برژینسکی: برای راه اندازی جنگ علیه ایران، نیازی به بهانه های هسته ای نیست

برژینسکی: برای راه اندازی جنگ علیه ایران، نیازی به بهانه های هسته ای نیست

زبیگنیو برژینسکی، مشاور امنیت ملی جیمی کارتر رئیس جمهور اسبق آمریکا ،و رایزن سیاست خارجه "باراک اوباما" نامزد ریاست جمهوری آمریکا در مصاحبه با جاناتان پاور تحلیل گر امور خارجه مستقر در لندن قبل از انتشار برآورد 16 سازمان اطلاعاتی آمریکا درخصوص برنامه هسته ای ایران، به بیان نگرانی های منطقی موجود در مورد بروز درگیری نظامی بین ایران و آمریکا قبل از پایان دوره ریاست جمهوری جورج بوش پرداخته است.

به گزارش  روزنامه خلیج تایمز چاپ امارات متحده عربی، این مصاحبه تا قبل از ماه جاری منتشر نشده بود.

به عقیده برژینسکی، هنوز برخی در کابینه نئوکان آمریکا هستند که با فکر راه اندازی حمله نظامی علیه ایران، بر مشکلات پیش آمده در عراق دامن می زنند.

وی ضمن ابراز نگرانی از شعله ورتر شدن آتش جنگ در عراق قبل از پایان دوره ریاست جمهوری بوش به جای خاموش شدن آن، افزود: جنگ ذاتا امری پویاست. این احتمال وجود دارد که ایران در واکنش دست به اقدامات تحریک آمیزی زند و حتی وقوع اقدامی تروریستی در آمریکا نیز دور از انتظار نیست. القاعده قبلا اعلام کرده بود که درگیری بین ایران و آمریکا، به سود منافع استراتژیک این گروه خواهد بود.

برژینسکی با ابراز نگرانی از اینکه ریسک شروع جنگ، آمریکا را در جهان به انزوا خواهد کشاند، گفت: یکی از اتهاماتی که می توان به بوش وارد ساخت این است که وی به جای کاهش فضای ترس در کشور، به رشد آن افزوده است. بوش برای راه اندازی جنگ علیه ایران، نیاز به ارائه مدرکی دال بر ساخت سلاح هسته ای توسط این کشور ندارد!
روابط ایران و آمریکا به دلایل بسیاری رو به وخامت گذاشته و جنگ می تواند به بهانه حمایت ایران از جنبش های شیعه در عراق یا  تامین سلاح در افغانستان، آغاز شود.

وی خاطر نشان کرد: اما نتیجه مصیبت بار خواهد بود. مسلمانان سراسر جهان در حال حاضر به آمریکا خوش بین نیستند. جنگ این بر میزان این بدبینی می افزاید و القاعده و و جنبش های هم پیمانش قدرت بیشتری می گیرند.

بدین ترتیب در سر بوش و مردان قدرتمند پشت سر او چه می گذرد؟

"والی ناصر" و "رای تاکی" کارشناسان مسائل خاورمیانه اخیرا به این پرسش پاسخ گفته اند. به اعتقاد این کارشناسان، دولت بوش تصور می کند راهکار پایان بخشیدن به مشکلات موجود در خاورمیانه، متوقف کردن ایران است.
اما آیا می توان تصور کرد که اعراب اهل تسنن برای حمایت از دولت حاضر شیعه عراق به منظور تضعیف نفوذ ایران در این کشور، با هم متحد خواهند شد؟... و آیا اعراب و اسرائیل به منظور خنثی سازی نفوذ ایران، علیه حماس در فلسطین متحد خواهند شد؟

حال اگر به تمامی این فرضیات معتقد باشید، موجب شگفتی نیست که باور داشته باشید که ایران هسته ای یا غیر هسته ای نیز هرگز نتواند حضوری سازنده در خاورمیانه داشته باشد.

هنوزهم هیچ مدرکی وجود ندارد دال بر اینکه ایران درست مثل زمان شاه، تبدیل شدن به کشوری محوری را در منطقه دنبال می کند. ایران هنوز هم پس از گذشت 200 سال جنگی را آغاز نکرده است. در زمان یورش عراق به ایران نیز این کشور کاملا بی گناه بود.

اعراب شاید نگران افزایش نفوذ ایران در منطقه باشند، اما به خوبی می دانند که یکی از دلایل این امر ناسازگاری اسرائیل با فلسطینیان است. حمایت دائمی از فلسطین، به ایران امکان می دهد تا به آرامی قدرت یابد.

به گفته برژینسکی، همانطور که ناصر و تاکیه به ما یادآور می شوند، در حالی که عراق همچنان در باتلاق فرو رفته است، شرکای ناتو نتایج جنگ در عراق را از دست داده اند، لبنان همچنان در ناآرامی به سر می برد و زمان برای شروع جنگ و خصومت علیه ایران مناسب نیست. آخری باری که آمریکا، اعراب را به بازداشتن ایران در دهه 80 ترغیب کرد، فرهنگ سیاسی تند سنی شکل گرفت که در نهایت القاعده را شکل داد.

hussain - بریتانیا - لندن
فکر نمی کنین یه جای کار می لنگه... در واقع این امریکا نیست که خواستار توقف ایرانه... بلکه این اعراب هستن و سردسته اونها عربستان با سران وهابیش که خون شیعه رو حلال می دونن... در دوستی سران عربستان با نئوکان های امریکا هم که مطلب ها زیاد نوشتن...
دوشنبه 22 بهمن 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.