کشتی نوح در ایران پیدا شد , قبر حضرت نوح در زاگرس است

کشتی نوح در ایران پیدا شد , قبر حضرت نوح در زاگرس است

علیرضا بهداد
نوح دستور داد که شما مومنان به کشتی درآیید تا به نام خدا کشتی هم روان شود و هم به ساحل نجات رسد که خدای من البته صاحب مغفرت و رحمت است. (41)

عکس: ماندانا عظیمی/ طرح: ساسان ضرابی
عکس‌ها: دنیای اقتصاد، نسیم گلی

 و آن کشتی به دریا با امواجی مانند کوه در گردش بود در آن حال نوح از راه شفقت فرزندش را ندا کرد ای پسر تو هم به این کشتی در آی و با کافران همراه مباش. (42) آن پسر نااهل پاسخ داد که من به زودی بر فراز کوه روم که از خطر هلاکم نگه دارد، نوح گفت: ای پسر امروز هیچ کس از قهر خدا به لطف او نجات نیابد این بگفت و موج میان آنها جدایی افکند پسر با کفار غرق شد. (43) و به زمین خطاب شد که آب را فرو بر و به آسمان خطاب شد باران را قطع کن و آب به یک لحظه خشک شد و حکم انجام یافت و کشتی بر کوه جودی قرار گرفت و فرمان هلاک ستمکاران در رسید. (44) و نوح به درگاه خدا عرض کرد: پروردگارا فرزند من اهل بیت من است (که وعده لطف دادی) و وعده عذاب تو هم حتمی است که قادرترین حکم‌فرمایانی. (45) خدا به نوح خطاب کرد که فرزند تو هرگز با تو اهلیت ندارد زیرا او را عملی بسیار ناشایست است پس تو از من تقاضای امری که هیچ از حال آن آگاه نیستی مکن من تو را پند می‌دهم و از مردم جاهل مباش. (46) نوح گفت: بار الها پناه می‌برم به تو که دیگر چیزی که نمی‌دانم تقاضا نکنم و اکنون اگر مرا نبخشی و ترحم ننمایی من از زیانکارانم. (47) به نوح خطاب شد که از کشتی فرود آی که سلام ما و برکات و رحمت ما بر تو و بر آن امم که همیشه با تواند. و به امت‌هایی که (ستمگر شوند) پس از آنکه بهره از دنیا دهیم آنان را عذاب دردناک خواهیم کرد. (48) این از اخبار غیب است پیش از آنکه ما به تو وحی کنیم و قومت هیچ از آن آگاه نبودید پس تو در طاعت حق صبر کن که عاقبت اهل تقوی نیکو است. سوره هود
اولین بار (1379) در مقاله «نوح و نوحاوند» ادعا کردم توفان نوح مقابل رشته کوه‌های زاگرس آرام شده و کشتی نوح در کوه «سرکشتی» به گل نشسته است. همان گونه که گمان می‌بردم برخی از صاحب‌نظران این ادعا را مغایر اسناد تاریخی دانستند و نتیجه برخورد دوستان این شد تا این فرضیه در داخل کشور نتیجه‌ای ندهد. بنابراین مقاله را به بنیاد نوح‌شناسی آمریکا فرستادم. چندی بعد گروهی سه نفره از آمریکا به ایران آمدند. با یکی از آنها به کوه «سرکشتی» رفتم و منطقه را نشانشان دادم. در آنجا سنگ‌های بسیار عجیبی را پیدا کردیم که مانند حلقه‌های زنجیر بود و همچنین قبرهایی مربوط به پیش از اسلام. دو قبر در بالای کوه «سرکشتی» وجود دارد که به اعتقاد من یکی قبر نوح و دیگری احتمالا قبر حضرت آدم است. 
چندی پیش یکی از دوستان فصلنامه‌ای در اختیارم گذاشت که در این فصلنامه مقاله‌ای جالب نظرم را جلب کرد.
«نوح و نوحاوند» عنوان آن مقاله بود. دکتر علی‌اکبر افراسیاب‌پور، نویسنده مقاله، عضو هیات علمی دانشگاه شهید رجایی تهران مدعی شده که توفان نوح در ایران پایان یافته و کشتی او در زاگرس به گل نشسته است.
اسناد و مدارکی که نگارنده در این مقاله ارائه کرده و به نظرم بسیار محکم بود. به قدری از این موضوع شگفت‌زده شدم که از طریق همان دوست توانستم با دکتر افراسیاب‌پور قراری بگذارم.
