دادستان به تبرئه سه دانشجوی امیرکبیر در دادگاه اعتراض کرد

دادستان به تبرئه سه دانشجوی امیرکبیر در دادگاه اعتراض کرد

دادگاه تجدیدنظر احکام دادگاه های عمومی و انقلاب تهران برای ۳ دانشجوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به گفته وکیل این دانشجویان یکشنبه ۲۸ بهمن ماه در شعبه ۴۴ دادگاه تجدید نظر برگزار می شود.

محمد علی دادخواه با بیان این خبر گفت: دادستان نسبت به حکم برائت از توهین به مقدسات که توسط دادگاه عمومی برای احسان منصوری، مجید توکلی و احمد قصابان صادر شده بود، اعتراض کرده است و ما نیز نسبت به حکم شعبه شش دادگاه انقلاب در خصوص محکومیت این دانشجویان در خصوص توهین به مقامات کشور اعتراض کرده ایم که دادگاه تجدید نظر برای رسیدگی به احکام دادگاه های عمومی و انقلاب یکشنبه صبح تشکیل می شود.

 به گفته وکیل دانشجویان، قاضی ساعدی رئیس دادگاه تجدیدنظر احکام دادگاه انقلاب و عمومی تهران است. دادگستری استان تهران در اواخر آذر ماه به دنبال اعلام نظر دادگاه عمومی تهران و انتشار اخباری مبنی بر تبرئه سه متهم نشریه دانشجویی دانشگاه امیرکبیر از کلیه اتهامات انتسابی برای جلوگیری از سوء تعابیر، تحلیل های متفاوت و بعضا اشتباه توضیحاتی را اعلام ارائه کرد.

 دادگستری استان تهران اعلام کرده بود : متهمان احسان منصوری، مجید توکلی و احمد قصابان دارای دو پرونده مجزا در شعبه ۱۰۴۳ دادگاه عمومی تهران واقع در مجتمع قضایی شهید قدوسی(ره) و همچنین شعبه ۶ دادگاه انقلاب اسلامی بوده اند.

در نخستین پرونده نامبردگان مطابق با اعلام نظر قضایی توسط شعبه ۱۰۴۳ دادگاه عمومی تهران از اتهام توهین به مقدسات برائت حاصل کرده ولی در خصوص ردیف اتهاماتی با عنوان نشر اکاذیب علیه نیروهای بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر و نیروهای امنیتی با عنایت به اقرار و اعتراف صریح و بی شائبه متهمان موصوف در محضر دادگاه مبنی بر اینکه هیچگونه دلیلی دال بر اثبات اظهارات خود در خصوص توزیع نشریه حاوی توهین به مقدسات به شرحی که بدان اشاره شده از سوی بسیج دانشجویی و نیروهای امنیتی ندارند.

 لذا هر یک از آنها به چهار ماه حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شده اند که حکم صادره بدوی، غیرقطعی بوده و برابر مقررات قانونی قابل تجدیدنظرخواهی است.

 افراد مذکور سابقا از طریق شعبه ۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران نیز در خصوص اتهام تبلیغ علیه نظام و جرائم امنیتی پس از رسیدگی به مجازاتهای حبس تعزیری از دو الی سه سال متناسب با جرائم ارتکابی محکوم شدند که متعاقب اعتراض محکوم علیهم به رای صادره مراتب جهت رسیدگی به محاکمه تجدیدنظر استان تهران ارسال شده است.

 دویچه وله: دادگاه غیرعلنی سه دانشجوی دانشگاه امیرکبیر

جلسه دادگاه تجدید نظر ۳ دانشجوی زندانی امیر کبیر، روز یکشنبه ۲۸ بهمن ماه، بطور غیرعلنی برگزار خواهد شد. به گفته‌ی وکیل دانشجویان، حکم دادگاه اول در خصوص آزادی دانشجویان زندانی، با یک دستور نامریی، معوق مانده است.

جلسه دادگاه تجدید نظر ۳ دانشجوی زندانی امیر کبیر، با وجود اعلام قبلی دایر بر علنی بودن، روز یکشنبه ۲۸ بهمن ماه، بطور غیرعلنی برگزار خواهد شد.

