کارگردان محترم ! شاه را ندیده بودی ، عکسهایش را که دیده بودی

کارگردان محترم ! شاه را ندیده بودی ، عکسهایش را که دیده بودی

من جدا نمی دونم چه اصراری داریم بعضی از ما ایرانی ها که درباره مساله ای که از اون بی اطلاعیم ، اظهار نظر کنیم . یکی دو روز پیش نگاهم اتفاقی به تلویزیون افتاد و دیدم داره فیلم ( شاید هم سریال ) ی پخش می کنه با موضوع حوادث و رخداد های دوران نخست وزیری دکتر مصدق و نهضت ملی شدن صنعت نفت .
من البته با وجودی که علاقه زیادی به موضوعات تاریخی و سیاسی دارم ، حاضر نشدم بنشینم، وقت بگذارم و این فیلم رو تماشا کنم که البته دلیلش هم مشخصه . چرا که پیش از دیدن فیلم - با ضریب اطمینان بالا- میشه حدس زد که دلیل ناکامی نهضت رو در تصمیمات اشتباه دکتر مصدق و فاصله گرفتنش از آیت الله کاشانی معرفی خواهد کرد که البته کسی که ذره ای تاریخ بدونه میدونه که این روایت از سال 32 چقدر صحیح یا غلطه .
چیزی که توجه من رو در همون نگاه گذرا جلب کرد اما جنبه هنری این فیلم بود و نه جانمایه تاریخی – سیاسی اون ( واقعیتش در اون زمینه اساسن توقعی نداشتم که بخواد برآورده بشه یا نشه ). اگر شما هم به عکس ی که از یکی از نما های این فیلم از طریق اینترنت پیوست این یاد داشت کردم دقت کنید قطعن متوجه عرض من خواهید شد .

بی تردید میدونید که محمد رضا شاه متولد سال 1298 هجری خورشیدی بود . نتیجه ساده ای که میشه از این گزاره گرفت این ه که ایشون تو سال 1332 - که با کمک انگلیسی ها و آمریکایی ها ( عملیات ای جکس ) موفق شد دولت مصدق رو ساقط کنه - 34 سال بیشتر نداشته . حالا شما به این عکس یک بار دیگه نگاه کنید . آیا چهره شاه درسن 34 سالگی اینطوری بوده ؟! تا اونجایی که من توی عکس ها دیده ام ، شاه موقعی که داشت برای همیشه ایران رو ترک میکرد ( سال 57 ) یعنی زمانی که 59 سال داشت چهره ای مشابه این بازیگر عزیز داشته و این یعنی اینکه کارگردان بسیار کاردان ! ما هنوز نمی دونه که برای نمایش شاه در سال 32 نباید بازیگر ش رو مطابق تصاویر شاه در سال 57 گریم کنه ! آقای کارگردان بسیار عزیز که نمیدونم اسم فیلمت چی بوده که اسم خودتون رو از روش پیدا کنم ، شما که اونقدر اعتماد به نفس داری که پروژه تاریخی میسازی ، بهت حق میدم اگه شاه رو توی سال 32 ندیده باشی ( همونطور که من هم ندیده ام ) ، اما چهار تا دونه عکسش رو که میتونستی نگاه کنی . نمیتونستی ؟

پی نوشت نخست : وقتی برنامه سینمای حرفه ای رو نگاه میکنم جدن افسوس میخورم وقتی میبینم که توی هالیوود برای ساختن یه اثر سینمایی تا چه اندازه برای مخاطب احترام قایل میشن و چقدر تحقیق و کار علمی – پژوهشی میکنند تا اون اثر به بهترین و بی نقص ترین شکل ممکن از کار در بیاد اما توی کشور ما اوضاع کاملن برعکسه ؛ در باره موضوعی که اصلن نیاز به شق القمر نداره و با مطالعه دو جلد کتاب تاریخی هم مشکل حل میشه اینکار انجام نمیشه !
پی نوشت دوم : جدن متحیرشدم وقتی یکی دو پلان از این فیلم رو دیدم . یعنی واقعن این آقای کارگردان که یک پروژه تاریخی رو بهش داده اند در این حد هم اطلاعات تاریخی نداره که دکتر مصدق ، در دوران ملی کردن صنعت نفت ، بسیار بیمارو رنجور بوده و بسیاری از وظایفش رو، از بستر بیماری انجام میداده ، پس قاعدتن نمیتونسته تک و تنها و در کمال صحت و سلامت و با قامتی افراشته و شق و رق و شتابان به کاخ رفت و آمد کنه ؟!