قرارمان می‌شود ساعت 10 صبح روز یکشنبه 21 بهمن ماه 1386، آپارتمان شخصی دکتر در منطقه قنات‌کوثر.
خلاف تصورم معماری داخلی منزل وی کاملا امروزی است. خودش در این باره می‌گوید: زیاد در خانه نیستم چون بیشتر اوقات را در دانشگاه سپری می‌کنم.
 شما که همیشه در دانشگاه هستید پس قبر نوح و کشتی او را چگونه در کوه‌های زاگرس پیدا کردید؟
سال 1362 که از جبهه برگشتم در صدا و سیمای مرکز لرستان مشغول کار شدم. برنامه‌ای رادیویی داشتم که باید درباره زندگی ایلات و عشایر استان پژوهش می‌کردم. طی این پژوهش متوجه شدم کوهی به نام «سرکشتی» در سمت نورآباد و نهاوند قرار دارد. شنیدن این نام برایم بسیار جالب بود؛ چراکه در آن منطقه نه دریایی است و نه راهی که با دریا ارتباط داشته باشد، اما اینکه «سرکشتی» از کجا آمده بود آغازی شد بر مطالعاتم.
 رشته تحصیلی‌تان چیست؟
کارشناسی فلسفه دارم، اما دوره دکترای خود را در گرایش عرفان گذرانده‌ام.  12 جلد کتاب تالیف کرده‌ام و 54مقاله داخلی و خارجی چاپ شده دارم.
 پس شما هم چیزی از نوح در ایران نشنیده بودید؟
خیر،‌ اما تصمیم گرفتم مطالعاتم را درباره رشته‌کوه‌های زاگرس ادامه دهم. در قلب رشته‌کوه زاگرس، کوهی به نام «گرین» قرار گرفته است.  این کوه از شمال نهاوند شروع و تا شمال غرب این شهر ادامه دارد. رود معروف «گاماسیاب» که سرچشمه رود کرخه است از این کوه سرچشمه می‌گیرد. با مطالعاتی که انجام دادم به اسناد و مدارکی پی بردم که در آنها گفته شده بود «نهاوند» همان «نوح،‌آب‌، بند» است و به علت کثرت استفاده طی سال‌های دور از «نوح آب‌بند» به «نهاوند» تغییر یافته است.
 چگونه امکان دارد در منطقه‌ای که دریایی ندارد و از هر دو طرف به کوه مشرف است، توفانی رخ داده باشد؟
اگر به رشته‌کوه زاگرس توجه کنید،‌ متوجه خواهید شد که این رشته‌کوه مانند دیواری است که هر دوطرف آن دشت قرار دارد شکل این رشته‌کوه به خوبی نشان می‌دهد که اگر در منطقه بین‌النهرین توفانی روی داده باشد این کوه آن را مهار کرده است چون اصلی‌ترین دیواره‌ای است که می‌تواند از سر راه آن توفان قرار گرفته باشد.
همان گونه که گفتم کوه‌ گرین در قلب زاگرس قرار گرفته است.  ارتفاع همه قله‌های زاگرس نزدیک به هم است. در سلسله‌کوه‌های گرین کوهی قرار دارد به نام «سرکشتی»، این کوه 2هزار و 80 متر ارتفاع دارد. با بررسی میدانی در این کوه متوجه شدم بالای آن دو قبر خیلی قدیمی قرار گرفته است که هم‌اکنون به عنوان امامزاده «بابای بزرگ» مورد زیارت مردم قرار می‌گیرد.
در فرهنگ ایرانی فقط دو پیامبر را به نام بابای بزرگ می‌دانند یکی نوح و دیگری آدم.
‌یعنی الان آن قبر زیارتگاه است؟
بله،  از روزگاران دور مردم منطقه نهاوند و نورآباد برای زیارت، پا به این منطقه می‌گذاشته‌اند.
 در قرآن آمده که کشتی نوح بر کوه جودی قرار گرفته است، شما مدعی هستید که «گرین» همان‌ «جودی» است؟
آیه 44 سوره نوح اشاره می‌کند «و به زمین خطاب شد که آب را فرو بر و به آسمان خطاب شد باران را قطع کن و آب به یک لحظه خشک شد و حکم انجام یافت و کشتی بر کوه جودی قرارگرفت و فرمان هلاک ستمکاران در رسید»
می‌بینید که قرآن اشاره می‌کند که جودی محل به گل نشستن کشتی نوح است. با گسترش پژوهش‌ها متوجه شدم طایفه‌ای به نام جودی و جودکی آن منطقه زندگی می‌کنند. هم‌اکنون هم افراد زیادی در سراسر ایران نام خانوادگی «جودی» یا «جودکی» را دارند.
