ماهواره ترک ست خانواده های ایرانی را تهدید می کنند

ماهواره ترک ست خانواده های ایرانی را تهدید می کنند

پوشش ماهواره ای بیش از 200 کانال سکولار ترک ست ، کانون خانواده های ایرانی را تهدید می کند.

دکتر شکوهی ، مشاور اجتماعی شهردار تبریز در گفتگو با خبرنگار انتخاب در تبریز ضمن اعلام نتایج تحقیق خود گفت: بر اساس تحقیقی که به صورت باز، بین خانواده های تبریزی انجام شد مشخص گردید به طور میانگین خانواده های دارای سیستم ماهواره، 6 ساعت از شبانه روز را صرف مشاهده کانال های تلویزیونی ترک ست می کنند.

وی ادامه داد: اکثر 200 شبکه ماهواره ترک ست ، مبلغ سکولاریسم هستند و این هدفشان را نیز با استفاده از نیاز مخاطبان به نحو احسن انجام می دهند. جوان ایرانی که 10 سال است به برنامه های تلویزیونی این ماهواره تماشا می کند، علی رغم انجام فرایض دینی اش ولی در برخی از موارد از جمله مسئله محرمیت دچار تردید می شود.

شکوهی افزود: در مقابل 200 کانال تلویزیونی ترکیه، متاسفانه مسئولین صداو سیمای کشورمان توجه چندانی به برنامه های ترکی ندارند و تنها یک کانال تلویزیونی ماهواره ای (شبکه سحر) آن هم به صورت 50 درصد ترکی پخش می کند و به حتم این نوع عملکرد نمی تواند راهکاری برای مقابله با شبکه های متعدد ماهواره ای کشورهای خارجی باشد.

مشاور اجتماعی شهردار تبریز با بیان اینکه تحقیقات گسترده ای لازم است، تا دلایل رغبت جوانان برای استفاده از شبکه های ماهواره ای به دست آید ، اضافه کرد: متاسفانه با چنین مسائلی در استان ما به شکل امنیتی برخورد در حالی که نگاه علمی و تحقیقاتی به موضوع می تواند راه حل مناسبی را ارائه دهد.

وی افزود: استانهای شمالغرب کشور اغلب به شبکه های تلویزیونی ماهواره ترک ست نگاه می کنند، درحالی که در سایر نقاط کشور شبکه های ماهواره هاتبیرد ((hotbird طرفدار دارد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: این در حالی است که پوشش ماهواره ترک ست تا مرکز ایران گسترده است و امکان دریافت این شبکه ها تا استان سمنان نیز وجود دارد.

شکوهی در گفتگو با خبرنگارانتخاب به موقعیت جغرافیایی آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت : نزدیکی با کشورهای ترکیه ، آذربایجان و ارمنستان، این استان را در زمره استان های حساس کشور قرار داده است. این کشور ها نیز تلاش دارند با استفاده از ابزار رسانه ای خواسته یا ناخواسته نوعی گروه فرهنگی قومی را در منطقه ایجاد کنند و بسیار راحت انگاره های فرهنگی و اجتماعی سکولار خود را حداقل در داخل خانه های ایرانی شکل دهند.

شکوهی با اشاره به جنبه اقتصادی توسعه شبکه های ماهواره ای در کشور های هدف اشاره کرد و گفت : هم اکنون اجناس ترک به دلیل تبلیغات گسترده ای که در شبکه های ماهواره ای دارند، در تبریز به عنوان یک کالای مرغوب شناخته می شوند که این موضوع از لحاظ اقتصادی و تولید داخلی نیز کشورمان را تحت فشار قرار می دهد، این در حالی است که اکثر سرمایه گذاران در ترکیه ایرانیان خارج از کشور می باشند.

وی در پایان خواستار توجه بیش از پیش مسئولین فرهنگی استان به ویژه صداو سیما به امر مخاطب سنجی و نیاز سنجی مخاطبان شد.

pakzad - ایران - آذربایجان
خوب طبیعی هستش که مردم شمالغرب کشور به برنامه هایی نگاه کنند که به زبان خودشون(با لهجه های متفاوت)نگاه کنند چون دیدن شبکه های بزرگ با زبان خود(ترکی)جذاب تر است از برنامه های فارسی یا انگلیسی و...
سه‌شنبه 30 بهمن 1386

kotlet - ایران - تهران
سکولار بودن مگه بده؟
سه‌شنبه 30 بهمن 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
کی نظری در مورد سکولار داره؟ خوبه یا بد؟چرا؟
سه‌شنبه 30 بهمن 1386

ali-vienna - اتریش - وین
پس چی؟ بزنن صبح تا شب آخوند ببینن؟
سه‌شنبه 30 بهمن 1386

hussain - بریتانیا - لندن
اگه کانال تلویزیونی آزاد تصویب بشه ایرانیا 2000 تا کانال ترک میزنن ... همت می خواد یه مدت بر بچز دوم خردادیا دنبالش بودن... کی خورد کی به کی شد چی شد؟!
سه‌شنبه 30 بهمن 1386

mojtabafarsi - ایران - ارومیه
اقا جون من میگم مردم خر نیستن که خودشونو محدود به 5 کانال تلویزیونی بکنن اگه میخوان با این امر مقابله کنن باید اونها هم کانال هاشونو بیشتر کنن تا بتونن مقابله کنن و به مردم حق انتخاب بدن به این میگن آزادی. من خودم ترک هستم ولی خود من ترک ست کم نگاه میکنم
سه‌شنبه 30 بهمن 1386

IMAN0061 - ایران - گرگان
هاهاها ترکا مگه عقلشون کمه بشینن شبکه سحر شما رو ببینن !
شما جای 5 تا 4567456756453414567 تا تلویزیون بزنید همش پر آخونده دیگه! که حالشو داره بشینه یه بیریخت با 2 متر ریش ببینه که داره شرو ورمیگه؟!!!
چهار‌شنبه 1 اسفند 1386

دریا-بابایی - ایران - اهواز
حتماْ توقع دارین مردم بشینن سلام تی وی رو نگاه کنن که تو هر قسمتش امام حسین رو یه مدل میکشه
من که رفتم بمیرم
چهار‌شنبه 1 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
منم یه ترکم خود من و تموم دوستام اکثرا ترک ست نگا می کنیم یعنی جایگزین بهتری واسه اون نیست
چهار‌شنبه 1 اسفند 1386

amir-m - ایران - تهران
تبلیغ سکولاریسم به هیچ وجه بد نیست بلکه باعث بیداری مردم خوابزده ایران می شود.البته اگر این کالای خوب که از سوی کشوری دیگر به جامعه ما عرضه می شود باعث تفرقه های قومی نشود. احتمالا مشکل این مقام آذربایجانی نباید سکولار بودن ترکیه باشد شاید لاییک بودن دولت ترکیه ایشان را نگران کند. راه حل مخاطب سنجی و نیاز سنجی نیست.زیرا نیاز مخاطب مشخص است: داشتن شبکه های خصوصی.
چهار‌شنبه 1 اسفند 1386

