تظاهرات علیه لغو ممنوعیت حجاب در ترکیه

تظاهرات علیه لغو ممنوعیت حجاب در ترکیه

هزاران نفر از مردم ترکیه، امروز شنبه دوم فوریه در آنکارا پایتخت این کشور علیه طرح دولت برای لغو ممنوعیت استفاده از حجاب اسلامی تظاهرات کردند.
زنان ترک
نظرسنجی ها حاکی از آن است که بیشتر مردم ترکیه با رفع ممنوعیت استفاده از حجاب اسلامی موافق هستند

به موجب طرح دولت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه زنان این کشور حق خواهند داشت تا در دانشگاه ها حجاب اسلامی به سر کنند.

تظاهرکنندگان پرچم ترکیه و تصاویر آتاتورک، بنیانگذار ترکیه را با خود حمل می کردند و این شعار را سر می دادند که ترکیه باید کشوری سکولار باقی بماند.

قرار است پارلمان ترکیه هفته آینده که ممنوعیت پوشش اسلامی را در دانشگاه ها و موسسات دولتی لغو کند.

نظرسنجی ها حاکی از آن است که بیشتر مردم این کشور با رفع ممنوعیت استفاده از حجاب اسلامی موافق هستند اما مخالفان این طرح می گویند که زنان در صورت تصویب این طرح با فشارهای سنگینی برای پوشاندن سر خود در مجامع عمومی روبرو خواهند شد.

پیش از این حزب حاکم عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی که مخالف دولت ترکیه است بر سر طرح اصلاح قانون اساسی این کشور برای لغو ممنوعیت ورود بانوان محجبه به مدارس، دانشگاهها و ساختمانهای دولتی توافق کرده اند.

در پی کودتای نظامی در ترکیه در سی سال قبل، پوشیدن روسری در مدارس و دانشگاه های ترکیه قدغن شد.

ممنوعیت حجاب در راستای اصل جدایی دین از سیاست که از ارکان مهم نظام سیاسی ترکیه است در قانون اساسی این کشور گنجانده شده و تلاش برای لغو آن، خشم بسیاری از نظامیان، قضات و رؤسای دانشگاهها را که هواداران سنتی ارزشهای جمهوری ترکیه به شمار می روند برانگیخته است.

حزب حرکت ملی که پشتیبانی خود را از لغو ممنوعیت حجاب ابراز کرده، اگرچه به عنوان افراطی ترین حزب ملی گرای ترکیه شهرت دارد اما بسیاری از هواداران آن علاوه بر تمایلات ملی، تمایلات مذهبی نیز دارند و کشاورزان و خرده کاسبان مذهبی از هواداران سنتی آن به شمار می روند.

ali-vienna - اتریش - وین
خوب کاری میکنند، اگه بخوان به این دولت مجال بدهند ترکیه را هم به گندی میکشند که ایران بهش دچار هست...
درود بر مردم و ارتش ترکیه که مثل شیر میراث دار آتاترک هستند!
یکشنبه 14 بهمن 1386

masih - ایران سرفراز - تهران
بعد میگین لائیک نمونه کامل دموکراسی است .حالا چه فرقی داره با جمهوری اسلامی .لائیک میگه روسری سرت نباشه جمهوری اسلامی میگه سرت باشه
یه عده میخوان روسری داشته باشن میگن حق امدن به دانشگاه یا کاردراداره جات
را ندارند .هرنوع حکومتی به نوعی خواسته های مردمی را پاسخ و خواسته های دیگر مردم را در دم محکوم میکند .دمش گرم داش عبدالله گل که واقعا گل کاشت
ودرود بر علی از اتریش که میراث دار رضا قلدر چون اتا ترک فرقی با رضا میر پنج قلدر نداشت .علی آقا روحیات دموکراتیک شما کاملا مشخص شد. این خواست بیشتر مردم ترکیه است . اما میتونی به صراحت بگی که نداشتن حجاب خواست بیشتر مردم ایران .؟؟؟؟
یکشنبه 14 بهمن 1386

ali-vienna - اتریش - وین
بله، میتونم با جرأت بگم!! فقط کافیه جناب عالی یه سفر با یه هواپیمای غیر ایرانی از ایران بکنی! تا هواپیما بلند میشه همه دخترا بدو بدو تو دستشوی روسری ها را در میارن، مشروبشون هم سفارش میدن (همچنین آقایون)

