دادستان و پلیس برای دستگیری قاتل توریست فرانسوی جایزه تعیین کردند

دادستان و پلیس برای دستگیری قاتل توریست فرانسوی جایزه تعیین کردند

قاتل در تدارک جنایت مسلحانه یی دیگر؟

ناکامی در دستگیری قاتل توریست فرانسوی باعث شد پلیس آگاهی ناجا و دادستانی برای شناسایی محل اختفای این جانی حرفه یی جایزه تعیین کنند.

این جایزه در حالی تعیین شد که آخرین اخبار نشان می دهد کاظم و اعضای خانواده اش به احتمال زیاد در استان قم پنهان شده اند و این احتمال وجود دارد که در تدارک جنایتی دیگر باشند. کاظم شفیعی که از اعضای طایفه نامجو در مرودشت فارس است، پس از آن تبدیل به چهره یی خبرساز شد که یک توریست فرانسوی به نام «ژولین دایسبورگ» را در ترمینال جی اصفهان به قتل رساند. او که پیش از این جرایم متعدد دیگری از جمله سرقت های مسلحانه و قتل مرتکب شده بود، بعد از این ترور تحت تعقیب گسترده پلیس آگاهی استان اصفهان قرار گرفت اما ردپایی از او به دست نیامد و در یک مورد زمانی که کارآگاهان توانستند چند گام به وی نزدیک شوند، کاظم به همراه دو برادرش به نام های محمدصادق و هاشم و مادرش به نام منظر از محل گریخت. پس از آن تحقیقات در سکوت ادامه یافت و نتیجه یی حاصل نشد تا اینکه کاظم و یکی از همدستانش ساعت 45/13 روز شنبه 6 بهمن ماه با غافلگیر کردن نگهبانان خودروی حمل پول در مقابل بانک ملت خیابان آیت الله غفاری یکی از آنان را به قتل رساندند و 39 میلیون تومان به چنگ آوردند.

حضور کاظم و خانواده اش در اراک امید تازه یی برای پلیس به وجود آورد و کارآگاهان احتمال دادند این بار بتوانند وی را به تله بیندازند. آنان که می دانستند قاتل توریست فرانسوی با مشکل مالی مواجه شده است این فرضیه را مطرح کردند که او در این تنگنا دست به اشتباهی بزرگ بزند و خودش را به خط پایان نزدیک کند. از سویی از آنجا که کاظم از زمان آغاز اعمال مجرمانه اش از مرودشت به شیراز، سپس اصفهان و بعد از آن به اراک نقل مکان کرده کارآگاهان احتمال دادند جانی دوره گرد مدت زیادی در استان مرکزی نخواهد ماند و به زودی این استان را نیز ترک خواهد کرد.

از آنجا که عکس کاظم و اعضای خانواده اش در اختیار تمامی واحدهای انتظامی قرار دارد و همچنین به واسطه انتشار مکرر در نشریات بسیاری از مردم این گروه تبهکاری را می شناسند. پلیس امیدوار شد بتواند هنگام خروج مرد جنایتکار و همدستانش از اراک آنها را به تله بیندازد.

از سویی کارآگاهان که احتمال می دادند وی برای ترک اقامتگاه جدید خود از واسطه هایی کمک خواهد گرفت، گوش به زنگ ماندند تا با کشف کوچک ترین ردپایی از این واسطه های احتمالی، سرنخ به دست آمده را دنبال کنند و بالاخره این غائله جنایی را پایان دهند، اما هیچ یک از پیش بینی های پلیس به ثمر ننشست و کاظم همچنان به زندگی پنهانی اش ادامه داد تا اینکه به تازگی اخباری به دست آمد که به حضور این جانی و خانواده اش در استان قم دلالت دارد. از زمان انتشار این اطلاعات که در ابتدا با تکذیب و تایید از سوی منابع مختلف خبری همراه بود، پلیس استان قم شرایط اضطراری را پیش روی خود دید و به حالت آماده باش کامل درآمد. آنچه پلیس آگاهی را در دستگیری این شبکه مخوف تاکنون ناکام گذاشته حرفه یی بودن و بی پروایی کاظم در انجام قتل و غارت است. در چنین شرایطی که هر لحظه احتمال دارد مرد جنایتکار بار دیگر دست به اسلحه ببرد، روز گذشته سردار علی اصغر جعفری - رئیس پلیس آگاهی کشور - از تعیین جایزه برای شناسایی محل اختفای وی خبر داد.

وی در خصوص احتمال حضور این خانواده فراری در قم و ایجاد فضای وحشت و افزایش احساس ناامنی در میان مردم این شهر گفت؛ در حال حاضر شهر قم در معادلات پلیسی با سایر استان ها تفاوتی ندارد.

سردار جعفری همچنین درباره اینکه «چرا به رغم پیگیری های پلیسی، اعضای جنایتکار این خانواده هنوز دستگیر نشده اند؟» اظهار کرد؛ این افراد از آنجا که اعضای یک خانواده هستند و هیچ فرد غیرخودی بین شان نیست و با هیچ کس از بیرون رابطه ندارند، به شدت بسته عمل می کنند و فعالیت آنها بسیار پیچیده است، اما پلیس حداکثر تلاش خود را برای دستگیری متهمان فراری به کار بسته و سرنخ هایی را در خصوص ردپای آنها به دست آورده است.

رئیس پلیس آگاهی کشور افزود؛ با توجه به اینکه پلیس آگاهی استان ها، فرضیه حمله مسلحانه از سوی اعضای این باند را برای خود مطرح کرده اند، هرگونه آمادگی را برای مواجهه با آنها به دست آورده اند و بهترین نمونه یی که می توان در تایید این ادعا به آن اشاره کرد عملکرد خوب پلیس زنجان و لرستان در دو حادثه جداگانه سرقت مسلحانه است.

وی درباره انگیزه کاظم از ارتکاب این جنایت ها خاطرنشان کرد؛ ابتدا این گونه تصور می شد که «کاظم» در پی دستگیری پسرعمه هایش به دنبال انتقام گیری است، اما تحقیقات به عمل آمده حکایت از آن دارد که این فرد، ذاتاً یک آدمکش حرفه یی است و در بیشتر موارد، آدم های کاملاً بیگناه را که مقاومتی مقابلش نداشته اند، به قتل رسانده است.

رئیس پلیس آگاهی کشور با اشاره به جایزه یی که برای دستگیری متهمان فراری از سوی دادستانی تعیین شده، اعلام کرد؛ پلیس آگاهی نیز از مردم درخواست می کند چنانچه خبری از مخفیگاه این افراد دارند که به دستگیری آنها منجر می شود، مراتب را بلافاصله با ماموران درمیان بگذارند و جایزه سفر حج تمتع را از آن خود کنند.
dandy - امارات - امارات
فرانسه جان بزارید ما گیرش بیاریم شما برش دارید. مشکل اینجاست هیچکس گیرش نمیاره
پنج‌شنبه 2 اسفند 1386

kotlet - ایران - تهران
اینو که چند وقت پیش گفتن گرفتیم !
جمعه 3 اسفند 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.