منبع : وبلاگ گاه نوشته های آریوبرزن

mantegh - ایران - تهران
انتقاد بجایی است . ولی ایشان (منتقد) میفرمایند که نگاهم به تلویزیون افتاد و دیدم داره فیلم پخش میکنه ؛ با این حساب چگونه موضوع این سریال را دقیقا متوجه شدند و اینکه دارد چه مقطعی را نشان میدهد و بقیه ماجرا ؟! ... نمیدانم ! شاید یا مطلب را خوب بیان نکردند و یا با یک نگاه متوجه همه ماجرا شده اند !!
یکشنبه 14 بهمن 1386

nazila b - کانادا - تورنتو
ما ایرانیها عادت کردیم در مورد همه چیز غر بزنیم .شما اول سریال را نگاه بکن بعد شروع کن به غر زدن.از نظر من سریال خیلی جالبی با اینکه دو قسمت پخش شده.
یکشنبه 14 بهمن 1386

babaktoronto - کانادا - تورنتو
منطق عزیز اول بگو منطقت منطق اخوندیست یا منطق ایرانی؟ اگر از نوع اول است که خوب پرواضح است که با تو کاری ندارم اما اگر منطقت ایرانیست که با تو کلی حرف دارم چون منطق داری(امیدوارم)
یکشنبه 14 بهمن 1386

parviz1 - انگلستان - کترینگ
دوست عزیزی که ضمن فرستادن مطلب و عکس انتقاد شایسته فرمودید. باید عرض کنم که متاسفانه چون در عرض 28 سال نتوانستند هیچ گونه انگی به رضا شاه کبیر و محمد رضاشاه بزنند و جز دروغ و چرندیات که آنها کشت و کشتار کردند و دروغهایی که بارها تکرار کردن حال اگر چنین بود خوب قبر آنها کجاست ویا حتی بستگانشان کجایند!!!بهر حال بگذریم پول یا مفت و یک سری مفت خور هم دورو برشان باید هم چنین چرندیاتی بسازند.
یکشنبه 14 بهمن 1386

Next - انگلیس - لندن
فیلم های هالیوودی که پر خالی بندی و اشتبا هات بچه گانه است.
یکشنبه 14 بهمن 1386

nima3 - ایران - تهران
جدن و قطعن و اصلن
(قطعا) و (جدا) غیر از تاریخ فارسی با ریشه عربی را پاس بدارید.
(اصلا ) اینگونه ننویسید.
یکشنبه 14 بهمن 1386

pofack - کانادا - تورنتو
زمان کودتا شاه با ثریا بود نه فرح. البته این کار تخصصی است, الان کارشناس بابک تورنتو میاد نظر کارشناسونشون و ابلاق می کنند.
یکشنبه 14 بهمن 1386

ebi60 - اطریش - وین
من نمیدانم چرا این اخوند ها از عکس وفیلم شاه هم ترس دارند بابا اگر اون یک ملیون کشت شما که روزی یک ملیو ن دارید میکشید
یکشنبه 14 بهمن 1386

I was born to be free - کانادا - تورنتو
این اقای بی منطق هم نظری در وکرد. اقا جون مطلب بالا رو دوباره بخون.که میگه فیلمی در مورد کودتا و دکتر مصدق. از اون حرفهای خانم ویلا زدی هااااا.
دوشنبه 15 بهمن 1386

ali-vienna - اتریش - وین
next جان، فیلم هالیود را با یه فیلم تاریخی یا مستند مقایسه نمیکنند! آخه هالیود را چه به مستند؟ خنده دار اینه که در فیلم مستند اشتباه کنی
این یعنی اینکه هیچی بارت نیست!
دوشنبه 15 بهمن 1386

al1353 - ایران - اصفهان
عزیزم وقتی با آدمهای احمق سر و کار داری نبایست توقع سریال و فیلم واقع بینانه داشته باشی من هم دقیقا متوجه شدم در همان نگاه اول اما اصلا تعجب نکردم
دوشنبه 15 بهمن 1386

پری دریائی - ایران - تهران
آخه این جماعت کدوم ادعاشون کدوم حرفشون کدوم قولشون و کدوم فیلم مسخرشون راست و واقعیته که شما از این سریال مزخرف توقع دارین اینطور ی باشه. مثلا توی یه سریال مسخرشون که چند وقت پیشا می داد شاه با یه لهجه دهاتی مضحک صحبت می کرد ولی تا اونجائی که من یادمه جناب امام راحل بودن که لهجه دهاتی داشتن و مرتب و لاکن و لاکن می کردن. اینا به مرده هم رحم نمی کنن بابا شاه بد یا خوب مرد و رفت دیگه ولش کنین خودتون چه گلی به سر مازدین؟؟؟
دوشنبه 15 بهمن 1386