آیا به غیر از مشاهده‌های جنابعالی، اسناد تاریخی دیگری وجود دارد که در آن به وجود قبر نوح در نهاوند اشاره کند؟
بله، اسناد تاریخی بسیاری وجود دارد.  ابن‌فقیه همدانی در سال 290قمری (1200سال پیش) در کتاب «البلدان» (به زبان عربی و چاپ 1885 اروپا) صفحه 237 نوشته است: «نهاوند از ساخته‌های نوح (ع) است و به آن نوح آوند گفته‌اند.»
یاقوت حموی متوفی 624 قمری در کتاب معجم‌البلدان صفحه 361آورده است: «نهاوند را به این دلیل نهاوند گفته‌اند که از ساخته‌های نوح (ع)  است»
ابی‌الفداء متوفی 732 در کتاب تقویم البلدان چاپ پاریس صفحه 417 یادآور می‌شود: «نهاوند شهری از سرزمین کوهستان است که نوح آن را بنا کرده است.»
زکریا قزوینی در سال 674 قمری در کتاب آثار البلاء صفحه 545 می‌نویسد: «نهاوند از بناهای نوح نبی(ع) است. اصلش نوح آوند بوده است» در کتاب مجمل‌التواریخ تالیف سال 530 قمری صفحه 186 می‌خوانیم:
«نوح پیغامبر شهر را بنا کرد به نام خویش «نوح آوند» و آن نهاوند است.
ابن اثیر در جلد سوم کتاب خود صفحه 335 می‌آورد:
«نهاوند شهری است از بلاد جبل گویند آن را نوح بنا کرده است» در کتاب عجایب‌المخلوقات (سال 555 ق)که اروپایی‌ها آن را قبول دارند. در جلد 3 صفحه 275 آمده است: «نهاوند شهری قدیم است که آن را نوح بنا کرد. آن را نوح آوند گویند.»
خلف تبریزی در سال 1062 در کتاب برهان قاطع صفحه 1173 می‌نویسد: «نهاوند: نوح‌(ع) بانی آن شهر بوده و‌آن را نوح‌آوند می‌گفته‌اند یعنی
«نوح تخت» و «نوح مسند». پایتخت نوح بوده و آوند به معنی تخت و مسند هم آمده است و به کثرت استعمال نهاوند شده است.»
می‌بینید که وجود قبر نوح و آرام گرفتن کشتی این پیامبر در ایران نه تنها حرفی امروزی نیست بلکه سخنی تاریخی است و مانند این جملات در کتاب‌های زیاد دیگری نیز آمده که شرح آن در این گفت‌و گو نمی‌گنجد.
سال 79 نسخه‌ای از مقاله‌ را برای بنیاد نوح‌شناسی آمریکا فرستادم چون در داخل کشور کسی به این موضوع اهمیت نداد.
پس از اینکه مقاله را به آمریکایی‌ها دادم گروهی سه‌نفره برای بررسی موضوع به ایران آمدند. با یکی از آنها به منطقه رفتیم. از منطقه فیلمبرداری کردند. سنگ‌های عجیبی در منطقه پیدا کردیم؛ مانند حلقه‌های زنجیر و قبرهایی مربوط به دوران پیش از اسلام. به اتفاق با 15 تن از پیرمردهای اطراف که مصاحبه کردیم همگی آنها می‌گفتند نام این کوه سرکشتی است و اجداد ما گفته‌اند قبر نوح اینجاست. جالب اینکه تا 80 کیلومتر آن سوتر از منطقه افراد بومی همین نکته را نیز می‌گفتند.
به غیر از آمریکایی‌ها گروهی دیگر از منطقه بازدید داشته‌اند؟
بله، چند ماه بعد از بازدید آمریکایی‌ها یک گروه انگلیسی از منطقه بازدید کرد.
شما به آنها اطلاع‌دادید؟
نمی‌دانم چگونه متوجه شدند، اما ظاهرا با صرف‌ هزینه‌های زیادی منطقه را مورد بازدید قرار دادند و قرار است طی ماه‌های آینده دوباره به نهاوند بروند.
ظاهرا کشورهای دیگری هم مدعی نوح هستند!
هم‌اکنون شش کشور عراق، سوریه، ترکیه، آذربایجان، ایران و یمن مدعی هستند که کشتی نوح در آنجا آرام گرفته است. بدون هیچ تعصبی خدمتان می‌گویم که اسناد و مدارک ایران بسیار قوی‌تر از سایر کشورها است.