YaShaR_RT - ایران - آذربایجان-تبریز
من خودم خیلی کم ماهواره نگاه می کنم یعنی تلویزیون هم کم می بینم ولی اینو میدونم که مردم آذربایجان برای این بیشتر به ترک ست روی می یارن که دیگه از این همه دروغ شبکه های فارسی خسته شدند:
چند تا سوال خیلی مهم, فکر و ذهن آذربایجانی ها رو همیشه به خودش مشغول می کنه:
1)موقع حمله عربها به ایران ,اونا با پارسها چیکار کردن؟ (در مقابل این سوال که بابک با عربها چیکار کرد؟)
2)اینهمه سید از کجا اومده!؟!(منظورم سید های واقعی که از فرزندان پاک پیامبراکرم(ص) هستند, نیست)
3)چرا امپراطوری های بزرگ پارسی نتونستند مقابل چندتا عرب بقول شماها بی سر وپا و ملخ خورمقاومت بکنند سرزمین پرسیا رو به باد دادن؟ (مقاومت 25 ساله آذربایجان در مقابل تجاوزات عربها)
4) ایا فارسهای ایران همون عربهای افغانی زبان هستند!؟!(آخه زبان پارسی ها مگه پهلوی نبود؟)
5)در مورد این مطالب و مطالب مشابه به این که تازگی ها منتشر شده چی؟
]... بازدید از تخت جمشید را به وسیله ی کارشناسانی از «سازمان نظام مهندسی» و اظهار نظر فنی درباره آن خرابه ها ...«پیرو درخواست سازمان نظام مهندسی ساختمان جهت مطالعه ی میدانی محوطه ی تخت جمشید، در تاریخ ۹/۹/۸۴ عازم شیراز و روز پنج شنبه ۱۰/۹/۸۴ از محوطه ی تخت جمشید دیدار کردیم.با توجه به وضع موجود این مجموعه و پس از بازدید کامل نتایج حاصله به شرح زیر اعلام می گردد: در تمامی محوطه کارهای ناتمام که بیش تر آن ها حجاری و نقوش تزیینی از محل های مهم مانند ورودی ها و راه پله ها را تشکیل می داد، به چشم می خورد. نمای اصلی سکوی غربی که نزدیک پلکان ورودی است، به صورت کامل تراش نخورده است. تعدادی از ته ستون ها و نقوش ورودی ها و درگاه ها به صورت مصالح خام و تراش نخورده باقی است. در دروازه ی ورودی سقف و تزیینات اجرا نشده و به نظر می رسد حجم سنگی که هنوز بر روی زمین قرار دارد، برای پوشش سقف در نظر گرفته شده بوده است. تصاویر تمامی موارد یاد شده به صورت یک سی دی به ضمیمه تقدیم می گردد». [
6)...
من فکر میکنم بیشتر به دلیل زیاد شدن آگاهی مردم از فرهنگ وتاریخ خودشون و بخاطر این سوالاته زیاد و بی جوابه که میرن به سمت ترک ست و امثال اینها .
از مدیریت سایت هم به خاطر انعکاس بی طرفانه نظرات , تشکر میکنم.
چهار‌شنبه 1 اسفند 1386

kotlet - ایران - تهران
راست می گی بزنن 24 ساعت اخوند ببینند؟
--------------------------
کاربرگرامی
لطفا نام کشور و شهر محل زندگی خود را به فارسی درج نمائید.
با تشکر
چهار‌شنبه 1 اسفند 1386

مرد دینی - ایران - قم
مرگ بر ماهواره.
چهار‌شنبه 1 اسفند 1386

iroony - ایران - تهران
آقا یاشار بابک خرم دین پارس و از اهالیه تیسفون بوده.....در مورد اعراب هم قیضیه اون زمان حکایت همین الان هست که داریم خدا خدا میکنیم آمریکا به ایران حمله کنه تا وضع درست شه اون زمان هم مردم از حکومت به تنگ اومده بودند و مقابله اعراب نایستاند......پارسهای ایران اگر اعراب افغانی زبان باشند میشه گفت ترکهای ایران هم بازماندگان چنگیز مغول هستند اینطور نیست؟؟در ضمن من شنیدم ترکها حتی زبان پیرهای خودشونم به زور متوجه میشوند در حالی که پارسی صدها سال هست که ثابت مونده و ما پارس ها زبان سعدی و حافظ هم میفهمیم.....
چهار‌شنبه 1 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
یاشار-تبریز
نظر جالبی دادی ولی شاید احساسات یه عده بر انگیخته شه که به نفع هیچ کدام از ما نیست من نظرات شما رو تو مسائل مربوط به این هم دیدیم نظرای ما خیلی نزدیک به هم هستش ولی ترجیحا نباید در هر اخباری از اینگونه نظرات جنجالی که باعث ناراحتی هموطنان فارسی زبان می شه استفاده کرد ولی در کل نظر های قشنگ و ارزنده ای داری یاشاسین آذربایجان و آذربایجانین تورک الوسی
چهار‌شنبه 1 اسفند 1386

YaShaR_RT - ایران - آذربایجان-تبریز
در جواب iroony - ایران - تهران
بله شما به دست بردن وجعل و تحریف تاریخ شهره هستید اگر من هم فقط به کتاب تاریخ پنجم ابتدایی اکتفا می کردم شاید بیشتر از شماها پارس می شدم ( محظ اطلاع : بابک = بای + بک (خان خانان : تورکی) ) چند وقت دیگه هم میگید ستار خان هم پارسی اصیل بوده و یه شیرازیه و قره داغ (به قول شماها ارسباران) تو 10 کیلومتری پاسارگاد بوده که اون موقع مغول ها با وحشیگری از جا کندنش بردنش آذربایجان.
در مورد زبان تورکی هم باید بگم جزو زبان های اورال-التایی هستش :
تقسیم بندی گروه زبانهای اورال ـ آلتای
* شاخه ترکی : که خود به دو زیرشاخه ترکی غربی (شامل آذریایجانی ، استانبولی ، ترکمنی) و ترکی شرقی (شامل قزاقی ، قرقیزی ، ازبکی ، یاقوتی ، چاوشی ، اویغوری) تقسیم می شود.
* شاخه فینی : شامل فینی ، لاپنی ، مجاری و فنلاندی است.
* شاخه تونغوز : شامل تنغوز و مانجو است.
* شاخه مغولی : شامل مغولی ، قالموق و بوریات است.
* شاخه سامویید : شامل سامویید است.
* شاخه خاور دور : شامل کره ای و ژاپنی است.
زبان شما تو کدوم رده بندیه؟؟؟!!!؟؟؟
اون شماهایید که خداخدا می کنید امریکا حمله کنه (دلیلشو ماها میذاریم به یه حساب دیگه که اگه بگم به مذاق خیلی ها خوش نمی یاد ) و بازم جوان های شریف آذربایجانی می رن و خون خودشونو ایثار می کنن تا بعدش وقتی دوباره خوشی زد زیر دلتون بشینینو واسه اون ها جوک درست کنید و تو کاریکاتور سوسکشون کنید و خیلی توهین های شرم اور دیگه........(با عرض پوزش از خیلی ها : اینا تو ذاتتونه)
در مورد (...من شنیدم ترکها حتی زبان پیرهای خودشونم به زور متوجه میشوند در حالی که پارسی صدها سال هست که ثابت مونده و ما پارس ها زبان سعدی و حافظ هم میفهمیم...) من با قسمت اول نظر شما موافق هستم اون هم بخاطر بی عرضگی و نادانی بعضیها می تونه باشه که تو دروغ ذوب و حل شدند ولی در مورد دومی هم شاید دچار توحم شدی برای مثال تو اونطوری که حرف می زنی میتونی اون جوری هم بنویسی پدرتو در میارن عزیز(بیشین بینیم باااااا --------------> بنشین ببینم پدر)
اگر زبان من هم مثل زبان تو 85 سال تو خفقان وتحقیر نبود و بی وقفه و به زور تبلیغ می شد و از بیت المال مردم دیگه براش هزینه میشد اونوقت هم این حرفو می زدی؟!
بازم از مسولین سایت بخاطر بی طرفیشون تشکر می کنم.
پنج‌شنبه 2 اسفند 1386

