فراعنه قهرمان مجدد جام ملتهای آفریقا

فراعنه قهرمان مجدد جام ملتهای آفریقا

مصر، مدافع عنوان قهرمانی جام ملتهای آفریقا، با شایستگی کامرون را شکست داد تا برای ششمین بار در تاریخ این مسابقات و دومین بار پیاپی به مقام قهرمانی این جام دست یابد.
احمد حسن کاپیتان و حسن شحاته مربی مصر جام قهرمانی را در دست گرفتند

در مسابقه فینال جام سال 2008 که در کشور غنا برگزار شد، مصر در طی مسابقه بر کامرون غلبه داشت و کامرون به ندرت توانست "فراعنه" را شکست دهد.

کامرون بار دیگر رو به بازی فیزیکی آورد و دفاع را در اولویت قرار داده بود که این موضوع باعث شد ساموئل اتو، تنها مهاجم این تیم، موقعیتهای چندانی برای گل زنی نداشته باشد.

مصر در دقیقه 13 اولین موقعیت را به دست آورد که کارلوس کامنی دروازه بان کامرون، شوت از راه دور محمد ابوتریکه (هافبک تهاجمی باشگاه الاهلی مصر) را به بیرون زمین فرستاد.

دو دقیقه بعد کار برای کامرون دشوارتر شد و "شیرهای سرکش" مجبور به تعویض آلکساندر سونگ بخاطر آسیب دیدگی شدند.

جرمی مدافع کامرون در حمله ای، با یک ضربه آزاد، عصام الحضری، دروازه بان مصر را وادار به واکنش ساخت، اما مصر تنها ثانیه هایی بعد، توپ را روی دروازه کامرون فرستاد و حریف را تهدید کرد.

محمد ابوتریکه نود و نهمین گل پرگل ترین دوره تاریخ مسابقات جام ملتهای آفریقا را به ثمر رساند

با تلاش دروازه بان کامرون، نیمه اول بدون گل به پایان رسید و در نیمه دوم هم کامرون هدفدار آغاز کرد و سرعت بازی را به شدت افزایش داد.

با این حال مصر توانست بازی را کنترل کند و سه تهدید جدی را متوجه دروازه کامرون سازد.

دروازه بان کامرون شوتهای عمر زکی و حسنی عبدربه را مهار کرد اما جدی ترین تهدید مصر در دقیقه 61 رخ داد که عبدربه با ضربه سر تیر دروازه کامرون را لرزاند.

یک ثانیه نبرد

اما در نهایت 13 دقیقه مانده به پایان بازی، مصر با تلاشی دیدنی به آنچه استحقاقش را داشت رسید.

بازیکنان مصر، توپ را برای محمد زیدان (مهاجم 26 ساله باشگاه هامبورگ) به سمت چپ و بیرون محوطه جریمه کامرون ارسال کرده بودند. اما توپ جلوتر از زیدان بود و ریگوبرت سونگ، کاپیتان و مدافع باتجربه کامرون که برای هفتمین بار در جام ملتهای آفریقا بازی می کرد، تسلط بهتری بر آن داشت.

اما زیدان با جنگندگی خود را در مسیر توپ انداخت و در داخل محوطه جریمه، در یک نبرد فیزیکی یک ثانیه ای، توانست در شرایطی که روی زمین افتاده بود، پای خود را به توپ برساند.

زیدان توپ را بطور عرضی و زمینی در داخل محوطه جریمه کامرون ارسال کرد و در همین لحظه، محمد ابوتریکه که مدافعان کامرون بعلت سرعت این تهاجم فرصت دفاع او را نداشتند، این پاس عرضی را از زیر دستان دروازه بان کامرون درون دروازه این تیم قرار داد.

مصر شادی می کرد و سونگ که می دانست می بایست فورا توپ را دفع می کرد، صورت خود را با پیراهنش پوشاند.