اگرچه معتقدم اسناد و مدارک ایرانی‌ها بسیار قوی‌تر است اما باز تاکید می‌کنم کار علمی تعصب‌بردار نیست و هر کس سند و دلایل ارائه دهد باید حرف او را پذیرفت و نباید فراموش کنیم درباره امور باستانی نمی‌توان به قطعیت صحبت کرد.
 منابعی که ارائه دادید عمدتا عربی بود، آیا منابع دیگری هم وجود دارد؟
یکی از جغرافی‌دانان به نام پاپلی‌ یزدی در کتاب فرهنگ آبادی‌ها صفحه 8 درباره کوه سرکشتی نوشته است: «سرکشتی محل به گل نشستن کشتی نوح است و در غرب منطقه دلفان رشته کوهی است مربوط به دوران اول و دوم. مرحوم حاج‌حیدر که کهن‌سال‌ترین مرد قبیله بود درباره وجه تسمیه این کوه گفت: پس از فرو نشستن توفان نوح، کشتی نوح بر بالای این کوه به گل نشست و از حرکت باز ایستاد.»
اهل حق که گروهی از درویشان قدیمی غرب ایران هستند برای گنبد «بابای بزرگ» (همان قبر نوح) احترام خاصی قائل هستند و قرن‌ها است که به صورت کاروان از استان‌های کردستان، کرمانشاه و لرستان به زیارت آن می‌روند.
هنری راولینسون دانشمند آشورشناس در سال 1838 نوشته است: در 25ماه مه به کوه زیبای «چهل نابالغان» رسیدیم که از طرف غرب به یک سلسله کوه مرتفع به نام سرکشتی می‌رسد. لر, ها معتقدند کشتی نوح پس از توفان در آن جا به گل نشسته است.»
 ادعای اینکه قبر نوح در ایران است از لحاظ اقتصادی چه چیزی در بر دارد؟
شما توجه کنید پس از مطرح شدن این فرضیه چند گروه باستان‌شناس معتبر پای به کشورمان گذاشته‌اند. جای تعجب است چنین موضوع مهمی برای برخی از مسوولان اصلا جالب نبوده ! اما کشورهای دیگر که خدمتتان گفتم: با وجود اینکه اسناد و مدارک ضعیف‌تری دارند با استفاده از تبلیغات فراوان و حمایت دولت‌هایشان، توانسته‌اند توریست‌های زیادی را جمع کنند.
 آرام شدن توفان نوح در ایران را از چه جنبه‌هایی بررسی کردید؟
از سه جنبه علمی و تاریخی، اسطوره‌ای و داستانی و دینی و مذهبی این توفان را بررسی کرده‌ام. از هر سه جنبه می‌توان ثابت‌ کرد هزاران سال پیش توفانی رخ داده است.
همه فرهنگ‌ها به نوعی داستان نوح را شنیده‌اند و آن را باور دارند. سال 1891 پژوهشگری به نام «اندری» ماجرای توفان نوح را با روایت‌های مختلف گردآوری کرده است. 68 روایت محلی، 13 روایت در آسیا، 4 روایت در اروپا، 5 روایت در آفریقا.
ویلکاکس یکی از باستان‌شناسانی است که در منطقه بین‌النهرین پژوهشی انجام داده و فرضیه‌ای را عنوان می‌کند که براساس آن طغیان رود فرات منشا توفان نوح بوده است. آب بالا آمده و کوهستان زاگرس را فراگرفته و زاگرس همچون سدی جلوی این آب ایستاده است.
 توفان نوح چند سال پیش رخ داده است؟
نمی‌توان در مورد وقوع این توفان عدد ‌داد اما اگر بخواهیم حدودی سال وقوع توفان نوح را بگوییم می‌توان گفت حدود 4هزار سال پیش این توفان رخ داده است.
 چگونگی وقوع این توفان مشخص نیست؟
تورات معتقد است توفان 350سال طول کشید. قرآن در چهار سوره هود، نوح، مومنون و اعراف در خصوص توفان نوح سخن به میان آورده اما هیچ اشاره‌ای به سال نمی‌کند.
 گفتید که دو قبر را در بالای کوه سرکشتی پیدا کرده‌اید. یکی از آنها قبر نوح است و قبر دوم مربوط به کیست؟
حدس می‌زنم یکی از نزدیکان نوح باشد ضمن اینکه بعید هم نیست قبر حضرت آدم در آن جا باشد. 
به اطلاع خوانندگان محترم می‌رسانیم اصل مقاله جناب آقای دکتر افراسیاب‌پور در دفتر روزنامه جهت ارائه به هموطنان موجود است.

