چین، واسطه فروش قطعات یدکی F-۱۴ به ایران

چین، واسطه فروش قطعات یدکی F-14 به ایران

یک روزنامه آمریکایی از نقش واسطه چین در فروش قطعات یدکی جنگنده های "اف – 14" آمریکا به ایران خبر داد.

به گزارش  روزنامه اینترنتی ورلد تریبیون به نقل از مقامات آمریکایی نوشت: "چین به عنوان واسطه قطعات یدکی جنگنده های "اف – 14" را در اختیار ارتش ایران قرار می دهد."

مقامات آمریکایی صادرات قطعات این جنگنده ها به ایران از سوی چین را غیرقانونی خواندند و گفتند: "اغلب این قطعات مربوط به مازاد قطعات ارایه شده توسط وزارت دفاع آمریکاست که به کشورهایی چون چین ارسال و از آنجا به ایران صادر می شود."

کریستوفر شیز از نمایندگان جمهوریخواه کنگره آمریکا در این باره گفت: "وزارت دفاع نباید تجهیزات حساس نظامی را برای رقیبان، دشمنان ما و تروریست ها تهیه کند."

وی افزود: "پنتاگون باید دست از فروش قطعات یدکی اف – 14بکشد. ایران تنها کشوری است که از این نوع جنگنده استفاده می کند."

به گفته مقامات، کار یافتن قطعات یدکی برای نگهداری و مراقبت از ناوگان "اف – 14" و "اف – 4" برای ایران مشکل تر از گذشته شده است.

از این رو تهران قطعات لازم برای نگهداری "اف – 14" و بالگردهای شینوک ساخت آمریکا را از برخی شرکت های واقع در این کشور و نیز کشورهای چین و پاکستان تهیه می کند.

براساس این گزارش تعدادی از شرکت های آمریکایی نظیر "مولتی کور" در کالیفرنیا و صنایع فلزی دولتی در کامدن متهم به ارسال قطعات "اف – 14" و اجزای هدایت گر موشک "ای.آی.ام – 7" به ایران از طریق چین هستند.

این در حالی است که اخیرا یک شهروند زن آمریکایی و مدیر صنایع هوایی مونارچ واقع در سنگاپور نیز متهم شد که  قطعات بالگردهای شینوک را ابتدا از آمریکا به سنگاپور و سپس از آنجا به ایران صادر کرده است.

بنابر کیفرخواست صادره این خانم به همراه شوهرش به مدت بیش از 16 سال تجهیزات حساس نظامی را به ایران می فروختند.

شیز گفت: "ارتش نباید تجهیزات حساس نظامی را به فروش برساند. اگر به این قطعات نیازی ندارد باید کلا آنها را اسقاط و نابود نماید."
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.