پس از آن مصر به کامرون اجازه ایجاد تهدیدی جدی را نداد تا حسن شحاته، مربی مصر به اولین مربی پس از 40 سال تبدیل شود که جام را در دو دوره پیاپی تصاحب می کند.

اولین بار سی کی گیامفی، مربی غنا توانسته بود در سالهای 1963 و 1965 تیم خود را بطور متوالی به قهرمانی جام ملتهای آفریقا برساند.

در مصر، عصام الحضری، دروازه بان تیم ملی این کشور را با لقب "سد بزرگ" می شناسند

مصر در سالهای 1957 و 1959، اولین دوره های برگزاری این جام قهرمان شده بود اما با بالاتر رفتن کیفیت مسابقات، شاید هیچگاه قهرمانی های مصر در این مسابقات به اندازه قهرمانی فعلی جالب توجه نبوده است.

در مرحله مقدماتی هم که مصر و کامرون در گروه 3 مسابقات هم گروه بودند، مصر 4-2 بر کامرون غلبه کرده بود.

تنها تساوی مصر در مرحله مقدماتی رخ داد که این تیم در دیدار با زامبیا به نتیجه مساوی 1-1 دست یافت، اما بجز این نتیجه، مصر سودان را در مرحله مقدماتی، آنگولا را در یک چهارم نهایی (2-1) و ساحل عاج را در نیمه نهایی (4-1) شکست داده بود.

iranppp - آآلمان - دوسلدورف
هیچ ربط و شباهتی به فراعنه و تاریخ غنی مصر باستان ندارن.بیشتر رفتار و سجده هاشون به اخوان المسلمین می خورد.اما انصافا عجب دروازه بانی داشتن.
دوشنبه 22 بهمن 1386

neda5 - امارات - دبی
دوست عزیز. شما حتما این بازی رو از تلوزیون وطنی بعد از کلی سانسور دیدی. چون بعد همون سجده هایی که بهش اشاره کردی و دلیلی برای نبودن اثری ازتاریخ غنی مصر عنوان کردی کلی بندگان خدا زدن و رقصیدن و مسلما این تکه ها رو توی تلوزیون ما حذف میکنن. مصری ها مردم شادی هستند و دیشب توی امارات هم کلی پایکوبی کردن.البته به مراتب مودبانه و معقولانه تر از اونی که ما در این مواقع از خودمون نشون میدیم. البته مسلمون هم هستن و بعضی هاشون هم تندرو و از اخوان المسلمین. مثل مملکت خودمون. عجب از ما که بادیدن یک بازی فوتبال یک دفعه بیخ همه چیزو از ته میزنیم. پس جای تعجب نیست که خارجیها در مورد ایرانیها هم نظرات بدتری بدن .
دوشنبه 22 بهمن 1386

iranppp - آآلمان - دوسلدورف
آره ندا به جون شریفت ما اینجا توو مرکز پرجمعیت ترین استان آلمان فقط تلویزیون وکانال وطنی داریم و میبینیم.یورو اسپرت رو فقط شما در تلویزیونهای امارات متحده عربی دریافت میکنین.البته در شاد بودن ملت ظواهری واسلامبولی وعطا وشباهت شدید این افراد به فراعنه مصر باستان هم شاید اشتباه کرده باشم.من مصری به اندازه کافی توو محل درس وسر کارم دیدم ومی شناسم.قهرمانی افریقا مبارکشون.اما هیچ مصری ندیدم که به تاریخ باستانش و فراعنه مفتخر باشه.بر عکس ما.
سه‌شنبه 23 بهمن 1386

arashk_fara - انگلیس - لندن
خیابو اج ور رود رو بسته بودن یکشنبه چه شلوغ بازی میکردن رفته بودیم اونجا دونر بخوریم ... ایرانی ها هم ای کاش کمی مثل اعراب هماهنگ بودن
سه‌شنبه 23 بهمن 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.