YaShaR_RT - ایران - آذربایجان-تبریز
در مورد نظرات قبول دارم شاید خیلی جنجالی باشه و به خیلی ها بر بخوره ولی حرف حق باید زد
خداوند تو قران میگه (... من الظلمات الی النور) از پلیدی ها (جمع) بطرف پاکی (مفرد)
من قصد توهین به یه فرهنگ یا دفاع از فرهنگ خودم رو ندارم اینجوری برداشت نشه ولی باید حرف حق و زد, باشد که خیلی تلخ باشه.
پنج‌شنبه 2 اسفند 1386

arashk_fara - انگلیس - لندن
یاشار چرا اینقدر شما ترکا مثل کردا جدایی طلب شدید ترک کرد فارس همه زیر یه پرچم میتونیم باشیم ترک بازی در نیارید دیگه ..اصلا کوروش هم ترک بود حالا که چی ؟امیر کبیر اراکی بود یا ... همه زیر یه پرچمیم تفرقه هارو فراموش کنید
پنج‌شنبه 2 اسفند 1386

kotlet - iran - tehran
اول از همه اینکه من ترکهامون رو خیلی دوست دارم و مخلسشون هم هستم اما این یاشار کارش به توهین کردن کشیده:بیچاره با افتخار هممون میگیم ستارخان اذری است دوما زبان باید باز باش و از هر زبانی توش یه چیز باش مثل انگلیسی
و اینجور تعصب هم نداریم دوما ما تحریف می کنیم یا یه کسایی مثل تو؟ که می گید کوروش و داریوش ترک بودن؟ دوما زبان ما قبل از اسلام پهلوی بوده بعد از اسلام تا یه مدتی دست نمیخوره بعدش یه کسایی مثل تو میان به این روز درش .از سوالهایی که مطرح کردی معلوم است اطلا عاتت کم است و از روی تعصب مسخرت حرف می زنی برای اطلاعات بیشتر این کتابهارو بخون:
دو قرن سکوت:عبد الحسین زرین کوب
زبان پاک:شادروان کسروی
اذری زبان اصل:شادروان کسروی(از خودتون بوده )
برای اینکه تعصب مسخرت نسبت با اسلام ازبین بره و بفهمی این همه سید و دزد از کجا اومدن و به موزی گری ایرانیا پی ببری:
شیعه گری(شادروان کسروی)
بهایی گری(شادروان کسروی)
صوفی گری(شاد روان کسروی)
و برای اینکه اطلاعتت در باره ابران قبل از اسلام کامل شه:
ایران باستان(این کتاب کامل ترین منبع در دنیا است نوشته حسن پیرنیا یا مشیر الدوله)
البته این کتابها در ایران مجازات اعدام دارن به جز چند تاش مثلا اولی و آخری
و در مورد آمریکا فرهنگ و شعور امریکایی توی ایران باشه بهتره یا فرهنگ و شعور ایرانی؟
---------------------
کاربر گرامی
لطفا نام شهر وکشور خود را به فارسی درج نمائید . در صورت درج نکردن کشور و شهر محل زندگی خود به فارسی , متاسفانه از درج نظرات شما معذور خواهیم بود.
با تشکر
پنج‌شنبه 2 اسفند 1386

kotlet - iran - tehran
به اون مرد دینی هم می خام بگم که برو شیعه گری رو بخون
-------------
کاربر گرامی
لطفا نام شهر وکشور خود را به فارسی درج نمائید . در صورت درج نکردن کشور و شهر محل زندگی خود به فارسی , متاسفانه از درج نظرات شما معذور خواهیم بود.
با تشکر
پنج‌شنبه 2 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
kotlet - iran - tehran :
iroony - ایران - تهران
من نمی خواستم نظر بدم ولی نمی شه در مورد کسایی که تاریخ رو جعل می کنند نظر نداد و یاشار عزیز هم تنها نمونه عزیز دل من تو واسه یاشار 7 تا کتاب معرفی کردی که من واسه اینکه تو پول و هزینه صرفه جویی کنی به شما دوست عزیزی که شاید حتی یک کتاب تاریخی(نه از نوع اون هایی که خودتون واسه خودتون نوشتین و از تاریخ دروغی ستایش کردین)نخوندی توصیه می کنم فقط کتاب:
پلی بر گذشته از آقای ناصر پور پیرار(که به اون مارک عرب افراطی و جیره خوار اسرائیل زدین چون که بر خلاف میل شما نوشته) و این کتاب مورد تایید دولت ایران هستش و چاپ اون در ایران و قانونی انجام شده) رو بخونین
در ضمن تاریخ نویسی که وابسته به یک تفکر پالونی و فاشیستی باشه هیچ وقت قلم اون که بنا به مطامع یه شخص باشه سالم و درست نیست کسروی تاریخ رو جعل کرد چون نوکر رضا شاه بود تو کتاباش هم ستایشش کرده و این رو از خوندن کتاب هاش به راحتی می شه فهمید که کسروی در آخر عمر از پروفسور هشترودی(هشترود در آذربایجان شرقی واقع می باشد)رسما اظهار ندامت و پشیمانی کرد که باز هم به خاطر فضای فاشیستس ایران آن زمان سانسور شد در ضمن من هم می تونم تفسیر جالب و منطقی از تاریخ فارس و زبان عربی نه نه ببخشید فارسی بیان کنم ولی این به صلاح هیچ کس نیست چون مقدمات ناراحتی هموطنان فارسی زبان من رو که هممون زیر یک پرچم و در بی عدالتی و تبعیض زندگی می کنیم و همه چیز به نفع اونا تحریف می شه رو فراهم می یاره .
در ضمن ترک ها تجزیه طلب نیستند این رو از روی شاخص های سرمایه گذاری در آذربایجان(شمال غرب تا مرکز ایران) می شه فهمید با مقایسه ساده ای بین سرمایه گذاری در کردستان و آذربایجان
هیچ آذربایجانی حاضر نیست یک وجب از خاک پاک این سرزمین رو به یه اجنبی بده همون طور که هزاران غیور ترک به خاطر حفظ عربستان ایران(خوزستان امروزی) و کردستان عزیز سرازیر جبهه های جنگ شدن که کاش آمار شهیدان ترک رو هم می دونستید فرهنگ این سرزمین یعنی ایران متاثر از تمامی فرهنگ ملل ساکن هستش من بارها گفتم باز هم می گم ایران فارس نیست و فارس ایران نیست ایران سرزمین میرزا کوچک خان جنگلی گیلانی هستش ایران سرزمین بابک ترک مرد هستش ایران سرزمین فارس سرزمین بلوچ سرزمین ترک من(ترکمن) و...هستش شاعر هایی همچون شمس تبریز خاقانی شروانی نظامی گنجوی پروین اعتصامی اوحدی مراغه ای صائب تبریزی که آذربایجانی و ترک هستند همشون ایرانی هستند که به حتی به زبان شعر و عرف آن زمان یعنی فارسی شعر گفته اند
ستار خان باقر خان خیابانی این مرد های بزرگ که نماد دموکراسی و آزاده خواهی معاصر ایران هستند همشون متعلق به تموم ایرانیا هستش نه ترک ها گر چه ترکند ولی ترک ایرانی هستد
یاشاتسین ایران آذربایجان کوردستان لرستان بلوچستان ترکمنستان(گرگان) عربستان(خوزستان) تهران
ولی یادمون باشه که به عنوان یه ایرانی به هم دیگه توهین نکنیم به فرهنگ غنی هم دیگه احترام بذاریم آذربایجان سر ایران است(خامنه ای) ایران بدون آذربایجان و آذربایجان بدون ایران مفهومی برای ایرانی ندارند پازل این سرزمین با حذف پازل شمالغرب زشت دیده می شه پس وحدت داشته باشیم تا رسیدن به ایرانی در شان گذشته اون(با شرایط موجود اگه بشه)
----------------------
کاربر و کاربران محترم
همانگونه که بارها به استحضار رسانده ایم , خواهشمندیم از نوشتن نظرات طولانی اجتناب بفرمائید تا بتوانیم نظرات تمام عزیزان را درج نمائیم .
با تشکر
پنج‌شنبه 2 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
2 اسفند روز جهانی زبان مادری
در آذربایجان
امروز 2 اسفند روز جهانی مادری بود روزی که در موجی از خفگان و سرکوب در آذربایجان دیده می شد روزی که در کشوری مثل ایران که ده ها زبان مختلف را در خود گنجانده است باید پرشکوه برگزار می شد اما در این میان سکوت رادیو و تلوزیون و روزنامه ها و سایت های خبری کاملا تعجب برانگیز است براستی چرا؟؟؟سکوت محافل خبری و رسانه ها به عنوان بانیان اطلاع رسانی محکوم و غیر مسئولانه است
پنج‌شنبه 2 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
مامورین لباس شخصی سازمان اطلاعاتی ایران بود که از سایر شهر های ایران به عنوان نیرو های کمکی وارد آذربایجان شده بودند حکومت آن قدر از قیام و شورش و شلوغی مردم تبریز ترس و بیم داشت که مانع تجمع 1 نفر آن هم به تنهایی در خیابان های مهم تبریز می شد ترسی که به خاطر اجرای این مراسم در حمایت از اصل 17 و 19 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصل های بین المللی مبنی بر حمایت و خواستار تحصیل به زبان مادری یعنی ترکی و پایان دادن به تفکرات پان فارس و فاشیستی در مورد مردم ترک آذربایجان و زبان ترکی (سومین زبان قانونمند و قوی جهان به نقل از مجله پیام یونسکو) بود
پنج‌شنبه 2 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
لازم به ذکر است که مراسم روز جهانی زبان مادری در آذربایجان بعد از توهین روزنامه ی فاشیستی ایران با درج کاریکاتور توهین آمیز در سال 1385 و تظاهرات سراسری مردم آذربایجان در تمامی شهر های آذربایجان و تظاهرات دانشجویان ترک دانشگاه های تهران و همدان و تبریز ،ارومیه،مراغه،بناب،خوی،نقده و …. که اخبار این تظاهرات و قیام در هیچ یک از رسانه های ایران انتشار نیافت که منجر به توقیف روزنامه ایران شد و معذرت خواهی وزیر ارشاد مدیر روزنامه ایران و سخنرانی عوام فریبانه مقام معظم رهبری آقای خامنه ای و اکثر مسئولین محلی و ملی انجامید اهمیت ویژه ای یافته است
پنج‌شنبه 2 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
و هر سال در سالروز توهین روزنامه ایران و روز جهانی زبان مادری پلیس ضد شورش در کلیه شهر های آذربایجان در حالت آماده باش به سر می برد گفتنی است که در قیام مردم آذربایجان علاوه بر صد ها زندانی سیاسی و صد ها مجروح ده ها تن از جوانان و میانسالان و حتی نوجوانان در تظاهرات شهر های نقده(سولدوز) و تبریز و ارومیه با شلیک مستقیم گلوله های پلیس به سوی مردم بی گناه و بی سلاح به قتل رسیدند .، کشته شدن به خاطر اعتراض که کاملا طبیعی و در اثر جریحه دار شدن احساسات مردم هست آن هم به دست حکومت خودمان و آن هم در کشور خودمان به وسیله ی نیروهای خودی؟؟!!!!!!!!!!
پنج‌شنبه 2 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
در طی این جنایت اکثر نماینده های ترک مجلس جمهوری اسلامی ایران به ویژه آقای اکبر اعلمی نماینده مردم تبریز و همچنین نماینده مردم نقده با احضار وزیر کشور و وزیر اطلاعات خواستار پاسخگویی آن ها در مورد شلیک مستقیم گلوله به سمت مردم و تبدیل شهر های آذربایجان به پادگان جنگی و ایجاد حکومت نظامی شدند.
اقدام حکومت ایران توسط مقامات و مردم سایر کشورها محکوم شد و تظاهراتی که در شهر های باکو استانبول آنکارا و کشورهایی همچون انگلستان سوئد آلمان و نروژ و ایتالیا و فرانسه و…در محکومیت سرکوب اعتراض و کشتار مردم شد در رسانه های ایران کاملا سانسور شد این تظاهرات به هیچ وجه تظاهراتی ضد دولتی و تجزیه طلبانه نبود و فقط اعتراض به توهین روزنامه ایران بود که با خشونت مامورین مردم خشمگین و اقدام به شکستن شیشه ی اتومبیل ها و آتش زدن بانک ها و اتومبیل ها و مراکز دولتی و راه آهن شدند و در نصفه های شب مامورین اطلاعاتی با شکستن حریم خصوصی خانواده ها وبه صورت غیر قانونی افراد زیادی را دستگیر و نا پدید و بلا تکلیف کردند.
پنج‌شنبه 2 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
متاسفانه در آذربایجان به هر فرد هویت طلب و علاقه مند به زبان و فرهنگ خود به عنوان یک ایرانی مارک و مهر تجزیه طلب و پانتورکیسم و ضد دولت و آشوبگر زده می شود در حالی که همین آذربایجانی ها به خاطر ایران عزیز هزاران شهید در 8 سال جنگ نا برابر و آن هم در خوزستان و غرب کشور داده اند و هر زمانی حاضر به جان فشانی به خاطر سرزمین مقدس ایران هستند ، ایرانی که متعلق به تمام ملل آن هست نه فارس ها ایرانی که به غیر از یکی از قوم آن یعنی قوم حاکم هیچ قوم دیگری قادر به تحصیل به زبان مادری خود نیست.
ما ملل غیر فارس ایران چیز زیاد و خارج از قانونی نمی خواهیم ما فقط خواستار اصل های 17 و 19 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هستیم چرا باید در تلوزیون دولتی تحقیر و مسخره شویم؟؟؟!!!چرا هزاران جک برای توهین و تحقیر را پذیرا باشیم؟؟!!! به امید ایران آباد و برابر یا علی
پنج‌شنبه 2 اسفند 1386

