احضار پروین اردلان به دادسرای انقلاب

احضار پروین اردلان به دادسرای انقلاب

پروین اردلان، از فعالان حقوق زنان در ایران که چند روز پیش برنده جایزه اولاف پالمه شده بود، به دادیاری امنیت دادسرای تهران احضار شد.
پروین اردلان پارسال به دلیل تجمع در برابر دادگاه انقلاب مدتی بازداشت شد

خانم اردلان در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی اعلام کرد روز چهارشنبه احضاریه ای دریافت کرده که باید ظرف سه روز در دادسرا حاضر شود.

به گفته خانم اردلان در این احضاریه دلیل احضار او به دادگاه قید نشده و در نتیجه او نمی داند که به چه دلیل باید به دادگاه مراجعه کند.

پروین اردلان حدود یک هفته پیش موفق به دریافت جایزه سال 2007 اولاف پالمه شد و هنوز معلوم نیست آیا این احضاریه ارتباطی با این جایزه دارد یا نه.

خانم اردلان گفت در حال حاضر دو پرونده در قوه قضائیه دارد. یکی درباره تجمع خرداد سال 84 فعالان حقوق زنان در میدان هفت تیر تهران و دیگری درباره تجمع اسفند 85 تعدادی از فعالان حقوق زنان ایران در مقابل دادگاه انقلاب تهران.

به گفته خانم اردلان پرونده اول در مرحله تجدیدنظر بوده و دادگاه پرونده دوم نیز برگزار شده و در مرحله صدور حکم است، بنابراین بعید است این احضاریه به این دو پرونده مربوط باشد.

خانم اردلان گفت روز یکشنبه به همراه وکیلش در دادسرا حاضر خواهد شد. شیرین عبادی و نسرین ستوده، وکلای پروین اردلان هستند.

احضار پروین اردلان به دادسرا در حالی صورت می گیرد که چند روز پیش دو تن از فعالان کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز نیز در تهران بازداشت شدند و حدود دو هفته پیش ماهنامه "زنان" بعد از شانزده سال انتشار توقیف شد.

هر سال و با نزدیک شدن به هشتم مارس، روز جهانی زن، برخورد با فعالان زن در ایران شدت می گیرد. ممکن است احضار خانم اردلان نیز در همین چارچوب باشد.

در بیانیه مطبوعاتی بنیاد پالمه، از پروین اردلان به‌عنوان یکی از چهره های شاخص جنبش زنان یاد شده و از تلاش او در زمینه تبدیل خواست برابری حقوقی زنان و مردان به یک هسته مرکزی مبارزه برای دموکراسی در ایران تقدیر شده و آمده است: "پروین اردلان با وجود تهدید، آزار و پیگرد، با پشتکار و سرسختی به مبارزه برای دستیابی به آرمان هایش ادامه داده است. او و سایر زنان فعال جنبش، با اتخاذ شیوه هایی مبتکرانه، موجب افزایش حمایت از خواست برابری حقوقی شده اند. کمپین جاری یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز، یکی از این نمونه های موفق است."

در بیانیه مطبوعاتی بنیاد پالمه مطرح شده است که کمپین یک میلیون امضا باعث شده تا ابعاد اجتماعی و جغرافیایی جنبش زنان برای کسب آزادی های مدنی و حقوقی، گسترش چشمگیری بیابد.

پروین اردلان، متولد سال ۱۳۴۵ و فارغ التحصیل رشته روزنامه نگاری در مقطع لیسانس و رشته مطالعات زنان در مقطع فوق لیسانس است.

او سال گذشته، همراه با سی و دو تن دیگر از فعالان حقوق زنان در پی تجمعی مسالمت آمیز در روز یکشنبه ۱۳ اسفند در برابر دادگاه انقلاب و در اعتراض به "برخوردهای امنیتی با فعالیت های مدنی" برای مدتی بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل و به سه سال زندان محکوم شد. اتهام وی از سوی منابع رسمی جمهوری اسلامی ایران، اقدام علیه امنیت ملی عنوان شد.

این فعال حقوق زنان، یکی از پایه گذاران مرکز فرهنگی زنان و از اعضای اولیه کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز است. او پیش از این، در نشریات مختلفی فعالیت کرده است. از جمله سردبیر نشریه اینترنتی "تریبون فمینیستی ایران" و عضو تحریریه مجله اینترنتی "زنستان" بوده است.

پروین اردلان، علاوه بر روزنامه نگاری در زمینه تالیف و تدوین کتاب نیز فعالیت کرده است. در این زمینه می‌توان به کتاب "سناتور" اشاره کرد که با مشارکت نوشین احمدی خراسانی در سال ۱۳۸۲ منتشر شده است و به فعالیت های مهرانگیز منوچهریان در زمینه مبارزات حقوقی زنان در ایران می پردازد.

parviz1 - انگلستان - کترینگ
آرزوی موفقیت برای همه مبارزان راه راستی و حق طلبانه تا نابودی رژیم پوسیده و مفسد جیب بری اسلامی را از درگاه خداوند مسعلت دارم.درود بر تو ای شیر زن ایرانی و هم رزمانتان.
پنج‌شنبه 2 اسفند 1386

بابک - ایران - سیزوار
به حرف این تروریست ها توجه نکن خانم اردلان و کار خودت را بکن
جمعه 3 اسفند 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.