kotlet - ایران - تهران
ما ایرانیا دست هر چی ملت خالی بند رو از پشت بستیم نوح کی بابا؟
یکشنبه 28 بهمن 1386

darioush_ua - اوکراین - کیف
این هم یکی دیگه از چاخانهای برادران
یکشنبه 28 بهمن 1386

k.h.s - انگلیس - لندن
از این محقق می خواهم حرفی در مورد این نزنند چون که مسئولان یا قبر رو خراب می کنند یا می دهند روسیه یا سنگش را می فروشند.
یکشنبه 28 بهمن 1386

kaveieahangar - کانادا - تورونتو
آقا ٬ جون مادرتون دست از سر کچل ما بردارین . این داستانها مال عصر حجره نه عهد احمدی نژاد
یکشنبه 28 بهمن 1386

omide por jalal - امریکا - لس انجلس
کتلت جان نوح به چاخان بودن ایرانیهاربط نداره عزیز.او پیامبر خدا و پدر دوم انسان پس از ادم است.اما اینکه این اقا چقدر از نوح میداند یا ادعایشدرست است جای بسی سوال است.زیرا اولا بر طبق شهادت تورات کشتی نوح پنج ماه بر روی ابها ماند و خاندان نوح جمعا یک سال و ده روز یا هفده روز در کشتی ماندند.نه سیصد پنجاه سال!!!!!!!!!!!!!!!
در ضمن تورات می گوید که کشتی بر کوه های ارارات فرود امد که البته به دلیل گستردگی این رشته کوه این احتمال هست که سخنان این اقا در مورد مشاهداتش درست باشد.البته ارمنستان نیز مدعی اصلی داشتن این کشتی در ارارت خودش است.
یکشنبه 28 بهمن 1386

kaveieahangar - کانادا - تورونتو
امید جان بریز دور این بدویت تاریخی کپک زده رو . گذشت دوران شاعری محمد و مار بازی موسی . . . قایق سواری نوح که جای خود دارد .
یکشنبه 28 بهمن 1386

r0ck - ایران - تبریز
مطمئن باشید تا این مسئولین میراث فرهنگی بفهمن که ماجرا از چه قراره،قبر حضرت نوح از خونه ی یه پیرزن یا یه موزه ی شخصی یه نفر سر در میاره!!
یکشنبه 28 بهمن 1386