دریا-بابایی - ایران - اهواز
فیلم های مربوط به دهه فجر مثل فیلمهای تخیلی میمونه واقعا گندشو در اوردن
دوشنبه 15 بهمن 1386

ahangebiseda - سو ئد - نورکوپینگ
اینکه همه دولتها تاریخ را به نفع خود ورق میزنند شکی نیست ولی در مورد هالیود زیاد خوش بینی .
مثال : فیلم 300 ساخته هالیود دروغ و توهین کامل به تاریخ و فرهنگ زیبای ایران عزیزمان .
دوشنبه 15 بهمن 1386

تنهاترین - ایران - تهران
من قصدم انتقاد از فیلم های ایرانی و بها دادن به فیلم های هالیوودی نیست بد نیست بگیم فیلم های خوب و قابل هم در ایران ساخته می شه اما این یکی دیگه نوبرشه این آقای کارگردان که گاه به عنوان یکی از بهترین ها هم ازش یاد می شه سعی کرده دربار ایران رو کاملا غربزده نشون بده تا جایی که لباس تنها خدمتکار زن دربار متعلق به قرن هجده اروپاست در ضمن این آقا از اصول دیپلماسی هم چیزی نمی دونه شاه خودش هیچ وقت نامه ها رو باز نمی کرد و صدها مطلب دیگه از این دست
دوشنبه 15 بهمن 1386

hasti40 - ایران - تهران
ahangebiseda - سو ئد - نورکوپینگ حرف اولتون درسته همیشه هرکسی که میاد تاریخ رو به نفع خودش تحریف میکنه ولی رمودفیلم300کجاغیرواقعی بودماایرانیهاازاون چیزی که توفیلم نشون دادند بدتر هستیم اون فیلم روهرکی یده گفته مااین قیافه نبودیم ولی اون فیلم درون ماایرانیها رونشون میده که به همون زشتیه که کارگردان نشون داده.
دوشنبه 15 بهمن 1386

HANI734 - ایران - تهران
سلام به همه خوبان.این اولین نوشته منه.
بابا اینقدر گیر ندین.به قول معروف آش کشک خالت بخورو حالشو ببر.......
دوشنبه 15 بهمن 1386

aynaza - ایران - تهران
تو این تیپ سریالها حتی اگه شده از خودشون داستان وارد تاریخ کنن همه چی جوری نشون داده می شه که تمام کارهای شاه مملکت غلط بوده و همه اطرافیانش مفت خور.
هیچ وقت نمی تونی واقعیت مطلب رو از این تیپ فیلم ها بیرون بکشی . شاه آدم مزخرفی بود ولی حاکمان الان ایران مزخرفترین هستند . به هر حال به نظر من این فیلمها فقط جهت پر کردن اوقات فراغت می تونن کاربرد داشته باشند و الا هیچ استفاده دیگری نمیشه از اونا کرد. پس انتظار نمیره با تماشا کردن این فیلمها اطلاعات تاریخی افزایش یابد
دوشنبه 15 بهمن 1386

maryamf - بلزیک - لی یز
خنده دارترش حجاب فرح بود.
دوشنبه 15 بهمن 1386

ali-vienna - اتریش - وین
عزیز جان، فیلم 300 یه فیلم تخیلی بود، این اسمش مستند یا در این مورد بیوگرافی هست
زمین تا اسمان فرق داره
دوشنبه 15 بهمن 1386

ahangebiseda - سو ئد - نورکوپینگ
hasti40 - ایران - تهران : قابل توجه شما : با تشکر از نظرت ولی فکر نمی کنی که با این نظرت به همه ایران و ایرانی چه گذشته حال و اینده توهین کردی ؟ مخصوصا که خودتم ایرانی باشی . به نظرت خارجیهائی و بیگانگانی که در هر گوشه و مملکتی جنگ وخون و ادم کشی و ادم ربائی و . . . راه می اندازند درون خیلی زیبائی درند ؟ به نظرم همه مثل هم هستند .
دوشنبه 15 بهمن 1386

dandy - امارات - امارات
بابا هردو کشتن چه فرقی میکنه متاسفم که هنوز هم اگر انقلابی سر بگیره بازهم فایده ندارد چون هنوز یک مشت نفهم دارند حکم میکنند....چشمها را باید شست جور دیگری باید دید....
دوشنبه 15 بهمن 1386

