لاریجانی از وجود نسل جدید سانتریفوژ خبر داد

لاریجانی از وجود نسل جدید سانتریفوژ خبر داد

علی لاریجانی، دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی ایران، از بکارگیری "نسل جدید سانتریفوژ" در تایسیات غنی سازی اورانیوم ایران خبر داد.
علی لاریجانی در اواخر مهرماه سال جاری خورشیدی از سمت خود بعنوان مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران استعفا کرد

آقای لاریجانی که اکنون نماینده رهبر ایران در شورای عالی امنیت ملی است، در گفتگو با روزنامه فایننشال تایمز تاکید کرد که این سانتریفوژها با سانتریفوژهای P2 که ایران آنها را در اختیار داشت، تفاوت دارد.

علی لاریجانی که در تاریخ 28 مهرماه سال جاری خورشیدی (20 اکتبر 2007) از سمت مذاکره کننده ارشد ایران در مسائل هسته ای استغفا داد، تایید کرد که این دستگاه ها ساخت ایران هستند اما از تعداد آنها و همچنین اینکه آیا گاز اورانیوم به آنها تزریق شده یا نه، ابراز بی اطلاعی کرد.

او همچنین حاضر به اشاره به تفاوت های "نسل جدید سانتریفوژ" با سانتریفوژ های P2 نشد، اما تاکید کرد که ایران بر اساس حقوق خود عمل کرده است و گفت سانتریفوژهای جدید تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارند.

آقای لاریجانی در پاسخ به این سوال که در شرایط فعلی، که صحبت از قطعنامه ای جدید علیه ایران است چه لزومی داشت که ایران سانتریفوژهای جدید را آزمایش کند، می گوید :"ما هیچ دلیلی برای مخفی کاری نداریم. ما بر اساس مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی کار می کنیم. آیا آژانس گفته است که شما فقط باید از سانتریفوژ P1 استفاده کنید؟ چنین مقرراتی وجود ندارد."

علی لاریجانی که گفت ایران به کلیه سوالات آژانس بر اساس برنامه کاری پاسخ گفته است، همچنین هر کشوری را که مدعی وجود ارتباط میان غنی سازی اورانیوم، آزمایش مواد منفجره و طراحی موشک شده را فراخواند تا شواهد خود را به آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه کند.

اظهارات آقای لاریجانی در شرایطی منتشر شده است که قرار است آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی کیفیت همکاری ایران با این سازمان را شرح دهد.

دلایل کناره گیری

نماینده رهبر ایران در شورای عالی امنیت ملی در گفتگو با روزنامه فایننشال تایمز تاکید کرد که تدوین برنامه کاری آژانس، محصول توافق و مذاکرات او با خاویر سولانا، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا، و محمد البرادعی، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی بوده است.

درباره دلایل کناره گیری او از سمت مذاکره کننده ارشد ایران، آقای لاریجانی گفت: "دلیلی وجود ندارد که الان درباره این موضوع صحبت کنم."

با این حال علی لاریجانی اذعان کرد که بین او و محمود احمدی نژاد اختلافاتی در "مکانیزم مدیریت" وجود داشت و گفت در این باره در "وقت مناسب" سخن خواهد گفت.

علی لاریجانی در پاسخ به این سوال که آیا جایگزین شدن او با سعید جلیلی (دبیر کنونی شورای عالی امنیت ملی) به ایجاد اتحاد بیشتر کمک کرده، می گوید: "از آقای جلیلی بپرسید."

اما خبرنگار فایننشال تایمز در همین باره ادامه می دهد و می پرسد: "غالبا گفته می شود که سیاست های هسته ای ایران از طریق توافق جمعی میان رهبران و سیاستمداران ارشد ایران گرفته می شود. به این ترتیب چرا باید بودن شما یا آقای جلیلی مسئله مهمی باشد؟"

علی لاریجانی پاسخ می دهد: "مسئله فقط موضوع هسته ای نیست. نهادهای اجرایی وظایف مختلفی دارند. مکانیزم های اجرایی باید هماهنگ باشند، اما همانطور که گفتم الان نمی خواهم درباره این موضوع صحبت کنم."

مولانا - ایران - تهران
باز این اقا را که حد اکثر به درد معلمی ریاضی در دبیرستان البرز یا علوی میخورد را به عنوان شخصیت سیاسی تبلیغ کردید؟لازیجانی ها حاتمی کیا ها همه از صدقه سر تلویریون(صداوسیمای لاریجانی)از یک ادم معمولی تبدیل به مثلا رجل!!!!!! سیاسی یا هنری!!! شده اند اینقدر جو گیر تبلیعات نشوید!
پنج‌شنبه 2 اسفند 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.