farzad145 - ایران - تهران
حتما؛ یه نغفعی براشون داشته که می گن نوح تو ایران کشف شده .انم گفته اخونداست
یکشنبه 28 بهمن 1386

omide por jalal - امریکا - لس انجلس
کوی از تورنتو اجالتا اگر به چیزی اعتقاد نداری به اعتقادات مردم توهین نکن.البته انجام این کار فرهنگ می خواهد که گویا...
در ضمن داداش تاریخ با علم وتحقیق ثابت یا نقض می شود نه با حرف مفت . بهتر است تو اول اشغالهای خونه خودتو بندازی دور...
یکشنبه 28 بهمن 1386

IMAN0061 - ایران - گرگان
امید خان تو خودت این حرفارو میتونی با عقلت باور کنی؟ اگه واقعا معجزه واقعیت داره چرا الان این اتفاقای عجیب و غریب نمیفته؟!!! اینا همش دکانه واسه سر کار گذاشتن مردم ساده !
دوشنبه 29 بهمن 1386

kaveieahangar - کانادا - تورونتو
امید جون بوی گند اعتقاداتت تاریخو پر کرده . جمع کن این بساط شعبده بازی رو حاجی .
دوشنبه 29 بهمن 1386

Nickolas99 - کانادا - تورنتو
امید پور جلال
عزیزم اینکه نوح پدر دوم انسان هاست رو حالا اینجا گفتی . اونجا تو آمریکا به کسی نگیا وگرنه کلی اسباب خندشون میشه.
دوشنبه 29 بهمن 1386

Tarannom - مالزی - کوالالامپور
امید جان با هر دو نظرت موافقم. امیدوارم دوستانمان قدری به سوادشون اضافه بکنند تا کمتر با نظرات بی اساس شون باعث تاسف فرهیختگان بشوند.
دوشنبه 29 بهمن 1386

kavir1993 - ایران - اصفهان
چرا اینقدر همتون زود قضاوت می کنید . بدون این که مدارک این آقا را دیده باشید برای خودتون اظهار نظر می کنید . من نه می تونم بگم غلطه نه می تونم بگم درسته چون شنیدن کی بود مانند دیدن . باید تحقیق کرد و دید که آیا واقعا مدارک ایشون درسته و اظهاراتشون صحت داره یا خبر.
دوشنبه 29 بهمن 1386

nirvana jon - ایران - تهران
kaveieahangar - کانادا - تورونتو
تجددت منو کشته ! با کلاس با فرهنگ تورنتو نشین !
شرط اول متمدن بودن احترام به عقاید دیگرانه . شما دیگه چرا ؟؟؟!
حالا کشتی نوح (ع) چه تو ایران باشه چه تو تورنتو چه فرقی به حال امثال من و kaveieahangar - کانادا - تورونتو میکنه . مهم چیز های دیگست. .
خیلی جالبه این آقا از یه طرف میگه (بدویت تاریخی کپک زده ) از یک طرف دیگه با آدی کاوه آهنگر کامنت میذاره !!!
دوشنبه 29 بهمن 1386

daramofid - آلمان - دوسلدورف
جناب آقای omide por jalal - امریکا - لس انجلس اگر شما اطلاع داشته باشید طبق روایت تورات وقرآن درچند هزار سال قبل یهوه یا الله نسل موجودات را به علت گناهان بشر بجز عدهء معدودی از روی زمین برداشت حالا اگر ما این استدلال غیر منطقی را قبول کنیم باید به هزاران سوالاتی که این داستان تخیلی که مربوط به همان زمان می شد پاسخ دهیم لطفاً فقط به این چند سوال دقت کن

آیا حتی امروز می توان یک کشتی ساخت که تنها یک جفت از تمام موجدات زنده را در آن جای داد...؟

بوجود آمدن نژادهای مختلف بشری در یک دوره چند هزار ساله یا حتی چند صد هزار ساله از نظر علمی امکان پذیر است؟

آیا هزاران دست آورد های بشر از بافتن پارچه گرفته تا ساختن آهن ومس و شیشه و ..... تنها توسط خانواده نوح به نسلهای بعدی انتقال یافته؟

