کمکهای اضطراری ایران به تاجیکستان

کمکهای اضطراری ایران به تاجیکستان

دولت ایران تعهد کرده است برای رفع بحران انرژی در تاجیکستان به این کشور کمک کند.
مقامات تاجیک نتایج بازدید غیرمنتظره امام علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان از ایران را که طی دو روز  ادامه داشت، موثر ارزیابی می کنند.

طبق اطلاع منابع رسمی در زودترین فرصت (اسرع وقت) از ایران به تاجیکستان مواد سوخت برای کار منظم نیروگاه حرارتی شهر دوشنبه وارد خواهد شد.

همزمان ایران تصمیم گرفته است که در تاجیکستان یک نیروگاه آبی دیگر و چند کارخانه صنعتی احداث کند.

این توافقات در ملاقات رئیس جمهور تاجیکستان با مقامات ایرانی در تهران حاصل شده است.

مقامات تاجیک نتایج بازدید غیرمنتظره امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان از ایران را که طی دو روز اخیر ادامه داشت، موثر ارزیابی می کنند.

قبل از پرواز آقای رحمان به تهران، دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان اعلام کرده بود که توسعه همکاری ها با ایران در بخش انرژی و دریافت راههای حل بحران انرژی در تاجیکستان از اهداف اصلی این سفر است.

عبدالفتاح شریف زاده، سخنگوی رئیس جمهور تاجیکستان بر این نظر است که این سفر موثر بوده و این اهداف به دست آمده است.

از جمله به گفته وی جانب ایران تعهد کرده است که در زودترین فرصت به تاجیکستان دو قطار حامل مواد سوخت برای فعالیت نیروگاه حرارتی شهر دوشنبه انتقال دهد.

ولی برای دراز مدت دولت ایران تصمیم گرفته است در تاجیکستان نیروگاه "شورآب" در رودخانه "وخش"، با ظرفیت یک هزار مگاوات ساعت نیروی برق را احداث کند.

کارشناسان دو کشور حالا مشخصات این طرح را مورد بررسی قرار داده اند، ولی به گفته منابع انرژی تاجیکستان هزینه این پروژه حدود یک میلیارد دلار خواهد بود.

گذشته از این مقامات ایران درخواست تاجیکستان برای قبل از مهلت فعال ساختن نیروگاه "سنگتوده – دو" را که با سرمایه ایران احداث می شود، پذیرفته اند.

عبدالفتاح شریف زاده در این باره گفت: "دولت ایران تصمیم گرفت که مهلت انجام ساختمان نیروگاه "سنگتوده - دو" را کاهش بدهد. یعنی اگر قبلا قرار بود این طرح سال 2011 انجام شود حالا تعهد بر این است که جانب ایران این طرح را تا پایان سال 2009 به پایان برساند. این امر گامی جدی در جهت حل مشکلات انرژی در تاجیکستان است."

سخنگوی رئیس جمهور تاجیکستان افزود که جانب ایران برای بازسازی نیروگاه حرارتی واقع در ناحیه یاوان در جنوب تاجیکستان نیز تعهد کرده است.

همچنین برای انجام امور ساختمانی در تونل استقلال که مناطق شمال و مرکزی تاجیکستان را به هم متصل می کند، دولت ایران باز پنج میلیون دلار کمک بلاعوض اختصاص داده است.

این تونل را شرکت ایرانی "سابیر" احداث کرده، ولی ساختمان بخشهایی از آن همچنان ادامه دارد.

به گفته عبد الفتاح شریف زاده، در جریان بازدید امامعلی رحمان از تهران میان وزارت انرژی و صنایع تاجیکستان و وزارت صنایع ایران یک موافقت نامه در باره احداث دو کارخانه تولید سیمان در ناحیه های شهر توس و اسفره در جنوب و شمال تاجیکستان امضا شده است.

گذشته از این، جانب ایران اعلام کرده است که به ساختمان راه آهن و خطوط انتقال برق از تاجیکستان به ایران از طریق افغانستان علاقمند است و در این دو طرح سرمایه خواهد گذاشت.

از سوی دیگر، وزیر دفاع و رئیس کمیته امنیت ملی تاجیکستان نیز در هیات این کشور به ایران شامل بودند و این سوال مطرح است که مقامهای نظامی و امنیتی دو کشور در این ملاقات چه موضوعاتی را بررسی کرده اند؟

به گفته آقای شریف زاده، موضوع همکاریها در زمینه مبارزه با تروریسم در محور ملاقات مقامهای ذیدخل دو کشور قرار داشته است.

همچنین گفته شد که مقامهای ایرانی و تاجیک تصمیم گرفته اند در پاییز سال جاری از هزار و یک صد و پنجاهمین سالگرد ابوعبدالله رودکی، شاعر بزرگ کلاسیک، مشترکا در هردو کشور و با شرکت مقامهای بلندپایه و فرهنگیان ایرانی و تاجیک تجلیل کنند.

parviz1 - انگلستان - کترینگ
کار خوبیست و امید واریم که طبق گفته هایش عمل کند و مثل حرف مفت زدن به ملت بیچاره خودمان نباشد !ضمنا چه اشکالی دارد کمی از این دلارهای یا مفت بی حساب و کتاب ملت خودمان را که بصورت بلا عوض به همه جا بذل و بخشش میشود به غشر زحمتکش جامعه و یا کمک هزینه تحصیلی دانشویان و ......بدهند.مگر مال ملت خودمان از گلوی خودمان پایین نمیرود؟ظمنا این وعده را 29 سال پیش امامتان داده بود و 2 سال پیش هم خودت داده بودی!! نکند از همان وعده های سر خرمن باشد که بتاجیکها دادی دروغگو!! ولی امیدوارم که بتوانید کار مثبت هم انجام دهید.حتی یک بار.
پنج‌شنبه 2 اسفند 1386

Sh.Motekallem - روسیه - مسکو
ارمنستانی که تا چند سال پیش ایران بهش بسکوییت خشک میدادیم الان به جایی رسیده که مدعی اتحادیه اروپا شده و ما ایرانیها رو دیگه آسیایی مسلمون و عقب افتاده خطاب میکنند!!!
هنوز باج های سمند و تویوتا به ارمنستان تموم شده قصه تاجیکستان شروع شده. آقای دکتر اگه وضعت خوبه جوون حاجی یه دونه هواپیما واسه این مردم بدبخت بخر انقدر نمیرن ملت...
جمعه 3 اسفند 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.