ایرانیان کی و از کجا به ایران آمدند؟

ایرانیان کی و از کجا به ایران آمدند؟

"من ایرانی ، پسر ایرانی ، آرین و از نژاد آرین هستم"
سنگ نبشته داریوش بزرگ

 

ایرانیان آریایی هستند و آئیریه یعنی آریایی و آئیرین منسوب به آریا که در اوستا آمده و به اصطلاح آریاناخشاترام یعنی حکومت آریاییان منشا دو نام ایران و ایرانی است.
آریا یعنی نجیب ، خوشزاد ، آزاده ، آریا مفهوم نژادی روشن ندارد ولی آن دسته از اقوام هند و اروپایی را که به ایران و هندوستان آمده و در آنجا مانده اند و گاهی نیز هند و ایرانی و یا آرین خوانده می شوند شامل می گردد.هنوز نه مشخصات نژادی و نه سرزمین اصلی و نه تاریخ و طرز مهاجرت اقوام هند و اروپایی بدقت معلوم شده است. همین اندازه می توان گفت که زبان اقوام هند و اروپایی یک ریشه مشترک دارد و رابطه ی بین زبانهای اقوام هند و اروپایی ایران و هندوستان از رابطه بین زبانهای هر دو دسته ی دیگر از اقوام هند و اروپایی بیشتر است.در ایران باستان رابطه گروه های آریایی تا آنجا مورد توجه بوده که شاهنشاهان آن به آن تکیه می نمودند چنانکه در سنگنبشته داریوش بزرگ که در بالا آمد خوانده می شود.

امپراتوری ایران باستان دوره هخامنشیان


بیشتر محققین موطن اصلی اقوام آرین را در مغرب کوههای اورال در نواحی شمالی دریای سیاه تا شمال قفقاز می دانند و معتقدند که از آنجا دسته بدسته در طی صدها سال براه افتاده و مهاجرت آنها به آسیای صغیر و ایران و هندوستان قبل از مهاجرتشان به یونان و ایتالیا و اسپانیا و سایر نقاط اروپا صورت گرفته است.
آن گروه از اقوام آریایی که به ایران آمدند زودتر از دیگران براه افتادند ولی ابتدا در نواحی شرقی دریای مازندران در جلگه ی پهناور ایران وج (ایران وجا ، ایرانم وااجا) مستقر شده و بعد از آنجا بسرزمین ایران امروز رسیده اند.

ا.ا.هرتسفلد :

می گوید که از زمان بسیار قدیم و لااقل از پایان هزاره ی سوم تا نیمه هزاه ی دوم پیش از میلاد آرین ها در جلگه ی رودخانه سیحون و جیحون جلگه ای که در ایام باستان به نام ایران وج از آن یاد می شده بسر می بردند و نخستین بار که اثری از آنان در آسیای غربی به چشم می خورد در نیمه ی هزاره دوم پیش از میلاد است.

نمونه ایی از سربازان ایران باستان


آریاییان از دو سمت وارد ایران شدند. یک دسته بزرگتر به احتمال قوی در حدود سده پانزدهم پیش از میلاد رو به خاور و جنوب خاوری ایران پیشرفتند و دسته دیگر به سوی باختر و جنوب باختری رفتند . در آسیای باختری نخستین آثاری که از آریاییان دیده می شود مربوط به سده پانزدهم پیش از میلاد یعنی زمانی است که پادشاهی میتانی در بین النهرین تاسیس گردید. مردم میتانی یک زبان و خط ویژه خود داشتند و کلمه میتانی مثل آنست که آریایی باشد.
قدیمی ترین سند تاریخی که در آن اشاره به ایرانیان شده از آشوریهای ۸۴۳ تا ۸۴۵ پیش از میلاد به جا مانده است.

ن.ج.بریل :

درباره مهاجرت اقوام آریایی می نویسد :

"خشکی هوا که بعد از توفان نوح۱ ناحیه سیل زده بین النهرین را خشک کرد اثر دیگری نیز بخشید. دشتهایی را که در شمال شرقی دریای مازندران واقع شده است به قدری خشک کرد که مراتع این دشتها را بکلی از بین برد و باز عده ای مردم آن سرزمین مجبور به مهاجرت شدند.

