مقررات شهروند شدن در بریتانیا تغییر می کند

مقررات شهروند شدن در بریتانیا تغییر می کند

براساس طرح های تازه مهاجرانی که می خواهند شهروند بریتانیا شوند باید آزمون های بیشتری را برای "اثبات ارزش خود" به این کشور پشت سر بگذارند.
تاکنون اصل اول برای شهروند شدن دوران اقامت در این کشور بود

برخی مهاجران همچنین ممکن است مجبور شوند هزینه ای به یک صندوق خدمات اجتماعی بپردازند و یک دوره "شهروندی زیر نظر" را طی کنند.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، گفت که این کشور باید از شهروندان بالقوه انتظار "نشان دادن تعهد" را داشته باشد و اینکه شهروند شدن باید فرآیندی "دقیق تر و سختگیرانه تر" باشد.

حزب محافظه کار بریتانیا این طرح ها را که شامل حال شهروندان اتحادیه اروپا نمی شود یک "ژست" سیاسی خواند و گفت به طور ریشه ای با مشکل مهاجرت برخورد نمی کند.

جکی اسمیت وزیر کشور بریتانیا ضمن معرفی این پیشنهادها گفت که مهاجران آینده باید حق شهروندی را "کسب" کنند.

به این ترتیب نظام فعلی که بر حسب طول مدت اقامت در بریتانیا به مهاجران حق تقاضا برای تابعیت می دهد کنار گذاشته خواهد شد.

خانم اسمیت گفت مهاجرانی که از خارج از محدوده "ناحیه اقتصادی اروپا" می آیند باید تشویق شوند از سیستمی که به شهروندی منجر می شود گذر کنند یا نهایتا بریتانیا را ترک کنند.

افزایش دوره اقامت پیش از تقاضای شهروندی، آزمون های بیشتر زبان انگلیسی و لزوم اثبات جذب شدن در بافت جامعه از جمله تدابیر طرح تازه است.

گوردون براون در یک سخنرانی در موسسه فکری-مطالعاتی "تحقیقات سیاست های دولتی" گفت که بریتانیا باید "در مورد مناسبات - در واقع ارزش های مشترکی - که ما را به چیزی بیش از یک گروه از مردم بلکه به یک کشور بدل می کند صریح تر باشد."

آقای براون افزود که کسب حق شهروندی شامل "حقوق روشن اما همچنین تعهدات جدی تر در هر مرحله" خواهد بود.

وی گفت: "ما نسبت به آنچه ما را به هم پیوند می زند اصرار خواهیم داشت - تا نشان دهیم که تسامح و انصاف ما نباید مورد سوءاستفاده قرار گیرد - بدون آنکه تنوع و تکثری که برایمان ارزشمند است تضعیف شود."

روند شهروند شدن و دسترسی کامل به مزایای شهروندی، مانند تحصیلات عالی، برای مهاجرانی که بتوانند نشان دهند از نظر اجتماعی "فعال" هستند تسریع خواهد شد.

اینها شامل کارهای خیریه و مشارکت در فعالیت های جامعه محلی است.

همزمان کسانی که قانون را زیر پا بگذارند این فرآیند را دشوارتر خواهند یافت یا اینکه به طور کامل از شهروندی منع می شوند.

وزارت کشور گفت که امکان اقامت دائمی در بریتانیا به عنوان یک شهروند خارجی همچنان وجود خواهد داشت - اما دولت آنها را تشویق می کند تابعیت بریتانیا را بپذیرند.

حزب محافظه کار در واکنش گفت که این پیشنهاد یک "ژست" سیاسی است و در عوض خواستار تعیین یک سقف سالانه برای تعداد مهاجران به بریتانیا شد.

دیوید دیویس وزیر کشور سایه آن را "یک مجموعه مکانیسم های پیچیده، پرهزینه و بوروکراتیک برای رسیدگی به عواقب منفی مهاجرت خارج از کنترل" خواند.

دیوید هیت از حزب لیبرال دموکرات از یک سیستم متکی بر امتیازها استقبال کرد اما گفت این پیشنهادها به قدری "مبهم و پر از منفذ" است که اصلا به برآورده کردن نیازها "نزدیک نمی شود."

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.