آتلانتیس ماموریت خود را آغاز کرد

آتلانتیس ماموریت خود را آغاز کرد

شاتل فضایی آتلانتیس بالاخره پس از تاخیری دو ماهه روز پنجشنبه راهی ماموریت فضایی خود شد.
آتلانتیس در این ماموریت حامل یک آزمایشگاه علمی است که اروپایی ها ساخته اند

آتلانتیس در این ماموریت یک آزمایشگاه علمی ساخت اروپا موسوم به "کلمبوس" را به ایستگاه بین المللی فضایی (آی اس اس) می برد.

پرتاب آتلانتیس اصلا برای اوائل دسامبر برنامه ریزی شده بود که به دنبال کشف ایرادهایی در دو اندازه گیر سوخت این فضاپیما عقب افتاد.

به گفته جاناتان آموس، خبرنگار بی بی سی در فلوریدا، علیرغم نگرانی ها در طول روز پنجشنبه در مورد هوای بارانی و پرباد در مرکز فضایی کندی در این ایالت، هوا درست در لحظه مناسب یاری کرد تا پرتاب به راحتی انجام گیرد.

به گفته خبرنگار ما آزمایشگاه کلمبوس بزرگترین سهم اروپا در زمینه تلاش های علمی ایستگاه فضایی است.

زمانی که این آزمایشگاه یک میلیارد و 300 میلیون یورویی مستقر شد، یک برنامه فشرده پژوهشی در محیط بی وزن آن آغاز خواهد شد.

این مطالعات شامل زمینه های گوناگون از جمله کشت محصولات کشاورزی و توسعه آلیاژهای پیشرفته خواهد بود.

طی برخی از آزمایش ها نیز سعی خواهد شد نیازهای جسمی سفرهای طولانی به فضا درک شود؛ دانشی که در ماموریت های فضایی انسان به ماه یا سفر به مریخ مهم خواهد بود.

کلمبوس در چهارمین روز ماموریت شاتل نصب خواهد شد.

کلمبوس عمده ترین پروژه علمی اروپایی ها در ایستگاه فضایی است

این آزمایشگاه که ابعاد آن 7 متر در چهار و نیم متر است و نزدیک به 13 تن وزن دارد توسط بازوی روبوتیک شاتل سر جای خود قرار خواهد گرفت.

هانس شلگل، فضانورد آلمانی آژانس فضایی اروپا (اِسا)، طی دو پیاده روی فضایی نقشی کلیدی در فرآیند نصب و استقرار بازی خواهد کرد.

لئوپولد ایهارتس دیگر فضانورد اِسا از داخل ایستگاه فضایی فرماندهی این عملیات را به عهده خواهد داشت. فرآیند استقرار و فعال شدن آزمایشگاه چند هفته طول می کشد.

آقای ایهارتس که با آتلانتیس به فضا رفته است جایگزین دنی تانی، فضانورد آمریکایی، که از قبل در ایستگاه فضایی بود خواهد شد. دنی تانی با بقیه خدمه آتلانتیس در روز 18 فوریه به زمین بازخواهد گشت.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.