اکبر اعلمی : ادعای احمدی نژاد به شدت مخدوش است

اکبر اعلمی : ادعای احمدی نژاد به شدت مخدوش است

چرا بر خلاف تاکید قانونگذار مدارک و اسناد عدم صلاحیت ها در اختیار داوطلبان رد صلاحیت شده قرار نگرفت تا با آگاهی از آن در مهلت تعیین شده برای اعتراض به دفاع از خود بپردازند!؟

به گزارش خبرگزاری انتخاب اکبر اعلمی ، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی که توسط هیات های اجرایی رد صلاحیت شده است در سایت شخصی خود با اشاره به سخنان رییس جمهور مبنی بر اینکه "اکثریت قاطع هیات‌های اجرائی مردم هستند..." نوشت:

هرچند مقصود احمدی نژاد از بیان عباراتی نظیر "هیات های اجرایی مردم هستند" و یا "از بین مردم انتخاب می شوند" نارساست ، اما بنظر می رسد که وی واژه مردم را در مقابل دولت بکار برده است ،زیرا اپوزیسیون و مخالفین داخلی نطام  نیز جزء مردم و از میان مردم هستند و از خارج نیامده اند. بنابراین "از مردم بودن" این هیات ها امری بدیهی است ، مهم این است که مورد تائید مردم بوده و توسط مردم هم انتخاب شوند.

 با این توضیح ، نظر به اینکه رئیس جمهور بموجب اصول 113 و 121 قانون اساسی مسئول اجرای قانون اساسی و پاسداری از آن ، از جمله فصل مربوط به حقوق ملت است ، لذا جا دارد که در این برهه حساس ، به بهانه اظهارات مذکور به بررسی  ادعای مردمی بودن هیات های اجرائی و نظارت و انتخابی بودن آنان، مردمی بودن انتخابات و همچنین میزان تقید و پایبندی رئیس جمهور و هیات های مزبور، به قانون اساسی بپردازیم:

گرچه انگیزه قانونگذار در بیان واژه "معتمدین محلی دارای ایمان و التزام عملی به اسلام و حسن شهرت" موضوع مواد 31 و 32 قانون انتخابات ، هم ناظر به مردمی و انتخابی بودن آنهاست ، لیکن با توجه به اینکه طبق ماده 32 قانون مذکور معتمدین هیات های اجرائی به دلخواه فرماندار انتخاب و جهت عضویت در هیئت های اجرائی دعوت می شوند،لاجرم چنین  سازو کاری عملا خلاف خواست و نظر قانونگزار را تحقق می بخشد، به نحوی که اعضای هیات های یاد شده را نوعا دستچین شده های مورد وثوق و تابع فرمانداران و بخشداران (نمایندگان سیاسی دولت در هر حوزه انتخابیه) تشکیل می دهند و چنانچه از حیث ذائقه سیاسی  دولت و وزارت کشور با شورای نگهبان و به تبع آن هیات های نظارت همسو و یکدست باشند ، در اینصورت بر خلاف ادعای احمدی نژاد ، قاطبه اعضای این هیات ها مستقیما تابع فرمانداران و بخشداران و دولتی خواهند بود.

وی می افزاید:  ناگفته پیداست که با توجه به شیوه انتصاب اعضای هیات های نظارت از سوی شورای نگهبان ، ادعای انتخابی بودن آنها مخدوش و ترکیب و عملکرد برخی از این هیاتها در استان ها، مردمی بودن آنان را هم قابل تامل می سازد. به عنوان مثال از این میان می توان به ترکیب و چیدمان هدفمند هیات شش نفره نظارت بر انتخابات استان آذربایجانشرقی مرکب از رئیس بنیاد مصلای تبریز، مسئول دفتر امام جمعه تبریز ، 3 نفر از مسئولین سازمان آموزش و پرورش این استان ، و یکنفر از کارمندان مخابرات که با هماهنگی امام جمعه و توصیه یک جریان خاص فکری و سیاسی منصوب شده اند ، اشاره کرد.

 بنابراین ادعای احمدی نژاد مبنی بر مردمی بودن هیات های اجرایی و انتخابی بودن آنان ، حداقل در استان آذربایجانشرقی و خصوصا در حوزه انتخابیه تبریز به شدت مخدوش است.

اعلمی در بخش دیگری از این مطلب نوشته است: بسیاری از داوطلبان توانمند و شایسته به بهانه های واهی نظیر عدم اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام و عدم ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل ولایت فقیه در هیات های اجرائی رد صلاحیت شده اند و بر خلاف صراحت مواد 50 و 51 قانون انتخابات و ماده واحده قانون لزوم رسیدگی به شکایات داوطلبین رد صلاحیت شده در انتخابات مصوب 22/8/78 مجمع تشخیص مصلحت نظام و اصرار و پیگیری آنان ، تا کنون مدارک و اسناد معتبری دال بر عدم صلاحیت بسیاری از داوطلبان به آنها ارائه نشده است تا با آگاهی از مستندات هیات های اجرائی و جهت اتهام برای رد صلاحیت ها ، بتوانند بطور مستدل به دفاع از خود بپردازند!

با این وصف آیا باز احمدی نژاد می تواند ادعا نماید که فرمانداران و هیات های اجرائی دستچین شده آنها و هیات های نظارت براساس قانون حرکت می کنند و کسی از قانون تجاوز و یا عدول نکرده و همه خود را به رعایت مرز قانون ملزم می دانند؟

اگر پاسخ مثبت است تنها به این سوال پاسخ دهند که چرا بر خلاف تاکید قانونگذار مدارک و اسناد عدم صلاحیت ها در اختیار داوطلبان رد صلاحیت شده قرار نگرفت تا با آگاهی از آن در مهلت تعیین شده برای اعتراض به دفاع از خود بپردازند!؟

 آیا احمدی نژاد می تواند ثابت کند که خود در این رابطه به مفاد سوگند نامه مندرج در اصل 121قانون اساسی عمل کرده است ؟ و اساسا آیا می توان مدعی شد که روند جاری منطبق بر خواست و رضایت مردم است؟

بهتر است که باز قضاوت را به عهده "مردم" بسپاریم ! به راستی در نزد بعضی از دولتمردان ،چه بیچاره است این واژه "مردم" که همواره مرغ عروسی و عزاست و در هر دو مراسم هم سر بریده می شود !!

omide por jalal - امریکا - لس انجلس
بابا این احدی از قیافه اش معلومه که مخدوشه.
شنبه 13 بهمن 1386

kitaro - ایران - تهران
تنها نماینده ای که جرات سخن گفتن و ایستادن در برابر استبداد رو داشت همین اعلمی بود و خار چشم اختاپوس قدرت در ایران بود.درود بر او..
یکشنبه 14 بهمن 1386

davood28 - ایران - تبریز
هر که با آل علی (امام حسین ع ) در افتاد بر افتاد (ور افتاد )
یکشنبه 14 بهمن 1386

پری دریائی - ایران - تهران
آخه شما فکر اینجا رو نکردید که اگه این احمد ی نژاد در تمام مساپل داخلی و خارجی مرتبط یا غیر مرتبط درافشانی نکنه فکر می کنن لاله؟؟؟
سه‌شنبه 16 بهمن 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.