تغییر رئیس دانشگاه تهران

تغییر رئیس دانشگاه تهران

عباسعلی عمید زنجانی، نخستین رئیس روحانی دانشگاه تهران از ریاست این دانشگاه کنار رفت و جای خود را به فرهاد رهبر، رئیس برکنار شده سازمان مدیریت و برنامه ریزی ایران داد.

هنوز دلیلی برای تغییر مدیریت دانشگاه تهران اعلام شده و آقای عمیدزنجانی نیز در مصاحبه با خبرگزاری دانشجویان ایران، این تغییر را بسیار طبیعی دانسته و گفته است: "نکته خاصی درباره این تغییر به ذهنم نمی ‌رسد اما من از این تغییر و تحول استقبال می ‌کنم و معتقدم هر چند مدت، تغییر و تحول لازم است".

انتصاب آقای عمیدزنجانی به ریاست دانشگاه تهران در نوامبر 2005 (آذر 1384) اعتراضات فراوانی برانگیخت و صدها تن از دانشجویان این دانشگاه همزمان با مراسم معرفی وی به ریاست دانشگاه و در مقابل تالاری که مراسم معرفی با حضور وزیر علوم در آن برقرار بود دست به تظاهرات زدند.

انتصاب فردی به ریاست دانشگاه که فاقد تحصیلات دانشگاهی بود از جمله مهمترین عوامل اعتراض دانشجویان بود.

انتصاب عمیدزنجانی به ریاست دانشگاه تهران تظاهرات صدها تن از دانشجویان این دانشگاه را در پی داشت

طی دوره ریاست عباسعلی عمیدزنجانی بر دانشگاه تهران، فشار بر تشکلها و فعالان دانشجویی در این دانشگاه افزایش یافت و از ادامه تدریس برخی استادان پرسابقه دانشگاه و همچنین تحصیل شماری از دانشجویان جلوگیری شد.

تغییر ریاست دانشگاه تهران یک هفته پس از آن انجام می گیرد که کوی دانشگاه تهران که مجموعه خوابگاههای دانشجویی این دانشگاه را در بر می گیرد به مدت سه شب گذشته صحنه تجمع اعتراض آمیز دانشجویان بود که در مواردی با درگیری با مأموران پلیس نیز همراه شد.

اگرچه اعتراض دانشجویان متوجه مدیر کوی دانشگاه و کیفیت غذا و سرویس رفت و آمد بود اما بتدریج شعارهای تند سیاسی و درخواست برکناری عباسعلی عمید زنجانی از ریاست دانشگاه نیز به شعارهای دانشجویان اضافه شد.

فرهاد رهبر که جانشین عباسعلی عمیدزنجانی شده، سی ‌و یکمین رئیس دانشگاه تهران است که با 73 سال سابقه، قدیمی ترین دانشگاه امروزی ایران به شمار می رود.

آقای رهبر خود از دانش آموختگان دانشگاه تهران و دارای مدرک دکتری در رشته اقتصاد از این دانشگاه است.

وی که به عنوان رئیس سازمان برنامه ریزی و مدیریت، یکی از معاونان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران بود، دچار اختلاف نظرهای جدی با وی شد و سرانجام آقای احمدی نژاد، ساختار سازمان مدیریت و برنامه ریزی را از اساس تغییر داد و پس از چندی به ریاست فرهاد رهبر بر آن پایان داد.

babaktoronto - کانادا - تورنتو
بالاخره این نظام هرچه هم که مستبد و جلاد باشه در برابر خواست مردم نمیتومه خیلی مقاومت کنه و این هم از نتایجش که میبینید. این اعتراض ها بالاخره مسیر واقعی خود را که همانا تغییر نظام سلطه و استبداد اخوندیست را پیدا خواهد کرد و بساط ظلم و دروغ و تزویر اخوندی را برخواهد چید اخر شما ببینید این عین این میماند که رییس دانشگاه اکسفورد را یک کشیش بگذارند این خنده دار نیست؟. با امید انروز که هرکسی سر جای خود قرار بگبرد. روضه خوان در مسجد و سیاستمدار بر مسند سیاست.
چهار‌شنبه 17 بهمن 1386

بابک - ایران - سیزوار
عمید خان زنجانی بک تروریست واقعی بود وریاست او بر دانشگاه تهران مایه ننگ بود هر چند رییس معرفی شده هم بدرد این سمت نمی خورد مگر اینکه رسما از احمدی نژاد کناره گیرد وگر نه او هم عمید دیگری خواهد بود خداوند ما را از شر این تروریست های بی سواد نجات دهد
چهار‌شنبه 17 بهم
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.