iroony - ایران - تهران
آقایان آذربایجانی فکر کنم تهران نیامدید ببینید ترک و فارس چطور دوستانه باهم زندگی میکنند بدون توهین به همدیگر حتی من خودم کتاب ترکی خریدم تا ترکی یاد بگیرم و از اینکه چرا به زبانهای دیگر ایرانی به جز فارسی بهایی داده نمیشه ناراحت بودم و پدر بزرگ خودم ترک اراک بوده اما توهین به فارس رو نمیپذیرم و جوابشو با توهین میدهم...در جواب آقا یاشار ...اگر بابک به قوله شما بای بک بوده چطور تحریف شده که حالا شما رو اثباتش مشکل داری؟؟حالا شما تحریف کارید یا من؟؟....جهت اطلاع جناب عالی زبان فارسی جزو زبانهای شاخه ی هند و اروپایی بوده و اینجا به سواد شما شک میکنم....در مورد آقای ناصر پور پیرار که فقط در کتابش اراجیف نوشته نمونه اش...کورش یک روس تبار بوده که توسط یهودیهای آسیای صغیر استخدام شده تا آنها رو نجات بده (خودتون قضاوت کنید)....یک مقاله کامل اتفاقا توسط هم شهری های خودتون(از نوع وطن دوستش نه مثله شما وطن فروش)نوشته شده که خوده آقایون تاریخ دان هستند و گفتند که نوشته های این اقا فقط اهداف سیاسی داره و اصلا مستند نیست.....من تو فامیل به ترک دوستی شهره هستم جوری که بهم شک میکنند که نکنه یک معشوقه ی ترک دارم اما حرفهای شما چیزی جز توهین نیست و حتی اطلاعات کافی هم ندارید و فقط حرفهای یکی مثله پور پیرار رو نوشخوار میکنید...شما زبانتونو طلب میکنید خوب دیگه با قوم فارس چی کار دارید؟؟فکر میکنید برای احدی از فارسها فرقی میکنه شما به چه زبانی حرف یا درس بخونید حقتون رو از دولت بگیرید نه از فارسها.. به جرات بهتون میگم نصف دولت ایران ترک هستند از ((آقا زاده))گرفته که لهجه ی غلیظ ترکی داره تا خامنه ای پس فکر نکنید دولت ماله فارسهاست...یه نگاهی هم به همون کشوره دوست و همسایه ترکیه بکنید ببینید با کردهاش چه رفتاری میکنه...حتی آواز خواندن به زبان کردی ممنوع هست....
پنج‌شنبه 2 اسفند 1386