ومطلبی دیگر اینکه اعتقاد نداشتن به ادیان یا خرافات نشانه نادانی نیست بلکه می تواند نشان بلوغ فکری با شد...
دوشنبه 29 بهمن 1386

daramofid - آلمان - دوسلدورف
جناب آقای omide por jalal - امریکا - لس انجلس اگر شما اطلاع داشته باشید طبق روایت تورات وقرآن درچند هزار سال قبل یهوه یا الله نسل موجودات را به علت گناهان بشر بجز عدهء معدودی از روی زمین برداشت حالا اگر ما این استدلال غیر منطقی را قبول کنیم باید به هزاران سوالاتی که این داستان تخیلی که مربوط به همان زمان می شد پاسخ دهیم لطفاً فقط به این چند سوال دقت کن
آیا حتی امروز می توان یک کشتی ساخت که تنها یک جفت از تمام موجدات زنده را در آن جای داد...؟
بوجود آمدن نژادهای مختلف بشری در یک دوره چند هزار ساله یا حتی چند صد هزار ساله از نظر علمی امکان پذیر است؟
آیا هزاران دست آورد های بشر از بافتن پارچه گرفته تا ساختن آهن ومس و شیشه و ..... تنها توسط خانواده نوح به نسلهای بعدی انتقال یافته؟
ومطلبی دیگر اینکه اعتقاد نداشتن به ادیان یا خرافات نشانه نادانی نیست بلکه می تواند نشان بلوغ فکری با شد...
دوشنبه 29 بهمن 1386

hussain - بریتانیا - لندن
تعجب می کنم که خیلیا اصلا کل داستان نوح رو منکر می شن... لابد از بین رفتن فراعنه مصر هم که آثار باستانیش تخیلیه و معلوم نیست چه شد که فراعنه نسلشون از بین رفت؟! اهرام مصر و عظمت از بین رفتشون توسط موسی رو هم منکر می شین؟! تاریخ شناسا پیامبران رو انکار نمی کنن شماها از پشت کوه مگه اومدید که یهو همه چیو منکر می شین... به اندازه کافی و در حد یقین شواهد و آثار تاریخی از وجود پیامبران بزرگ هست. ایمان به اونها میشه یه بحث دیگه! همین کتاب بقول شما تخیلی قران که جنگ ایران و روم رو پیش بینی کرد که بوقوع پیوست و جالبتر اینکه گفت در *ادنی الارض* یعنی پایین ترین جای زمین این جنگ رخ میده که برو تاریخ رو نگاه کن که این واقعه که روم ایران رو شکست میده در نزدیک مرز اردن و اسراییل رخ داده که بری تو ویکی پدیا می بینی پایین ترین سطح خشکی روی کره زمینه~دریای مرده!~ حالا اگه می تونی انکار کن آقای دارامافید از دوسلدورف!
دوشنبه 29 بهمن 1386

daramofid - آلمان - دوسلدورف
جناب آقای hussain - بریتانیا - لندن
عزیز جان بر فرض اینکه شما راست میگوید
آیا خبر ندارید که خیلی از پیش بینیهای نوستراداموس یا افرادی مثل او اتفاقاً درست از آب درآمده!!!!
دوشنبه 29 بهمن 1386

omide por jalal - امریکا - لس انجلس
متاسفم که بعضی ها فکر می کنند اگه از نوح و موسی و عیسی و... تو امریکا حرف بزنی بهت می خندند!!!!!
البته پیداست که نیکلاس خان و کاوه از یک تبارند.اونهم تبار بی سوادی.من اینجا تو امریکا متوجه شدم که اگه اینا چیزی رو نمیدونن د ر موردش اظهار نظر نمیکنن البتته منظورم قشر کم سواد نیست.
دارامفید شما هم لطفا تحقیق هایت را کامل کن.
از اقای حسین از لندن کمال تشکر را دارم.
دوشنبه 29 بهمن 1386

