مرگ رئیس دفتر آیت الله خمینی در حال سخنرانی اعتراض آمیز

مرگ رئیس دفتر آیت الله خمینی در حال سخنرانی اعتراض آمیز

محمدرضا توسلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت ایران و مدیر دفتر آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در سن 77 سالگی در تهران درگذشت.
آقای توسلی مسئول پاسخگویی به پرسشهای فقهی بود که برای دفتر آیت الله خمینی ارسال می شد

آقای توسلی طی سخنرانی پیش از آغاز جلسه مجمع تشخیص مصلحت، در حالی که از انتشار مطالبی علیه نوه آیت الله خمینی خشمگین بود، در حال سخنانی اعتراض آمیز در این زمینه بود که ناگهان دچار ایست کامل قلبی شد و پس از انتقال به نزدیکترین مرکز درمانی درگذشت.

آنچه خشم آقای توسلی را برانگیخته و در مرگ او مؤثر بوده، نوشته ای است که هفته گذشته در سایت اینترنتی نوسازی چاپ شد و در آن به انتقادی که سیدحسن خمینی، نوه آیت الله خمینی از ردصلاحیت گسترده داوطلبان اصلاح طلب برای شرکت در انتخابات مجلس کرده بود، با لحنی تند و استهزا آمیز اعتراض شد.

این نوشته اعتراضات فراوانی برانگیخت و باعث مسدود شدن سایت نوسازی گردید.

آقای توسلی از شاگردان آیت الله خمینی و از دوستان نزدیک سیدمصطفی خمینی، فرزند آیت الله خمینی بود که مرگ پرسش برانگیز او در پاییز 1356 (1977)، آغازگر حرکات اعتراضی هواداران آیت الله خمینی شد و سرانجام به انقلاب و سقوط نظام شاهنشاهی در ایران انجامید.

پس از پیروزی انقلاب که آیت الله خمینی رهبری ایران را در دست گرفت، آقای توسلی مسئول ملاقاتها و از اعضای ارشد دفتر وی شد و پاسخگوی پرسشهای فقهی بود که برای دفتر آیت الله خمینی ارسال می شد.

وی سالها در رادیو ایران به بیان احکام دینی و پاسخگویی پرسشهای شرعی اشتغال داشت.

هنگامی که آیت الله خمینی مجمع تشخیص مصلحت را به منظور تعیین تکلیف مصوبات مورد اختلاف بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان تشکیل داد، محمدرضا توسلی را به عضویت این مجمع برگزید و مدت کوتاهی پیش از مرگ خود در سال 1368 (1989) نیز آقای توسلی را در ترکیب هیئت بیست نفره ای جا داد که عهده دار بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامی شدند.

آقای توسلی همچنین سابقه عضویت در مجلس خبرگان را داشت و در حالی درگذشت که قرار بود 27 روز بعد، در انتخابات میاندوره ای این مجلس به رقابت بپردازد.

محمدرضا توسلی اگرچه در صحنه سیاسی ایران دخالت مستقیم نداشت اما عضو مجمع روحانیون مبارز بود که از تشکلهای اصلاح طلب به شمار می رفت و در رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال 1376 (1997) که به پیروزی محمد خاتمی انجامید، آشکارا به حمایت از آقای خاتمی پرداخت.

قرار است وی در کنار مقبره آیت الله خمینی دفن شود.

پینیسیلین - هندوستان - پونا
بیچاره رئیسش احضارش کرده.برا همینه که شاعر میفرماید رئیس دفتر میت نشو
---------------------------
کاربرگرامی
لطفا نام کشور و شهر محل زندگی خود را به فارسی درج نمائید.
با تشکر
شنبه 27 بهمن 1386

foruz - هندوستان - بنگلور
پیسیلین پونا چطوره خوش میگذره .من بنگلور زندگی میکنم .انگار پونا ایرانی خیلی زیاده . آره؟
شنبه 27 بهمن 1386

arshia100 - ایران - تهران
انگار تیر غیب این بار به خودشون اصابت کرد
دوشنبه 29 بهمن 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.