن ظرف را نیز طرح‌دار کنید.

 

نقش لیمویی موجود در این تصاویر نیز الهام گرفته شده از طرح لیمویی یکی از سرویس‌های آرکوپال موجود در بازار است.

 

مواد و لوازم مورد نیاز:

ـ یک عدد کاسه یا هر ظرف چینی، سرامیک یا مانند آن به رنگ سفید

ـ یک تکه مقوا

ـ یک تکه کاغذ طراحی سفید

ـ یک تکه کاربن مشکی

ـ 2عدد قلم‌موی ریز و درشت سرگرد

ـ کاتر

ـ‌ مداد

ـ چسب نواری کاغذی

ـ رنگ مخصوص چینی یا همان رنگ پورسلین (Porcelain ) به رنگ‌های سبز و زرد

ـ وارنیش

ـ مداد

 

توضیح یک: این رنگ‌ها قابل حل در آب هستند و اگر داخل کوره یا فر پخته شوند، دوام بسیاری خواهند داشت.

توضیح 2: این ظروف به طور معمول قابل شست‌وشو هستند ولی از قرار دادن آنها در ماشین ظرفشویی بپرهیزید.

 

روش کار:

1 ـ ابتدا طرح لیموترش را روی کاغذ طراحی بکشید و سپس کاغذ را همزمان با یک تکه کاربن روی مقوا قرار دهید. البته برای اینکه کاغذ روی مقوا بدون حرکت باقی بماند، با استفاده از چسب نواری کاغذی، آن را به مقوا بچسبانید.

پس از آن با کاتر، خط محیط لیموترش را ببرید. به این صورت، شابلونی از طرح لیمو به دست خواهید آورد.

2 ـ شابلون مقوایی را مانند تصویر روی قسمتی از دیواره کاسه قرار دهید و با چسب ثابت کنید. سپس با استفاده از مداد یا حتی ماژیک طرح لیموترش را روی قسمت بیرونی کاسه بکشید.

این کار را در قسمت‌های دیگر کاسه، با حالت‌ها و در جهت‌های مختلف انجام دهید تا تمام سطح خارجی کاسه با طراحی‌های لیموترش پر شود.

3 ـ پس از اینکه مرحله طراحی به پایان رسید، ابتدا با استفاده از قلم مو و رنگ زرد لیمویی، فضای داخلی لیموها را رنگ‌آمیزی کنید؛ سپس همان‌طور که در تصویر می‌بینید، با قلم موی ریزتر خطوط سبز داخل و شاخه سر لیمو را نیز بکشید. حالا ظرف را در گوشه‌ای قرار دهید تا رنگ لیموها کاملا خشک شود.

4 ـ مرحله بعدی، رنگ‌آمیزی زمینه است؛ یعنی باید در این مرحله فاصله میانی لیموها را روی زمینه کاسه رنگ‌آمیزی کنید. رنگ انتخابی برای این منظور زرد است. فقط توجه داشته باشید برای اینکه رنگ‌های زمینه و لیموها با هم تداخلی ایجاد نکنند، دور هر یک از طرح‌های لیموها حاشیه‌ای به اندازه 2 میلی‌متر سفید باقی بگذارید و از آن به بعد را رنگ‌آمیزی کنید.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.