iroony - ایران - تهران
در مورد سخن آقای پاکزاد....عزیز شما جکهای در مورد ترکهارو خوب میبینید اما خود شما چندین بار در مورد اقوام پارسی از جمله گیلانی لر اصفهانی و ....جک گفتید؟؟جکهای ترکی رو با جکهای گیلانی مقایسه کنید چه نتیجه ای میگیرید؟؟...در مورد سرکوب هم حق با شماست اما این حکومت کدام جنبشی رو سرکوب نکرده؟؟؟مگر ما فارسها مخالف تحصیل شما به زبان مادری هستیم؟؟...در مورد شهدای ترک که نشان از وطن پرستی ترکها میده...توی جنگ 8 ساله کدام قوم شهید نداد؟؟حتی ارامنه هم شهید دادند ما فارسها هم برای خوزستان(یا به قوله شما عربستان!)شهید دادیم(به شهدای اصفهان لرستان حتی همون رشتی هایی که خیلی از شماها بی بخار و بی غیرت مینامیدشون نگاه کنید)...اگر دشمن به آذربایجان هم حمله کند ما فارسها دوشا دوشه هموطنهای ترکمان میجنگیم در این مسپله ذره ای شک نکن....این حرفهایه شما فقط آتش دشمنی بین قوم فارس و ترک رو روشن میکنه اقوامی که واقعا نمیشه ایران رو بدون یکی از آنها تصور کرد بدون ترکها ایران فقط فارسستان هست و بدون فارسها ترکستان.....
پنج‌شنبه 2 اسفند 1386

iroony - ایران - تهران
فارسی زبانی هندواروپایی از شاخه هندوایرانی و زیرشاخه زبان‌های ایرانی است. پیشینه کهن فارسی نو به ایرانی باستان باز می‌گردد. از ایرانی باستان، زبان‌های

زبان اوستایی
زبان مادی
پارسی باستان
زبان سکایی
پدید آمدند. این زبان‌ها تقریباً با هم هم‌زمان بوده‌اند و بر یکدیگر پیشینگی نداشتند. در زمان هخامنشیان، پارسی باستان، زبان رسمی امپراتوری می‌شود
پنج‌شنبه 2 اسفند 1386

kotlet - iran - tehran
این شد جواب مرد حسابی حالا کسروی ای که به خاطر عقیدش کشته شد شد مزدور؟کسروی ترک تبریز. هر کی که حقیقت رو بنویسه داره تحریف تاریخ می کنه؟ اصلا اینا رو خوندی؟ به خدا یک خطش هم نخوند ی کسروی کجا جانب فارسا یا ترکها رو گرفت؟یه مثال بزن بد واقعا خجالت نمی کشی؟ این همه دانشجوی فارس و کرد و ترک و...به بهانه های مختلف کشته می شن تو فقط خودتونو می بینی؟خوزستان شد عربستان؟ پس تکلیف فارسها و ایلهایی که از اول اونجا بودن چی می شه؟
80 در صد این عربا زمان شاه عباس خودتون که با اون دین کثیف شیعه گند زد به این ملت اومدن خوزستان اون موقع تو به اون می گی عربستان؟بعد از اسلام و بعد از تسلط کثیف عربا این شما بودین که باعث جدا جدا شدن قسمت های مختلف ایران شدید تا زمانی که اون وحشی (شاه عباس) پیداش شد حالا هم که نصف این حکومت دست شماست.
فکر می کنی برای ما اینکه شما به چه زبانی حرف بزنید اهمیت داره؟نه بخدا.
فکر میکنی ما با کردا و بلوچها دشمنی داریم؟نه بخدا .اصلا دلیل نا رضایتی بلوچها می دونی چیه؟ اصلا تا حالا تو سیستان بودی که از خودت حرف می زنی؟
اصلا تا حالا از تبریز بیرون اومدی؟
اون موقع که تو تهران دانشجوها رو از پشت بوم دانشگاه تهران انداختن پایین اون موقع که بهشون شلیک شد همه رسانه ها گفتن اوضاع تهران عادی . و هیچ خبری پخش نشد اخرشم گفتن ایتا شورشین. پس حرف زدن رسانه ها رو نذار به حساب فارسها که این تو هین.تو که ادعای وطن پرستیت می شه چرا از دانشجویای دانشگاه تهران دفاع نمیکنی؟دوما چرا از رضا شاه بد میگید؟ فقط شما رو اذیت کرد؟ پس اون عشایر فارس و بلو چی که به زور جابجا کرد و به قران قسم می داد و بعد می کشت چی می شه؟ چرا مظلوم نمایی می کنی؟اگه رضا شاه این کارها رو نمی کرد الان من و تو لباس برای پوشیدن و غذا برای خوردن نداشتیم.خدا بیامرزتش.درباره زبان هم .امروز زبانهای مسخره ترکی یا فارسی یا کردی یا لری یا .... تو دنیا حرف زده میشن یا انگلیسی و فرانسه و المانی و غیره عمر این زبانها گذشته عزیزم . از همه جالب تر برای من حرف یکب از شما ها بود که می گفت داریوش ترک؟؟؟؟؟؟؟؟(خود بد بختش می گه من فارسم).در آخر هم آقای وطن پرست لیا قت تو یه مشت عرب کو.....نشور پولدار.
موفق باشی.
جمعه 3 اسفند 1386

kotlet - iran - tehran
این کتلبها رو حتما بخوان و به قول کسروی داوری کن اون کتاب مسخره ای رو هم که معرفی کردی (اون موقع روس کجا بوده نکنه روسها هم ترک بودن و ما خبر نداشتیم؟)رو یک بار دیگر بخوان و داوری کن . بعد اقای وطن پرست خود شما ها بودین که بخشهای مختلف ایرانو در عهد نامه های مختلف (مثل گلستان و تر کمن چای ) انفاق کردید به روسها بعد شعار دفاع از ایران می دی؟در ضمن یکی از شماها چند وقت یه چیزایی می گفت که اینجا باید جواب بدم . ما هیچ وقت قتل و تجاوز الب ارسلان.ملکشاه.سلطان محمودو.......و شاه اسماعیل و شاه عباسو و ....و به تازگی کشتار ارامنه رو از یاد نمی بریم به امید روزی که دنیا این عمل تر کها رو به رسمیت بشناسه.(امریکا که جیگر من و فرانسه در حال به رسمیت شناختن این قتل عام هستند). این همه بدبختی برای ما درست کردین . این اسلام کثیف رو شماها گسترش دادین .بعد با بی شرمی به من توهین می کنی این چیزایی هم که گفتم در ازای توهین هایی بود که به ما کردی. وحشی گری ای رو هم که شما ها با کردها در زمان جنگ کر دید و وحشی گری های دولت ترکیه هم می تونیم به این موارد اضافه کنیم.کردها از قدیمی ترین اقوام و تنها میراث ایران باستان هستند که زیر دست شماها در حال نابودی هستن اقای وطن پرست.همین الان هم این حکومت کثیف از قم که 90 درصد ترک اردبیل یا تبریز یا زنجان هستن اداره می شه لطفا چیزی رو به حساب ما ننویس.
جمعه 3 اسفند 1386

kotlet - iran - tehran
روزنامه ایران هم که الان جیره خور شما ها است
جمعه 3 اسفند 1386