در ضمن، یک کم بیشتر کتاب بخونی میفهمی قصد رضا شاه بزرگ، شاه فقید ایران، سرکوب مردم نبود! بلکه بر انداختن این رسم بد که هر دختری حجاب نداشت از طرف خانواده مورد آذار و اذیت قرار میگرفت!
برای همین قانون کرد!
حالا من برای تو بخوام بگم نه میفهمی نه اینکه من وقتم مفته برا تو!
همین پدر و پسر!! کسانی بودند که به زن حق طلاق دادند! همین سرکوبگر!! کسی بود که در ایران به عنوان اولین کشور اسلامی وزیر زن داشت! مگه رضا خان ابد العمر این قانون را گذاشت؟ در زمان پسرش چی؟ آزاد نبود؟
یکشنبه 14 بهمن 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
علی جان از اتریش
این قدر سنگ یه دیکتاتوره بی سواد و وابسته رو به سینه ات نزن یه کم که سهل هزاران کتاب خوندم و خونده اند و خواهند خوند ولی هیچ یک از حرف های تو با مطالب کتب جور در نمی یاد یادمون نره که رضا قلدر یه فاشیست بود و فاشیست بودنش واسه رد کردنش کافیه یاشاسین ایران
یکشنبه 14 بهمن 1386

ehsan_jan3 - ایران - شیراز
ای داد بیداد برای شما ایرانیها همین اخوندا خوبن درست گفتن اگر ادمای بدی باشین از خودتون بر روی سر خودتون میاریم تا قدر عافیت را بدونید.در ایران تا وقتی شعور تا این حده که به امثال امیرکبیر و رضا شاه و پسرش که این همه انسان دوست و مردم دوست بودن رحم نمیکنن بذارید تا اخوندا دمار از روزگارشون در بیارن.دستشون درد نکنه ناز شصتشون. خلایق هر چی لایق.والسلام.
یکشنبه 14 بهمن 1386

babaktoronto - کانادا - تورنتو
پاکزاد من فکر کنم که به جای کتابهایی که باید بخونی رفتی کتابهایی چون الیس در سرزمین عجایب و یا علی بابا و چهل دزد بغداد را میخونی. مرد حسابی ایران همین یک ذره پیشرفتی هم که داره مدیون زحمات شبانه روزی دوران رضا خان است. حتی اقای خمینی هم به ایشان کمتر از رضاخان نگفت تو از اونهایی هستی که یه سور به بقیه زدی . لطفا فاشیست را برای من معنی کن ببینم چی میشه اقای یاشاسین. خود مصطفی تاج زاده معاون سیاسی وزارت کشور نظام فعلی اخوندی رو فاشیست خطاب کرد تو که بیشتر از اون به این نظام نزدیک نیستی. هستی؟ اون جاده ای که از تهران تا شهر تو کشیده شد تا امروز تبریز یکی از شهرهای اقتصادی ایران و تبریزیها یکی از مردمان فعال عرصه اقتصاد و به طبع ان شما تبریزیها یکی از قشرهای پولدار ایران باشید همگی را مدویون همین رضا خان هستید. یک ذره وجدان هم خوب چیزیه مرد حسابی تو که نمیتونی حقایق تاریخی را کتمان کنی . برو با گند کاریهای اخوندها حال کن و بهشون افتخار.
دوشنبه 15 بهمن 1386

