تولید داروی گیاهی درمان زخم پای دیابتی توسط محققان ایرانی

تولید داروی گیاهی درمان زخم پای دیابتی توسط محققان ایرانی

داروی گیاهی درمان پای دیابتی توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران تولید شده است و روز یکشنبه 14 بهمن ماه جاری در بیمارستان امام خمینی (ره) رونمایی می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازمهر، دکتر کامران باقری لنکرانی نخستین بار در پایان جلسه هیئت دولت در هفتم آذرماه از تولید این داروی جدید سخن گفت و یادآور شده بود: مهمترین علت قطع عضو در سالمندان مبتلا به دیابت، قطع پا است که با تهیه این دارو در داخل کشور از مشکلات آنان کاسته خواهد شد.

باقری لنکرانی با اشاره به اینکه در بیماری پای دیابتی، خون رسانی به پا دچار اختلال می شود، گفت: مطالعات تهیه این دارو در فاز یک و دو با موفقیت به پایان رسیده و فاز سوم مطالعه نیز در مرحله انجام است و انتظار می رود که برای تولید و مصرف آن در داخل کشور، زمان زیادی منتظر نمانیم.

این دارو از سوی محققان ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران تهیه شده است و دکتر باقر لاریجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم این دانشگاه در خرداد ماه سال جاری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مهر از تحقیقات محققان ایرانی برای تولید داروی گیاهی درمان دیابت خبر داده بود.

دکتر باقر لاریجانی خاطرنشان کرد: محققان ایرانی مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران تحقیقات جدیدی را برای تولید یک دارو با منشاء گیاهی که در درمان دیابت نقش دارد، آغاز کرده اند و در صورت موفقیت کمک قابل توجهی به افزایش کیفیت زندگی این بیماران خواهد کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: محققان مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال بررسی این نوع درمان هستند که برای بیمارانی که انسولین با دوز بالا استفاده می کنند، مورد استفاده قرار می گیرد.

دکتر لاریجانی با اشاره به طی شدن مراحل مطالعات مدل حیوانی در داروی کنترل پای دیابتی با منشاء گیاهی گفت: این دارو در مرحله آزمون حیوانی، عوارض حاد، عوارض روی DNA و مسمویت ژنتیکی نداشته است.

وی افزود: این دارو در مراحل انسانی مطالعه شده است و اشکال موضعی، خوراکی و تزریقی آن مورد استفاده قرار گرفته و با توجه به مطالعات انجام شده استاندارد زخم دیابتی با مصرف این دارو بهبودی واضحی نسبت به گروه شاهد داشته است.

رئیس مرکز تحقیقات غدد دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین با اشاره به آمار شیوع بیماری دیابت در جهان و ایران گفت: آمار شیوع بیماری دیابت روبه افزایش است به طوری که پنجمین یا ششمین بار بیماری‌ها در ایران مربوط به دیابت می‌شود و حدود سیصد هزار سال از عمر مفید جامعه ایران را کاهش می ‌دهد، بنابراین لازم است که به این بیماری توجه بیشتری شود.

لاریجانی نوروپاتی، عوارض کلیوی، قلبی و عروقی همچنین پای دیابتی را از جمله عوارض بیماری دیابت برشمرد و افزود: شایع ترین عوارض دیابت پای دیابتی است که اگر به موقع درمان نشود منجر به قطع عضو می‌شود.

دیابت 300 هزار سال عمر مفید را در ایران از مردم می گیرد و ششمین بیماری مهم کشور محسوب می شود. 6 درصد ایرانی ها به دیابت مبتلا هستند و در حالیکه 3 میلیون جمعیت دیابتی در کشور وجود دارند که حدود 50 درصد این افراد از بیماری خود به طور کامل اطلاع ندارند.

دیابت 4 نوع دارد که از آن جمله می توان از دیابت نوع یک، نوع دو، دیابت بارداری و دیابت ناشی از سایر بیماری ها نام برد. 80 درصد دیابتی ها به نوع دو مبتلا هستند که در ایران به طور فزاینده ای در حال گسترش است.

از چاقی در حال افزایش، عدم فعالیت مناسب فیزیکی، کنترل نشدن دائم قند خون و استفاده از چربی های اشباع شده به عنوان عوامل افزایش بیماری دیابت در جامعه نام برده می شود. طبق آمار سازمان جهانی بهداشت 170 میلیون دیابتی دنیا در حال حاضر در سال 2025 به 300 میلیون نفر افزایش می یابند که کشورهایی همچون ایران، پاکستان و چین در معرض افزایش تعداد مبتلایان به این بیماری هستند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.