hussain - بریتانیا - لندن
جناب مستطاب دارامفید خان دوسلدورفی عزیز!
پس شما یه بحث علمی مثل پایین ترین سطح خشکی زمین رو میزاری رو حساب پیشگویی!! باشه!! با ایه *انزلناالحدید* یعنی نازل کردیم آهن رو چه می کنی! حالا که از لحاظ علمی ثابت شده زمین نمی تونسته عنصر آهن رو تولید کنه و وجود آهن روی زمین می بایست از برخورد سنگهای آسمانی با زمین باشه... یا با ایه ای که میگه همه ماه و خورشید و ستاره ها در صورت فلکی خودشون در گردشند یا شواهدی که امروزه بدست اومده از بزرگ تر شدن جهان و ایه ای که میگه آسمانها رو خلق کردیم و آنرا بسط می دهیم... و یا اون آیه که آسمان را حفاظ قرار دادیم که که یه امر ثابت شده است یا آسمانهای هفت گانه که برو تو همه کتب دانشگاهی هفت لایه (دقیق) اتمسفر رو سی ساله تدریس می کنن! یا عدم ادغام آب دریاها‌*بینهما برزخ لا یبغیان*‌ که اخیرا ثابت شده... نقش کوهها در ثبات زمین و دهها نشانه کشف شده که اینجا جا نمیشه فقط اسمشون رو یاداوری کنم رو چه می کنی !! برای من که جای شک نمونده . تو رو نمی دونم. چه خوبه آدم تا یه کتاب رو نخونده مسخرش نکنه!
دوشنبه 29 بهمن 1386

nirvana jon - ایران - تهران
hussain - بریتانیا - لندن
ممنون.
موضوع انسانهای ابله اینه که وقتی نمی تونن دو کلمه حرف حساب بشنوند یا از روی منطق ادعاشون رو اثبات کنند شروع میکنند به توهین کردن .
سه‌شنبه 30 بهمن 1386

arashk_fara - انگلستان - لندن
kaveieahangar - کانادا - تورونتو و ....
دمت گرم دست تمام جوونای با فهم و روشن فکر ایرانو از راه دور میبوسم ..بهترین هارو براتون آرزومندم به امید روشن فکری همه مردم از این قصه ها..فکر میکردم همه جوونامون غرق در اعتقادات پوچ هستن. بخدا خیلی خوشحالم..... همه ادیان ساخته کثیف سیاست هست و تنها راه کنترل مردم.تا میبینن مردم دارن میفهمن ادیان دروغ هست قبر پیدا میکنن یا خدارو میبینن یا سایه امام زمان پیدا میشه یا ...
سه‌شنبه 30 بهمن 1386

kitaro - ایران - تهران
مطلب بسیار جالبی بود..از خواندن آن احساس غرور و سربلندی کردم.چه انکه به قدمت و اصالت این خاک پرگهر بیش از پیش پی برده و از اینکه آن سزرمین امن و صلح که کشتی نوح نبی در آن ارام گرفت.همین ایران عزیز ماست..
ای کاش حکومتی ملی و حاکمانی دلسوز بر این خاک بودند که هم جهانیان به سیاحت میامدند و هم مردم از آن طرفی میبستند..
از دوست خوب hussain - بریتانیا - لندن ممنون بخاطر اندیشه زیبا...
و برای دیگران اینکه عدم اعتقاد به اساطیر نشانه روشنفکری نیست و داستان نوح نبی چیزی نیست که بتوان آنرا از بیخ و بن انکار کرد. انهم با ادبیاتی که دور از شان انسان متفکر است...
یاد بگیریم که به هم احترام بگذاریم و ثابت کنیم که لایق فضای آزاد اظهار نظریم..
--------------------------
کاربرگرامی
لطفا نام کشور و شهر محل زندگی خود را به فارسی درج نمائید.
با تشکر

چهار‌شنبه 1 اسفند 1386

yousefvand - ایران - تهران
آقای kotlet در مورد چیزی که اطلاعت ندارید لطفا اظهار نظر نفرمائید از قدیم گفتن سر زده وارد مشو میکده حمام نیست آقای kotlet بذار بزرگ که شدی بیا پیشم تا راهت بندازم
پنج‌شنبه 2 اسفند 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.