YaShaR_RT - ایران - آذربایجان-تبریز
به خاطر روز زبان مادری
جللاد! سنین قالاق قالاق یاندیردیغین کیتابلار **** جلاد کتابهایى که تل تل میسوزانى
مین کمالین شؤهرتیدیر٫ مین اوره یین آرزیسى....*** شهرت هزار کمال و آرزوى هزار دل است.
بیز کؤچه ریک بو دونیادان٫ اونلار قالیر یادیگار.*** ما از این دنیا کوچ می کنیم و آنها یادگار می مانند
هر ورقه نقش اولونموش نئچه اینسان دویغوسو*** در هر ورقش چه احساسهاى انسانى نقش بسته است!
مین کمالین شؤهرتیدیر٫ مین اوره یین آرزیسى....*** شهرت هزار کمال و آرزوى هزار دل است!
یاندیردیغین او کیتابلار آلوولانیر....یاخشى باخ! *** کتابهایى که میسوزانى شعله می کشند٫ درست نگاه کن!
او آلوولار شؤعله چکیب شفق سالیر ظولمته.....*** شعله ها تاریکى را روشن میسازد
شاعیرلرین نجیب روحو مزاریندان قالخاراق*** ارواح نجیب شعرا از قبرها برمیخیزند
آلقیش دئییر عئشقى بؤیوک٫ بیر قهرمان میللته.***و به ملت قهرمانى که عشق بزرگى دارد آفرین میگویند
او آلوولار شؤعله چکیب شفق سالیر ظولمته....*** شعله ها تاریکى را روشن می سازد
...
بیر ورقله تاریخلرى٫ اوتان منیم قارشیمدا *** تاریخ را ورق بزن و از من شرم کن
آنام تومریس کسمه دى مى کئیخوسرووون باشینى؟*** مادرم تومریس مگر سر کیخسرو را نبرید؟
کوراوغلونون٫ ستتارخانین چلنگى وار باشیمدا*** تاج شکوفه کوراوغلو و ستارخان بر سر من است
نسیللریم قویمایاجاق داش اوستونده داشینى*** نسل های بعد سنگ را بروی سنگ نخواهد گذاشت
آنام تومریس کسمه دى مى کئیخوسرووون باشینى؟*** مادرم تومریس مگر سر کیخسرو را نبرید؟
" "صمد ورغون
جمعه 3 اسفند 1386

YaShaR_RT - ایران - آذربایجان-تبریز
یاد یه جوک افتادم که : یه آخونده گفته بود تو زمان شاه خائن ماها رو یا می کشتن یا می کردن ملت ازش می پرسن که خوب حاج اقا با شما چیکار کردن؟ یارو می بینه سوتی داده زودی میگه: خوب مارو اون زمان نامردا کشتن!!
خوب این کتابارو که بقول خودت همشون جرم اعدام دارن و خوندی ؟ انوقت با تو چیکار کردن؟!؟!؟!
این همه کتاب رواز کسروی بهم معرفی کردی ولی خودت کتاب های اونو در مورد حافظ و سعدی (که بقول خودش ادم های کافر و یاوه گویی بودند) رو خوندی؟ یا این موقع ها کسروی آدم بدی میشه, جاسوس انگلیس میشه ها؟!؟!؟!؟ زیاد به خودت فشار نیار کتاب های بهتر از اونو برات معرفی میکنم که بیشتر از اینا خوشت میاد مثلا برو کتاب های افشار یا تقی ارانی یا انور خامه ای رو بخون کلـــــــــــــــــــی واسه خودت حــــــــــــــال می کنی.
خدا لعنت کنه کسروی و امثال اونو که خائن به ملتشون بودن و اظهار ندامت اونا در اخرین روز های عمر کثیفشون هیچ ثمری نداشته و ملت آذربایجان این انگل ها و امثال ایناروهیچوقت فراموش نخواهد کرد.
دوستانی که واقعا می خوان در مورد تاریخ آذربایجان و زبان تورکی بیشتر بدونند می تونند به کتاب های پرفسور محمد تقی زهتابی, پرفسور محمد علی فرزانه و دکتر جواد هیات مراجعه کنند.
شاید خیلی ها فکر میکنن ماها تجزیه طلب هستیم یا نژاد پرست , ولی ما فقط حقوقمون را می خوایم و اون هویت اصیل ماست (هویت طلبی خیلی فرق با تجزیه طلبی داره) و اون شماهایید که افغانی ها یا تاجیک هارو بخاطر همزبانی با شما که از یه کشور دیگه هستند رو عزیزتر از تورک ها و کورد ها و عرب ها و بلوچ ها و... که هموطن شماند, می دونید . شــــــــرم, شـــــــــــرم ,... و فقط شـــــــــــــــــــــــــرم
جمعه 3 اسفند 1386

kotlet - ایران - تهران
بله که خوندم عزیزم و با نظرش در رابطه با خائن بودن حافظ و سعدی موافقم و تاثیر این کتابها بر من این بود که تعصب رو از من گرفت کتاباتم میرم می گیرم کسروی هیچ وقت جاسوس نبود .اخوند بهش تهمت می زنه چون ضد شیعه بوده کتابات رو هم میرم دنبالشون تو هم برو اینا رو بگیر و بخون واسه من شعر ضد فارس نگو که ضد ترک شعر زیاد .و حقتو باید از دولت بگیری و طلبت رو از اون داشته باشی نه از من.
اگه کسروی رو خائن می دونید چه طور به برخی از کتاباش مثل تاریخ مشروطه و تاریخ 18 ساله استناد می کنید؟
اما وقتی کار به اینجاها می رسه خائن می شه دروغ گو می شه و ......
این شعر چرت دیگه چیه؟یک شهر رو سر زدن و کتابخونه سوزوندن و زن مردم رو دزدیدن وغیره و غیره از کارهایی که شما با اون مغولها می کردین دارین نسبتش میدین به فارسها؟نکنه چنگیز فارس بوده و اونایی که نابود شدن همه ترک؟
الان دارم تحریف تاریخ می کنم؟ حالا زبان تو کامل ترین زبان دنبا به من چه؟ که چی؟ تعصب مسخرت رو مثل من و بقیه بریز دور. بعد راستشو بگو هویتی که جمهوری اسلامی معرفی می کنه هویت ایرانی یا هویت عربی؟ هویتم هویتم
جمعه 3 اسفند 1386

iroony - ایران - تهران
شما که ترکهای ترکیه رو به ما فارسها ترجیه میدهید چی برای گفتن دارید؟؟؟مگر خوده شما نگفتید ماهواره ی ترک سات رو نگاه میکنید چون هم زبانتون هست؟؟؟مگر با حرفه شما ترکیه باید بیگانه بشه مثله تاجیکستان و اگر خودتون حرفه خودتون رو قبول داشته باشید باید تلوزیون بیگانه رو به ایران ترجیه ندهید....یه سوال دیگه اگر شما تجزیه طلب نیستید پس توضیح بدهید چرا پرچم جمهوری آذربایجان رو در تظاهرات حمل میکنید؟؟چرا از واژه ی جعلی آذربایجان جنوبی حمایت میکنید؟؟چرا مولانارو به ترکیه میدهید؟؟چرا نظامی رو به آذربایجان باکو میدهید؟؟...من هیچ تاجیکی رو حتی به ارامنه ایران ترجیح نمیدهم چه برسه به ترکها که روز و شب دارم باهاشون زندگی میکنم....شما از حکومت ناراحت هستید چرا سر اقوام دیگه خالی میکنید؟؟.....شما تبریزی ها به نژاد پرستی شهره شدهاید از آنجا که به ترکهای اراک لغب ترک حرومی میدهید....حتی شنیدم به ترکهای گیلان این رو میگید که شما خودتونو به ترکها چسبوندید وگرنه ترک نیستید یا به ارومیه ای ها و زنجانی ها میگید شما ترک اصیل نیستید اینهارو چطور توجیه میکنید؟؟....یاشاسین ایران....
جمعه 3 اسفند 1386

kotlet - ایران - تهران
بعد به جوری حرف می زنی که انگار ا ما شما هارو گرفتیم و می کشیم و ......
اما ما هم تو ایران زندگی میکنیم می بینیم چه خبره.
جمعه 3 اسفند 1386

kotlet - ایران - تهران
ای کاش نمی گفتم حکم اعدام داره می رفتی تو کتاب خونه می گفتی بعد زرت از حلق مثل بقیه آویزونت می کردن میدیدمت
جمعه 3 اسفند 1386