احمد قصابان، احسان منصوری و مجید توکلی از اردیبهشت سال جاری تا کنون، در پی انتشار چند نشریه جعلی و حاوی مطالب توهین‌آمیز دستگیر شدند. شعبه ۱۰۴۳ دادگاه عمومی پس از رسیدگی‌های طولانی به پرونده، نشریات را جعلی دانست و اعترافات آنها در زندان را فاقد اعتبار تشخیص داد. با صدور قرار وثیقه ۸۰ میلیونی برای هر دانشجو، قرار بود آنها اوایل دی ماه آزاد شوند. اینک  نزدیک دو ماه است که دستور آزادی دانشجویان، در زندان اوین نادیده گرفته می‌شود. محمدعلی دادخواه وکیل این پرونده می‌گوید:

“طبق قانون هیچ مقام رسمی و هیچ اداره دولتی نمی‌تواند دستور دادگاه را تغییردهد و هرکس در مقابل دستورات قضایی بایستد، باید منفصل شود. متاسفانه حکم دادگاه در خصوص آزادی دانشجویان زندانی، با یک دستور نامریی، معوق مانده است. این سوال همه کسانی است که به قانونمداری پایبند هستند. من روز یکشنبه، ۲۸ بهمن، این سوال را حتما با رییس دادگاه شعبه ۴۴ تجدید نظر مطرح خواهم کرد.”

از دیگر سو، روابط عمومی دادگستری استان تهران طی اطلاعیه‌ای اعلام داشته که دادگاه تجدید نظر این دانشجویان با توجه به نوع اتهام مطروحه در پرونده‌ی آنها، غیرعلنی خواهد بود.  محمدعلی دادخواه به این مورد نیز اعتراض دارد و می‌گوید:

“من در کاشان بودم و از طریق تلفن دادگاه به من اطلاع دادند که وقت دادگاه برای یکشنبه ساعت ۹ و نیم صبح تعیین شده. در آن تلفن هیچ ذکری از این نشد که دادگاه علنی است یا غیرعلنی. من به عنوان یک حقوقدان می‌دانم که در همه نظام‌های مترقی اصل بر این است که دادگاه علنی است و دادگاه پشتوانه افکار عمومی را به علت درستی منطق و استدلال قضایی به همراه دارد، این را به خبرگزاری‌ها اعلام کردم. اما بعد از دادگستری اطلاعیه صادر شد که غیرعلنی است. این را حتی به دختر من هم که وکیل دیگر این پرونده است، نگفته بودند. در هر صورت روز یکشنبه دادگاه غیر علنی خواهد بود. نزدیکان، بستگان، خبرنگاران و کسانی که اصحاب دعوا و وکیل دادگستری نیستند، حق ورود نخواهد داشت.”

محمدعلی دادخواه امیدوار است که ریاست دادگاه تجدید نظر، جانب عدالت را گرفته و با مرور پرونده این سه دانشجوی امیرکبیر، روز یکشنبه حکم برائت نهایی آنها را صادر کند.

babaktoronto - کانادا - تورونتو
این مرتضوی از اوناییه که .......و به همین دلیله که از طرف رهبری به سمت دادستان منصوب شد. احتمالا ضدیت اون با دانشجو هم برمیگرده به اینکه بچه که بوده از سوی دانشجوها براش مشکلی یک چیزی بوجود اومده بوده اینه که کینه اونهارو به دل گرفته. وگرنه اینهمه کینه و دشمنی اون هم نسبت به دانشجو و انهم بیدلیل و با پرونده سازیهای قلابی که دیگه همه میدونن خنده داره والا. البته من فکر کنم گریاندن اقا که در تلویزیون مشاهده شد در 18 تیر 1378 توسط دانشجوها هم بیتاثیر نبوده و باعث شده که این جلاد کینه دانشجو رو به دل بگیده و براشون پرونده سازی کنه تا اونها باشن که دیگه اقا رو به گریه نندازن.
یکشنبه 28 بهمن 1386

ro_ah1354 - ایران - اصفهان
babaktoronto - کانادا - تورونتو بالاخره بچه که بوده دانشجوها مشکل براش درست کردند یا 18 تیر 1378 - واقعا از شما که اداعا دارید بعیده ......
یکشنبه 28 بهمن 1386