نمونه ایی باز سازی شده از شهر های ایران باستان دوره هخامنشیان


خشکی عمومی آب و هوا در حدود ۴۲۰۰ سال پیش همچنین سبب شد که گروههایی که در دشت های علفزار شمال دریای مازندران از کوه های اورال تا مرز مجارستان بسر میبردند مهاجرت کنند. سابقه تاریخی این گروه ها معلوم نیست ، فقط مسلم است که پس از مهاجرت بیش از هزار سال در دشتهای علفزار جنوب روسیه و شمال دریای مازندران زندگی کرده بودند و این گروه ها "تا آن موقع صاحب ارابه جنگی شده بودند که نه گاو یا الاغ بلکه اسب آنرا می کشید " . امواجی از این طوایف از حدود ۴۲۰۰ سال پیش تا ۳۷۰۰ سال پیش بنواحی اطراف هجوم آوردند . زبان کلیه این طوایف ما در دسته ای از زبان ها بوده است که زبان شناسان آنرا دسته زبانهای هندی و اروپایی نامیده اند ... "

نمونه ایی بازسازی شده  از کشتی دوره هخامنشیان

ه.فیلد :

"ایرانیان نمونه نژادی تازه ای هستند که مشمول تقسیم های معمول نژاد سفید یعنی شمالی و مدیترانه ای و آلپی نمی شوند. ما به طور کلی آزمایش آنان را فعلا بنام نژاد ایرانی فلات می خوانیم . "


و.دورانت :

مختصات ایرانیان را بنا بر اسناد قدیم به قرار زیر خلاصه می کند :
" ایرانیان ظاهرا زیباترین مردم خاورمیانه قدیم بودند . بناهای قدیم آنانرا با اندامی افراشته و قوی نشان می دهد که کوهستانها آنانرا مقاوم و در عین حال تمولشان آنانرا ظریف ساخته است. اجزا بدنشان یک تقارن دلپسند دارد. دماغشان تقریبا به استقامت دماغ یونانیان است و یک نوع شرافت در وجنات و حرکاتشان دیده می شود. بیشتر لباسهای مادها و بعد ها زیور آلات آنانرا اختیار نمودند. از ادب دور می دانستند که بیش از صورتشان را نشان بدهند. مردان و زنانشان مواد زیبا کننده زیاد بکار می بردند. از روغنها برای بهتر کردن ترکیب پوست و از رنگ ها برای آنکه مژگانشان درازتر و چشمانشان براق تر بشود استفاده می نمودند. یک طبقه مخصوص آرایشگر برای اشراف بوجود آمد. ایرانیان عطرشناس بودند و مردم باستان آنانرا مخترع روغنهای تزئینی می دانستند."


ر.کروسه :

" ایرانیان چنانکه در آغاز تاریخ دیده می شوند بدون تردید یکی از شریفترین نژاد های دنیای باستانند. شرافتمندی و اخلاق انسانی و مردانه آنان شخص را از وحشیگری بیرحمانه و مفاسد آشور و بابلیها و مردم کارتاژ می رهاند و از روزی که ایرانیان پا بصحنه تاریخ می گذارند مانند آنست که حس می کنیم آنان مردمی از نژاد خود ما هستند. "

 


توجه :

ممکن است در برخی از گفته های بالا در قسمت هایی که سال و اولین ها آورده شده است ، در امروز با توجه به برخی اکتشافات تازه با تناقضاتی برخورد کنیم و این به دلیل آن است که انتشار این مقاله متعلق به سالهای گذشته (حدود سال ۱۳۵۰) می باشد ، به هر روی مهم بیان کلی آن با زمان حال هیچ مغایرتی ندارد.


پانوشت:

۱- در اوستا نیز اهورامزدا ، جمشید را از سیلی سهمگین خبر داده و جمشید برای نجات مردم آنان و حیوانات را در باغی که مخصوص ساخته ، جمع می کند.


بن نوشت:

ابدیت ایران - جلد یکم - از آغاز تاریخ تا پایان کار ساسانیان - نوشته ی دکتر سید تقی نصر - انتشارات  کیهان


 منبع : سایت مرد آریایی

katayoon - المان - المان
کاش شاهان گذشته هم کوچکترین وجه اشتراکی با کوروش و داریوش میداشتند.
سه‌شنبه 16 بهمن 1386

mah1 - ایران - تهران
بسیار از نوشته شما تشکر میکنم. اسم پسر من اریا هستش. متن شما منو در انتخابم صد چندان خوشحال کرد.
سه‌شنبه 16 بهمن 1386

khorshid12 - ایران - te
درود بر ایرانیان
درود بر زرتشت درود بر کوروش بزرگ و خاندان پاکش
ای کاش من در زمان کوروش بزرگ میبودم
سه‌شنبه 16 بهمن 1386

