غذاهای رنگارنگ بخورید

غذاهای رنگارنگ بخورید

این مسئله که غذا باید زیبا و رنگارنگ باشد غیر قابل انکار است. جوی نوئل نویسنده مطالب پزشکی در این باره دلیل قوی ارائه می دهد. به نظر او یک رژیم غذایی با طیف و سیع و متنوعی از میوه ها و سبزیجات رنگارنگ آخرین توصیه متخصصان علم سلامت است. لورلی دیساگرا مدیر موسسه ملی سرطان امریکا برنامه ای تحت عنوان مزه کردن طیفی از رنگها را برای امریکاییان پیاده نموده و خوردن میوه جات و سبزیجات با پنج رنگ اصلی زرد، نارنجی ، قرمز، سبز و آبی همراه با سیر و پیازهای سفید را در هر روز توصیه می کند.

میوه جات و سبزیجات رنگارنگ در پیشگیری از بیماریها چه نقشی دارد؟   زمانی که شما غذاهای رنگارنگ در پیشگیری را در ظرف غذای خود می بینید این را می دانید که برای سلامتی خود قدم بزرگی برداشته اید. شما ترکیبات مفیدی از سبزیجات و میوه جات را که برای پیشگیری از حملات قلبی، سرطان، و دیابت و سایر امراض حاد لازم است از این طریق کسب می کنید. به عنوان مثال لیکوپن که با عث قرمزی رنگ گوجه فرنگی است نقش بسیار مهمی در کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات ، سرطان ریه، سرطان پستان و حتی بیماریهای قلبی دارد.رنگ دانه های گیاهی راهنمای خوبی برای استفاده از ترکیبات ارزشمند بیشتری همچون ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر و همچنین فیتوشیمیایی ها که در رفع مسمومیت بد ن کمک بزرگی می کند هستند. همچنین مانع از رشد تومورها و فعال شدن ژن های  محافظ بدن می گردد.دانیل نادو متخصص غدد درون ریز بدن و مدیر مرکز تغذیه ، غدد درون ریز و دیابت هامپتون می گوید تقریبا تمام  سبزیجات و میوه جات با رنگ های تیره نقش بسیار مهم محافظتی دارند.  به عنوان مثال اسفناج با رنگ سبز تیره به عنوان یک داروی تک مرحله  است . این سبزی دارای سه نوع آنتی اکسیدان بسیار مهم می باشد که شامل لوتئین رنگی برای جلوگیری از لکه های فساد می باشد که در دوران پیری باعث کوری چشم است. خوردن یک فنجان اسفناج خام 75% ویتامین آ، 25% فولیک اسید و مقدار قابل توجهی از ویتامین کا مورد نیاز روزانه بدن را تامین می کند. که این همه مواد مغذی موجود دراسفناج در مقایسه با کاهو پیچ که رنگ سبز روشنی دارد و بدون طعم و بدون کالری است ، بسیار چشمگیر می باشد. با توجه به همین یافته در مورد ارزش  گیاهان و سبزیجات رنگارنگ     اکنون باغبانان در صدد پرورش و تولید مثل گونه های جدید و رنگی تری از سبزیجات و میوه جات هستند.     
لئوناردو پایک پروفسور علم باغبانی و تولید سبزیجات و میوه جات در این باره می گوید : شعار ما خوراک رنگارنگ برای سلامتی است. آنها خوش طعم ، خوش رنگ و در عین حال مفید برای سلامتی هستند. پروفسور پایک خالق تولید کننده نوعی هویج است که داخل آن نارنجی و رنگ ظاهری آن خرمایی مایل به قرمز  است . در همین زمینه همکار پروفسور پایک با نام دیوید برن در حال فعالیت برای تولید نوعی هلوبا گوشت قرمز   رنگ است.   رنگ دانه ها آنتوسیانین های قوی راکه به طور مثال در زغال اخته و گیلاس یافت می شود را اضافه کرده و همین امر باعث افزایش خاصیت آنتی اکسیدان می شود.                                                                    
در آخر اینکه شما برای کشیدن تابلو سلامتی خود به میوه جات و سبزیجات رنگارنگ نیاز دارید.                                

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.