kotlet - ایران - تهران
اینجور که بوش میاد تا چهار شنبه باید برم قم(اونجا هم که میدونید کامپیوتر نیست) سر کار و بار پس تو یه هفته هرچی چرت و پرت و خزئول می خوای بگو برگشتم جوابتو میدم.
در ضمن اخرین نمونه تجاوز رو امروز ارتش ترکیه در کردستان عراق انجام داد(قابل توجه تو که ترکها رو دوست کردها می دونی ژنتیکی با هم فرق دارید چه جوری از این حرفا می زنی؟) .بر گشتم یه شعر هم برات می ذارم حالشو ببری .فارسهای عزیز لطفا تا یک هفته جواب این جوجه رو بدین تا من برگردم خیلی بچه پر رو تشریف داره(انقده نژاد پرستانه حرف زدی که از این ببعد مثل خودت جوابتو می دم) در ضمن با اینکه از این معصومه بدم میاد اما برای اولین بار میرم پیشش برات دعا می کنم . ببینم چی می شه !
جمعه 3 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
عزیزان من تا زمانی که تو کشور ایران فقط فرهنگستان زبان فارسی هست نمی شه گفت که همه چیز دست ترک هاست در ضمن درسته که پدر خامنه ای اهل بخش خامنه از شهر شبستر در آذربایجان شرقی هستش ولی اون همیشه خودشو مشهدی و فارس معرفی کرده در ضمن حمل پرچم و دادن اسم آذربایجان جنوبی به آذربایجان ایران توسط یه عده جوان احساسی و متعصب رو به عهده ی مردم آذربایجان نذارین اینجا هیچ کس از آذربایجان جنوبی و جدائی حرف نمی زند باور کنید اینا فقط حرف یه عده پانتورک که ندانسته یا دانسته اسیر چنین افکاری شده اند هستش
جمعه 3 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
ترک ها بر خلاف کرد ها(به قول خودتون از اصیل ترین ایرانی ها) اصلا اهمیتی به تجزیه نداده اند اگه بیایید سطح شهر می فهمید در ضمن گروه تروریستی پژاک علاوه بر ترور اعضای نیروی انتظامی در آذربایجان غربی که پسر عمه ی شهید و بی گناه من هم جزو اونا هست تو ترکیه هم دست به ترور می زنن و خشم مردم رو در می یارن که دولت ترکیه و هر دولت دیگه هم که باشه با هاشون مقابله می کنه اینا همونایی که متهم می کنی دولت ترکیه می کشتشون همون ایرانیای اصیل هستند که قصد دارن از اصالتشون جدا شن کاری با خوب یا بد بودن کارشون ندارم ولی انصاف هم چیز خوبیه
جمعه 3 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
در ضمن ترک ها به حرف های احمد کسروی اقتباس نمی کنند جز اونایی که محدود به این کتاب ها هستند کسروی کارای خوبی هم داشته ولی دیگه حرمت نویسندگی رو حفظ نکرده و اونا رو هم بی ارزش کرده در ضمن ما کاری با فارس ها نداریم روی حرف ما با دولت پان فارس و فارسگرای حاکم بر این خاک هستش هموطن چرا دروغکی وصله می چسبونین تبریزی ها اردبیلی ها رو به عنوان ترک های آذربایجانی(نه ترکیه ای) اصیل می شناسن حتی زبان اونا دقیقا مثل زبان ترکی باکو هستش که تغییرات زیادی در مقابل تغییراتی که ترکی زیر ارس داشته >نداشته و تبریزی ها از ارومیه ای ها به عنوان ترک هایی خوش برخورد و با سطح فرهنگ بالا و کسانی با هویت اصیل می شناسن در ضمن شما چرا حرف چند ترک متعصب و احساساتی رو به همه تعمیم می دین من کی توهین کردم ؟؟!! توهین در فرهنگ و مکتب من وجود ندارد که حتی بخواهم جوابش رو بدم در ضمن شاید شما هستین که از تهران خارج نشده اید مگه می شه ؟؟؟!!!
جمعه 3 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
در آذربایجان هم کسی با فارس ها مشکل نداره(جز یه عده که اونم در اونجا هم وجود داره)و در کمال آرامش و ادب با هم هستیم من خودم دوستان فارس زیادی در دوران دانشجویی و دانش اموزی داشتم که همیشه دوسشون داشتم و دارم در ضمن چرا اینقدر فارس و ترک و قوم قبیله و عشیره می گین عصر اینا دیگه گذشته دیگه مرزها داره بر چیده می شه جامعه امروز دیگه چنین تفکراتی رو نمی پذیره
جمعه 3 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
در ضمن اکثریت مسلمان ایرانی به اسلام پایبند و مسلمان هستند (اسما و عملا) شما حق نداری به دین کسی توهین کنی چون اون نظر و عقیده شخصی تو هستش نه یک حقیقت شما با این کار سطح فرهنگیتو نشون می دی کسی که در مقابل افکار توست در مقابل توهین های تو هم قرار می گیره در ایران اکثریت از شاه عباس و صفویه به عنوان کسانی که اسلام شیعی (نه اسلام محدود عربستان و کشور های عربی)رو در ایران گسترش دادن و زبان فارسی رو رسمی کردن به خوبی و نیکی یاد می کنند در ضمن من نژاد پرست نیستم که ترک ترکیه رو به فارس ایران ترجیح بدم در نظر مکتب من اسلام محمدی همه برابر و برادرند و ملاک برتری انسان ها میزان تقوا و خوب بودن کارهایشان هست یادمان نرود همه زیر یک پرچم و با نام یک کشور زندگی می کنیم یاشاسین ایران
جمعه 3 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
kotlet - ایران - تهران :
متاسفم آبروی فارس ها رو هم می بری ولی نه نه همه که مثل تو نیستن رفتی قم ما رو هم فراموش نکن حاجی التماس دعا درود بر فارس + ترک+کردـبلوچ+ترکمن+لر+و...=درود بر ایران و ایرانی و تموم آدمای خوب در هر جا که هستن در ضمن بهتره به تموم ادیان احترام بذاری این یه اصل انسانی نمی دونم چرا خودتو می خوای از جمع جدا کنی
جمعه 3 اسفند 1386

keyvan8310 - ایران - مشهد
من چند روزه که دارم اظهار نظرهای دوستان عزیز پاکزاد ‌‌‌، ایرونی ، کتلت و یاشار را دنبال می کنم . به نظر من این شیوه تبادل نظر به هیچ وجه با یک منطق صحیح جور در نمیاد چون هر دو طرف متاسفانه در وادی احساسات پان ترکیسمی و پان فارسیسمی افتاده اند و نشانه آن هم الفاظ نامناسبی است که بین اساتید فن رد و بدل میشود و نشانه تعصبات خشک قومیتی است که فرصت فکر کردن صحیح را از هر فردی می گیرد .وقتی همگی به پان ایرانیسم معتقد باشیم دیگر چه اهمیتی دارد که کورش کبیر یا پروفسور هشترودی به چه زبانی تکلم می کرده اند و یا کدام ناحیه از این آب و خاک را برای زندگی انتخاب کرده اند بلکه مهم خدمات آن بزرگواران بوده که خدماتشان به همه ایرانیان رسیده است والا اگر آنها هم مثل ما فکر می کردند هیچوقت در تاریخ جاودانه نمی شدند. عزیزان؛ اروپا مرزهاشو جمع کرد و یکپارچه شد و دهکده جهانی نیز با وجود همین اینترنت مدتهاست که وجودشو اثبات کرده ولی هنوز ما یاد نگرفته ایم کنار همدیگر به دور از تعصبات قومیتی زندگی کنیم و اندکی از ارزشها و افتخارات قومیتی خود را برای نام ایران و ایرانی خرج نماییم .دوست من؛ به هر زبانی که دوست داری تکلم کن که زبان و زبان آموزی فقط وسیله ارتباط بین انسانها است و آنچه که قلبها را به همدیگر نزدیک می کند وجوه مشترکی نظیر وطن و سرزمین آباء و اجدادی می باشد. پس قلبت برای ایران تپنده تر باد . زنده باد ایران و ایرانی و این هم ختم کلام ‌(( چو ایران نباشد تن من مباد ))
شنبه 4 اسفند 1386

joojeye var paride - ایران - تهران
خوبان من دو ساعت بال بال می زنم عضو شم بگم ایرانی ایرانی هست هر جای ایران باشه باید دلش برا کشور و مردمش از هر زبان لحجه زیبا و منطقه و رنگ و قومی که باشه . خیلیها دوست دارن من و شما ها به جون هم بیوفتیم و از اوضاع غافل باشیم..حالا از هر راهی مذهب ..دین ..خودمون عاقل باشیم گول هر چیزی رو نخوریم .
شنبه 4 اسفند 1386