jgreene75 - انگلستان - لستر
در مورد این ro_ah1354 - ایران - اصفهان و امثال ایشان، از تاریخ خواهیم دید و شنید که مرتضوی هایی بودند که چه ظلمها به مردم و جوانها نکردند و ایران را هم ویران کردند!!! افراد کوته فکری مثل 1354 هم بودند که به هر دلیلی (سادگی یا مادی!) فریب این خونخواران را خوردند و از پشت به مردم خنجر زدند!! حیا کنید و بترسید از خدا و عذابی که در انتظارتان است...
یکشنبه 28 بهمن 1386

babaktoronto - کانادا - تورونتو
1354 اصفهان عزیز کی ادعا دارد من؟ من که برادر حضورم در اینجا برای اموختن از عزیزانی چون شماست. اما از من توقع نداشته باش که در برابر ستمی که به برادران وخواهران دوستان و به نوعی همقطاران دانشجویم میشود سرسری بگذرم چون انها را باتمام گوشت و پوست حس کرده ام. بر روی یک میز درس خوانده ایم در یک فضا بوده ایم . در یک سنگر بوده ایم. از محضر یک استاد بهره برده ایم و مهمتر از همه اب و خاک یک کشور را استنشاق کرده ایم که همین اخری شرط لازم و البته کافی در دفاع از معصومیت انان است شما که حداقل از طریق همین سایت در جریان ظلمها و ناجوانمردیهای رفته بر این قشر که به قول زعمای قومشان ستون اصلی علم و صنعت کشورند هستید چرا این حرف را میزنید؟ بیایید علی گونه از حق و مظلوم دفاع کنید . این را از زبان خودتان گفتم تا بلکه کامل منظورم را گرفته باشید. شاه بخشیده شاه قلی نمیبخشه. رییس قوه قضاییه گفته ازاد این بابا گفته بازداشت. اون وقت توقع دارید که ما بخندیم . خوب ادم از کوره در میره دیگه.
دوشنبه 29 بهمن 1386

farahani - کانادا - تورنتو
babaktoronto - کانادا - تورونتو یاد حسینی شکنجه گر به خیر.ادعای بابک ... سنگ پا قزوین پیدا میشه؟
دوشنبه 29 بهمن 1386

soheil sofa - ایران - تهران
قاضی مرتضوی از گفته های یکی از شاگردای خودش در دانشگاه علوم قضایی که به صورت بورسیه دانشجو میپذیرد
مرتضوی همیشه همراه دو یا سه نفر بادی گارد در سر کلاس حاضر می شود و از لحاظ سواد در پایین ترین حد خود قرار دارد به گونه ایی که تنها با فرمایش آقا استاد شده اند و در حدود 15 دقیقه درس خود را داده و از ترس جان همراهه دو بادی گارد خود دانشکده را ترک می کند خوب قظاوت کثافتیش با شما
و یک نکتهی جالب باید بدونیم که بیشترین رای ملیجک آقا احمدی نژاد از اصفهان بوده است نسبت به تراکم جمعیت البته بدون رای های با شناسنامه باطله
دوشنبه 29 بهمن 1386

parviz1 - انگلستان - کترینگ
خوبه این دانشجوها و ملت بی گناه این بابا دادستانشان است !!اگر مرتضوی جلاد بود فکر کنم الان تو ایران دیگه ایرانی نمونده بود حتی شما 1354 اصفهان. چون برای یک جانی مثل این بابا(مرتضوی) آدم کشتن براش مهم است و بس و براش فرقی نداره کیه و چیه باید آدم بکشه مثل همین اعتراضش!!طرف بیگناهیش تا ثابت نشه اونم در دادگاهای این بی دینها مگر ولش میکنند!!حالا این سه نفر در زندانهای ملاها (خودکشی)نکردن و آزاد شدن همه باید خوشحال باشیم و از اینها در آینده برای کار و برگشت به زندگی معمولی حمایت کنیم نه یک جنایتکار مفسد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
دوشنبه 29 بهمن 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.