Next - انگلیس - لندن
ali-viennaجان، دفعه بعد که خواستی نطق کنی به خودت زحمت بده متن موضوع را قبلش بخون. تو متن بالا از فیلم های هالیوودی تمجید شده بود .در ضمن ما بارمون نیست عزیز ،چون باراموون رو میدیم ادم که چه عرض کنم .....
دوشنبه 15 بهمن 1386

masih - ایران سرفراز - تهران
تاریخ کاملا شاهد بر این مدعاست که تمام حاکمان به نوعی در خود جاه طلبی داشته اند . اما ممد رضاو رضا قلدر سرآمدن . اما اینکه شبیه نیست درسته آنها باید در این فیلم از رضا بنفشه خواه دعوت میکردند.فیلم 300 دروغی آشکاراست که برای
تعویض دیدگاه جهان ساخته شد .اما اگر در مورد جنایات اسکندر فیلم ساخته میشد
شما آن راتائید کرده و با افتخار نگاه میکردید (فیلم الکساندر از مل گیبسون ) ایران هرچه هست ملک ادب وهنر است . شما روی غرب زدگی را سفید کردید .من فکر نمی کردم حتی یک ایرانی هم از این فیلم تقدیر کند. نظرات شما بیشتر یاد آور تخریب تفکر به دست استعمار است .اگر شماهم در زمان قاجار با دالگورکی آشنا میشدین از علی محمد شیرازی هم جلو میزدین (hasti40آدم یاد وطن فروشی می یوفته تو نمی توانی یک ایرانی باشی چون از حرفهای تو بوی غرب زدگی می آید. هالیوود به تو نیاز دارد . برو شاید دوزار کاسب شدی
دوشنبه 15 بهمن 1386

hasti40 - ایران - تهران
ahangebiseda - سو ئد - نورکوپینگت اره دوست محترم حداقل انها به اسم مسلمون بودن و با سوء استفاده از خدا وقرآن این کارها رو نمی کنند
ولی شما تو کشور خودمون رو نگاه نکن مردم همه دورو هستند همه دارند به هم خیانت می کنند هم دارند مال هم رو میدزدند و....اینها یعنی باطن پلیدی که تو وجود ایرانیها هست و ان فیلم رو هم هر کی ساخته دستش درد نکنه اون فیلم داره چهره واقعی ما ایرانیها رو به ما نشون میده شاید خجالت بکشیم و بیشتر از این آبروی ایران رو نبریم
سه‌شنبه 16 بهمن 1386

hasti40 - ایران - تهران
masih - ایران سرفراز - تهران چرا باید همیشه فکر کنیم ما ادمهای خوبی هستیم خود شما ( اما ممد رضاو رضا قلدر سرآمدن) یا ( برو شاید دوزار کاسب شدی)
این ان ادب و هنری که شما ازش حرف میزنید که ما ایرانهیا داریم . زمانی عاشق میهمنم بودم ولی حالا که می بینم مردم همه بخاطر تظاهر و ریا وقتی یکی از این ادم کشها جای میره خودشون رو حاضرند حتی جلو چرخ ماشینش بندازند و چه حکومتی داره توی کشورم قتل و غارت میکنه کسانی که حتی ارزش ندارند کارگر یک کارخونه باشند پستهای وزارت رو گرفتند و دارند ادم کشی میکنند تا بتونند چند صباحی بیشتر بمونند سردار رادان رو نمی بینی این که دیگه الان جلوی جشم همه است مگه نمی بینید . حالا ثابت کن کجای ان فیلم خود واقعی ما رو به ما نشون نمیده

سه‌شنبه 16 بهمن 1386

hasti40 - ایران - تهران
masih - ایران سرفراز دوست عزیز من همیشه به افراد با تربیت و اصیل احترام میذارم شما وقتی نه از سیاست چیزی متوجه میشی نه اینکه متوجه میشی صحبت من در چه زمینه ای ممکن باشه بهتره به خودت زحمت ندی و جواب ندی چون اصلا" متوجه منظور نمیشی . وخواهشا" اگر میخوای در بحثی شرکت کنی کمی با مطالعه بیشتر این کار رو بکن
چهار‌شنبه 17 بهمن 1386

ahangebiseda - سوئد - نورکوپینگ
hasti40 - ایران - تهران : عزیزم مگه جورج بوش
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.