marduk - ایران ویران - تهران خرابشده
دلایل این ادعا که ایرانیان و اروپاییان از یک تبارن و روزگاری در کنار هم در
فلات ایران زندگی میکردن بسیار زیاد و متنوعه
من از ذکر دلایلی مانند یکسانی زبانها - فرهنگ و اداب ورسوم (اداب و رسوم ایران کهن ) و همسانی نژادی (یافته های تازه در باره DNA این مساله رو ثابت کرده که ایرانیان از نظر ژنتیکی به اروپاییان بیشترین شباهت رو دارن تا به همسایگان خود ) و .. خود داری میکنم
دلیلی که من برای اثبات این ادعا دارم بر پایه یافته های زمینشناسان و جغرافیدانانه که به مدد دانش نوین بشر به دست اومده (البته این ها نظر شخصی من نیست و در واقع نقل قولیه از دکتر درخشانی. دکتر درخشانی از محققان ایرانی تبار مقیم المان چنین نظریه ای رو مطرح کرده که تایید هم شده ) در 10000 سال پیش عصر یخبندان شروع به پایان یافت کرد و در این زمان هنوز بخشهای زیادی از خاک اروپا و غرب یا زیر اب بوده و یا یخزده و خالی از سکنه در این زمان از نظر جغرافیایی تنها نقطه قابل زیست بشر فلات ایران بوده که اون هم دارای اب و هوایی نسبتا سرد بوده اما قابل سکونت و از طرف دیگه در قسمتهای غربی فلات ایران هم که اقوام سامی تبار (که از افریقا به اونجا رفته بودن ) ساکن بودن از سوی دیگه زرتشت پیامبر اریایی ایران زمین در حدود 8500 سال پیش با کی گشتاسب کیانی ارتباط پیده میکنه (کی گشتاسپ پس از پذیرفتن ایین زرتشت موجبات گسترش ایین زرتشن رو فراهم اورد و ... ) بنا بر این زمان زرتشت نزدیک به زمان به پایان رسیدن عصر یخبندان بوده (سلسله های پیشدادی به مراتب قدیمی تر از کیانیان بودن ) و با این حساب میتوان گفت که خواستگاه اولیه اریاییان قسمتهای شرقی فلات ایران بوده (افغانستان و پاکستان و سیستان و هند غربی )ر اوستا هم به این موضوع اشاره شده که مسکن اولیه اریاییان سرزمینی سردسیر و دارای یک فصل بوده
به مرور با گرمتر شدن زمین در اثر گذر زمان نقاط غربی تر فلات ایران و قسمتهایی از اروپا قابل زیست شدو در این زمان بود که جمعیت اریاییان در شرق ایران روبه فزونی گذاشته بود و دچار قحطی و کمبود چراگاه شده بود(پیشه اصلی اریاییان دامپروری بوده) بنابر این مهاجرتهای اریاییان به سمت قسمتهای غربی فلات ایران اغاز شد (در حدود7000 سال پیش)این مهاجرتها در سالهای بعدی هم همچنان ادامه پیدا کرد در طی این مهاجرتها اقوام اریایی با اقوام سامی که از افریقا به قسمتهای غربی فلات ایران مهاجرت کرده بودن ارتباط برقرار کردن برای مدت 1000 سال سامیها بر اریاییان حکومت کردن و در شاهنامه از این دوران با نام "حکومت اژیدهاک یا ضحاک" یاد میشه س از گذشت 1000 سال حکومت سامیان بر اریاییان دوره حکومت ارایاییان فرا میرسه که در شاهنامه نیز به اون شاره شده از این دوره که در حدود 6000 سال پیش بوده با نام" دوره چیرگی فریدون اریایی بر اژیدهاک سامی" یاد شده در این زمان بوده که اقوام سامی زیر سلطه اقوام اریایی قرار میگیرن سه دسته شدن اریاییان و مهاجرت دسته ای به هند و نواحی شرقی و دسته ای به نواحی غربی در این دوران روی داد در شاهنامه از این واقعه به صورت تقسیم سرزمین ایران بزرگ بین سه فرزند فریدون یعنی سلم و تور و ایر(ایرج) یاد شده
نام های توران و ایران هم از همیت جا سرچشمه میگیرن نواحی غربی (اروپا) به سلم میرسه که بعدها پایه گذار تمدنهای یونان و روم میشن و.....نواحی شرقی هم به تور میرسه و نواحی مرکزی (تقربا ایران فعلی ) به ایر (ایرج) با گرمتر شدن زمین مهاجرتها پس از این دوره هم ادامه پیدا کرد و.....با پیشرفت بشر در دانش جغرافیا و با استفاده از عکسهای ماهواره ای و کربنگرافی های به عمل اومده تمام این موارد اثبات شده و جای شکی هم باقی نذاشته و اگر در محافل بین المللی به این چیزها چندان اشاره ای نمیشه صرفا به خاطر درگیری های سیاسی دولت ایران با جهانه و همچنین بی علاقه گی دولت ایران به پیشینه قبل از اسلام ایران
سه‌شنبه 16 بهمن 1386

sOOd@beh - ایتالیا - ایتالیا
مرسی خیلی عالی بود. در ضمن از مردوک-ایران-تهران هم تشکر میکنم...
سه‌شنبه 16 بهمن 1386

black-tiger - المان - المان
واقعا لذت ردم..و بیشتر از اون افسوس....دمت گرمmarduk جان
چهار‌شنبه 17 بهمن 1386

rad - انگلستان - لیدز
جناب marduk
بسیار سپا سگذارم
پنج‌شنبه 18 بهمن 1386

+0
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.