pakzad - ایران - آذربایجان
بابک-کانادا-تورنتو
نه عزیز دلم من کتاب هایی که شما و امثال شما خوندین و اومدین اعلام وجود می کنین رو نخوندم من نمی گم رضا شاه یه همون رضا قلدر خودمون هیچ خدمتی به ایران نکرده بلکه همین راه آهن سراسری که کل منطقه کوهستانی غرب رو هم پوشش داده رو مدیون (آغ) رضا هستیم در ضمن معنی کلمه فاشیست رو که بر هیچ ایرانی غیر فارس پوشیده نیست رو ازم خواسته بودی برات معنی می کنم فاشیست یعنی که من نتونم اسم فرزندم رو از اسامی ملت خودم از اسامی فرهنگ خودم انتخاب کنم یعنی نتونم از اسامی زبون مادریم که به اون صحبت می کنم رو رو فرزندم بذارم فاشیست یعنی نتونم اسم فروشگاه یا اسم یه موسسه رو از اسم های فرهنگ و ملتم انتخاب کنم فاشیست یعنی بی سواد نسبت به زبون خودم باشم یعنی من فرزندم برادرم ملتم.. نتونیم مثل فارس ها به زبان خودمون خوندن نوشتن بیاموزیم و بنویسیم فاشیست یعنی زبان من توسط یه لهجه از عربی تحقیر بشه فاشیست یعنی هویت یه ملت به نفع یه ملت دیگه تحریف بشه فاشیست یعنی من نتونم واسه زبون خودم فرهنگستان داشته باشم فاشیست یعنی یه توهم کاذب یعنی احساس کاذب برتری از لحاظ تمدن تاریخ زبان و... فاشیست یعنی خاموش کردن فریاد یه هویت طلب فاشیست یعنی پازل هویتی یه مرز جغرافیایی با هویت یکی از پازل های حاکم تو جهان شناسانده شه فاشیست یعنی سرکوب دست های گره کرده فاشیست یعنی نژاد پرستی فاشیست یعنی هیتلر فاشیست یعنی ابو القاسم فردوسی(ابو الفاسد خر طوسی) فاشیست یعنی رضا قلدر فاشیست یعنی محمد رضا پهلوی فاشیست یعنی حکومت آخوندی ایران(در مقیاس نسبتا کوچیکتر از حاکمان قبلی)
عزیز دل من تبریز گسترش و رشد اقتصادی خودش رو مدیون دوره قاجاریه و همت و شعور سیاسی خودش و حضور در تمامی رویداد های ایران معاصر همگام با هموطنان تهرانی هستش نه رضا قلدر(اینا رو من به عنوان یه ترک آذربایجانی به عنوان کسی که بیشتر از شما و امثال شما با این مردم زندگی کرده و تاریخ اون رو بهتر از غریبه ای مثل تو می دونه می گم) لازمه که بگم تبریز کلا تو دوران پهلوی و جمهوری اسلامی از لحاظ رشد اقتصادی رکود داشته پولدار بودن سرمایه داری تبریزیها (آذربایجانی ها) هم به شعور و سواد و موقعیت جغرافیاییش ربط داره در ضمن من طرافدار نظام عربگرای آخوندی هم نیستم از خدمت های پهلوی هم سپاسگذارم ولی ای کاش درد جامعه آذربایجانی رو می دونستی خلاصه از حرفام ناراحت نشو دلم پر بود دنبال بهونه می گشتم (سن ایی یاشییاسان بابک سنین ادین بیر شانلی اوجا قهرمان آدیدیر اونا تای تایسیز یاشییاسان تانری آمانیندا باش اوجا کالاسان)
دوشنبه 15 بهمن 1386

masih - ایران سرفراز - تهران
رضا قلدر لایق شماهاست که هنوز نشناختید . بیچاره چرا هرچی میشه پای ملا رومی کشی وسط .ملا غیرت داشت الان صاحب ایران 29سال کل کل خستتون نکرده .خاک برسر شاهی که انگلیس تبعیدش کرد .آقای اتریش روحیه دموکراتیک شما هم کاملا مشخص شد . بابک تو هم خودتو اذیت نکن رضا خان تماما مشغول کل کل با آتا ترک بود وگرنه حتی آن جاده ای که فرمودی هم نمیزد. بله شما راست میگید .به خاطر این نوع تفکر ملا هاهم برای شما زیادین .آدمایی که از قزاق جماعت اینطور پشتیبانی میکنند .اگر صاحب قدرت بودند جماعت را یکی یکی
از زیر تیغ میگذراندند . بیا حساب کنیم که حکومت پهلوی در 57 سال حکومت چه دست آورد هایی داشته بعد حساب کنیم آخوند ها چقدر. اگر عادلانه حساب کنیم ملا ها بسیار بیشتر از سلسله پهلوی برای ایران کار کردند (با در نظر گرفتن 8سال جنگ تحمیلی و حملات وخرابکاریهای منافقین. خاک برسر شاهی که تمام کارهایش دیکتهء بیگانه باشد .البته از شما نمی شود بیشتر هم انتظار داشت
چون در تمام مسائل گارد ضد میهنی گرفتید. اونایی که تو هواپیمای غیر ایرانی دارن تشریف میبرن فرنگستون اصلا برای همین مطلب میرن . تا راحت اندام خودشون در معرض عموم قرار بدن . باز هم میگم دموکراسی کامل در هیچ جای دنیا دیده نمیشود .انسان حتی پس از مرگ هم به آرزوی خود نمی رسد . با توجه به این که اکثریت مردم ایران با حجاب موافقند و چون شما وامثال شما مخالف هستید که نمی شود اکثریت را فدای اقلیت کرد .(قابل توجه میراث داران رضا قلدر)
دوشنبه 15 بهمن 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.