جویدن غذا برای کودک، ایدز را از مادر به فرزند منتقل کرد

جویدن غذا برای کودک، ایدز را از مادر به فرزند منتقل کرد

برای اولین بار مقامات بهداشتی گزارش دادند ویروس عامل بیماری ایدز از طریق جویدن غذای کودک از مادر به فرزند منتقل می‌شود.

این شیوه که در کشورهای فقیر و در حال توسعه رایج است مادران معمولا جهت نرم کردن غذا برای فرزندانی که هنوز دندان درنیاورده‌اند، غذا را می‌جوند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از آتلانتا، محققان در یک کنفرانس علمی در بوستون اعلام کردند سه مورد انتقال ایدز با این شیوه طی سالهای ‪ ۱۹۹۳‬تا ‪ ۲۰۰۴‬در آمریکا گزارش شده است.

پژوهشگران مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری اعلام کردند ویروس در خون وجود داشته است نه در بزاق دهان و دستکم در دو مورد، مادر مبتلا به ایدز دچار خونریزی لثه یا زخم دهان بوده‌است.

محققان از والدین و افراد مبتلا به ایدز خواستند از پیش جویدن غذای کودک برای نرم کردن آن خودداری کنند. قرار است به پزشکان درباره این شیوه انتقال بیماری آموزش داده شود.

این عادت در برخی کشورها که مادران به غذای مخصوص کودکان دسترسی ندارند رواج دارد.

اولین مورد مربوط به یک پسربچه ‪ ۱۵‬ماهه است که ابتلای او به ایدز در سال ‪ ۱۹۹۳‬تشخیص داده شد. یکی از اقوام این کودک که به ویروس ایدز دچار بود، غذا را جویده و آن را به دهان پسربچه گذاشته بود.

مورد دیگر مربوط به یک پسر سه ساله است که بیماری او نیز در سال ‪ ۱۹۹۵‬تشخیص داده شد و با همین شیوه ایدز را از مادر خود گرفت.

سومین مورد نیز در سال ‪ ۲۰۰۴‬در یک کودک ‪ ۹‬ماهه مشاهده شد.

ابتلا این کودکان در زمانی که درحال دندان درآوردن بوده‌اند و لثه متورم داشته‌اند اتفاق افتاده است. احتمالا وجود زخم در دهان مادر و فرزند فرصت مناسبی برای انتقال ویروس ایدز فراهم آورده است.

تحقیقات قبلی عادت جویدن غذا برای کودکان را با گسترش سایر عفونتها نظیر هلیکوباکتر پیلوری عامل زخم معده و فارنژیت استرپتوکوکی عامل گلودرد مرتبط شناخته است.

محققان با این حال بر لزوم تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید کردند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.