خاتمی روند ردصلاحیتها را فاجعه خواند

خاتمی روند ردصلاحیتها را فاجعه خواند

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران ردصلاحیت بخش عمده داوطلبان اصلاح طلب برای نامزدی انتخابات مجلس شورای اسلامی را فاجعه خواند.
در مجلس ترحیم احمد بورقانی در مسجد نور تهران خبرنگاران نظر خاتمی را در مورد روند ردصلاحیتها جویا شدند

هیئتهای اجرائی انتخابات، بیش از سی درصد داوطلبان ورود به هشتمین دوره مجلس قانونگذاری را شایسته نامزدی انتخابات ندانسته اند، اغلب این افراد را اصلاح طلبان تشکیل می دهند.

شورای نگهبان نیز که مرحله دوم بررسی صلاحیت داوطلبان را به عهده دارد، صلاحیت شمار بیشتری از اصلاح طلبان را رد کرد، هرچند شمار اندکی از داوطلبان اصلاح طلب هم که در مرحله نخست صلاحیتشان رد شده بود، مجدداً از جانب شورای نگهبان تأیید صلاحیت شدند.

روز چهارشنبه (ششم فوریه) در مجلس ترحیم احمد بورقانی، نماینده پیشین مجلس که در مسجد نور تهران برگزار شد، خبرنگاران نظر آقای خاتمی را در مورد روند ردصلاحیتها جویا شدند.

آن گونه که از این مراسم گزارش شده، آقای خاتمی ابتدا از اظهارنظر در این زمینه اکراه داشت اما سرانجام در پی اصرار خبرنگاران پاسخ داد: " نمی خواهم کاممان را که با مرگ بورقانی عزیز تلخ است، با واردشدن به مسائل انتخابات تلختر کنم ... اما اجمالاً می گویم که کاری که در مرحله اول نسبت به رد صلاحیتها شد فاجعه بود و امروز می گویم آنچه هم در مرحله دوم شد، فاجعه را سنگینتر کرد"‏.

رئیس جمهور پیشین ایران افزود: "‏ اینکه صلاحیت یک سری انسانهای صالح و سالم رد بشود خود یک مشکل است ولی مشکل بزرگتر روند و رویه ای است که من معتقدم اصل انقلاب، نظام، وجاهت جامعه و مصلحت جامعه را واقعاً تهدید می کند و امیدواریم جلوی این روند گرفته شود".

به گفته آقای خاتمی، بزرگان انقلاب و بزرگان جامعه باید نسبت به روند ردصلاحیتها نگران باشند، چراکه اگر این روند جا بیفتد بسیار خطرناک است.

وی با این حال تأکید کرد که مردم باید همچنان در انتخابات شرکت کنند.

در همان روزی که محمدخاتمی روند ردصلاحیتها را فاجعه خواند، محمدرضا عارف که در دولت وی وزیرعلوم و سپس معاون اول بود نیز با اینکه صلاحیتش تأیید شده، از نامزدی در انتخابات اعلام انصراف کرد.

چند تن از اعضای دولت خاتمی داوطلب نامزدی در انتخابات شده اند که از میان آنها صلاحیت احمد خرم، وزیر راه، مرتضی حاجی وزیر تعاون و آموزش و پرورش و عیسی کلانتری، وزیر کشاورزی دولت وی رد شده است.

انتقاد آیت الله مکارم شیرازی

در این میان، آیت الله مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعه در قم نیز به انتقاد از روند ردصلاحیتها پرداخته و پس از درس خارج فقه روز چهارشنبه اش گفته که در بررسی صلاحیت عده ‌ای از داوطلبان "جانب انصاف رعایت نشده است".

وی احتمال داده که ردصلاحیت شماری از داوطلبان ناشی از سختگیری و عدم دقت بوده و گفته که در مورد صلاحیت داوطلبان باید معدل و میانگین در نظر گرفته شود.

آیت الله مکارم شیرازی ابراز امیدواری کرده که شورای نگهبان در پاسخ به اعتراض ردصلاحیت شدگان، "اعتراضهای منطقی" را بپذیرد تا "جبران شود و مسئله عفو دوستانه شامل حال آنهایی که طرفدار نظام و پایبند به آن هستند شود".

maryamjan2030 - ایران - تهران
می شه خواهش کنم کامنت قبلیهای منو درج کنید !ممنون می شم بابا من از بازدید کننده های قدیمیم
------------------------------------
کاربر محترم
قسمت نظر سنجی مخصوص درج نظرات کاربران در مورد خبر و تبادل عقاید می باشد , نه محلی برای گذاشتن پیغام و آی دی برای شخصی بخصوص
لطفا قوانین سایت را رعایت فرمائید.
با تشکر سایت ایرانیان انگلستان
یکشنبه 21 بهمن 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.