YaShaR_RT - ایران - آذربایجان-تبریز
بعضی وقتها منطق نمی تونه کاری بکنه یه چیزی شبیه یاسین تو گوش خر خوندنه. وقتی می بینم کسانی که دم از فرهنگ می زنند و فرهنگشونواین طوری نشون میدن دیگه نیازی نیست که برم از نزدیک تو شهر خودشون که فکر می کنن ته ته شهرای ایرانه و با تکبر ما رو دعوت به اومدن می کنن. نمی دونم چه چوری جواب اون همه بی ... تو بدم تو اگه با من مشکل داری چرا همه جا رو با نظرات به لجن می کشی برای اون همه بی احترامی ها که به اسلام کردی دیگه جوابتو نمیدم .حتی اگه یه مرد فاسد وکافر با یه زن شیطان صفت تو فاضلاب امیزش کنن و بچه دار بشن بچشون این بی حرمتیها رو نمیکنه که تو میکنی . نمی دونم تو دیگه چه جور...
من هم , میتونم با دلیل و منطق تو رو سر جات بشونم و هم اونقده عرضه دارم که بیام و تو هر خراب شده ای که هستی بخوابونمت زیر گوشت تا بدونی چی داری بلغور می کنی. پستی هم تا این حد !!!
من هر چه چقدر هم بقول شما ها پان تورکیسم باشم قبل اون مسلمانم . و جان و مالمو تو این راه میدم .
اول مسلمانم بعد تورکم بعد ایرانیم ( یادت باشه ..). مرگ بر ترکیه, مرگ بر جمهوریه آذربایجان مرگ بر ارمنستان و امریکا , اسراییل , فرانسه ویا هرکشور یا دولت یا قومی که چشم طمع به خاک منو داره و تا آخرین قطره خونمو فدای خاکم میکنم. وچون دارم حرفایی رو می زنم که بعضیا تحمل ندارن حتی یک کلمشو بشنون بهم انواع اقسام مارکهای پانتورکیسمی ,تجزیه طلبی و... میچسبونن!؟
اونایی هم که می خوان این بحثارو یه جورای کدخدامنشی فیصله بدون خیالشونو راحت کنم . شماها تو شهر خودتون تو فارسستان یا هر جای دیگه دارین به زبان مادریتون به فرهنگ اقوامتون با خوشی(!) زندگی می کنید امکاناتتون خوبه حداقل از بابت مشکلی ندارین ولی اینجا وضع فرق می کنه من نمی تونم اونجوری که خدا منو آفریده باشم باید همیشه کسای پستتر از خودم منو تحقیر کنند بار تهمت و توهینای رو بکشم که دلیلشو نمی دونم باید ثروت های وطن مادریمو چپاول کننو من حتی نتونم اعتراض بکنم . تا اخر عمر زیر بار بی عدالتی باشم اگر من هم جای شما بودم چپ و راست دم از وحدت یکپارچگی میزدم.چون اونایرو که میخوام و دارم دیگه کاری با بقیه ندارم ....................(همین). خداحافظ !
شنبه 4 اسفند 1386

nasrin823 - ایران - تبریز
سکولار یعنی علیرغم حجاب به برخی ممنوعیتهای دینی توجه ندارن.(یک تعریف عوام)
شنبه 4 اسفند 1386

iroony - ایران - تهران
اول جواب آقای پاکزاد....عزیز حرفت حقه زبان من هم در برابر جواب حق الکن هست....من به وطن پرستی و ایرانی بودن شما یقین پیدا کردم اما یادم نمی اید خامنه ای جایی خودش رو فارس معرفی کرده باشه؟!؟!....جواب آقا یاشار...عزیز من منکره ظلمهای که به غیر فارس میشه نیستم و خودم هم همیشه طرفداره این بودم که هر کس زبان خودشو داره متاسفانه این حکومت داره ایران رو مساوی با زبان فارسی میدونه و ما فارسهارو اینداخته جلو وشدیم سپره بلاش که بقیه اقوام از چشم ما ببینند اما خدا گواه اینطور نیست ما زبان ترکی رو کاملا به رسمیت میشناسیم و حق مسلم شماست که به زبانی که در اون وارد ترید درس بخونید رسانه ی جمعی داشته باشید و ترویجش بدید اما از دست ما چه کاری بر میاد؟؟شما در مورد سرمایه های کشوره مادریت(آذربایجان اگر درست فهمیده باشم)که دزدیده میشه صحبت میکنی اما نمیگی مردم خوزستان که بالاترین نرخ بیکاری رو دارند و هنوز بعد از جنگ هیچ تغیری نکردند و نفتشون رو که اگر به خودشون 5٪ میرسید الان کویت بودند هم در نظر بیار این بلایی هست که سره همه ی ملت ایران داره میاد...من اراکی هستم تو اراک بجز یک پارک هیچ پارک درست حسابی نیست و اصلا جای زندگی نیست اما همیشه دوده سفید رنگ آلمینیوم سازی تو حلق مردمشه که بیشترین آماره سرطان در اراک گذارش شده به خاطره همین....یا یه نگاه به کردستان بکن....از کمترین امکانات رفاهی محروم هستند شما اگر بیاید تهران هیچ حساسیتی روتون به عنوان یه ترک نیست و با افتخار میتونید بگید ترکم و یه جایی هم استخدام بشید اما کردها اینجا حتی دین خودشونم کتمان میکنند یا نمیگند کردیم...میبینی وضعیت اسفناک تر از این حرف هاست با توهین به اقوام بقیه هم حل نمیشه ....ما همه داریم از یه جا میکشیم به جای اینکه متحد باشیم به خودمون بپریم؟؟دشمن من فارس یا تو ترک کسه دیگه ای هست و قبل از حکومت دشمن ما جهل ماست...در مورد دوست فارسمون هم...نباید تند برید به قوله این دوستمون آقای پاکزاد همه چیزو به گند کشیدید تعادل در گفتار رو رعایت کنید ما همه مسلمون هستیم و شیعه و حکومت صفوی ایرانی بوده و از کیان ایران دفاع کرده...من هم اول ایرانی هستم دوم ایرانی سوم هم ایرانی....یاشاسین ایرانی ملتی......درود بر ملت ایران....
شنبه 4 اسفند 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
keyvan8310 - ایران - مشهد
joojeye var paride - ایران - تهران
حرفهاتون قشنگ و متینه من هم به عزیزان تهرانی که با ما (من و یاشار)بحث می کردن نوشتم که الان مرز ها داره بر چیده می شه و نباید مثل عهد قدیم اسم قوم و قبیله بیاریم الان همه باید دست در دست هم حرکت کنیم به سوی آینده توسعه اقتصادی و مخصوصا فرهنگ که از کمبود اون تو ایران همیشه ناراحتم ولی به خدا همینا از هیچ توهینی نسبت به ما دریغ نمی کنند من هم به خدا ذره ای از فرهنگ ایران رو به غیرتم به شرافتم و به عزتم قسم به ترکیه به آذربایجان به هیچ کشور دیگه ای نمی دم ولی باید پشتوانه هم داشته باشیم یاشاسین ایران و ایرانلی لار (یاشار جان ممنون از همراهیت)بحث تمام خدا نگه دار
شنبه 4 اسفند 1386

alireza6211 - ایران - تهران
یاشار از تبریز اطلاعاتشو به رخ بقیه میکشه ، از بای بک و ستار و باقر و ... به بزرگی یاد میکنه و خودشو نژاد برتر میدونه (حداقل از فارس ) ولی یادش نره که همین ترکها 200 سال بیشتر تو این مملکت به نام قاجار حکمرانی کردند و کلی ویرانی و خرابی به جا گذاشتند .چه تو فرهنگ چه تو اجتماع و اقتصاد و ... این هم از این . همه مون یک جوریم فرقی با هم نداریم . فکر نمیکنم هیچ جای جهان سر این جور چیزا با هم بحث و جدل کنند الا کشورهای جهان سوم ..
یکشنبه 5 اسفند 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.